REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KPP chce zwolnienia z PIT bonów dla pracowników

Od bonów wydawanych pracownikom trzeba będzie odprowadzać podatek dochodowy; nie będzie go tylko od świadczeń rzeczowych i pieniężnych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o PIT. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) twierdząc, że rząd naruszył ustalenia z Komisji Trójstronnej. Związki zawodowe i inni przedstawiciele pracodawców nie widzą problemu.

Księgowi chętnie korzystają z Monitora Księgowego

Z badania opublikowanego 16 czerwca br. w „Gazecie Prawnej” (nr 115/2491), przeprowadzonego przez PBS DGA wynika, że księgowi po popularnych dziennikach (jak „Gazeta Prawna”), najczęściej sięgają po publikacje z grupy „MONITORA księgowego”.

Z przetargów nie można automatycznie wykluczać spółek zależnych

Bezwzględne pozbawienie powiązanych ze sobą przedsiębiorstw prawa do udziału w przetargu ogranicza konkurencję i narusza zasadę proporcjonalności.

Kontrowersje wokół znaków akcyzy

Ministerstwo Finansów chce zarobić na unieważnieniu starych banderol na papierosy - akcentuje "Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wzrost płacy minimalnej to błąd

Stopa bezrobocia w przyszłym roku będzie wyższa, niż zakłada rząd. To skutek m.in. planowanego wzrostu płacy minimalnej.

Według banków kredytów dla małych firm nie jest mniej

Bankowcy twierdzą, że nie ograniczyli udzielania kredytów dla małych i średnich firm. Potwierdzają, że marże bankowe przy pożyczkach dla przedsiębiorstw wzrosły do ok. 4,5 proc.

Firmy skorzystają jeszcze z dotacji na e-biznes

Przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem dofinansowania na e-usługi będą mogli skorzystać z dodatkowego naboru wniosków, który PARP ogłosi 29 czerwca. 

Nowe 500 mln euro z UE na założenie własnej firmy

Komisja Europejska planuje przeznaczyć 500 mln euro na mikropożyczki dla małych firm, które mają problemy z uzyskaniem kredytów bankowych, i osób, które myślą o rozpoczęciu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Sprzeciw wobec rządowej zmianie w pakiecie antykryzysowym

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek zapowiada sprzeciw wobec rządowej zmianie w pakiecie antykryzysowym. Chodzi o zapisy dotyczące 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, możliwości podpisywania umów na czas określony, na okres do dwóch lat, oraz subsydiowanego zatrudnienia w czasie postoju.

Odrzucono projekt przyznający emerytom środki na działalność gospodarczą

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej odrzuciła w środę projekt, przewidujący przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia. Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zgłosił klub PiS; rząd oceniał go krytycznie.

Firmy łatwiej zatrudnią pracowników tymczasowych

Trwają prace nad zniesieniem ograniczeń w zatrudnianiu pracowników tymczasowych u pracodawców, którzy dokonali zwolnień grupowych.

Starosta może nie zapłacić za szkolenie

Dyrektorzy urzędów pracy nie wiedzą, jakie kryteria mają decydować o przyznawaniu firmom refundacji kosztów poniesionych na szkolenie pracowników.

Choroby zawodowe - zmiany w przepisach

2 lipca 2009 r. przestaną obowiązywać przepisy rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych. Pracodawcy powinni jednak wiedzieć, że nowe przepisy są już gotowe i mają wejść w życie od 3 lipca 2009 r.

Przepisy ograniczają pracodawców kierujących oferty pracy dla bezrobotnych

Urzędy pracy nie mogą przyjmować ofert pracy od pracodawców objętych postępowaniem wyjaśniającym w sprawie o naruszenie praw pracowniczych.

Dotacja na biznes także dla pracujących za granicą

Każdy, kto pracował w państwie unijnym, może ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Emerytury pomostowe: powstał poradnik dla firm

Resort pracy i Centralny Instytut Ochrony Pracy przygotowały specjalną instrukcję dla firm, które muszą sporządzić wykazy stanowisk uprawniających do emerytur pomostowych.

Niezbędny e-podpis w kontaktach z ZUS

Od 21 lipca przedsiębiorcy będą zobowiązani do potwierdzania przesyłek elektronicznych w korespondencji z ZUS wyłącznie za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Firmy odbudowują zapasy

Aby utrzymać ciągłość dostaw na rynek, firmy muszą odbudować poziom zapasów. Ożywienie produkcji przemysłowej związane z zapełnianiem magazynów może trwać 2–3 miesiące. Sytuacja zależy od branży – sprzedają firmy spożywcze, producenci butów magazyny mają pełne.

Zwolnienie z PIT zapomóg i bonów przekazywanych przez firmę

Zwolnienie z podatku PIT zapomóg ze środków związków zawodowych oraz świadczeń rzeczowych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - to niektóre z rozwiązań przewidzianych w projekcie nowelizacji ustawy o PIT, który trafił do Sejmu.

Pakiet antykryzysowy trafił do Sejmu

Do Sejmu trafiła część projektu tzw. pakietu antykryzysowego, dotycząca zmian w prawie pracy, m.in. elastycznego czasu pracy i umów na czas określony.

Nie będzie podatku ekologicznego na auta

Maleją szanse na to, by nowy podatek ekologiczny zastąpił akcyzę naliczaną przy zakupie samochodów osobowych już 1 stycznia 2010 r. - mówi w rozmowie z "Gazetą Prawną" wiceminister finansów odpowiedzialny za sprawy akcyzowe, Jacek Kapica.

Operator udostępni Twoje dane wywiadowi skarbowemu

Wywiad skarbowy uzyska szczegółowe dane o podatnikach od operatora telekomunikacyjnego i pocztowego.

400 mln euro kredytu technologicznego będzie dostępne od lipca

Sześć banków komercyjnych podpisało z BGK porozumienie w sprawie uruchomienia kredytu technologicznego. Od 1 lipca znajdzie się on w ich ofertach dla małych i średnich firm.

Wzrosła liczba osób z chorobami zawodowymi

Lekarze medycyny pracy alarmują, że wzrasta liczba pracowników chorych na boreliozę. Powodem jest lepsza wykrywalność choroby i polityka firm, które oszczędzały m.in. na szczepieniach.

Nie będzie podwyżki akcyzy na papierosy, alkohol i paliwo

Obecnie Ministerstwo Finansów nie prowadzi analiz w zakresie podwyżki akcyzy na papierosy, alkohol czy paliwa – dowiedziała się GP.

Usługi informacyjne dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy i osoby planujące założenie firmy mogą skorzystać z bezpłatnych usług informacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Unijne granty tylko na najnowsze technologie

Dostęp do dotacji na innowacyjne projekty będzie trudniejszy. Aby dostać grant, przedsiębiorca będzie musiał wykazać się stosowaniem najnowszej światowej technologii.

Członek zarządu pracujący na pół etatu ma prawo do połowy wynagrodzenia

Jeżeli członek zarządu spółki akcyjnej zawarł umowę o pracę na pół etatu, może otrzymywać tylko połowę wynagrodzenia przyznanego mu mocą uchwały walnego zgromadzenia spółki - orzekł we wtorek Sąd Najwyższy.

Zmniejszy się częstotliwość wydawania druków RMUA

Pracodawcy będą mogli rzadziej wydawać swoim pracownikom druki RMUA potwierdzające wyliczenie składek na ubezpieczenie społeczne.

Auta sprowadzane z UE będą szczegółowo kontrolowane

Przed wydaniem dowodu rejestracyjnego gmina będzie sprawdzała, czy samochód nie pochodzi z kradzieży w innym państwie Unii Europejskiej.

Związkowcy za zmianami w projekcie pakietu antykryzysowego

Związki zawodowe wchodzące w skład Komisji Trójstronnej proponują, aby w projekcie pakietu antykryzysowego zmienić zapisy dot. m.in. elastycznego czasu pracy czy opodatkowania zapomóg dla pracowników. Chcą też jak najszybciej rozmawiać o wzroście wynagrodzeń.

Od 3 lipca nowy wykaz chorób zawodowych

Kodeks pracy, a nie rozporządzenie będzie określać uprawnienia pracownika dotyczące rozpoznania choroby zawodowej. Jednocześnie nowy wykaz chorób będzie mieć charakter zamknięty.

Problem z jednym okienkiem

Planujący podjęcie jednoosobowej działalności gospodarczej nadal muszą liczyć się z kilkoma wizytami w urzędach.

Najwięcej bankructw od siedmiu lat

W 2009 roku zbankrutowało lub złożyło wnioski o upadłość już dwa razy więcej spółek giełdowych niż w ciągu czterech ostatnich lat. Kolejni potencjalni bankruci to spółki odzieżowe i spożywcze.

Pracownicy dostaną zaliczki zaległych pensji

Jeszcze przed ogłoszeniem upadłości firmy jej pracownicy będą mogli otrzymywać zaliczki na poczet niewypłaconych wynagrodzeń.

Vattenfall od lipca obniży ceny energii elektrycznej dla firm

Ceny dla małych i średnich firm w Vattenfall Sales Poland w II półroczu mogą być nawet o 20 proc. niższe niż u konkurencji. W przyszłym roku ceny wzrosną.

Bezpłatne usługi innowacyjne dla przedsiębiorców

Firmy mogą skorzystać z bezpłatnych usług innowacyjnych związanych z wdrożeniem nowych technologii w przedsiębiorstwach.

Za mało unijnych dotacji na innowacje

Z szacunków "Gazety Prawnej" wynika, że już w przyszłym roku zabraknie unijnych pieniędzy dla przedsiębiorstw starających się o dotacje w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

Pakiet antykryzysowy ma pomóc firmom przetrwać kryzys

Pakiet antykryzysowy musi być skierowany tylko do tych firm, które po skorzystaniu z finansowej pomocy państwa będą w stanie wyjść z kryzysu gospodarczego obronną ręką - mówili na czwartkowej konferencji prasowej eksperci PKPP Lewiatan.

O sposobie wpisu do rejestru dłużników decyduje tylko sąd

Jedynie orzeczenie sądu może rozstrzygać o tym, w jaki sposób dłużnik zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Długów (KRS). Do tej pory wpisy dokonywane były według systemu informatycznego KRS - wynika z czwartkowego orzeczenia Sądu Najwyższego (SN).

Wyższa dotacja na założenie firmy

Bezrobotny planujący podjęcie własnej działalności gospodarczej uzyska wyższą dotację na założenie firmy. Od 1 czerwca wzrosła kwota dofinansowania na ten cel.

Bony i zapomogi bez PIT

Resort finansów rozszerza katalog zwolnień z PIT dotyczący zapomóg oraz świadczeń rzeczowych dla pracowników.

Umowy terminowe będą trwać do dwóch lat

Pracodawcy będą mogli wydłużać i skracać czas pracy w zależności od potrzeb produkcji. Umowy na czas określony wszystkich pracowników mają trwać do dwóch lat.

E-usługi dla klientów ZUS

ZUS rozpocznie w tym roku budowę platformy informatycznej, która umożliwi m.in. sprawdzanie danych zapisanych na kontach ubezpieczonych, składanie wniosków i dokumentów.

W pakiecie antykryzysowym są przepisy niekorzystne dla pracowników

Zdaniem szefa OPZZ Jana Guza zapisy zawarte w projekcie pakietu antykryzysowego, dotyczące prawa pracy, np. w sprawie dwuletniego terminu zawierania umów na czas określony, są niekorzystne dla pracowników.

Prawie 5 tys. wniosków na tworzenie mikroprzedsiębiorstw na wsi

Prawie 5 tys. wniosków o przyznanie pomocy na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw na wsi wpłynęło do 2 czerwca do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - podało w środę biuro prasowe ARiMR. 9 czerwca losowanie kolejności ich rozpatrywania.

MF nie prowadzi prac nad podwyżką stawek VAT

Ministerstwo finansów (MF) nie prowadzi prac nad podwyżką stawek podatku od towarów i usług (VAT) - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Firmy ograniczyły udział w targach

Firmy mimo spowolnienia gospodarczego nie zrezygnowały z udziału w targach. Niektóre, jak te z branż motoryzacyjnej, meblarskiej i kolejowej, zmniejszyły jednak wynajmowaną powierzchnię.

Niekonstytucyjnie wybrane rady będą działać do końca kadencji

Wybrane na gruncie niekonstytucyjnych przepisów rady pracownicze będą funkcjonować w firmie do końca swojej kadencji.

Przyjęcie pakietu to zapowiedź szybkiego wdrożenia instrumentów wsparcia dla firm

Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przyjmuje decyzję rządu o przyjęciu pakietu antykryzysowego jako zapowiedź szybkiego wdrożenia coraz bardziej potrzebnych instrumentów wsparcia dla firm i ich pracowników.

REKLAMA