reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych w przypadku wynajmu nieruchomości

Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych w przypadku wynajmu nieruchomości

Usługa wynajmu nieruchomości na rzecz osób fizycznych podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych, pod warunkiem że jest w całości dokumentowana fakturami.

Tezę powyższą słusznie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wydanej dnia 3 marca 2011 r. interpretacji indywidualnej (ILPP2/443-1939/10-5/JK). Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (§ 2 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 24 załącznika do rozporządzenia), do 31 grudnia 2012 r. zwolnione z tego obowiązku są wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKWiU 68.20.1), jeśli w pełnym zakresie są dokumentowane fakturami.

Należy zauważyć, że w omawianej interpretacji organ nie odniósł się jednak do prawidłowości dokonanej klasyfikacji statystycznej usługi świadczonej przez wnioskodawcę.

Polecamy: Ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy

Zgodnie ze stanem faktycznym, podatnik wynajmuje bowiem nieruchomości przekazane mu na zasadzie użyczenia, nie jest natomiast ich właścicielem ani dzierżawcą. W takich przypadkach zasadne wydaje się oficjalne potwierdzenie stosowanej klasyfikacji w urzędzie statystycznym.

Dodatkowo warto podkreślić, iż omawiane zwolnienie przedmiotowe ma nadal zastosowanie po 1 maja 2011 r., z którą to datą wprowadzono obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas dla wielu innych czynności dotychczas objętych zwolnieniem (np. usług medycznych, prawniczych czy rachunkowo-księgowych).

Polecamy: Skąd wziąć kasę fiskalną?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kasa fiskalna a wynajem nieruchomości
Kasa fiskalna a wynajem nieruchomości

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama