REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Krótsze terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa ta wprowadza do polskiego systemu prawnego dyrektywę 2011/7/UE z dnia 16 lutego 2011 r.

Spadło przeciętne realne wynagrodzenie

Jak podał Główny Urząd Statystyczny realne przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku obniżyło się o 0,1 proc. w porównaniu do roku 2011.

Coraz więcej podatników stara się o odroczenie podatków

Blisko 667 milionów złotych wynosi kwota zobowiązań podatkowych, które urzędy skarbowe rozłożyły w ubiegłym roku podatnikom na raty. Z roku na rok liczba podatników starających się o taką pomoc rośnie a najwięcej wniosków - jak zauważa naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach Patryk Hanisch - trafia do urzędów właśnie na początku roku.

Na co przeznaczyć środki z zfśs

Bardzo często pracodawcy utożsamiają działalność socjalną tylko z przyznawaniem pomocy dla pracowników. Natomiast definicja działalności socjalnej obejmuje wiele form aktywności, w tym organizowanie imprez integracyjnych.

REKLAMA

Poprawiają się nastroje przedsiębiorców

Mimo pogorszenia się oceny koniunktury w Polsce, nastroje przedsiębiorców nieznacznie się poprawiają.

Opodatkowanie wniesienia know-how do spółki komandytowej

Czy wniesienie know-how aportem do spółki komandytowej jest opodatkowane przez komandytariusza, który nie jest podatnikiem VAT oraz nie prowadzi działalności gospodarczej?

Ograniczanie emisji spalin w UE w 2013 r. - skutki dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2013 roku w Unii Europejskiej obowiązuje kolejny etap ograniczania emisji spalin - Stage III B. Ma on przynieść dalsze zmniejszenie ilości emitowanego dwutlenku węgla, cząstek stałych i tlenku azotu. Jakie są konsekwencje jego wprowadzenia dla producentów i użytkowników pojazdów i maszyn wyposażonych w wysokoprężny silnik spalinowy?

W styczniu rekordowe bezrobocie

W styczniu 2013 roku w Polsce bezrobocie przekroczyło 14 proc. Jest to najwyższe bezrobocie w Polsce od 6 lat.

REKLAMA

Chcesz skorzystać z abolicji składek? Możesz liczyć na pomoc

Od wejścia ustawy umorzeniowej w życie w dniu 15 stycznia br., ZUS przyjął już 20 tysięcy wniosków o umorzenie zadłużenia na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2012 r., która daje szansę ponad 430 tysiącom byłych i obecnych przedsiębiorców na umorzenie zadłużenia z tytułu obowiązkowych składek społecznych oraz odpowiadających im składek zdrowotnych i na Fundusz Pracy wraz z dodatkowymi kosztami za okres od 1999 do 2009.

Nowe przepisy dotyczące delegacji pracowników

Nawet 200 tysięcy pracowników z Polski mogą dotknąć nowe restrykcje Unii Europejskiej dotyczące delegowania specjalistów. Jedna z komisji Parlamentu Europejskiego kończy prace nad dyrektywą zwiększającą wymagania formalne od firm, co – w opinii Polskiej Izby Handlu – w efekcie zablokuje swobodny przepływ osób i usług. Z analiz PIH wynika, że na nowych przepisach najwięcej stracą firmy z Polski i Rumunii.

Samochód w firmie - wybór optymalizacji

Konsekwencje opodatkowania transakcji zakupu samochodu na potrzeby działalności gospodarczej zależą m.in. od tego, w jaki sposób jest finansowany zakup pojazdu, jaki pojazd jest nabywany (osobowy czy ciężarowy), czy samochód jest nowy czy używany. Dlatego podejmując decyzję o nabyciu samochodu, warto przeanalizować wszelkie aspekty podatkowe. Może to pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania.

Sprzedaż firmowego samochodu

Po sprzedaży samochodu firmowego należy prawidłowo rozliczyć sie z PIT. Kiedy sprzedaż samochodu może byc zaliczona do kosztów, a kiedy do przychodów?

Rekordowo wysokie bezrobocie w styczniu

Już blisko 2 mln 300 tysięcy osób w Polsce nie ma pracy. To większa liczba niż w Niemczech, gdzie w grudniu bez pracy było 2,25 mln ludzi.

Czy można wypłacić dywidendę z kapitału zapasowego spółki z o.o.?

Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, że mimo wypracowanego przez spółkę zysku, wspólnicy nie wypłacają sobie dywidendy lecz podejmują uchwałę o pozostawieniu tego zysku w spółce i przeznaczeniu go na kapitał zapasowy. Czasami taki zysk kumuluje się nawet przez kilka lat z rzędu. Nadchodzi jednak zwykle taki moment kiedy wspólnicy chcieliby skonsumować wypracowane przez lata zyski przeniesione na kapitał zapasowy spółki. Czy jednak mogą wypłacić sobie w formie dywidendy środki zebrane na kapitale zapasowym spółki z o.o.?

Efektywne zarządzanie cenami to nie zmowa cenowa.

Co jakiś czas słyszymy doniesienia o kolejnych zmowach cenowych i wysokich karach nakładanych na uczestników zmowy przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Niestety coraz częściej zdarza się, że rynek na którym efektywnie zarządza się cenami jest postrzegany jako miejsce nielegalnych układów. W niektórych sytuacjach można mówić nawet o pewnego rodzaju paranoi. Niezdrowej sytuacji polegającej na tym, że jeżeli podmioty nie angażują się w wojnę cenową to są od razu na celowniku UOKiK.

PIT-11 przez internet

Do końca lutego płatnicy mają obowiązek przesłać do urzędu skarbowego informacje o dochodach swoich pracowników. Coraz częściej, aby to zrobić, decydują się na skorzystanie z systemu e-Deklaracje. Ta forma składania dokumentów podatkowych gwarantuje bowiem zarówno oszczędność czasu, jak i pieniędzy, szczególnie w przypadku instytucji i przedsiębiorców zatrudniających dużą liczbę pracowników.

Przedsiębiorstwa powinny ponosić społeczną odpowiedzialność

Parlament Europejski chce, aby przedsiębiorstwa były odpowiedzialne za wpływ, jaki mają na otoczenie społeczne i środowiskowe. Parlament poparł złożoną w tej sprawie propozycję Komisji Europejskiej.

Wpływ elastycznego czasu pracy na zwolnienia pracowników

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy poprzez wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Jak wprowadzenie elastycznego czasu pracy wpłynie na skalę zwolnień?

Po raz kolejny RPP obniżyła stopy procentowe

Kolejna, już czwarta obniżka stóp procentowych, może nie mieć dużego wpływu na gospodarkę. W artykule przedstawiamy komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan.

Więcej kontraktów dla firm bez długów

Ponad 60% Polaków nie wybrałoby produktów lub usług firmy, która znalazła się na oficjalnej liście dłużników – wynika z rynkowych badań. Tak duża niechęć do niesolidnych płatników oznacza, że firma, która płaci faktury w terminie jest uważana za bezpiecznego partnera w biznesie, zdobywając dzięki temu nowe kontrakty i klientów. Uczciwość i terminowość może potwierdzić specjalny certyfikat.

Firma może stracić prawo do ryczałtu

Czas na zmianę formy opodatkowania w 2013 r. minął 21 stycznia. Jednak przedsiębiorcy, którzy są opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wrócą do opodatkowania skalą podatkową, gdy stracą prawo do formy ryczałtowej wykonując np. usługi kulturalne i rozrywkowe.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2013 roku

Ubezpieczenie zdrowotne. ZUS podał informację na temat minimalnego ubezpieczenia zdrowotnego w 2013 roku dla niektórych grup ubezpieczonych. Jaka jest wysokość składek zdrowotnych w 2013 roku?

Wydłużony okres rozliczeniowy czasu pracy

Coraz bliżej uelastycznienia rynku pracy. Rząd przyjął stosowne projekty zmian w kodeksie pracy i w ustawie o związkach zawodowych.

Dług u fiskusa znowu tańszy

Dobra wiadomość dla osób, które mają długi u fiskusa – już druga w tym roku obniżka stóp procentowych o 0,25 pkt proc. spowodowała, że stopa odsetek od zaległości podatkowych obniżyła się z 13% do 12,5%.

Rada Polityki Pienięznej obniżyła stopy procentowe o kolejne 0,25 proc.

RPP po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. PO raz kolejny obniżka stóp wynosi 0,25 proc. Ile wynoszą poszczególne stopy procentowe po obniżce?

Składka zdrowotna 2013

ZUS podał informację o składce na ubezpieczenie zdrowotne w 2013 roku. Ile wynosi składka zdrowotna w 2013 roku?

Wiek kandydata a powodzenie w procesie rekrutacji

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jaki wpływ na wynik rekrutacji może mieć Twój wiek? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Nowe sposoby na przekaz informacji

Przekazy graficzne, multimedialne, prezentacje, wizualizacje, publikacje stają się elementem dziennikarstwa internetowego. Ostatnie lata pokazały wzrost zainteresowania rynkiem informacji – zarówno graficznym (fotorelacje) jak publikacjami.

Kierunki rozwoju dziennikarstwa internetowego

Nieustanie obserwuje się rozwój rynku informacji. Można zauważyć ten rozwój poprzez powstawanie licznych portali tematycznych i specjalistycznych. Równocześnie rozbudowano serwisy firmowe (szczególnie firm ogólnokrajowych i międzynarodowych) w zakresie informacji dla klientów, informacji o firmie, jej polityce i produktach. Na rynek wydawniczy wprowadzono magazyny i biuletyny instytucji i firm badawczych.

Czy warto likwidować egzekucyjny tytuł bankowy?

Pomysł zlikwidowania bankowego tytułu egzekucyjnego może okazać się niekorzystny dla klientów banków. Koszty jego likwidacji prawdopodobnie pokryją klienci a nie banki.

Przedsiębiorca straci na upublicznieniu informacji

Publiczne ogłoszenie negatywnych informacji o przedsiębiorcy może skutkować utratą wizerunku, odpływem klientów i wynikającymi z tego stratami finansowymi.

Rozliczenie przez internet coraz bardziej popularne

Od początku roku do 31 stycznia podatnicy przesłali ponad dwa miliony dokumentów elektronicznych. To o ponad 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Firmowe dokumenty przechowuj przez 5 lat

Księgi podatkowe i inne dokumenty związane z działalnością, np. faktury VAT, trzeba przechowywać przez 5 lat – tyle czasu ma fiskus na przeprowadzenie ewentualnej kontroli podatnika.

Firmy będą oszczędzać w kryzysie

Dwie trzecie polskich firm zakłada, że rok 2013 będzie dla nich lepszy lub podobny do poprzedniego. Największymi optymistami są właściciele małych firm. Aż 65 proc.  z nich spodziewa się większych zysków i polepszenia sytuacji swojej firmy.  Przedsiębiorcy liczą głównie na wzrost zamówień i pozytywne skutki przeprowadzonych wcześniej zmian. Co piąty z nich przewiduje jednak wstrzymanie lub zmniejszenie zatrudnienia.

Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę

W ostatnim czasie szczególnie widoczna jest tendencja do zatrudniania pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Jeżeli nieprawidłowo zastępują one umowy o pracę, mogą być zakwestionowane przed sądem pracy. Ustalenie, czy w danym przypadku jest to umowa o pracę czy umowa cywilna, stwarza nadal wiele problemów. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Zawieszenie działalności na okres choroby

Zawieszając działalność gospodarczą należy podać okres, przez który będzie ona zawieszona. Czy można zawiesić działalność na okres choroby?

Przedsiębiorcy stracą na upublicznieniu informacji o działalności firmy

Nowelizowana ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów proponuje wiele rozwiązań, które są niekorzystne dla przedsiębiorców. Jakie zmiany są planowane?

Dodatkowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej a obowiązki podatkowe

Przedsiębiorca, który we wpisie do CEIDG podaje swoje miejsce zamieszkania oraz adresy miejsc, w których wykonywana będzie działalność gospodarcza. Czy podanie tych adresów wywołuje obowiązki związane z podatkiem od nieruchomości?

Prowadzenie działalności gospodarczej w wynajętym pomieszczeniu

Prowadzenie działalności gospodarczej rozpoczyna się poprzez złożenie wniosku do CEIDG. Czy przedsiębiorca może prowadzić swoją działalność w wynajętym pomieszczeniu?

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Prognozy gospodarcze nie napawają przedsiębiorców znacznym optymizmem. W czasach kryzysu gospodarczego zdarza się, że prowadzona dotychczas działalność przestaje przynosić wystarczające dochody. Firmy, które powoli zaczynają odczuwać skutki recesji szukają rozwiązań, aby przetrwać. Co zrobić jeśli prowadzony biznes przestaje przynosić zyski? Jednym z rozwiązań jest zawieszenie działalności gospodarczej.

750 mln zł na dotacje dla firm

750 milionów złotych czeka w tym roku na przedsiębiorców, którzy wystartują w konkursach organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach działań 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Uzyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone na inwestycje związane z rozwojem procesów informatycznych w firmie, np. budowę platformy wymiany danych czy wdrożenie e-usług.

Diety za krajowe podróże służbowe

Diety za podróże służbowe. W marcu tego roku zmieniają się stawki diet za służbowe podróże krajowe. Ile będzie wynosiła dieta za podróż służbową po Polsce?

Duże zmiany w prawie dotyczące handlu w sieci

Idą duże zmiany dla całej branży e-commerce. Kupujący będą m.in. mieli więcej czasu na rezygnację z transakcji, a sprzedający będą musieli zmienić regulaminy sklepów, dostosowując swoją działalność do unijnej dyrektywy, która ma zacząć obowiązywać w Polsce już w 2014 roku. Aby mieć wpływ na zmiany w prawie dotyczące handlu i usług świadczonych przez internet przedstawiciele branży powołali Izbę Gospodarki Elektronicznej, w skład której weszli najwięksi gracze na tym rynku.

Zgoda adresata na przesyłanie informacji handlowych

Firma chcąca rozsyłać informacje handlowe musi uzyskać na to zgodę adresata. Wysyłanie informacji handlowych do osób, które nie wyraziły na to zgody jest łamaniem prawa. 

Najwięcej bankructw w branży przemysłowej

 Nadal wiele firm kończy swoją działalność na skutek bankructwa. Najczęściej bankrutują spółki z branży przemysłowej i budowlanej.

Nieuczciwe praktyki handlowe w Unii Europejskiej

Komisja Europejska podejmuje działania na rzecz rozwiązania problemu nieuczciwych praktyk handlowych. Pomóc w tym ma m.in. zgromadzenie informacji odnośnie ich wpływu na gospodarkę oraz działalność transgraniczną.

Wysokie kary za brak etykiety energetycznej

Od dziś etykiety informujące o zużyciu energii muszą być umieszczane nie tylko na sprzęcie AGD, ale na wszystkich urządzeniach korzystających z prądu. Informacje te muszą też znaleźć się w reklamach tych produktów. Nowe przepisy mają ułatwić klientom wybór energooszczędnego sprzętu. Za nieprzestrzeganie tego nakazu na producentów i sprzedawców będą nakładane wysokie kary.

Jak należy oznaczać sprzęty elektryczne?

1 lutego wchodzą przepisy dotyczące obowiązku informowania o efektywności energetycznej wszystkich sprzedawanych w Polsce sprzętów elektrycznych. Co jeszcze zmieniają nowe przepisy?

Czy każdy produkt musi mieć naklejoną cenę?

Obecnie każda sztuka towaru musi być obowiązkowo oznaczona ceną. Rząd przyjął jednak założenia do projektu ustawy, który ma znieść ten obowiązek.

Czy można nie udzielić pracownikowi urlopu na żądanie?

Odmowa urlopu na żądanie. Pomimo powszechnie panującej opinii pracodawca nie musi udzielić pracownikowi urlopu na żądanie w dowolnie wybranym przez niego terminie. Stwierdzenie takie można wyprowadzić z orzeczeń Sądu Najwyższego.

REKLAMA