REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mało matek dorabia na urlopie wychowawczym

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Niskie kryterium dochodowe uniemożliwia większości kobiet możliwość dodatkowego zarobku w trakcie urlopu wychowawczego bez obawy utraty świadczeń.

Od początku tego roku matka, ojciec lub opiekun, który pobiera dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego, może podjąć zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Umożliwiła to tzw. ustawa rodzinna. Jednak, aby nie utracić prawa do tego dodatku, muszą być spełnione określone warunki. Oprócz tych wymienionych w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992), m.in. nieprzekroczenie określonego dochodu, można pobierać dodatek i wykonywać inną pracę, jeżeli nie przeszkadza to w sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem.

REKLAMA

W ciągu tych kilku miesięcy z takiej możliwości nie korzysta wiele osób. Na przykład w Legnicy jest to jedna osoba, w Iławie kilka.

REKLAMA

- Na około 100 osób, które pobierają u nas ten dodatek, żadna jeszcze nam nie zgłosiła, że podjęła dodatkową pracę - mówi Wiesława Bajurska, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Grodzisku Mazowieckim.

Dodaje, że takie przypadki mogą ujawnić się przy składaniu wniosków o zasiłek na nowy okres zasiłkowy, mimo że podejmująca zatrudnienie osoba powinna to natychmiast zgłosić. Każda zmiana dochodu może mieć wpływ na przyznanie świadczeń.

- Większość kobiet nie podejmuje dodatkowego zatrudnienia, bo skutkowałoby to przekroczeniem kryterium dochodowego i utratą zasiłku rodzinnego i dodatków - mówi Ewa Sułek, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych MOPS w Legnicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Barbary Kłeczek, naczelnik Wydziału Świadczeń Socjalnych UM w Tarnobrzegu, część kobiet może też nie wiedzieć o takiej możliwości.

Gmina musi też zweryfikować podjęcie pracy przez osobę przebywającą na urlopie wychowawczym. W tym celu potrzebne będzie zaświadczenie od pracodawcy o wykonywanej pracy oraz oświadczenia strony.

- Musimy dostać informacje, czy to jest np. praca na część etatu, czy na umowę zlecenia. Ponadto strona musi w oświadczeniu wyjaśnić, jak będzie sprawowana opieka, kiedy matka będzie wykonywać swoją pracę - mówi Ewa Sułek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA