Firmy będą wprowadzać indywidualny rozkład czasu pracy
REKLAMA
22 sierpnia weszła w życie ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035 z późń. zm.). Ma ona na celu przede wszystkim ochronę miejsc pracy i stanowi kluczowy element działań antykryzysowych rządu.
REKLAMA
Z nowych przepisów skorzystają przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w przejściowych kłopotach finansowych oraz - w części dotyczącej organizacji czasu pracy - wszyscy przedsiębiorcy bez względu na sytuację finansową.
REKLAMA
Przedsiębiorcy mający problemy finansowe mogą liczyć na dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas przestoju ekonomicznego i obniżenia wymiaru czasu pracy. Otrzymają również dofinansowanie na opłacenie składek pracowników na ubezpieczenie społeczne w części płatnej przez pracodawcę (płatne z FGŚP). Mają również możliwość renegocjacji warunków spłaty należności FGŚP powstałych przed 30 czerwca 2008 roku oraz możliwość dofinansowania kosztów szkolenia (maksymalnie przez 6 miesięcy) lub studiów podyplomowych (maksymalnie 12 miesięcy) pracowników pod warunkiem utworzenia funduszu szkoleniowego.
Pracodawcy dzięki nowym uregulowaniom zyskali możliwość wydłużania okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy. Ponadto mogą wprowadzać indywidualny rozkład czasu pracy przewidujący różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy oraz zatrudniać pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony maksymalnie do 24 miesięcy.
Pracownik, który wyrazi zgodę na objęcie go przestojem ekonomicznym ma prawo do świadczenia lub stypendium czy wynagrodzenia - maksymalnie przez 6 miesięcy. Wysokość dofinansowania, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika, nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
mojafirma.infor.pl/mpips.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA