| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Stare karty parkingowe będą obowiązywać do połowy 2015 r.

Stare karty parkingowe będą obowiązywać do połowy 2015 r.

Stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych będą ważne jeszcze do końca czerwca 2015 r. Przedłużenie okresu obowiązywania kart jest wynikiem wejścia w życie zmienionych przepisów prawa o ruchu drogowym.

Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na "kopertach"; jest wydawana osobie lub placówce związanej z niepełnosprawnymi. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Proces wydawania nowych kart nadzoruje – zgodnie z kompetencjami – Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

"Po to nowelizowaliśmy ustawę, by był dłuższy czas na wymianę kart parkingowych i każdy, kto odpowiednio wcześnie się po nią zgłosi, zdąży to zrobić. Będziemy niepełnosprawnym przypominać o konieczności wymiany kart i prosić, by nie zostawiali tego na ostatnia chwilę" - powiedział PAP wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, który pełni również funkcję pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. Dodał, że na początku miał informacje z samorządów, że w tej sprawie panuje chaos i niezrozumienie, teraz już takich sygnałów nie ma.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nowe zasady składania wybranych PIT i CIT od marca 2015 r.

Do tej pory karty były wydawane bezterminowo, jednak od 1 lipca - po wejściu w życie wcześniejszej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym - nie dłużej niż na 5 lat. Zmiany miały ukrócić nadużycia związane z używaniem kart. Początkowo stare karty miały obowiązywać do końca listopada 2014 r., ale posłowie z sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zaproponowali wydłużenie tego terminu, argumentując, że gdy będzie duży napływ wniosków o orzeczenie niepełnosprawności, niektóre osoby mogą nie zdążyć przed grudniem uzyskać nowej karty.

Obawy te potwierdzało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, do którego napływało wiele skarg od osób z niepełnosprawnościami; informowano m.in. o kłopotach w uzyskaniu nowych dokumentów, konieczności wielu wizyt w urzędach, chaosie informacyjnym. Integracja do 15 grudnia prowadzi kampanię dotyczącą nowych zasad przyznawania i wydawania kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Uruchomiona została strona internetowa www.kartaparkingowa.pl, na której znajdują się informacje na temat zmian w przepisach, kogo dotyczy nowelizacja prawa, a także o tym, jak uzyskać nową kartę. Na stronie umieszczono również informacje o organach wydających karty parkingowe i opisano krok po kroku procedurę wymiany. Strona jest w pełni dostępna dla użytkowników z niepełnosprawnościami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »