reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w CEIDG w 2017 r.

Zmiany w CEIDG w 2017 r.

Ministerstwo Rozwoju proponuje wprowadzenie od 1 stycznia 2017 r. zmian w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), m.in. w zakresie wpisu danych adresowych, podawania kodu PKD, zgłaszania informacji o ogłoszeniu upadłości, jak i zgłaszania informacji o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego.

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (ustawy o SDG) w zakresie CEIDG ulegną modyfikacji na podstawie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju w ramach pakietu „100 zmian dla firm”. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Dane zawarte we wpisie do CEIDG – NIP, miejsce i adres zamieszkania, kod PKD

Proponuje się ograniczenie zakresu danych zawartych we wpisie do CEIDG w zakresie, w jakim nie są bezpośrednio związane działalnością gospodarczą lub nie wpływają na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. W tym celu doprecyzowany został art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o SDG, dotyczący wpisu NIP do CEIDG, zgodnie z którym dotychczas wpisowi podlegał numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz informacje o jego unieważnieniu lub uchyleniu. Przepis został uzupełniony o sformułowanie „o ile taki posiada”, jako rozwiązanie adekwatne do tych, które przyjęto względem danych wpisowych, takich jak PESEL i REGON, ponieważ osobie składającej wniosek NIP mógł nie zostać nadany.

Ponadto projekt przewiduje zniesienie wpisu do CEIDG informacji o miejscu i adresie zamieszkania, gdyż są to dane niejawne i nie mają wpływu na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego (art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy o SDG).

Wpis do CEIDG jest bezpłatny

Zmianie ulegnie również art. 25 ust.1 pkt 8, który obecnie wskazuje na obowiązek określenia we wpisie do CEIDG przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Dotyczy ona ograniczenia ujawnianej w CEIDG liczby przedmiotów wykonywanej działalności (kodów PKD) maksymalnie do 10 pozycji, ze wskazaniem jednego, przeważającego rodzaju działalności.

Zgłaszanie informacji o ogłoszeniu upadłości

Dotychczas dane zawarte we wpisie do CEIDG obejmowały również informację o ogłoszeniu upadłości i ukończeniu tego postępowania (art. 25 ust. 1 pkt 14 ustawy o SDG). Proponowana zmiana polega na poszerzeniu tych informacji o dane syndyka, celem umożliwienia zgłaszania przez sąd informacji o ustanowionym syndyku  w ramach istniejącego obowiązku sądów gospodarczych (art. 31 ust. 3 ustawy o SDG). Zgodnie z uzasadnieniem projektu, obowiązujące przepisy nie zawierają podstawy do zgłaszania danych syndyka przez sąd,  nie nakładają także takiego obowiązku na przedsiębiorców. W związku z powyższym proponuje się wprowadzenie obowiązku, zgodnie z którym sądy będą wpisywały z urzędu dane syndyka. Analogiczna zmiana została wprowadzona do art. 25 ust. 1 pkt 15. W jej ramach wpisowi do CEIDG podlegałaby informacja o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, o ukończeniu postępowania restrukturyzacyjnego, albo o uprawomocnieniu się postanowienia o zatwierdzeniu układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu oraz dane nadzorcy lub zarządcy. Celem tej propozycji jest umożliwienie zgłaszania przez sąd informacji  o ustanowionym zarządcy lub nadzorcy w ramach obowiązku sądów gospodarczych wynikających z art. 31 ust. 3 ustawy o SDG.

Polecamy: Sprzedaż nieruchomości firmowej - rozliczenie podatkowe i ewidencja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama