REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W specjalnych strefach ekonomicznych dominują motoryzacja i branża metalowa

Katarzyna Przybyła

REKLAMA

W specjalnych strefach ekonomicznych coraz popularniejsze są projekty związane z nowoczesnymi technologiami.

Specjalne strefy ekonomiczne w I półroczu 2009 r. zezwoliły na prowadzenie działalności gospodarczej na swoim terenie 58 przedsiębiorstwom. To mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, kiedy zezwolenia otrzymało 99 firm.

REKLAMA

Firmy, inwestując w strefach, pod uwagę biorą dostępność potrzebnego im surowca. W rezultacie np. w przypadku Suwalskiej oraz Warmińsko-Mazurskiej SSE dominuje branża drzewna. Z kolei w Katowickiej, Legnickiej, Wałbrzyskiej czy Słupskiej skupiają się inwestycje w motoryzację i branżę metalową.

- Kluczową branżą w Katowickiej SSE jest branża motoryzacyjna. Ponad 60 proc. kapitału zostało zainwestowane przez firmy z tej branży. W dalszej kolejności znajdują się branże: metalowa, budowlana oraz wyroby ze szkła - mówi Łukasz Ciepły z Katowickiej SSE.

Zdarza się również, że w danej SSE każda podstrefa ma jakąś specjalizację.

- Kostrzyn nad Odrą specjalizuje się w branży papierniczej, a Słubice w logistyce. Gorzów Wielkopolski to elektronika, natomiast Nowa Sól - motoryzacja i metal - mówi Izabela Fechner, menedżer Projektów Inwestycyjnych z Kostrzyńsko-Słubickiej SSE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Charakterystyczne jest to, że jeśli w jakiejś strefie funkcjonują już zakłady z danej branży, często przyciągają nowe inwestycje z tego samego sektora.

W Wałbrzyskiej SSE wśród najważniejszych i największych projektów inwestycyjnych w tym toku są dwie inwestycje firm zagranicznych w branży motoryzacyjnej.

REKLAMA

- Amerykański producent części samochodowych - Guardian Automotive Poland - produkować będzie plastikowe elementy dla przemysłu motoryzacyjnego. Łączna wartość inwestycji wyniesie 85,5 mln zł, a w fabryce zatrudnionych zostanie 160 osób - podaje Agnieszka Simkiewicz, specjalista ds. promocji Wałbrzyskiej SSE INVEST PARK.

Dodaje, że drugim amerykańskim producentem z branży motoryzacyjnej jest firma AAM Poland Sp. z o.o., która będzie produkować mechanizmy różnicowe, moduły napędowe, mosty oraz wały napędowe, systemy i podzespoły automatycznych napędów na cztery koła. Wartość inwestycji wyniesie 160 mln zł, w fabryce zatrudnionych zostanie 200 osób.

Często też firmy działające już w SSE decydują się na kolejne inwestycje. Pojawiają się również projekty, zakładające innowacyjne rozwiązania.

- Firma VOSS Automotive Polska, która 29 kwietnia otrzymała drugie już zezwolenie na działalność, wprowadza innowacyjną technologię, której produktem finalnym będzie nowy produkt skierowany na rynek amerykański - podaje Maciej Rojowski, project manager w Legnickiej SSE.

Jednak inwestycje, które wymagają odpowiednio wykwalifikowanej kadry, lokowane są w pobliżu dużych ośrodków akademickich. Np. w Krakowskim Parku Technologicznym inwestują firmy z sektora IT oraz nowoczesnych usług typu BPO (outsourcing procesów biznesowych, zlecanie zewnętrznemu dostawcy zarządzania projektami i procesami, tradycyjnie realizowanymi za pomocą wewnętrznych zasobów) i SSC (wydzielone centra usług wspólnych pracujące na zlecenie macierzystej organizacji).

Inwestorzy w specjalnych strefach ekonomicznych 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KATARZYNA PRZYBYŁA

katarzyna.przybyla@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA