| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracodawcy chcą zniesienia obowiązku korzystania z kas fiskalnych

Pracodawcy chcą zniesienia obowiązku korzystania z kas fiskalnych

Sejm rozpatrzy propozycję zmiany ustawy o VAT zawierający m.in. wytyczne do wydawania rozporządzenia zwalniającego z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2010 roku wraz z projektem aktu wykonawczego. Projekt tej ustawy już trafił do posłów.

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) doceniając ten fakt zwraca jednocześnie uwagę na realia polskiego procesu ustawodawczego, który nie daje gwarancji na wejście w życie nowelizacji przed końcem tego roku.

Konfederacja podkreśla, ze w ubiegłych latach w okresie świątecznym polscy przedsiębiorcy w niepewności czekali na nowe przepisy, które zwolniłyby ich z obowiązku korzystania z kas fiskalnych.

Ci, którzy nie znaleźli się w rozporządzeniu, mieli zaledwie kilka dni na zakup kasy fiskalnej, przeszkolenie pracowników oraz ustalenie odpowiednich procedur. Dlatego
też stosunkowo wczesne skierowanie nowelizacji do pierwszego czytania jest szansą na unikniecie „świątecznej niepewności” przedsiębiorców w przyszłości.

Wpisywałoby się to pozytywnie w zgłaszane przez pracodawców postulaty prowadzenia działalności gospodarczej w przewidywalnym środowisku prawnym.

KPP postuluje również, aby w zyszłości wprowadzić zwolnienie z obowiązkukorzystania z kas rejestrujących nie w drodze rozporządzenia, ale wprost w ustawie o
podatku od towarów i usług.

Byłoby to zbieżne z normami konstytucyjnymi, które w przypadku rozwiązań podatkowych wymagają formy ustawowej. Taka forma prawna jest bardziej „stabilna” niż rozporządzenie.

KPP/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK