| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W specjalnych strefach ekonomicznych dominują motoryzacja i branża metalowa

W specjalnych strefach ekonomicznych dominują motoryzacja i branża metalowa

W specjalnych strefach ekonomicznych coraz popularniejsze są projekty związane z nowoczesnymi technologiami.


Specjalne strefy ekonomiczne w I półroczu 2009 r. zezwoliły na prowadzenie działalności gospodarczej na swoim terenie 58 przedsiębiorstwom. To mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, kiedy zezwolenia otrzymało 99 firm.

Firmy, inwestując w strefach, pod uwagę biorą dostępność potrzebnego im surowca. W rezultacie np. w przypadku Suwalskiej oraz Warmińsko-Mazurskiej SSE dominuje branża drzewna. Z kolei w Katowickiej, Legnickiej, Wałbrzyskiej czy Słupskiej skupiają się inwestycje w motoryzację i branżę metalową.

- Kluczową branżą w Katowickiej SSE jest branża motoryzacyjna. Ponad 60 proc. kapitału zostało zainwestowane przez firmy z tej branży. W dalszej kolejności znajdują się branże: metalowa, budowlana oraz wyroby ze szkła - mówi Łukasz Ciepły z Katowickiej SSE.

Zdarza się również, że w danej SSE każda podstrefa ma jakąś specjalizację.

- Kostrzyn nad Odrą specjalizuje się w branży papierniczej, a Słubice w logistyce. Gorzów Wielkopolski to elektronika, natomiast Nowa Sól - motoryzacja i metal - mówi Izabela Fechner, menedżer Projektów Inwestycyjnych z Kostrzyńsko-Słubickiej SSE.

Charakterystyczne jest to, że jeśli w jakiejś strefie funkcjonują już zakłady z danej branży, często przyciągają nowe inwestycje z tego samego sektora.

W Wałbrzyskiej SSE wśród najważniejszych i największych projektów inwestycyjnych w tym toku są dwie inwestycje firm zagranicznych w branży motoryzacyjnej.

- Amerykański producent części samochodowych - Guardian Automotive Poland - produkować będzie plastikowe elementy dla przemysłu motoryzacyjnego. Łączna wartość inwestycji wyniesie 85,5 mln zł, a w fabryce zatrudnionych zostanie 160 osób - podaje Agnieszka Simkiewicz, specjalista ds. promocji Wałbrzyskiej SSE INVEST PARK.

Dodaje, że drugim amerykańskim producentem z branży motoryzacyjnej jest firma AAM Poland Sp. z o.o., która będzie produkować mechanizmy różnicowe, moduły napędowe, mosty oraz wały napędowe, systemy i podzespoły automatycznych napędów na cztery koła. Wartość inwestycji wyniesie 160 mln zł, w fabryce zatrudnionych zostanie 200 osób.

Często też firmy działające już w SSE decydują się na kolejne inwestycje. Pojawiają się również projekty, zakładające innowacyjne rozwiązania.

- Firma VOSS Automotive Polska, która 29 kwietnia otrzymała drugie już zezwolenie na działalność, wprowadza innowacyjną technologię, której produktem finalnym będzie nowy produkt skierowany na rynek amerykański - podaje Maciej Rojowski, project manager w Legnickiej SSE.

Jednak inwestycje, które wymagają odpowiednio wykwalifikowanej kadry, lokowane są w pobliżu dużych ośrodków akademickich. Np. w Krakowskim Parku Technologicznym inwestują firmy z sektora IT oraz nowoczesnych usług typu BPO (outsourcing procesów biznesowych, zlecanie zewnętrznemu dostawcy zarządzania projektami i procesami, tradycyjnie realizowanymi za pomocą wewnętrznych zasobów) i SSC (wydzielone centra usług wspólnych pracujące na zlecenie macierzystej organizacji).

Inwestorzy w specjalnych strefach ekonomicznych 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KATARZYNA PRZYBYŁA

katarzyna.przybyla@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK