REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie arbitrażowym

prawo arbitrażowe
prawo arbitrażowe

REKLAMA

REKLAMA

Po przyjęciu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów, resort gospodarki podejmie pracę nad głębszymi zmianami w przepisach dot. arbitrażu, może nawet w formie nowej ustawy, zadeklarował wiceminister w MG Mariusz Haładyj.

“Jeżeli uda nam się pozytywnie zakończyć prace nad projektem (ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów), to następnego dnia po zakończeniu procedowania jako administracja rządowa powinniśmy się zająć tym pakietem przygotowanym pod kątem przetransponowania tego na być może kolejny projekt" - powiedział wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj podczas przekazania mu przez Lewiatana Białej Księgi Arbitrażu z propozycjami zmian legislacyjnych dotyczących ram prawnych sądownictwa polubownego.

REKLAMA

Biała Księga Arbitrażu, będąca efektem dwóch lat prac ekspertów, zawiera szereg konkretnych pomysłów na zmiany w prawie. Jak mówiła podczas jej prezentacji Prezes Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan i współautorka opracowania Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, choć "polskie prawo arbitrażowe jest dobre, to nie znaczy, że nie mogłoby być lepsze".

Porozmawiaj o tym na naszym Forum

REKLAMA

"Kierunkowo przychylamy się do wniosku (o stworzenie nowego prawa arbitrażowego). Uważamy, że powinniśmy zacząć o tym myśleć (...) od początku" - powiedziała Gessel-Kalinowska. Jak mówiła, wszystkie państwa z bardziej rozwiniętym prawem arbitrażowym mają odrębne ustawy arbitrażowe, wyłączające je z Kodeksu postępowania cywilnego.

W tej chwili trwają prace nad mniejszymi zmianami dotyczącymi przepisów arbitrażowych. Choć przygotowywana przez MG we współpracy z MS ustawa o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów dotyczy głównie mediacji, zawiera jednak także propozycje zmian w przepisach o arbitrażu, które mają przyspieszyć i usprawnić tę metodę rozwiązywania konfliktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W zakresie arbitrażu zmiany są bardziej punktowe niż systemowe. Przy arbitrażu staraliśmy się wykrystalizować zbiór propozycji, które z jednej strony będą istotne dla rozwoju arbitrażu w Polsce, z drugiej strony mają dość powszechną akceptację, jeśli chodzi o środowiska zarówno naukowe, jak i praktyczne, tj. biznesowe i arbitrażowe. Wydaje się, że te cztery propozycje, które zgromadziliśmy, spełniają warunki dla tego zbioru" - powiedział Haładyj.

Pracodawcy mogą skorzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

REKLAMA

Pierwsza propozycja przedstawiona w projekcie założeń ustawy dotyczy zrównania skutków ogłoszenia upadłości dla postępowań prowadzonych przed sądami powszechnymi i polubownymi. Głosi ona, że pomimo ogłoszenia upadłości, toczące się postępowania arbitrażowe będą kontynuowane, a zapis na sąd polubowny nie utraci mocy. Wprowadza także uprawnienia syndyka do odstąpienia od zapisu na sąd polubowny w sytuacji, w której postępowanie przed sądem polubownym nie zostało wszczęte przed ogłoszeniem upadłości likwidacyjnej. Również drugiej stronie będzie przysługiwała możliwość odstąpienia od zapisu na sąd polubowny, jednak wyłącznie w przypadku, gdy syndyk odmówi partycypacji w kosztach postępowania arbitrażowego.

"Chodzi o to, że paradoksalnie przepis, który miał chronić masę upadłości, dzisiaj nieraz jest wykorzystywany w odwrotną stronę przez nie do końca rzetelnych partnerów, do tego, żeby upadłość ogłaszać, żeby unicestwić postępowanie przed sądem arbitrażowym" - zauważył wiceminister gospodarki.

Senat za wprowadzeniem zmian w ustawie o KRS

Kolejny postulat dotyczy skrócenia postępowania postarbitrażowego. MG chce, by skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego rozpoznawał właściwy miejscowo sąd apelacyjny, działający jako sąd jedynej instancji.

"Nie można dopuścić, by postępowanie, które zaczyna się przed sądem arbitrażowym, trwało dłużej niż przed sądem powszechnym" - wyjaśniał Haładyj.

Z nim wiąże się następna propozycja, by skrócić termin na wniesienie skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego z obecnego terminu trzech miesięcy do dwóch miesięcy. W uzasadnieniu stwierdzono, że "jedną z głównych zalet arbitrażu stanowi szybkość postępowania. Skrócenie terminu na wniesienie skargi ograniczy czas, w którym istnieje niepewność co do losów rozstrzygnięcia sądu polubownego".

Czwarta zmiana miałaby natomiast dotyczyć wprowadzenia dla osoby powołanej na arbitra obowiązku do niezwłocznego ujawnienia stronom wszystkich okoliczności, które mogłyby wzbudzić wątpliwości co do jej bezstronności lub niezależności w sprawie, poprzez złożenie każdej ze stron i pozostałym arbitrom oświadczenia w zakresie bezstronności i niezależności na piśmie.

W tej chwili trwają uzgodnienia złożeń do projektu ustawy.

Zmiany w podatku akcyzowym od czerwca 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA