REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Restrukturyzacja zatrudnienia w firmie jako przyczyna wypowiedzenia

Pracodawcy, często podają jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę "restrukturyzację zatrudnienia w firmie". Jednakże takie sformułowanie może przysporzyć pracodawcom wiele problemów. Decydując się na rozstanie z pracownikiem, warto starannie przeanalizować przyczyny tej decyzji i odpowiednio je udokumentować.

Zmiana praktyk firm wypożyczających samochody

Wypożyczalnie samochodów zobowiązały się do dostosowania swoich obecnych praktyk do wymogów unijnych, zgodnie z którymi konsument otrzyma czytelniejsze warunki umów, zasad tankowania, przejrzystszą informację o wszystkich obowiązkowych opłatach i dodatkowych kosztach, a także mają być wprowadzone bardziej sprawiedliwe procedury w przypadku uszkodzeń samochodu.

Najważniejsze zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów

Rząd przyjął nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której głównym celem ma być szybsze eliminowanie niekorzystnych praktyk dla konsumentów oraz usprawnienie kontroli klauzul niedozwolonych.

Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego

Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego powstaje wyłącznie w przypadku, gdy między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Jak się uchylić od odpowiedzialności?

REKLAMA

Senat przyjął ustawę o rachunkowości

Nowelizacja ustawy o rachunkowości zakłada ułatwienia w prowadzeniu rachunkowości w małych firmach i organizacjach pozarządowych o przychodach poniżej 100 tys. złotych. Zgodnie z nowelizacją małe firmy będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, składające się jedynie z uproszczonego bilansu, rachunku zysków i strat oraz z tzw. informacji dodatkowej z ograniczoną ilością danych.

Współpraca biznesu z edukacją

Ministerstwo Gospodarki promuje współpracę przedsiębiorców ze szkołami zawodowymi. Pozwoli to kształcić specjalistów zgodnie z potrzebami rynku.

Świadczenie urlopowe a "wczasy pod gruszą"

Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników może dofinansować im urlop w dwojaki sposób. Może to zrobić w ramach tzw. wczasów pod gruszą lub wypłacić świadczenie urlopowe. Oba świadczenia są fakultatywne.

Uproszczone procedury podatkowe

Zmiany w Ordynacji podatkowej przewidują m.in. zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, a także informatyzację procedur oraz uszczelnienie systemu poboru podatków.

REKLAMA

Wsparcie biznesu w projekcie przepisów o mediacjach i arbitrażu

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów.

Nowelizacja prawa lotniczego

Firmy zarządzające ruchem lotniczym będą zobowiązane do przedstawienia planu lotu, jeszcze przed startem samolotu. Jeśli nie przedstawią takiego planu koordynatorowi lub zarządcy lotniska, będą im groziły grzywny.

Od 2016 r. wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika

Od 1 stycznia 2016 r. wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika (zasada in dubio pro tributario). Na korzystniejsze zmienią się również regulacje dotyczące przedawnień.

Szerszy dostęp do kredytów na nowe technologie dla MŚP

Mikro, małe i średnie firmy będą mogły ubiegać się o specjalny kredyt na inwestycje w nowe technologie. Udzielony firmom kredyt będzie częściowo spłacany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Szybka pożyczka na dowód ma sens

Dotyka to wszystkich – tych bardziej zamożnych i mniej zamożnych. Tych z dużych miast i mniejszych miejscowości. Osoby po studiach wyższych i gorzej wykształconych. Tak naprawdę nie ma reguły, bo po szybką pożyczkę na dowód często nawet warto sięgnąć. Udowadniamy, dlaczego i radzimy, jak to zrobić w bezpieczny dla nas sposób.

Chwilówki za 0 zł nie zawsze są darmowe

Blisko połowa pożyczek w ofercie za 0 zł została spłacona z dodatkowym kosztem, który wynikał z opóźnienia spłaty. Statystycznie osoba, która miała problem z terminową spłatą, musiała spłacić dwie takie pożyczki i dopłacić ok. 41 proc. wartości każdej z nich. Średnia długość przeterminowania pożyczki to dwa miesiące - podkreśla ekspert.

Bezpłatna konferencja "Mobile Summit" - 24 września 2015 r.

Zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnej konferencji "Mobile Summit", która odbędzie się 24 września 2015 r. w Warszawie. Informujemy, że liczba miejsc jest ograniczona.

Bezpłatna konferencja "Workflow & Document Management Trends" - 23 września 2015 r.

Zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnej konferencji "Workflow & Document Management Trends", która odbędzie się 23 września 2015 r. w Warszawie. Liczba miejsc jest ograniczona.

Odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy - testowanie

Zgodnie z art. 34 ust. 4 ustawy o prawach konsumenta, konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia: charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy. Jak może uwolnić się od tej odpowiedzialności?

Członek zarządu a składki ZUS

Sąd Najwyższy orzekł, że kontrakty menadżerskie, zawarte z członkami zarządu – przedsiębiorcami powinny być traktowane z punktu widzenia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne tak samo, jak umowy cywilnoprawne zawierane z osobami niewykonującymi działalności gospodarczej.

Profil zaufany dla firmy

Profil zaufany jest bezpłatną alternatywą dla podpisu elektronicznego oraz ułatwieniem dla obywateli i firm w załatwieniu wielu urzędowych spraw, bez konieczności wychodzenia do urzędu. Jak uzyskać profil zaufany?

Pay Per Click – o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem kampanii?

Model Pay Per Click jest w swoich założeniach banalnie prosty. Reklamodawca decyduje się na reklamę w wyznaczonym miejscu, jednak nie płaci za samo jej umieszczenie, a dopiero wtedy, kiedy potencjalny klient na nią kliknie. Dzięki temu znacznie łatwiej dokładnie rozplanować kampanię i śledzić rezultaty, jakie przynosi, a przedsiębiorcy nie płacą za coś, co kompletnie nie przynosi zysków. Ta forma promocji jest możliwa do zrealizowania jedynie w przypadku Internetu, dlatego wraz ze wzrostem popularności tego medium, sama nabierała znaczenia.

Prawa autorskie w zamówieniach publicznych

Postanowienia dotyczące prawa autorskiego uregulowane są w niemal każdej istotnej umowie. W przypadku zamówień publicznych postanowienia takie pojawiają się zwykle w umowach, których przedmiotem jest nabycie praw do utworów. Jak chronić prawa autorskie w zamówieniach publicznych?

70 lat ochrony praw do utworów - nowela prawa autorskiego podpisana

"Mała" nowela prawa autorskiego wprowadza istotne zmiany poprzez wydłużenie z 50 do 70 lat ochrony praw do utworów artystycznych utrwalonych na fonogramach. Wprowadza również dodatkowe środki zabezpieczające pozycję artystów, m.in. prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Nowela została podpisana przez Prezydenta.

Sankcje za stosowanie reklamy wprowadzającej w błąd

Reklama wprowadzająca w błąd jest jednym z przejawów nieuczciwej reklamy obok reklamy sprzecznej z przepisami prawa czy dobrymi obyczajami i innych. Taka reklama nie tylko zakłóca stosunki rynkowe pomiędzy konkurującymi przedsiębiorcami, ale też uniemożliwia bądź znacznie utrudnia odbiorcom reklamy podjęcie rzeczowej decyzji co do zakupu produktu lub usługi.

E-procedury transportowe dla przedsiębiorców

Elektroniczny Punkt Kontaktowy prowadzony przez Ministerstwo Gospodarki daje możliwość przedsiębiorcom wykonania wielu procedur realizowanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego drogą elektroniczną, m.in. zmiana nazwy, adresu przedsiębiorstwa, osoby zarządzającej transportem, uzyskanie zezwoleń, licencji.

Dofinansowanie firm z ZUS-u na poprawę bhp i zdrowia pracowników

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w specjalnym programie dofinansuje przedsiębiorców w działaniach poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. Dofinansowanie przyznawane jest na wniosek i ma dotyczyć wszystkich firm, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw.

Bezpłatna konferencja "Data Center Trends" - 30 września 2015 r.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnej konferencji "Data Center Trends", która odbędzie się 30 września 2015 r. w Warszawie. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wprowadzenie procedur z zakresu prawa pracy w spółce z o.o.

Kto i w jakiej formie może wprowadzać dodatkowe wewnętrzne procedury z zakresu prawa pracy w spółce ograniczoną odpowiedzialnością?

Opłaty roamingowe w UE znikną za 2 lata

Od 15 czerwca 2017 r. mają zniknąć opłaty roamingowe w UE. Oznacza to, że będąc za granicą, za połączenia czy przesyłanie danych zapłacimy tyle samo, ile płacimy za te usługi, będąc w swoim kraju.

„Oddam Ci 2 godziny dziennie!” - seminarium dla przedsiębiorców i menedżerów

Zapraszamy na seminarium „Oddam Ci 2 godziny dziennie!”, które odbędzie się 13 lipca 2015 r. w Warszawie - Hotel Grand Mercure****, 18.00-20.00. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Sejm za ograniczeniem umów terminowych

Nowelizacja przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogla przekraczać trzech, czwarta z mocy prawa stanie się umową na czas nieokreślony. Nowela ma wejść w życie po sześciu miesiącach od jej ogłoszenia. Obecnie trafiła do Senatu.

UOKiK: konsument powinien otrzymać umowę kredytu bezpłatnie

Zgodnie z prawem konsument powinien otrzymać umowę kredytu bezpłatnie, natomiast opłaty naliczane za dodatkowe czynności powinny odpowiadać wysokości kosztów, które poniósł przedsiębiorca - takie praktyki zakwestionował UOKiK w najnowszej decyzji na rynku firm pożyczkowych.

Jak zbadać skuteczność content marketingu? – Poradnik

Mówiąc wprost – jeśli nie mierzysz wyników osiąganych z przeprowadzanych kampanii, nie zajmujesz się marketingiem. Produkowanie artykułów blogowych i infografik bez wcześniej wyznaczonych celów biznesowych nie ma większego sensu. Twoja praca jako marketera i twórcy treści polega na pokazaniu szefowi uzyskanych dochodów – nie ruchu na stronie, nie linków, tylko twardej gotówki. W tym artykule dowiesz się, jak zacząć efektywnie mierzyć wysiłki związane z marketingiem treści.

Nietrzeźwy pracownik. Uprawnienia pracodawcy

Nietrzeźwy pracownik w firmie nie jest rzadkim zjawiskiem. Pracodawca, którzy spotka się z takim problemem powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie, prawne kroki. Jakie uprawnienia ma w tym przypadku pracodawca i jak może stwierdzić nietrzeźwość pracownika?

Koniec wysokich zasiłków dla mam prowadzących firmy

Nowe prawo ma wprowadzić zmiany w sposobie obliczania podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, by zlikwidować możliwość nadużyć polegających na deklarowaniu bardzo wysokich składek przez krótki czas, przez co otrzymywano wyższe świadczenia. Mamy prowadzące działalność gospodarczą protestują przeciwko zmianom w zasiłkach macierzyńskich.

Przedsiębiorca od 1 lipca odliczy połowę VAT od auta służbowego

Od 1 lipca przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochody osobowe na potrzeby firmy, jak i w celu prywatnym będą mogli odliczyć połowę VAT zawartego w cenie paliwa do tych aut. Dla przedsiębiorcy oznacza to istotne ograniczenie kosztów funkcjonowania firmy.

Warsztaty „Leasing oraz najem sprzętu i oprogramowania komputerowego”

Zapraszamy na warsztaty „Leasing oraz najem sprzętu i oprogramowania komputerowego”, które odbędą się 19 sierpnia w Warszawie. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Warsztaty „Prawo pracy w ujęciu syntetycznym. Typowy przebieg kariery zawodowej przeciętnego Kowalskiego”

Zapraszamy do udziału w warsztatach „Prawo pracy w ujęciu syntetycznym. Typowy przebieg kariery zawodowej przeciętnego Kowalskiego”, które odbędą się w Warszawie w dniu 4 sierpnia 2015 r. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Obowiązki i prawa przedsiębiorcy wobec konsumenta

Dzięki ujednoliceniu w skali europejskiej zasad sprzedaży konsumenckiej nie tylko przez Internet, ale i na pokazach, prezentacjach czy w tradycyjnych sklepach, przedsiębiorcom będzie łatwiej działać na rynkach zagranicznych. Zmiana przepisów w tym zakresie zapewnia zwiększone zaufanie przedsiębiorców do systemów prawnych innych państw, obniżenie kosztów związanych z dostępem do rynków zagranicznych, a w konsekwencji ułatwienie działalności transgranicznej. Z nowych zasad w zakresie ochrony konsumentów wynikają też sankcje, które mogą być dotkliwe dla przedsiębiorcy, jeżeli nie dostosuje się do wymogów przepisów, np. nie przekaże informacji lub nie przekaże jej w wymaganym zakresie.

Podział zysku, pokrycie straty w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wynik finansowy netto jednostki to efekt działalności gospodarczej za dany okres sprawozdawczy. Może być wielkością dodatnią, oznaczającą osiągnięcie zysku, lub wielkością ujemną, oznaczającą poniesienie straty. Wynik finansowy netto, do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający (zgromadzenie wspólników), pozostaje na koncie księgowym 860 „Wynik finansowy”.

Okulary dla pracownika – rozliczenia podatkowe i rachunkowe

Pracodawcy często finansują pracownikom zakup okularów korygujących. Najczęściej realizują w ten sposób obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy. Rzadziej zakupy okularów korygujących finansują dobrowolnie.

Ułatwienia w waloryzacji umów w zamówieniach publicznych

Nowa ustawa o zamówieniach publicznych i ubezpieczeniach wprowadza możliwość negocjowania waloryzacji płac w chwili ogłoszenia, a nie wejścia w życie przepisów mogących mieć wpływ na wysokość wynagrodzeń.

Szkolenie "Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce – w tym poprzez agencje zatrudnienia"

Zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniu "Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce – w tym poprzez agencje zatrudnienia", które odbędzie się 3 lipca 2015 r. w Warszawie.

Szkolenie "Podatek VAT - Zmiany od 1 lipca 2015 r."

Zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniu "Podatek VAT - Zmiany od 1 lipca 2015 r.", które odbędzie się 2 lipca 2015 r. w Warszawie.

Kiedy nie można odstąpić od umowy

Prawo konsumenckie przewiduje możliwość odstąpienia od umowy, która została zawarta na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Jednakże są sytuacje, w których nie jest możliwe odstąpienie od umowy, np. jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta. W jakich innych przypadkach nie można odstąpić od umowy?

Upadłość nie oznacza likwidacji firmy - nowe prawo restrukturyzacyjne

Nowe prawo restrukturyzacyjne, które wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. ma zapewnić przedsiębiorcom większą szansę na przetrwanie firmy. Zniesienie formalizmu, ochrona wierzycieli to niektóre z proponowanych zmian.

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2015

Urlop ojcowski cieszy się coraz większą popularnością. Mimo, że urlop ojcowski co do zasady przysługuje pracownikowi, to również osoba prowadząca działalność gospodarczą może ubiegać się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, czyli za 14 dni. Ile wyniesie zasiłek w 2015 r.?

Firmy realizujące kontrakty publiczne a koszty składek ZUS

Dla przedsiębiorców realizujących kontrakty publiczne, projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakłada, że od 1 stycznia 2016 r. od umów cywilnoprawnych będą odprowadzane składki ZUS co najmniej do poziomu minimalnego wynagrodzenia - oznacza wzrost kosztów. Zmianę tych zasad zaproponowali posłowie podczas posiedzenia Sejmu.

Relacja z czwartej ogólnopolskiej gali Businesswoman Roku 2014

Za nami czwarta edycja konkursu o tytuł Businesswoman Roku 2014 organizowanego przez redakcję magazynu „Businesswoman & life”! Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.

Posłowie poparli projekt dot. rewolucji w umowach terminowych

Posłowie nie wnieśli żadnych poprawek podczas drugiego czytania rządowego projektu zmian w Kodeksie Pracy. Nowe założenia dotyczą skrócenia trwania umów terminowych do 33 miesięcy, niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech.

Odwrotne obciążenie – zmiany od 1 lipca 2015 r.

Kolejna nowelizacja ustawy o VAT tym razem dotyczy kilku wybranych, niekoniecznie ze sobą powiązanych, obszarów, w których ustawodawca postanowił poprawić obowiązujące regulacje prawne. Zmiany dotyczą w szczególności: rozliczania VAT przez nabywcę za pomocą tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia (ang. reverse charge), zasady solidarności za rozliczenie podatku przy handlu tzw. towarami wrażliwymi oraz częściowego odliczenia podatku od wydatków o charakterze mieszanym.

REKLAMA