| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy dostosowują się do warunków ekonomicznych

Przedsiębiorcy dostosowują się do warunków ekonomicznych

Polscy przedsiębiorcy są w trakcie dostosowywania się do zmieniających się warunków wewnątrz kraju, jak i tego co się dzieje poza naszymi granicami, stąd zauważalny jest m.in. wzrost eksportu - powiedział w piątek PAP ekspert z Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że PKB wzrósł w II kwartale tego roku o 1,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Głównymi czynnikami wzrostu były popyt zagraniczny (eksport netto) i spożycie ogółem. Negatywny wpływ na wzrost PKP miał m.in. popyt inwestycyjny.

Według Sadowskiego dane GUS wskazują, że projekty inwestycyjne, które były planowane na ten rok, zostały wstrzymane. "Ze względu na sytuację ekonomiczną w kraju, jak i ma świecie, wiele projektów inwestycyjnych zostało wstrzymanych lub przełożono ich realizację na późniejszy termin, stąd zauważalny spadek w tym obszarze" - powiedział Sadowski.

"Wzrost eksportu natomiast oznacza, że polskie produkty, które są wystarczająco dobrej jakości, są dzisiaj chętniej kupowane za granicą" - dodał.

Zdaniem Sadowskiego trudno wskazać, czy tendencja wzrostowa będzie "tzw. tendencją ożywienia w gospodarce, czy to będzie korekta, ale przy zachowaniu jednak wzrostu gospodarczego powyżej zera".

"Dzisiaj nastroje, nastawienie psychiczne do tego, co się dzieje, poprawiają się. Zwiększa się skłonność do realizacji przynajmniej części ważnych planów i można się spodziewać, że przy następnych danych zobaczymy, czy te nastroje dzisiaj pokazywane w różnych badaniach, jako pozytywne, będą miały realne przełożenie w działaniach biznesowych" - podkreślił Sadowski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK