REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcom ma być łatwiej o kredyt technologiczny

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad zmianą przepisów o kredycie technologicznym, która ma zwiększyć jego atrakcyjność w kryzysie. Do tej pory do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęły cztery wnioski o udzielenie kredytu.

Od 1 lipca przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z kredyty technologicznego - nowego rodzaju wsparcia ze środków unijnych dla firm zainteresowanych zakupem nowości technologicznych. Jednak jak do tej pory nie ma zbyt dużo chętnych do skorzystania z tego instrumentu. Jak mówi Ewa Sawicka, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego, do tej pory wpłynęły zaledwie cztery wnioski o udzielenie kredytu.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem przedsiębiorców i bankowców główną przeszkodą w upowszechnieniu się kredytu są reguły jego przyznawania. Chodzi o możliwość umorzenia części pożyczonych pieniędzy na inwestycje w ramach tzw. premii technologicznej. Niestety, skorzystanie z tej możliwości jest uzależnione od zrealizowania przez firmę założonych wcześniej, wysokich norm sprzedaży.

- To nowość wśród unijnych dotacji, która powoduje, że kredyt technologiczny jest mniej atrakcyjny niż dotacje inwestycyjne z programu Innowacyjna Gospodarka czy z regionalnych programów operacyjnych - uważa Tomasz Kierzkowski, dyrektor biura funduszy Unii Europejskiej w Banku Pekao.

Według Aleksandry Rutkowskiej z Raiffeisen Banku trudno jest powiązać wzrost sprzedaży z inwestycjami, które nie mają charakteru produkcyjnego, tylko unowocześniają organizację przedsiębiorstwa.

Do podobnych wniosków doszło Ministerstwo Gospodarki. Z jego szacunków wynika, że nawet 30 proc. z ponad 400 mln zł, które Bank Gospodarstwa Krajowego dostał z UE na kredyt technologiczny, może nie zostać rozdysponowane, ponieważ firmy w okresie kryzysu nie będą mogły uzyskać odpowiednio wysokiej sprzedaży. Dlatego resort pracuje nad nowelizacją ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która ma spowodować, że kredyt stanie się bardziej dostępny dla firm. Według Anny Russa, naczelnika wydziału przedsiębiorczości w MG, projekt ustawy ma trafić pod obrady rządu już w październiku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Chcielibyśmy, by nowelizacja weszła w życie od 1 stycznia 2010 r. - mówi Anna Russa.

Dodaje, że MG zastanawia się nad tym, by jej zapisy działały wstecz, czyli objęły wszystkie kredyty technologiczne udzielone w tym roku. Jednak na razie jest to propozycja, która musi zostać uzgodniona z innymi ministerstwami.

- Takie rozwiązanie ułatwiłoby życie zarówno przedsiębiorcom, jak i bankom, które zdecydowały się wprowadzić kredyt do swojej oferty - podkreśla Aleksandra Rutkowska.

JAK DOSTAĆ KREDYT TECHNOLOGICZNY

Kredyt technologiczny to środki dla małych i średnich firm na zakup i wdrożenie nowych technologii. Jego atutem w porównaniu z komercyjnymi kredytami inwestycyjnymi jest możliwość umorzenia części wierzytelności w ramach przyznawanej przez BGK premii technologicznej. W ten sposób firma może dostać nawet 4 mln zł. Przedsiębiorcy ubiegają się o kredyt w bankach komercyjnych (obecnie jest ich 10: Bank BPH, BRE Bank, Bank Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości, PKO BP, Raiffeisen Bank, ING Bank Śląski, Bank Ochrony Środowiska, Bank Handlowy i Gospodarczy Bank Wielkopolski), ale decyzja o jego przyznaniu zapada w BGK.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA