REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt na rozpoczęcie działalności w praktyce nie do uzyskania

Roman Grzyb

REKLAMA

Aby dostać z banku kapitał na uruchomienie biznesu, nie wystarczy zabezpieczenie hipoteczne – trzeba mieć wiarygodne gwarancje spłaty kredytu. Niewielu nowych przedsiębiorców jest w stanie spełnić te wymagania.

Większość banków twierdzi, że nadal jest zainteresowana finansowaniem osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Jednak początkujący biznesmen to dla banków bardzo ryzykowny klient.

REKLAMA

- Finansowanie nowych firm niesie za sobą znaczne ryzyko dla banku. Udzielamy kredytów firmom nowo założonym, jednak zazwyczaj są to produkty krótkoterminowe i zabezpieczone hipoteką lub zastawem - mówi Magdalena Załubska-Król z Pekao.

- Duże znaczenie ma doświadczenie przedsiębiorcy w podobnych projektach inwestycyjnych w przeszłości, gdyż może to mieć kluczowy wpływ na powodzenie inwestycji - dodaje Andrzej Gliński z Millennium.

Nawet bankowcy nie ukrywają, że kredyt w praktyce bardzo trudno otrzymać.

- Dużo łatwiej jest otrzymać kredyt firmie, która zawarła już jakieś kontrakty handlowe - mówi Julian Krzyżanowski z Alior Banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są banki, które przyznają, że nie są zainteresowane kredytowaniem startujących firm.

- Nasz bank nie udziela kredytów na rozpoczęcie działalności - mówi Paulina Zalewska z City Handlowego.

Z tego typu kredytów zrezygnował też Fundusz Micro, który specjalizuje się w finansowaniu małego biznesu.

- Przedsiębiorca musi przez minimum pół roku prowadzić działalność gospodarczą, by uzyskać u nas pożyczkę - mówi Izabela Mrozowska z Funduszu Micro.

Tylko w nielicznych bankach przedsiębiorca może jeszcze liczyć na jakąkolwiek pomoc finansową.

REKLAMA

- Jeśli ktoś jako osoba fizyczna miał kredyty i dobrą historię kredytową, to na tej podstawie bank udzieli mu kredytu już w pierwszym dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Przyznany limit firma może otrzymać w formie dopuszczalnego salda debetowego w koncie lub karty Visa Business - mówi Mateusz Żelechowski z MultiBanku.

Niestety, kwota tej pożyczki to tylko 10 tys. zł. Dopiero po pół roku działalności środki mogą zostać dwukrotnie zwiększone. 10 tys. zł na rozruch możemy dostać też w mBanku - również od pierwszego dnia, gdy przedsiębiorca założy w banku konto firmowe. To jednak wyjątki.

- Jeśli osoba rozpoczyna działalność gospodarczą i nie ma innych stałych dochodów, oraz nawet kilkukrotnego zabezpieczenia kredytu, to bank nie przyzna kredytu. Gwarancją może być np. umowa najmu jakiejś nieruchomości - dodaje Jarosław Sadowski z Expandera.

Zabezpieczeniem kredytu może być nieobciążona hipoteka na nieruchomości.

Bezrobotni mogą dostać pożyczkę z urzędu pracy.

- Mamy jeszcze środki na ten cel. Maksymalna kwota pożyczki to sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 września będzie się można ubiegać prawie o 18,5 tys. zł - mówi Ewa Ambroziewicz w Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Jeśli firma przez rok działa, to pożyczka jest umarzana. Pożyczki nie dostanie też osoba, która w ostatnim roku prowadziła swój biznes albo posiadała jedynie wpis do ewidencji gospodarczej.

Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA