REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie, Kasy fiskalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Wśród popularnych form rozliczeń między przedsiębiorcami znajduje się tzw. barter. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na nabycie niezbędnych towarów lub usług bez konieczności angażowania środków pieniężnych. Mogłoby się wydawać, że taka wymiana jest neutralna dla podatku VAT - nie dochodzi bowiem do zapłaty w tradycyjnym rozumieniu, czyli przekazania pieniędzy za dostawę lub świadczenie. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu transakcję taką należy opodatkować, przyjmując do tego odpowiednią podstawę. Po nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2014, szczególnie ten ostatni aspekt rozliczania barteru rodzi wiele wątpliwości.

Zmiany w VAT niekorzystne dla działalności ubezpieczeniowej

Propozycje zmian w ustawie o VAT mogą mieć negatywne konsekwencje w postaci destabilizacji praktyki podatkowej w sektorze ubezpieczeń. Tak postrzegają zmiany pracodawcy i przedsiębiorcy. Dodatkowo zwiększą się koszty działalności ubezpieczeniowej, a składki ubezpieczeniowe wzrosną.

Likwidacja działalności gospodarczej – krok po kroku

Likwidując działalność gospodarczą przedsiębiorca musi dopełnić szeregu czynności. Po pierwsze złożyć wniosek o wykreślenie wpisu w CEIDG. Konieczne jest też sporządzenie wykazu składników majątku oraz spisu z natury. Jak wygląda proces likwidacji w przypadku podatników VAT? Jak rozliczyć podatek dochodowy?

Ulga na złe długi – korekta VAT

Z ulgi na złe długi mogą skorzystać jedynie osoby będące podatnikami VAT, które dokonały sprzedaży i mają problem z odzyskaniem od kontrahenta zapłaty za towar bądź usługę. W jakich sytuacjach można skorzystać z tej ulgi?

REKLAMA

Odliczanie VAT od leasingu samochodu – jak wygląda obecnie?

Samochód wzięty w leasing daje specyficzne możliwości jeśli chodzi o odliczanie VAT. Bierze się to głównie z faktu, że zamiast raty kredytu (bez VAT) przedsiębiorca spłaca w związku z samochodem ratę leasingową, która zawiera w sobie VAT. Oprócz tego ponosi koszty samochodu, takie jak wydatki na paliwo, serwis i części, które także zawierają w sobie podatek. W jaki sposób można go odliczać?

Odliczenie VAT–u od zakupu nawigacji

Przedsiębiorcy mogą odliczyć 50 proc. VAT od zakupionej nawigacji czy CB – radia do samochodu osobowego wykorzystywanego do celów zarówno prywatnych jak i do prowadzenia działalności gospodarczej. Jakich urządzeń dotyczy odliczenie?

Czy podatek VAT można zaliczyć w koszty firmy?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą najwięcej wydatków ponoszą na zapłatę podatków. Przedsiębiorcy mogą obniżyć podstawę opodatkowania o wartość podatku od czynności cywilnoprawnych bądź podatku od nieruchomości. Mają niekiedy również możliwość zaliczenia podatku VAT w koszty.

Rozliczenie z zagranicznych usług online

Przedsiębiorcy mają problem z rozliczaniem zagranicznych usług online. Dropbox, Google Apps, Google AdWords, GitHub, Basecamp – większość przedsiębiorców na pewno zna te nazwy, bo trudno dziś prowadzić biznes nie korzystając z usług online. Nie wymagają instalacji, działają szybko i niezawodnie. Ze względu na fakt, iż udostępniające je firmy mają jednak siedziby za granicą, pewnym problemem może się wydawać wrzucenie tych usług w koszty. Nic bardziej mylnego!

REKLAMA

Czy w sklepie internetowym konieczna jest kasa fiskalna?

O konieczności stosowania kasy fiskalnej decyduje limit obrotu. Niektóre rodzaje działalności są zwolnione z rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Czy prowadzący sklep internetowy musi korzystać z kasy fiskalnej?

Agent turystyczny powinien wystawić paragon

Agent pośredniczący między osobami uczestniczącymi w wycieczce a biurem turystycznym bądź przewoźnikiem, jest zobowiązany do wystawienia paragonu za świadczenie usług swojego zleceniodawcy. Pośrednik usług turystycznych jest zatem zobowiązany nie tylko do prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów ale musi on również posiadać kasę fiskalną.

Kwartalne rozliczanie podatku dochodowego tylko raz w roku

Kwartalny system rozliczania podatków może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści, a także okazać się bardzo wygodna. Jednak kwartalnego rozliczenia można dokonać tylko raz w roku – do 20 lutego. Z czym wiążę się taka zmiana i jak wpływa na funkcjonowanie firmy? Czym będzie się różnić od rozliczenia miesięcznego?

Odliczenie VAT od aut firmowych - ostatni miesiąc

Luty to prawdopodobnie ostatni miesiąc, w którym przedsiębiorcy mogą kupić lub wyleasingować pojazdy z homologacją dla samochodu ciężarowego na korzystnych warunkach, czyli z pełnym odliczeniem VAT-u od ceny auta i kosztów paliwa. Rząd chce szybkiego uchwalenia limitów odliczeń, a Sejm ma szansę przegłosować zmiany jeszcze w tym tygodniu.

Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o VAT związany z nowymi zasadami odliczania VAT od samochodów osobowych i wydatków związanych z ich użytkowaniem. Przedsiębiorcy mają zatem niewiele czasu na zakup samochodów z kratką z odliczeniem pełnego VAT-u.

Rozliczenie kwartalne - czy to się opłaca?

Rozliczenie kwartalne to drugi z najpopularniejszych sposobów regulowania PIT i VAT przez przedsiębiorców. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą dłużej obracać firmową gotówką. Z drugiej strony dłużej poczekają na ewentualny zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Zakaz odliczania VAT na podstawie krajowych i unijnych regulacji

Trybunał Sprawiedliwości orzekł zakaz równoczesnego zwolnienia z podatku VAT na podstawie krajowych przepisów oraz odliczania VAT wedle regulacji unijnych. Jakie znaczenie będą miały wprowadzone zmiany dla państw członkowskich?

Od 2014 r. można odliczyć cały VAT od aut "z kratką"

Przedsiębiorcy będą mogli odliczać cały VAT od aut z "kratką" od stycznia 2014 r. Jednakże będzie to możliwe jedynie przez kilka miesięcy.

Leasing towarów używanych

Leasing operacyjny towarów używanych, mimo że ich dostawa może być zwolniona od VAT, podlega co do zasady opodatkowaniu podstawową stawką VAT. Jak wygląda opodatkowanie leasingu towarów używanych?

Status małego podatnika dla celów VAT

Posiadanie przez podatnika statusu małego podatnika dla celów VAT umożliwia stosowanie szczególnych zasad rozliczania VAT. Osiągnięcie statusu małego podatnika uzależnione jest od wysokości rocznego obrotu. Status umożliwia m.in. korzystanie z ulg podatkowych oraz wybór sposóbu rozliczania VAT.

Za hotel dla pracownika nie odliczysz VAT-u

Opłacając hotel dla pracownika w związku z wyjazdem służbowym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u. Jest tak pomimo faktu, że zakup ten dokonywany jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Brak prądu a kasa fiskalna

Przedsiębiorca sprzedający za pomocą kasy fiskalnej nie może tłumaczyć się awarią lub brakiem prądu przy sprzedaży bez paragonu. Przedsiębiorcy nie mogą więc liczyć na pobłażliwość urzędników skarbowych, którzy w okresie wakacyjnym będą sprawdzać, jak właściciele firm wywiązują się z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Kasy fiskalne - nowa ewidencja korekt

Kasy fiskalne. Sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinna być - z pewnymi wyjątkami - ewidencjonowana przy wykorzystaniu kasy fiskalnej. Jak ewidencjonować korekty? 

Obowiązkowe elementy faktury VAT

Obowiązkowe elementy faktury VAT znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jakie elementy musi zawierać faktura VAT?

2 letni okres przechowywania paragonów – projekt zmian

Ministerstwo Gospodarki proponuje skrócić okres przechowywania przez przedsiębiorców kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne. Propozycję tą można znaleźć w projekcie założeń do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Ile zapłacisz za niewydanie paragonu?

Przedsiębiorcy, na których ciąży obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej powinni pamiętać o wydaniu paragonu. Sprzedaż na zeszyt może ich sporo kosztować. Brak prądu, czy awaria kasy nie zwalnia z obowiązku sprzedaży przy jej użyciu. W takiej sytuacji należy albo skorzystać z rezerwowej kasy fiskalnej albo … powstrzymać się od sprzedaży. W praktyce często jednak firma sprzedaje dalej zapisując dane do zeszytu. Jest to niestety ryzykowne działanie, zagrożone dotkliwymi sankcjami.

Akcja fiskusa "Weź paragon" rusza 16 stycznia 2012 r.

Jeżeli zaczynają się wakacje lub ferie zimowe możemy być pewni, że w ślad za urlopowiczami ruszą do kurortów zastępy kontrolerów skarbowych. Teraz podczas ferii zimowych będą przypominać o obowiązku sprzedawców, jakim jest wydawanie paragonów przy każdej transakcji i sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych. Kampania informacyjna i kontrole odbędą się w całym kraju ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości turystycznych.

Jak obniżyć podatek VAT od przychodów z tytułu najmu?

Jeżeli rozważasz kupno lokalu pod wynajem, warto przyjrzeć się podatkowi VAT przy różnych wariantach zakupu. Kiedy planujesz zaciągnąć kredyt, dobrym sposobem na obniżenie opłat, jakie generują podatki VAT, może okazać się otworzenie własnej działalności gospodarczej. Natomiast gdy koszty inwestycji są niskie, lepiej jest nie męczyć się z podatkami VAT i przejść na ryczałt.

Obowiązek nabycia kasy fiskalnej przez ryczałtowca

Dla przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się ogólne warunki obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

Od 30 kwietnia 2011 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie zwolnień z posiadania kasy fiskalnej. Nowe rozporządzenie przewiduje znacznie okrojony zakres zwolnień podmiotowych (a zatem dotyczących określonych zawodów lub konkretnych usług), co oznacza, że podatnicy, którzy w roku poprzednim korzystali ze zwolnień przedmiotowych, będą zobowiązani ustalać kwotowo limit zwolnienia jak wszyscy pozostali.

Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych w przypadku wynajmu nieruchomości

Usługa wynajmu nieruchomości na rzecz osób fizycznych podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych, pod warunkiem że jest w całości dokumentowana fakturami.

Od 1 maja kasa dla lekarzy i prawników!

Od 1 maja 2011 r. na lekarzach ciążyć będzie obowiązek rejestrowania swoich dochodów przy pomocy kas fiskalnych. Czy zawsze i w każdej sytuacji?

Czy przedsiębiorca może odzyskać środki wydane na kasę fiskalną?

Od 1 maja 2011 r. podatnicy, którzy w roku poprzednim korzystali ze zwolnień przedmiotowych (np. prawnicy, lekarze), będą teraz zobowiązani ustalać limit zwolnienia kwotowo. Dla przypomnienia, kasy fiskalnej nie musi instalować podmiot, który w roku poprzednim (2010 r.) nie przekroczył obrotu 40 000 zł. Jeśli natomiast działalność została rozpoczęta w tym roku (2011 r.), dopuszczalny limit wynosi 20 000 zł.

Jak rozliczyć mieszkanie podczas sprzedaży?

Dzięki odpowiedniej strategii sprzedaży w naszych portfelach może pozostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które musielibyśmy przeznaczyć na podatek. Eksperci od nieruchomości przestrzegają przed transakcjami gotówkowymi. Można na nich wiele stracić, a w skrajnych przypadkach trafić na policję w charakterze świadka. Jak kupić mieszkanie, aby zaoszczędzić i uniknąć ryzyka?

Nowy wzór zgłoszenia VAT-R w 2011 roku

Niedługo możemy się spodziewać nowego wzoru zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Ministerstwo Finansów opublikowało dziś projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Jaka stawka VAT dla książek?

Firmy trudniące się sprzedażą książek przeżywają okres licznych zmian stawek VAT, w zależności od rodzaju stojących na półkach pozycji. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i wybrać odpowiednią stawkę?

Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary i usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowy, muszą prowadzić ewidencję transakcji z wykorzystaniem kas fiskalnych. Istnieje jednak możliwość zwolnienia podmiotowego.

Kiedy unijny VAT nie musi być rozliczony?

Polscy przedsiębiorcy nabywający towary na terytorium Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu unijnym VAT-em. Jednak, gdy wartość transakcji nie przekroczy wyznaczonego limitu, to z rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia wyłączeni będą podatnicy podmiotowo zwolnieni w Polsce.

Jak odliczyć VAT bez oryginału faktury?

Co zrobić, gdy oryginał faktury zapadnie się pod ziemię? Przed takim problemem staje niejeden przedsiębiorca. Z fiskusem trzeba jednak się rozliczyć. Jak sobie z tym poradzić?

Rada UE zgodziła się na ograniczenia odliczania VAT od aut

Rada UE 27 września 2010 r. zezwoliła Polsce na stosowanie ograniczenia odliczenia VAT do 60 % VAT należnego z tytułu zakupu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu pojazdów silnikowych innych niż pojazdy osobowe, do maksymalnej kwoty 6 000 PLN.

Dla odliczenia VAT nie ma znaczenia posiadanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Warunek dotyczący wymogu posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej wynikający z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT jest niezgodny z regulacjami wspólnotowego systemu podatku od wartości dodanej zawartego w Dyrektywie 112. Dotyczy to przede wszystkim zasady neutralności podatku od wartości dodanej oraz zasady proporcjonalności.

Jakie będą koszty podwyżki VAT dla przedsiębiorców

Wieloletni plan finansów państwa przewiduje dokonanie, poczynając od 2011 roku, podwyżki stawek VAT. Niestety rząd nie uwzględnił kosztów, które część przedsiębiorstw będzie musiała ponieść w związku z tą zmianą. A zdaniem PKPP Lewiatan są one duże.

Jak rozliczyć wspólne usługi reklamowe w sieci?

Dużą część spotykanego w sieci marketingu zajmują działania podejmowane we współpracy przez np. dwa podmioty. W takim przypadku już na wstępie rozstrzygnięcia wymaga istotne pytanie, czy prowadzone działania to promocja „wspólna”, czy też „wzajemna”.

Nowości w kasach fiskalnych od maja 2011 przesądzone

Minister Finansów podpisał już rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (fiskalnych). Tak jak informowaliśmy wcześniej od maja 2011 roku nowe kategorie podatników VAT będą zobowiązane do stosowania tych kas.

Minister Finansów zapowiada rozporządzenie w sprawie faktur VAT przesyłanych mailem

Wiceminister Finansów Maciej Grabowski zapowiedział 23 lipca 2010 r. na spotkaniu z przedstawicielami Rady Podatkowej PKPP Lewiatan, że wyda rozporządzenie w sprawie e-faktur zgodnie z postulatami Lewiatana. Integralność oraz źródło pochodzenia mają być zapewnione przez podatnika, bez wskazywania żadnej określonej formy dla e-faktury.

Kasy fiskalne przy sprzedaży na rzecz pracowników

Jeżeli podatnik już rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz swoich pracowników przy zastosowaniu kasy rejestrującej, to nie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku w tym zakresie.

Lekarze, prawnicy, detektywi i płacący kartę podatkową z kasą fiskalną od 1 maja 2011 r.

Kasy fiskalne będą musiały być używane przez osoby świadczące m.in. usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, rekrutacji pracowników, detektywistyczne, ochroniarskie, sekretarskie, tłumaczenia oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia. Kupno kasy czeka również liczne grupy podatników płacących kartę podatkową, które obecnie objęte są zwolnieniem. Dotychczas te kategorie podatników nie miały obowiązku stosowania kas rejestrujących.

Skutki podatkowe loterii promocyjnej

Loterie promocyjne nie są objęte podatkiem od gier i to jest dobra wiadomość. Nie oznacza to jednak, że wygrane w loteriach promocyjnych nie są w ogóle opodatkowane.

Zakup komputera z dotacji urzędu pracy a VAT

Otrzymałam jako bezrobotna pieniądze z urzędu pracy (ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego) na podjęcie działalności gospodarczej. Za otrzymane z dotacji środki nabyłam komputer, oprogramowanie, sprzęt fotograficzny i oświetleniowy do pracowni, ploter. Jestem zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, świadczę tylko usługi opodatkowane, rozliczam się na zasadach ogólnych to jest na książce przychodów i rozchodów. Czy mam prawo od dokonanych zakupów odliczyć VAT naliczony, pomniejszyć o tą wartość VAT należny.

Leasing - podatkowe korzyści i problemy

Wybierając leasing jako sposób na finansowanie można być pewnym, ze obciążenia podatkowe są mniejsze. Wydatki ponoszone przez leasingobiorcę są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Niemniej jednak decydując się na leasing trzeba mieć świadomość, że istnieją również problemy związane z opodatkowaniem.

Zmiana wzorów zgłoszeń VAT

Od przyszłego roku będą obowiązywały nowe wzory zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz potwierdzenia zarejestrowania VAT-UE.

Pracodawcy chcą zniesienia obowiązku korzystania z kas fiskalnych

Sejm rozpatrzy propozycję zmiany ustawy o VAT zawierający m.in. wytyczne do wydawania rozporządzenia zwalniającego z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2010 roku wraz z projektem aktu wykonawczego. Projekt tej ustawy już trafił do posłów.

REKLAMA