Od dziś firma przyjmie praktykanta na nowych zasadach
REKLAMA
28 sierpnia wchodzi w życie ustawa z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. Nr 127, poz. 1052). Nowe przepisy umożliwiają przyszłemu stażyście i oferującemu praktyki przedsiębiorcy elastyczne ułożenie warunków odbycia praktyk.
REKLAMA
Umowa o praktykę absolwencką nie będzie miała charakteru umowy o pracę, lecz będzie umową z zakresu prawa cywilnego. Umożliwi to odbycie stażu tylko na zasadzie zgody samych zainteresowanych, bez konieczności ingerencji organów administracji państwowej.
REKLAMA
Staż w jednej firmie będzie trwać maksymalnie trzy miesiące, a wysokość ewentualnego wynagrodzenia nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przy czym praktyki mogą być zarówno płatne jak i bezpłatne.
Praktyka będzie się odbywać na podstawie pisemnej umowy zawieranej pomiędzy absolwentem gimnazjum bądź szkoły ponadgimnazjalnej, który w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończył 30 lat, a przyjmującym go przedsiębiorcą. W umowie należy określić określić rodzaj pracy wykonywanej przez praktykanta, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy, a także wysokość ewentualnego wynagrodzenia.
Pracodawca nie będzie mógł przyjąć stażysty do pracy szczególnie niebezpiecznej. Ponadto, ze wzglądów ochronnych, praktyki absolwenckie będą również regulowane przepisami dotyczącymi równego traktowania w zatrudnieniu oraz BHP.
Nowe przepisy ułatwią absolwentom uzyskanie doświadczenia i nabycie umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.
mojafirma.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA