reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kredyt na rozpoczęcie działalności w praktyce nie do uzyskania

Kredyt na rozpoczęcie działalności w praktyce nie do uzyskania

Aby dostać z banku kapitał na uruchomienie biznesu, nie wystarczy zabezpieczenie hipoteczne – trzeba mieć wiarygodne gwarancje spłaty kredytu. Niewielu nowych przedsiębiorców jest w stanie spełnić te wymagania.


Większość banków twierdzi, że nadal jest zainteresowana finansowaniem osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Jednak początkujący biznesmen to dla banków bardzo ryzykowny klient.

- Finansowanie nowych firm niesie za sobą znaczne ryzyko dla banku. Udzielamy kredytów firmom nowo założonym, jednak zazwyczaj są to produkty krótkoterminowe i zabezpieczone hipoteką lub zastawem - mówi Magdalena Załubska-Król z Pekao.

- Duże znaczenie ma doświadczenie przedsiębiorcy w podobnych projektach inwestycyjnych w przeszłości, gdyż może to mieć kluczowy wpływ na powodzenie inwestycji - dodaje Andrzej Gliński z Millennium.

Nawet bankowcy nie ukrywają, że kredyt w praktyce bardzo trudno otrzymać.

- Dużo łatwiej jest otrzymać kredyt firmie, która zawarła już jakieś kontrakty handlowe - mówi Julian Krzyżanowski z Alior Banku.

banki, które przyznają, że nie są zainteresowane kredytowaniem startujących firm.

- Nasz bank nie udziela kredytów na rozpoczęcie działalności - mówi Paulina Zalewska z City Handlowego.

Z tego typu kredytów zrezygnował też Fundusz Micro, który specjalizuje się w finansowaniu małego biznesu.

- Przedsiębiorca musi przez minimum pół roku prowadzić działalność gospodarczą, by uzyskać u nas pożyczkę - mówi Izabela Mrozowska z Funduszu Micro.

Tylko w nielicznych bankach przedsiębiorca może jeszcze liczyć na jakąkolwiek pomoc finansową.

- Jeśli ktoś jako osoba fizyczna miał kredyty i dobrą historię kredytową, to na tej podstawie bank udzieli mu kredytu już w pierwszym dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Przyznany limit firma może otrzymać w formie dopuszczalnego salda debetowego w koncie lub karty Visa Business - mówi Mateusz Żelechowski z MultiBanku.

Niestety, kwota tej pożyczki to tylko 10 tys. zł. Dopiero po pół roku działalności środki mogą zostać dwukrotnie zwiększone. 10 tys. zł na rozruch możemy dostać też w mBanku - również od pierwszego dnia, gdy przedsiębiorca założy w banku konto firmowe. To jednak wyjątki.

- Jeśli osoba rozpoczyna działalność gospodarczą i nie ma innych stałych dochodów, oraz nawet kilkukrotnego zabezpieczenia kredytu, to bank nie przyzna kredytu. Gwarancją może być np. umowa najmu jakiejś nieruchomości - dodaje Jarosław Sadowski z Expandera.

Zabezpieczeniem kredytu może być nieobciążona hipoteka na nieruchomości.

Bezrobotni mogą dostać pożyczkę z urzędu pracy.

- Mamy jeszcze środki na ten cel. Maksymalna kwota pożyczki to sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 września będzie się można ubiegać prawie o 18,5 tys. zł - mówi Ewa Ambroziewicz w Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Jeśli firma przez rok działa, to pożyczka jest umarzana. Pożyczki nie dostanie też osoba, która w ostatnim roku prowadziła swój biznes albo posiadała jedynie wpis do ewidencji gospodarczej.

Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ryczałt ewidencjonowany29.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama