| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Poprawiają się nastroje przedsiębiorców

Poprawiają się nastroje przedsiębiorców

Mimo pogorszenia się oceny koniunktury w Polsce, nastroje przedsiębiorców nieznacznie się poprawiają.

Wartość barometru aktywności gospodarczej IRG SGH obniżyła się w pierwszym kwartale 2013 roku w stosunku do czwartego kwartału 2012 o 4 punkty procentowe i wynosi minus 24 punkty - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Profesor Elżbieta Adamowicz z IRG SGH wyjaśnia, że wpływ na spadek wartości barometru miały czynniki sezonowe i cykliczne. Zarazem zdaniem profesor Adamowicz, ten trend w najbliższym czasie może się odwrócić przede wszystkim ze względu na działanie czynników sezonowych. Ekonomistka dodaje, że na uwagę zasługują bardzo optymistyczne nastroje przedsiębiorców. Pytani o zamówienia, poziom produkcji, zapasy, zatrudnienie i sytuację finansową, przedsiębiorcy przewidują, że wszystkie te elementy w najbliższych miesiącach będą rosły.

Profesor Elżbieta Adamowicz wyjaśnia, że mimo poprawy nastrojów, w tym roku wciąż w bardzo trudnej sytuacji będzie znajdować się budownictwo. Przede wszystkim dla firm budowlanych największym problemem są zatory płatnicze oraz ograniczenie dodatkowym możliwości finansowania inwestycji.

W trudnej sytuacji będzie też transport. W tym roku według barometru nieźle będą sobie radzić przemysł, handel i rolnictwo, a w najlepszej sytuacji będzie znajdował się sektor bankowy.

Spadki wartości barometru zarówno w skali kwartału, jak i roku są mniejsze niż w czwartym kwartale 2012 roku. Zdaniem profesor Adamowicz bardziej optymistyczne przewidywania na kolejny kwartał, zarówno przedsiębiorców, jak i gospodarstw domowych wskazują, że najgorszy czas dla polskiej gospodarki już minął.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »