REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie arbitrażowym

Subskrybuj nas na Youtube
prawo arbitrażowe
prawo arbitrażowe

REKLAMA

REKLAMA

Po przyjęciu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów, resort gospodarki podejmie pracę nad głębszymi zmianami w przepisach dot. arbitrażu, może nawet w formie nowej ustawy, zadeklarował wiceminister w MG Mariusz Haładyj.

“Jeżeli uda nam się pozytywnie zakończyć prace nad projektem (ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów), to następnego dnia po zakończeniu procedowania jako administracja rządowa powinniśmy się zająć tym pakietem przygotowanym pod kątem przetransponowania tego na być może kolejny projekt" - powiedział wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj podczas przekazania mu przez Lewiatana Białej Księgi Arbitrażu z propozycjami zmian legislacyjnych dotyczących ram prawnych sądownictwa polubownego.

REKLAMA

Biała Księga Arbitrażu, będąca efektem dwóch lat prac ekspertów, zawiera szereg konkretnych pomysłów na zmiany w prawie. Jak mówiła podczas jej prezentacji Prezes Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan i współautorka opracowania Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, choć "polskie prawo arbitrażowe jest dobre, to nie znaczy, że nie mogłoby być lepsze".

Porozmawiaj o tym na naszym Forum

REKLAMA

"Kierunkowo przychylamy się do wniosku (o stworzenie nowego prawa arbitrażowego). Uważamy, że powinniśmy zacząć o tym myśleć (...) od początku" - powiedziała Gessel-Kalinowska. Jak mówiła, wszystkie państwa z bardziej rozwiniętym prawem arbitrażowym mają odrębne ustawy arbitrażowe, wyłączające je z Kodeksu postępowania cywilnego.

W tej chwili trwają prace nad mniejszymi zmianami dotyczącymi przepisów arbitrażowych. Choć przygotowywana przez MG we współpracy z MS ustawa o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów dotyczy głównie mediacji, zawiera jednak także propozycje zmian w przepisach o arbitrażu, które mają przyspieszyć i usprawnić tę metodę rozwiązywania konfliktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W zakresie arbitrażu zmiany są bardziej punktowe niż systemowe. Przy arbitrażu staraliśmy się wykrystalizować zbiór propozycji, które z jednej strony będą istotne dla rozwoju arbitrażu w Polsce, z drugiej strony mają dość powszechną akceptację, jeśli chodzi o środowiska zarówno naukowe, jak i praktyczne, tj. biznesowe i arbitrażowe. Wydaje się, że te cztery propozycje, które zgromadziliśmy, spełniają warunki dla tego zbioru" - powiedział Haładyj.

Pracodawcy mogą skorzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

REKLAMA

Pierwsza propozycja przedstawiona w projekcie założeń ustawy dotyczy zrównania skutków ogłoszenia upadłości dla postępowań prowadzonych przed sądami powszechnymi i polubownymi. Głosi ona, że pomimo ogłoszenia upadłości, toczące się postępowania arbitrażowe będą kontynuowane, a zapis na sąd polubowny nie utraci mocy. Wprowadza także uprawnienia syndyka do odstąpienia od zapisu na sąd polubowny w sytuacji, w której postępowanie przed sądem polubownym nie zostało wszczęte przed ogłoszeniem upadłości likwidacyjnej. Również drugiej stronie będzie przysługiwała możliwość odstąpienia od zapisu na sąd polubowny, jednak wyłącznie w przypadku, gdy syndyk odmówi partycypacji w kosztach postępowania arbitrażowego.

"Chodzi o to, że paradoksalnie przepis, który miał chronić masę upadłości, dzisiaj nieraz jest wykorzystywany w odwrotną stronę przez nie do końca rzetelnych partnerów, do tego, żeby upadłość ogłaszać, żeby unicestwić postępowanie przed sądem arbitrażowym" - zauważył wiceminister gospodarki.

Senat za wprowadzeniem zmian w ustawie o KRS

Kolejny postulat dotyczy skrócenia postępowania postarbitrażowego. MG chce, by skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego rozpoznawał właściwy miejscowo sąd apelacyjny, działający jako sąd jedynej instancji.

"Nie można dopuścić, by postępowanie, które zaczyna się przed sądem arbitrażowym, trwało dłużej niż przed sądem powszechnym" - wyjaśniał Haładyj.

Z nim wiąże się następna propozycja, by skrócić termin na wniesienie skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego z obecnego terminu trzech miesięcy do dwóch miesięcy. W uzasadnieniu stwierdzono, że "jedną z głównych zalet arbitrażu stanowi szybkość postępowania. Skrócenie terminu na wniesienie skargi ograniczy czas, w którym istnieje niepewność co do losów rozstrzygnięcia sądu polubownego".

Czwarta zmiana miałaby natomiast dotyczyć wprowadzenia dla osoby powołanej na arbitra obowiązku do niezwłocznego ujawnienia stronom wszystkich okoliczności, które mogłyby wzbudzić wątpliwości co do jej bezstronności lub niezależności w sprawie, poprzez złożenie każdej ze stron i pozostałym arbitrom oświadczenia w zakresie bezstronności i niezależności na piśmie.

W tej chwili trwają uzgodnienia złożeń do projektu ustawy.

Zmiany w podatku akcyzowym od czerwca 2015 r.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA