REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy chcą więcej unijnych dotacji na inwestycje

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Przedsiębiorcy proponują, by resort rozwoju regionalnego przeznaczył więcej unijnych pieniędzy na dotacje dla nich w Działaniu 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka.

Możliwość wyczerpania się już we wrześniu unijnych dotacji w najważniejszym z punktu widzenia firm Działaniu 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka niepokoi przedsiębiorców. Dlatego proponują oni, aby Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poszukało dodatkowych pieniędzy na wsparcie biznesu.

REKLAMA

Wszystko po tym, jak w poniedziałkowej GP Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, ocenił, że wrześniowy konkurs w Działaniu 4.4 może być ostatnim. W piątek resort zdecydował się przeznaczyć na wiosenny nabór dodatkowe 650 mln zł i do rozdysponowania wśród przedsiębiorców pozostało zaledwie 1,4 mld zł.

- Alokacja na bezpośrednie wsparcie inwestycji dla przedsiębiorców okazała się zbyt niska w stosunku do potrzeb i musi zostać zwiększona - uważa Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Ewa Fedor z Konfederacji Pracodawców Polski proponuje, by jak najszybciej przesunąć środki do Działania 4.4 z innego źródła wsparcia. Chodzi o Działanie 4.5 w tym samym programie, z którego miały być wspierane duże inwestycje inwestorów zagranicznych w Polsce. Kryzys spowodował, że te środki są wykorzystywane w minimalnym stopniu.

Agnieszka Durlik-Khouri idzie dalej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Należy pomyśleć nad rewizją całego programu Innowacyjna Gospodarka i przesunąć wszystkie środki z tych działań, które nie cieszą się popularnością, do Działania 4.4 - mówi.

Dodaje, że trzeba także pomyśleć o ograniczeniu finansowania projektów, które promują współpracę między sferą nauki i biznesu.

Według przedsiębiorców innym wyjściem może być przeznaczenie na to działanie całej lub części rezerwy wykonania. Chodzi o ponad 500 mln euro bonusu z UE, które Polska podzieli między swoje krajowe programy operacyjny w przyszłym roku. Po te pieniądze przedsiębiorcy mogliby już sięgnąć na początku 2011 roku.

Według Jarosława Pawłowskiego we wrześniu ministerstwo rozpocznie przegląd programu Innowacyjna Gospodarka.

4,6 mld zł dostały polskie firmy w ramach Działania 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA