| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy chcą więcej unijnych dotacji na inwestycje

Przedsiębiorcy chcą więcej unijnych dotacji na inwestycje

Przedsiębiorcy proponują, by resort rozwoju regionalnego przeznaczył więcej unijnych pieniędzy na dotacje dla nich w Działaniu 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka.


Możliwość wyczerpania się już we wrześniu unijnych dotacji w najważniejszym z punktu widzenia firm Działaniu 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka niepokoi przedsiębiorców. Dlatego proponują oni, aby Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poszukało dodatkowych pieniędzy na wsparcie biznesu.

Wszystko po tym, jak w poniedziałkowej GP Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, ocenił, że wrześniowy konkurs w Działaniu 4.4 może być ostatnim. W piątek resort zdecydował się przeznaczyć na wiosenny nabór dodatkowe 650 mln zł i do rozdysponowania wśród przedsiębiorców pozostało zaledwie 1,4 mld zł.

- Alokacja na bezpośrednie wsparcie inwestycji dla przedsiębiorców okazała się zbyt niska w stosunku do potrzeb i musi zostać zwiększona - uważa Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Ewa Fedor z Konfederacji Pracodawców Polski proponuje, by jak najszybciej przesunąć środki do Działania 4.4 z innego źródła wsparcia. Chodzi o Działanie 4.5 w tym samym programie, z którego miały być wspierane duże inwestycje inwestorów zagranicznych w Polsce. Kryzys spowodował, że te środki są wykorzystywane w minimalnym stopniu.

Agnieszka Durlik-Khouri idzie dalej.

- Należy pomyśleć nad rewizją całego programu Innowacyjna Gospodarka i przesunąć wszystkie środki z tych działań, które nie cieszą się popularnością, do Działania 4.4 - mówi.

Dodaje, że trzeba także pomyśleć o ograniczeniu finansowania projektów, które promują współpracę między sferą nauki i biznesu.

Według przedsiębiorców innym wyjściem może być przeznaczenie na to działanie całej lub części rezerwy wykonania. Chodzi o ponad 500 mln euro bonusu z UE, które Polska podzieli między swoje krajowe programy operacyjny w przyszłym roku. Po te pieniądze przedsiębiorcy mogliby już sięgnąć na początku 2011 roku.

Według Jarosława Pawłowskiego we wrześniu ministerstwo rozpocznie przegląd programu Innowacyjna Gospodarka.

4,6 mld zł dostały polskie firmy w ramach Działania 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »