REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy projekt ustawy dla monitoringu wizyjnego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło nowy projekt ustawy o monitoringu wizyjnym. Nowe założenia mają szczególne znaczenie dla przedsiębiorców. Dzięki temu zostaną uregulowane kwestie umieszczania monitoringu wizyjnego w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego.

Umowy zlecenia mniej atrakcyjne dla pracodawców

Zmiany w oskładkowaniu umów zleceń spowodują wzrost kosztów pracy i jednocześnie zniechęcą pracodawców do ich zawierania. Możliwe jest, że umowy o pracę staną się bardziej atrakcyjne niż umowy zlecenie.

Ministerstwo Finansów ostrzega przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki w wydanym liście informuje przedsiębiorców o zagrożeniach związanych z oszustwami w zakresie podatku VAT z branży elektronicznej. List nie stanowi źródła praw i obowiązków.

Wyniki przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2014 r.

Przedsiębiorstwa średnie i duże zwiększyły w 1. połowie 2014 r. przychody i koszty o 2,5 proc., a ich wynik finansowy netto wzrósł o 1,5 proc. r/r - podał GUS.

REKLAMA

Reklama rozsyłana pocztą skuteczniejsza od smsów i maili

Mimo że nowoczesne kanały komunikacji bardzo się rozwinęły w ostatnich latach, tradycyjna przesyłka listowa pozostaje jedną z najbardziej powszechnych metod dotarcia z reklamą bezpośrednią do klienta. W 2013 roku ulotki, gazetki czy katalogi docierały do ponad 20 mln Polaków. Dla porównania reklamowe SMS-y do niespełna 14 mln Polaków – wynika z badań Millward Brown i Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego. W tej sytuacji wiele firm nadal uznaje listy reklamowe za najskuteczniejszy sposób bezpośredniego dotarcia do odbiorcy. Warunkiem sukcesu jest odpowiedni dobór bazy odbiorców.

Co dziesiąty Polak pracuje ponad 60 godzin tygodniowo

Co czwarty Polak spędza w pracy od 41 do 50 godzin tygodniowo, a 12 proc. powyżej 60 godzin – wynika z badań CBOS. Najczęściej tłumaczymy to związaną z wykonywaniem obowiązków służbowych pasją. Czasem jest to po prostu pracoholizm. Niewielu pracoholików potrafi odpoczywać i korzystać z czasu wolnego.

Zamiast leasingu firmy wybierają najem samochodów

Firmy coraz częściej wybierają długoterminowy najem samochodów do firm zamiast nabywania aut w leasing. W II kwartale roku ten sposób finansowania floty w przedsiębiorstwach wzrósł o 12,8 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Korzystne zmiany w prowadzeniu firm

Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 17 lipca 2014 roku wskazał, że wydatki poniesione na wkłady niepieniężne wnoszone do spółek jako aport, uznaje się za koszt podatkowy. Moment podatkowy powstanie w chwili realizacji praw wynikających z instrumentów finansowych, na zakup których poniesiono wydatki. Takie zmiany wpłyną korzystnie na prowadzenie firm.

REKLAMA

Zmiany w odpisach zwykłych i wyciągach z ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło znaczne ułatwienia w dostępie do ksiąg wieczystych przez Internet. Od 6 sierpnia 2014 r. Centralna Ewidencja Ksiąg Wieczystych udostępnia odpisy zwykłe i wyciągi z księgi wieczystej w zmienionej postaci.

Przewidywany wzrost zatrudnienia w innowacyjnych firmach

Innowacyjne firmy zatrudniają znacznie chętniej niż inne. Nowe miejsca pracy częściej tworzą mniejsze firmy (do 500 pracowników), ponieważ przejmują one część zadań od dużych koncernów. Analitycy ADP Polska szacują, że wzrost zatrudnienia w sektorze tzw. nowoczesnej gospodarki w ciągu roku może sięgnąć 5 proc. W ślad za tym wzrostem powinno podążać również zapotrzebowanie na nowych pracowników w innych sektorach.

W 2015 r. mogą wzrosnąć ceny ubezpieczeń w bankach

W 2015 r. wchodzi w życie Rekomendacja U. Efektem jej wdrożenia może być nieznaczny wzrost cen ubezpieczeń sprzedawanych w bankach. Banki będą zobowiązane do informowania klientów o korzyściach i kosztach świadczonych przez nich usług. Dzięki temu wzrośnie również sprzedaż ubezpieczeń.

Niewielki wzrost zatrudnienia w firmach

W lipcu przeciętne wynagrodzenie było o 3,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. GUS odnotował również niewielki wzrost zatrudnienia w firmach w ciągu roku – o 0,8 proc.

Wzrosną odsetki od zaległości podatkowych

Resort Finansów proponuje dużą podwyżkę odsetek od zaległości podatkowych. Wysokość odsetek miałyby wzrosnąć dwukrotnie. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan uważa, że jest nieuzasadnione i stanowi nadmierny przejaw fiskalizmu, który boleśnie może dotknąć wszystkie firmy, a nie tylko te nieuczciwe.

Polskim firmom potrzeba innowacyjności

Wspieranie innowacyjności zamiast restrukturyzacji przedsiębiorstw – tego potrzebuje polska gospodarka, by być konkurencyjną na światowych rynkach – uważa Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki. Taką zmianę w strategii zapowiedziała również Agencja Rozwoju Przemysłu pod kierownictwem nowej prezes Aleksandry Magaczewskiej. Pomimo wsparcia państwa finansowanie inwestycji w innowacje powinny wziąć jednak na siebie przede wszystkim firmy.

Kiedy szef może przerwać urlop pracownika?

Pracodawca ma prawo w każdej chwili przerwać pracownikowi wakacje. Może to jednak zrobić tylko w określonych prawem przypadkach. Jeśli zatrudniony przez wyjazdem nie poda numeru telefonu, pod którym będzie dostępny, nie powinien ponieść za to konsekwencji.

Większe poparcie dla staży i praktyk wśród pracodawców

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami realizuje nowy Program Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk, który ma na celu zachęcenie pracodawców do organizowania praktyk i staży wyższej jakości, które pomogą w edukacji od strony praktycznej.

Rządowa ocena projektu zmian w prawie bankowym i postępowaniu cywilnym

Minister finansów przedłożył rządowi poselski projekt ustawy o zmianie prawa bankowego i kodeksu postępowania cywilnego. Rząd pozytywnie ocenił propozycje posłów. Zmienią się m.in. obowiązki banków w zakresie obowiązku informacyjnego o skutkach wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego

Jaki jest wpływ deflacji na gospodarkę?

Dobra informacja dla oszczędzających, gorsza dla tych, którzy mają kredyt. Według danych GUS ceny w lipcu były niższe od tych sprzed roku o 0,2 procent. Według eksperta deflacja nie musi być zjawiskiem negatywnym.

Ceny dóbr usług spadły – mamy deflację

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny dóbr i usług spadły w lipcu o 0,2 proc. w ujęciu rocznym i tym samym w ujęciu miesięcznym.

Wpis do rejestru za niezapłacone podatki

Ministerstwo Finansów chce powołać Rejestr Dłużników Należności Publicznoprawnych. Do takiego rejestru zostanie wpisany każdy podmiot, któremu grozi egzekucja administracyjna.

Nowe pomysły na walkę z bezrobociem i ubóstwem

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło nowy, Krajowy Program Przeciwdziałania ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu. Program został przyjęty przez rząd i ma na celu zmniejszenie ubóstwa, stworzenie nowych perspektyw na rynku pracy oraz wsparcie osób starszych.

Od 2015 r. zmiany w umowach o pracę

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zmian w kodeksie pracy, które zaczną obowiązywać w 2015 r. Zmiany obejmą w głównej mierze umowy o pracę, m.in. uregulują kwestię świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Zmiany w ubezpieczeniach komunikacyjnych w 2015 roku

Od marca 2015 r. poszkodowani kierowcy będą mieli możliwość bezpośredniej likwidacji szkód. To znaczy, że ich uszkodzonym samochodem zajmie się ubezpieczyciel, u którego wykupili polisę OC, a nie jak dotąd firma, w której ubezpieczony jest sprawca kolizji. W przyszłym roku mają wejść w życie również wytyczne KNF, które zapewnią jednolite standardy wyliczania szkód przez ubezpieczycieli.

Zmiany w prawie budowlanym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w prawie budowlanym oraz niektórych innych ustawach. Projekt przedłożył minister infrastruktury i rozwoju. Zmiany obejmują w szczególności przyspieszenie procesu budowlanego poprzez skrócenie okresu oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę.

Gotówka nadal wygrywa z płatnościami mobilnymi

Ponad 80 proc. bieżących płatności w Polsce dokonuje się za pomocą gotówki, a co czwarty Polak nie ma konta w banku. Połowa z nas nawet rachunki za internet reguluje w okienku. Wielu posiadaczy kart płatniczych używa ich wyłącznie do wypłaty pieniędzy z bankomatu. Nic nie wskazuje na to, by nasze podejście do nowoczesnych płatności miało się radykalnie zmienić w najbliższych latach.

Deregulacja zawodu brokera i agenta ubezpieczeniowego

Od dziś kandydaci na brokera z pięcioletnim stażem w branży ubezpieczeniowej są zwolnieni z obowiązku składania egzaminu, zaś przyszli agenci będą musieli egzamin złożyć, jednak bez wcześniejszego uczestnictwa w branżowym szkoleniu. Jak podkreśla Alexander Konopka, prezes zarządu Gras Savoye Polska, ułatwienia są korzystne dla rynku, bo dotychczasowe wymogi nie odpowiadały na faktyczne potrzeby, co w przypadku agentów nierzadko prowadziło do omijania przepisów.

Ułatwienia w załatwianiu spraw urzędowych dzięki informatyzacji

Od 11 sierpnia 2014 r. obowiązują nowe zasady funkcjonowania platformy ePUAP i stron internetowych urzędów. Większość spraw będzie można załatwić elektronicznie, co znacznie usprawni działanie administracji.

Resort rolnictwa chce zawieszenia akcyzy na cydr

Minister rolnictwa zwrócił się do resortu finansów o zawieszenie akcyzy nakładanej na cydr oraz perry, czyli lekkie na napoje alkoholowe z jabłek i gruszek. Obecnie jest ona na poziomie akcyzy nakładanej na piwa, a koszt ich produkcji wyższy niż w przypadku browarów. Marek Sawicki namawia również sieci handlowe do zwiększania sprzedaży cydru i perry.

Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty

NBP poinformował, że wedle prognoz stawianych przez banki przedsiębiorcy chętniej zaciągają kredyty. Tak wynika ze statystyk w III kwartale br., przeprowadzonych na podstawie ankiety rynku kredytowego.

Od 1 stycznia 2015 r. nowe wzory dowodu osobistego

Od 1 stycznia 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Format dowodu pozostanie bez zmian, znikną natomiast informacje dotyczące miejsca zameldowania, kolor oczu i wzrost. Zabraknie również podpisu posiadacza.

Zbyt wiele osób pracuje na umowach cywilnoprawnych

Coraz więcej firm zatrudnia osoby na podstawie umów zlecenie bądź dzieło. A to oznacza niższe niż minimalne przyszłe emerytury dla tych osób. To również wiąże się z dopłatami państwa. W efekcie system emerytalny przestanie się bilansować.

Niższe ceny za transfer danych w roamingu

Unia Europejska obniżyła opłaty za transfer danych w roamingu o ponad połowę. Już w te wakacje użytkownicy korzystają z niższych cen. Do 2016 r. UE planuje wyeliminować całkowicie opłaty.

Księgi wieczyste dostępne przez Internet

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nową e-usługę, polegającą na łatwiejszym dostępnie do ksiąg wieczystych przez Internet. Teraz dostęp jest znacznie szybszy i łatwiejszy, dodatkowo można od razu uzyskać z nich wyciąg.

Firmy chcą sprawdzenia przebiegu kontroli umów o dzieło

Firmy, u których ZUS przeprowadził kontrole umów o dzieło wykazują niezadowolenie. Chcą wykazać, że ZUS podczas kontroli dopuścił się zbyt swobodnej interpretacji przepisów wraz z negatywnym nastawieniem w stosunku do przedsiębiorców.

Kasy fiskalne dla mechaników, lekarzy i prawników

Kasy fiskalne dla mechaników samochodowych, stacji diagnostycznych, lekarzy, prawników, małej gastronomii, fryzjerów bez względu na poziom osiąganych obrotów - tak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwo Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Urodzaj owoców i warzyw obniży ich ceny

Prawie wszystkie owoce i warzywa są tańsze niż przed rokiem. Wszystko przez wysoką podaż, której sprzyjały warunki pogodowe. To powoduje, że producenci nie są w stanie pokryć z zysków poniesionych kosztów. Sytuacji dodatkowo zaszkodzi wprowadzony przez Rosję zakaz importu prawie wszystkich owoców i warzyw z Polski.

