REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcom ma być łatwiej o kredyt technologiczny

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad zmianą przepisów o kredycie technologicznym, która ma zwiększyć jego atrakcyjność w kryzysie. Do tej pory do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęły cztery wnioski o udzielenie kredytu.

Od 1 lipca przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z kredyty technologicznego - nowego rodzaju wsparcia ze środków unijnych dla firm zainteresowanych zakupem nowości technologicznych. Jednak jak do tej pory nie ma zbyt dużo chętnych do skorzystania z tego instrumentu. Jak mówi Ewa Sawicka, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego, do tej pory wpłynęły zaledwie cztery wnioski o udzielenie kredytu.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem przedsiębiorców i bankowców główną przeszkodą w upowszechnieniu się kredytu są reguły jego przyznawania. Chodzi o możliwość umorzenia części pożyczonych pieniędzy na inwestycje w ramach tzw. premii technologicznej. Niestety, skorzystanie z tej możliwości jest uzależnione od zrealizowania przez firmę założonych wcześniej, wysokich norm sprzedaży.

- To nowość wśród unijnych dotacji, która powoduje, że kredyt technologiczny jest mniej atrakcyjny niż dotacje inwestycyjne z programu Innowacyjna Gospodarka czy z regionalnych programów operacyjnych - uważa Tomasz Kierzkowski, dyrektor biura funduszy Unii Europejskiej w Banku Pekao.

Według Aleksandry Rutkowskiej z Raiffeisen Banku trudno jest powiązać wzrost sprzedaży z inwestycjami, które nie mają charakteru produkcyjnego, tylko unowocześniają organizację przedsiębiorstwa.

Do podobnych wniosków doszło Ministerstwo Gospodarki. Z jego szacunków wynika, że nawet 30 proc. z ponad 400 mln zł, które Bank Gospodarstwa Krajowego dostał z UE na kredyt technologiczny, może nie zostać rozdysponowane, ponieważ firmy w okresie kryzysu nie będą mogły uzyskać odpowiednio wysokiej sprzedaży. Dlatego resort pracuje nad nowelizacją ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która ma spowodować, że kredyt stanie się bardziej dostępny dla firm. Według Anny Russa, naczelnika wydziału przedsiębiorczości w MG, projekt ustawy ma trafić pod obrady rządu już w październiku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Chcielibyśmy, by nowelizacja weszła w życie od 1 stycznia 2010 r. - mówi Anna Russa.

Dodaje, że MG zastanawia się nad tym, by jej zapisy działały wstecz, czyli objęły wszystkie kredyty technologiczne udzielone w tym roku. Jednak na razie jest to propozycja, która musi zostać uzgodniona z innymi ministerstwami.

- Takie rozwiązanie ułatwiłoby życie zarówno przedsiębiorcom, jak i bankom, które zdecydowały się wprowadzić kredyt do swojej oferty - podkreśla Aleksandra Rutkowska.

JAK DOSTAĆ KREDYT TECHNOLOGICZNY

Kredyt technologiczny to środki dla małych i średnich firm na zakup i wdrożenie nowych technologii. Jego atutem w porównaniu z komercyjnymi kredytami inwestycyjnymi jest możliwość umorzenia części wierzytelności w ramach przyznawanej przez BGK premii technologicznej. W ten sposób firma może dostać nawet 4 mln zł. Przedsiębiorcy ubiegają się o kredyt w bankach komercyjnych (obecnie jest ich 10: Bank BPH, BRE Bank, Bank Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości, PKO BP, Raiffeisen Bank, ING Bank Śląski, Bank Ochrony Środowiska, Bank Handlowy i Gospodarczy Bank Wielkopolski), ale decyzja o jego przyznaniu zapada w BGK.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA