REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt nowelizacji ustawy o SSE

Firma, której cofnięto zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, będzie musiała zwrócić otrzymaną pomoc publiczną - zakłada projekt noweli ustawy o SSE, którym na najbliższym posiedzeniu zajmie się Sejm.

Prace nad obniżkami opłat od transakcji kartowych

Zmniejszenie stawek interchange oraz ochronę polskich firm rozliczających transakcje kartowe przewiduje poselski projekt noweli ustawy o usługach płatniczych, którym będą zajmować się posłowie podczas bieżącego posiedzenia Sejmu.

Ułatwienia dla firm w emisji obligacji

Rząd przedstawił projekt ustawy o obligacjach, którego rozpatrzeniem zajmie się Sejm. Wypracowanie tego projektu ma na celu wsparcie dla firm poprzez rozwój rynku długoterminowych papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa.

MS przygotowało projekt ustawy o biegłych sądowych

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o biegłych sądowych, która ma na celu uregulowaniu zasad powoływania, odwoływania i funkcjonowania biegłych. Nowe regulacje mają usprawnić postępowanie sądowe i przygotowawcze.

REKLAMA

Czwarta transza deregulacji podpisana

Prezydent podpisał czwartą transzę deregulacji, która wprowadza zmiany w obowiązku wykonywania badań lekarskich przez pracowników oraz w rozliczaniu wykorzystywania służbowego samochodu do celów prywatnych. Zmiany wejdą w życie od 2015 r.

Prezydent podpisał ustawę podwyższającą ulgi na dzieci

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zwiększa ulgi na dzieci. Dzięki nowym przepisom już przy rozliczeniu za rok 2014 rodzice będą mogli odpisać o 332 zł więcej w przypadku trzeciego dziecka oraz o prawie 476 zł w przypadku czwartego i każdego kolejnego.

Zmiany w prawie arbitrażowym

Po przyjęciu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów, resort gospodarki podejmie pracę nad głębszymi zmianami w przepisach dot. arbitrażu, może nawet w formie nowej ustawy, zadeklarował wiceminister w MG Mariusz Haładyj.

Pracodawcy mogą skorzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zachęca urzędy pracy do przenoszenia pracowników z back office’u do bezpośredniej obsługi bezrobotnych i pracodawców. W przyszłym roku liczy również na skuteczność wykorzystywanych na szerszą skalę nowych instrumentów – Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz współpracy urzędów z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Celem jest skuteczniejsza aktywizacja bezrobotnych, szczególnie najtrudniejszych grup, czyli osób młodych, osób po 50. roku życia oraz kobiet wracających na rynek po urodzeniu dziecka.

REKLAMA

Senat za wprowadzeniem zmian w ustawie o KRS

Senat poparł wprowadzenie zmian w ustawie o KRS. Mają one obejmować przede wszystkim odciążenie sądów rejestrowych i podniesienia bezpieczeństwa w sektorze gospodarki poprzez oczyszczenie KRS z tzw. podmiotów martwych.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wciąż rośnie

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w październiku 5544,6 tys. osób i wzrosło o 7,6 tys., czyli o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał GUS.

Zmiany w podatku akcyzowym od czerwca 2015 r.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym oraz w niektórych innych ustawach, przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on przede wprowadzenie ułatwień w wykonywaniu przez przedsiębiorców działalności gospodarczej związanej z obrotem akcyzowym.

Pracodawcy RP popierają wprowadzenie zmian w umowach terminowych

Projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wprowadzenia zmian w stosowaniu umów na czas określony spotkał się z aprobatą ze strony Pracodawców RP. Popierają wprowadzenie ustawowego limitu stosowania umów na czas określony, ale jednocześnie zauważają braki w projekcie zmian.

Asystent podatnika pomoże początkującym firmom

Asystent podatnika pomoże przedsiębiorcom zaczynającym działalność - zakłada projekt ustawy o administracji podatkowej. MF liczy, że dzięki zmianom administracja podatkowa będzie sprawniejsza, bardziej przyjazna dla podatników i skuteczniejsza w ściąganiu danin.

Pracodawcy nie planują podwyżek

Wynagrodzenia Polaków rosną, ale nieznacznie – o kilka punktów procentowych wolniej niż w okresie boomu gospodarczego przed kryzysem. W ostatnich miesiącach konsumentów wspiera jednak deflacja, dzięki której realna siła pieniądza jest większa. W ocenie głównego ekonomisty banku Millennium dynamika raczej nie przyspieszy, bo siłą przetargowa pracowników na rynku pracy wciąż jest niewielka.

Zmiany w umowach o pracę na czas określony

Trwają konsultacje projektu zmian w kodeksie pracy. Chodzi o wydłużenie maksymalnego czasu stosowania umowy na czas określony. Proponowany czas to 36 miesięcy, jednak związki zawodowe domagają się 18 miesięcy.

Ożywienie na rynku mieszkaniowym

Deweloperzy będą budować więcej mieszkań. Ożywienie na rynku budowlanym spowodowane jest stabilną gospodarką oraz niskim stopom procentowym. Do końca roku możliwy jest większy ruch na rynku mieszkaniowym i w bankach. Od stycznia 2015 r. wkład do kredytu wzrośnie do 10 proc.

Założenia kodeksu budowlanego trafią do konsultacji w 2015 r.

Do konsultacji społecznych mają trafić założenia kodeksu budowlanego na początku 2015 r. Komisje mają przedstawić swoje ustalenia w połowie przyszłego roku.

Projekt zmian o odwróconym obciążeniu VAT do ponownych konsultacji

Ministerstwo Finansów zdecydowało się przedłużyć konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy o VAT. Projekt zmian ma wprowadzić m.in. odwrócone obciążenie VAT od telefonów komórkowych bądź laptopów. Uwagi można zgłaszać do 21 listopada 2014 r.

Wzrost PKB w III kwartale roku – dane z GUS

GUS podał informacje o wysokości wskaźnika PKB. Jak wynika z danych, w III kwartale 2014 r. wzrósł on o 3,3 proc., a w II kwartale o 3,5 proc.

Zmiany w ubezpieczeniach inwestycyjnych

Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej wprowadzi udogodnienia dla konsumentów. Ubezpieczyciel w pierwszej kolejności będzie zobowiązany sprawdzić potrzeby swojego klienta oraz jego sytuację finansową. Dzięki temu ubezpieczenia inwestycyjne będą mniej ryzykowne.

Zmiany w udzielaniu pomocy publicznej przedsiębiorcom w SSE

Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych, przedłożone przez ministra gospodarki.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych podpisana

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Jej głównym założeniem ma być stworzenie mechanizmu do wykorzystywania wolnych środków na rachunkach resortu finansów.

Zmiany w KRS od 1 grudnia 2014 r.

1 grudnia 2014 wchodzą w życie zmiany w ustawie o KRS, które pozwolą m.in. na automatyczne zakładanie konta płatnikom składek, którzy rozpoczynają działalność i podlegają obowiązkowi wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Obniżenie wysokości odsetek ustawowych – projekt zmian

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego obniżenia wysokości odsetek ustawowych. Poziom odsetek powinien wynosić między 8 a 12 procent w skali roku, a nie jak do tej pory – 12 proc.

Kolejny miesiąc z niskim poziomem bezrobocia

Sytuacja na rynku pracy znacznie się poprawia. Kolejny – dziewiąty miesiąc z rzędu spada liczba bezrobotnych, bo aż o 475 tys. W tym roku rośnie również średnie wynagrodzenie. Możliwe, że średnia płaca wzrośnie o 3,4 proc.

Urząd skarbowy wypełni za podatników deklaracje PIT od 2015 r.

1 stycznia 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawnych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym podpisana przez prezydenta. Od przyszłego roku urząd skarbowy będzie mógł wstępnie wypełnić za podatników deklaracje PIT.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana

Prezydent podpisał ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Według nowych przepisów będzie możliwe zaciągnięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką ustanowioną na nieruchomości.

Polskie start-upy mają szanse na zagranicznych rynkach

Polskie start-upy, głównie z branży IT i teleinformatycznej mają szanse zaistnieć na zagranicznych rynkach, m.in. w Szanghaju, Dolinie Krzemowej czy Londynie. Ważny jest pomysł na produkt bądź usługę oraz możliwość jego komercjalizacji na globalnym rynku.

Łatwiejsze egzekwowanie orzeczeń sądów UE

Ułatwienie egzekwowania orzeczeń sądów UE w Polsce i polskich sądów w Unii Europejskiej przewiduje projekt zmian w przepisach, który w czwartek trafił do dalszych prac w sejmowej komisji. W propozycji chodzi o orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych.

Poprawki Senatu do czwartej ustawy deregulacyjnej

Senat zaproponował w czwartek niewielkie poprawki do ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, stanowiącej tzw. czwartą transze deregulacji. Jedna z nich zakłada korzystniejsze zasady korzystania z samochodu służbowego dla celów prywatnych.

2 tys. wypadków przy pracy tygodniowo

W ubiegłym roku doszło w Polsce do ponad 88 tys. wypadków przy pracy, w tym 267 zakończyło się śmiercią poszkodowanego – wynika z danych GUS. Eksperci podkreślają, że wiedza o potencjalnych zagrożeniach zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców jest niewystarczająca. 67 proc. Polaków jest narażonych na niebezpieczeństwo w pracy, ale ponad połowa je lekceważy.

Niejasne przepisy dotyczące opodatkowania użytkowania aut służbowych

Sejm uchwalił nowe przepisy dotyczące opodatkowania użytkowania aut służbowych dla celów prywatnych. Są one jednak niejasne, ponieważ obejmują wyłącznie świadczenia nieodpłatne. Pominięta została kwestia użytkowania samochodu przez pracownika odpłatnie i częściowo nieodpłatnie.

Dalsza informatyzacja ksiąg wieczystych

Projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego przewiduje dalszą informatyzację ksiąg wieczystych. 5 listopada sejmowa komisja do spraw kodyfikacji jednogłośnie zaakceptowała projekt.

Ułatwienia w rejestracji spółek handlowych – projekt skierowany do komisji

Projekt nowelizacji spółek handlowych przewiduje ułatwienia w rejestracji spółki jawnej i komandytowej przez Internet. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji.

Nielegalne zatrudnienie - potrzebne zmiany w prawie

W ostatnich siedmiu latach inspekcja pracy prześwietliła 146 tys. podmiotów pod kątem legalności zatrudnienia; naruszenia przepisów stwierdzono w co drugim; by skutecznie walczyć z nielegalnym zatrudnianiem, trzeba zmienić prawo - wskazuje PIP w opracowaniu dla Rady Ochrony Pracy.

Zmianami w przepisach o Krajowym Rejestrze Sądowym

Szczegółowe zasady wykreślania z Krajowego Rejestru Sądowego i unormowania dyscyplinujące podmioty do niego wpisane zawiera projekt zmian w ustawie o KRS, który we wtorek poparła sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Większe wydatki firm na badania i rozwój

Rosną wydatki przedsiębiorstw na badania i rozwój. W ubiegłym roku wyniosły 6,29 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 17 proc. względem ubiegłego roku – wynika z najnowszych danych GUS. Kolejne lat mogą przynieść jeszcze większe wzrosty. Zwiększanie nakładów na innowacje w kolejnych dwóch latach deklaruje blisko połowa przedsiębiorców.

Nowe projekty rozporządzeń w sprawie pomocy de minimis

4 listopada rząd zajmie się rozpatrzeniem czterech projektów rozporządzeń dotyczących pomocy de minimis dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Sektor MŚP będzie mógł otrzymać wsparcie finansowe dla eksportu i promocji gospodarki za granicą.

Wysoki wskaźnik PMI sektora przemysłowego

W październiku wskaźnik PMI sektora przemysłowego wzrósł do 51,2 pkt w stosunku do 49,5 pkt miesiąc wcześniej. Wzrost wskaźnika oznacza również wzrost zatrudnienia. Sytuacja w polskim przemyśle znowu zaczyna się poprawiać.

Niejasne przepisy nowej ustawy śmieciowej

10 października Sejm przyjął zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przedsiębiorcy uważają nowe przepisy za niejasne i niespójne, które mogą skłaniać gminy do własnych interpretacji oraz powodować obejście prawa.

UOKiK przygotował specjalny portal dla konsumentów i przedsiębiorców

UOKiK przygotował specjalny portal, który ma pomóc sprzedawcom internetowym przygotować się do zmian, jakie niesie ustawa konsumencka wchodząca w życie 25 grudnia. Dzięki ujednoliceniu przepisów w całej UE firmom ma być łatwiej działać na rynkach zagranicznych.

Pomoc dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem

Resort pracy przygotował projekt przepisów, które mają ochronić miejsca pracy i pomóc firmom, które ucierpiały m.in. na rosyjskim embargu. Na ten cel w latach 2015-16 zarezerwowano do 500 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Co 10 firma z UE pochodzi z Polski

Na unijnym rynku prawie co 10. firma pochodzi z Polski. Na zagraniczne rynki wchodzą już nie tylko duże koncerny, lecz także coraz chętniej małe firmy. Pomysłów na międzynarodowy biznes nie brakuje. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest innowacyjność, dobry plan i środki na ekspansję.

Opodatkowanie handlu kwiatami i zniczami nawet w ramach działalności

Na przełomie października i listopada znacznie rośnie sprzedaż kwiatów i zniczy. W okolicach cmentarzy handlują głównie osoby, które zajmują się sprzedażą sezonową. Taki rodzaj handlu można traktować jako działalność gospodarczą a to oznacza, że sprzedaż powinna być opodatkowana.

Firmy dotknięte embargiem rosyjskim otrzymają 500 mln zł pomocy

Przedsiębiorcy, którzy stracili dochody na embargu rosyjskim mogą liczyć na pomoc finansową. Otrzymają dopłaty do wynagrodzeń pracowników i szkoleń oraz opłacenie składek do ZUS. W sumie otrzymają 500 mln zł pomocy.

Nowela dot. rajów podatkowych podpisana przez Prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę nowelizację ustaw podatkowych, zakładającą, że przepisy blokujące wyprowadzanie zysków firm do rajów podatkowych wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku.

Konsultacje Prawa działalności gospodarczej

Założenia nowego Prawa działalności gospodarczej mogą w drugiej połowie listopada trafić do konsultacji publicznych, zapowiada resort gospodarki. Ustawa ma wprowadzić m.in. zasadę domniemania uczciwości w relacjach administracja-przedsiębiorcy.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy okołobudżetowej

Rada Ministrów przyjęła projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, przedłożony przez ministra finansów związany bezpośrednio z projektem ustawy budżetowej na 2015 r. Projekt zawiera propozycje dotyczące ustalenia wysokości kwot ujętych w budżecie, w poszczególnych sektorach gospodarki.

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z outsourcingu

Outsourcing to jeden z najlepszych sposobów na ograniczenie kosztów firmy. Dlatego firmy, zamiast tworzyć własne działy wspierające główną działalność przedsiębiorstwa, coraz częściej korzystają z wyspecjalizowanych podmiotów. Firmom zewnętrznym można zlecić już coraz więcej usług.

Rząd przyjął zmiany dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych

Rząd przyjął projekt zmian w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja jest spowodowana wprowadzeniem zmian w unijnych przepisach. Mają one na celu zapewnienie ciągłości udzielania pomocy publicznej osobom zatrudniającym niepełnosprawnych.

REKLAMA