Nowe prawo energetyczne weszło w życie

1 sierpnia 2014 r. wchodzi w życie nowa ustawa – prawo energetyczne, która ma zlikwidować nierówności między uczestnikami rynku sprzedaży energii.

Długi okres oczekiwania na zmiany w PFRON

Posłowie Sejmu na ostatnim posiedzeniu zdecydowali o skierowaniu do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny obu poselskich projektów ustaw dotyczących funkcjonowania PFRON. Na zmiany trzeba będzie jeszcze poczekać.

Łatwiejsze rozliczenie samochodów firmowych użytkowanych w celach prywatnych

Proponowane zmiany mogą przyczynić się do wyeliminowania występujących problemów i ułatwić podatnikowi rozliczenie podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych – twierdzi Łukasz Czucharski z Komitetu Podatkowego Pracodawców RP.

PIT od dochodów nieujawnionych jest niekonstytucyjny

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące podatku od dochodów nieujawnionych przez podatników, są niezgodne z konstytucją - tak orzekł TK we wtorek (29 lipca br.) sygn. P 49/13. Przepisy pozostaną jednak w mocy jeszcze przez 18 miesięcy.

Coraz więcej Polaków wybiera OFE

Do końca lipca ubezpieczeni mają czas na podjęcie decyzji ZUS czy OFE? W ostatnich kilku dniach odnotowano znaczny wzrost oświadczeń o dalszym przekazywaniu składek do OFE.

Powstanie Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Powstanie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego ma zakończyć problemy z finansowaniem roszczeń klientów upadających biur podróży. Ministerstwo Sportu i Turystyki proponuje, by od każdego turysty podróżującego poza Polskę i kraje ościenne biura podróży odprowadzały średnio 12,5 zł. Rocznie miałoby to zapewnić wpływy do Funduszu na poziomie niemal 19 mln zł.

Lepsza ochrona roszczeń pracowniczych

W przypadku niewypłacalności przedsiębiorcy, którego upadłość ogłasza zagraniczny sąd, zwalniani pracownicy otrzymają zaległe świadczenia. Zwiększona ochrona roszczeń pracowników ma miejsce w przypadku wszczęcia tzw. wtórnego postępowania upadłościowego.

Zmiany w VAT od usług świadczonych w UE

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowy tekst ustawy o podatku od towarów i usług. Nowelizacja uprości rozliczenie podatku VAT od usług świadczonych w innych krajach UE.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy – prawo zamówień publicznych

25 lipca 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – prawo zamówień publicznych. Jakie zmiany zaczęły obowiązywać?

Okresowa emerytura rolnicza

Osoby, które utraciły prawo do renty strukturalnej, a nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego mają możliwość ubiegać się o przyznanie okresowej emerytury rolniczej. Taką informację podała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ułatwienia w dostępie do zawodu księgowego i doradcy podatkowego

10 sierpnia wejdzie w życie II transza deregulacji, która ułatwi dostęp do ponad 90 zawodów, w tym dziewięciu dotyczących rynku finansowego. Księgowi nie będę już mieli obowiązku posiadania certyfikatu księgowego. Zmienią się również zasady udzielania porad przez doradców podatkowych.

Unia Europejska wzywa do ochrony małych przedsiębiorców

UE wzywa do działań na rzecz ochrony małych dostawców żywności przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez niektórych większych producentów i supermarkety z branży spożywczej.

Koniec z metkowaniem towarów

25 lipca 2014 r. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące informowania o cenach towarów i usług. Zmniejszą się wymogi związane z oznaczaniem produktów. Pozwoli to również na zmniejszenie kosztów punktów handlowych, a jednocześnie wzrosną kary za uchylanie się od obowiązków.

Nowa ustawa wdrożeniowa przyjęta przez Sejm

11 lipca 2014 r. Sejm przyjął założenia tzw. ustawy wdrożeniowej, której projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Przepisy ustawy mają stanowić podstawę realizacji zapisów Umowy Partnerstwa.

REKLAMA