REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnia szansa dla firm na dotacje na zieloną energię

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Instytut Paliw i Energetyki Odnawialnej chce do końca roku przeprowadzić ostatni konkurs na unijne dotacje na inwestycje w odnawialne źródła energii. Jego budżet to ok. 550 mln zł.

W tym roku skończą się unijne dotacje na odnawialne źródła energii - wynika z deklaracji Instytutu Paliw i Energetyki Odnawialnej, który odpowiedzialny jest za rozdysponowanie unijnego wsparcia na ten cel. Do końca tego roku instytut chcę przeprowadzić ostatni nabór wniosków od przedsiębiorców. Jego dokładny termin nie został jeszcze ustalony, choć nieoficjalnie wiadomo, że konkurs ruszy w październiku.

REKLAMA

550 mln zł do podziału

Jak mówi GP Magdalena Mielczarska z IPiEO, do podziału będzie w nim ok. 40 proc. pieniędzy, które Polska dostała z UE na inwestycje w zieloną energię. To oznacza, że budżet ostatniego konkursu wyniesie ok. 550 mln zł.

REKLAMA

To mniej niż w pierwszym w historii funduszy unijnych konkursie na projekty związane z OZE, który zakończył się w kwietniu. Wówczas przedsiębiorcy ubiegali się o 742 mln zł. Zainteresowanie tym konkursem było ogromne. Łącznie firmy zgłosiły projekty o wartości ponad 3,1 mld zł. Na początku września instytut planuje ogłosić wyniki tego naboru.

- Nie należy się spodziewać, by zainteresowanie w drugim konkursie było mniejsze. Szczególnie że część firm, które starały się o dotacje w pierwszym naborze, będzie wiedziała, że ich wnioski zostaną odrzucone i będzie ponownie ubiegała się o wsparcie - mówi Szymon Żółciński, menedżer w zespole doradztwa europejskiego w Accreo Taxand.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Magdaleny Mielczarskiej przedsiębiorcy, którzy wystartują w ostatnim konkursie o unijne dotacje na OZE, nie powinni spodziewać się dużych zmian w procedurze konkursowej.

- Możliwe są niewielkie zmiany w regulaminie konkursu, w tym również załącznikach oraz w kryteriach wyboru projektów - mówi przedstawicielka IPiEO.

Dodaje, że konkurs nadal będzie dwuetapowy. Najpierw odbędzie się preselekcja wniosków, a następnie ich ocena na podstawie pełnej dokumentacji przedstawionej przez przedsiębiorców.

IPiEO oprócz dotacji na odnawialne źródła energii dysponuje także wsparciem unijnym dla projektów związanych z produkcją biopaliw oraz modernizacją sieci energoelektrycznych. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą zdobyć pieniądze na inwestycje w zakłady produkujące instalacje OZE.

Inne dotacje

IPiEO to nie jedyne źródło pieniędzy na inwestycje w zieloną energię. W grudniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na preferencyjne kredyty na ten cel 0,5 mld zł. Jest to element rządowego pakietu antykryzysowego.

DOTACJE NA OZE

W ramach Działania 9.4 w programie Infrastruktura i Środowisko przedsiębiorcy mogą ubiegać się wsparcie na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych z instalacji wykorzystujących energię wody (w małych elektrowniach wodnych do 10 MW), biogazu i biomasy, wiatru, a także ciepła przy wykorzystaniu energii geotermalnej i słonecznej. Łączny budżet działania to 545 mln euro. Aby móc ubiegać się o dotacje, firma musi realizować projekt o wartości co najmniej 20 mln zł, a w przypadku wytwarzania energii elektrycznej z biomasy lub biogazu oraz w zakresie budowy lub rozbudowy małych elektrowni wodnych - 10 mln zł.

3,2 mld zł to łączna wartość unijnych dotacji, które Polska dostała na lata 2007-2013 na różnego typu projekty związane z zieloną energetyką

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA