REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, Odliczanie VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w pracy administracji

11 maja 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o informatyzacji. Wprowadziła zmiany w działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, kodeksie postępowania administracyjnego i w ordynacji podatkowej. Wprowadzone zmiany mają usprawnić komunikację z urzędami oraz pomóc w realizacji spraw drogą elektroniczną.

Elektroniczna korespondencja z urzędami już możliwa

11 maja weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o informatyzacji. Dzięki wprowadzonym zmianom obywatele będą mieli ułatwiony dostęp i komunikację z urzędami. Wszystko odbywać się będzie za pomocą elektronicznej komunikacji.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy należy płacić?

Maj jest miesiącem komunijnym, wiele osób zastanawia się nad kupnem dziecku wymarzonego prezentu. Coraz częściej są to drogie prezenty, przez co większość osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności zapłacenia podatku. Kiedy należy zapłacić podatek od prezentów komunijnych? Kto powinien go zapłacić?

Niższa stawka VAT i odmrożenie skali podatkowej - najwcześniej w 2016 r.

Ministerstwo Finansów nie wyklucza możliwości wcześniejszej niż w 2017 roku obniżki stawki VAT. Natomiast odmrożenie skali podatkowej będzie możliwe dopiero po wyjściu Polski z procedury nadmiernego deficytu, czyli najwcześniej w 2016 roku.

REKLAMA

Konsekwencje spóźnienia w rozliczeniu PIT

30 kwietnia mija termin rozliczenia PIT z fiskusem. Należy pamiętać, że za spóźnienie w rozliczeniu grożą kary finansowe. Spóźnieni podatnicy powinni liczyć się z utratą wielu przywilejów, m.in. rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Korzystanie z samochodów służbowych po zmianach w VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady odliczania VAT od zakupu i kosztów utrzymania samochodów firmowych. 100% VAT można odliczyć tylko od aut wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Pracodawcy muszą zatem zmienić dokumentację związaną z użytkowaniem samochodów służbowych.

Zmiany w prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z pełnego odliczenia VAT w przypadku pojazdów przeznaczonych wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Ewidencja przebiegu pojazdu musi wykazać wówczas brak użytkowania prywatnego. Kiedy jednak ewidencja nie musi być prowadzona?

Odliczenia VAT od opłat za autostrady i parkingi

W związku z nowelizacją ustawy o VAT podatnicy mają możliwość odliczania VAT naliczonego od opłat za autostrady i parkingi. Pojawiają się znaczne wątpliwości w tym zakresie, w szczególności w odniesieniu do stosowania ograniczeń w odliczaniu VAT.

REKLAMA

Jak wykazać wygraną na loterii w zeznaniu rocznym?

W przypadku wygranych w konkursach bądź loteriach odprowadzany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. Jednakże nie trzeba ich wykazywać w zeznaniu rocznym przekazywanym do urzędu skarbowego.

Ministerstwo Finansów planuje reorganizację urzędów skarbowych

Ministerstwo Finansów pracuje nad reorganizacją urzędów skarbowych. Zmiany będą prawdopodobnie realizowane od przyszłego roku i obejmą wewnętrzną obsługę wszystkich urzędów, w zakresie m.in. spraw kadrowych i finansowo – księgowych.

Dodatkowe badania techniczne firmowych samochodów

Przedsiębiorcy, wykorzystujący samochody do prowadzenia działalności gospodarczej i odliczający pełny VAT mają obowiązek przeprowadzić dodatkowe badania techniczne pojazdów do końca czerwca. Obowiązek dotyczy samochodów, wobec których nie prowadzi się ewidencji przebiegu.

Czy z PIT-40A trzeba składać zeznanie roczne?

Emeryci bądź renciści, którzy otrzymują z ZUS-u PIT-40A nie muszą składać zeznania rocznego. Osoby, które chcą rozliczyć się z małżonkiem i odliczyć od podatku np. ulgę na Internet stanowią wyjątek i muszą rozliczyć się z fiskusem.

Nowe limity odliczeń VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady odliczania i rozliczania podatku VAT. Odliczenie dotyczy wszystkich wydatków obejmujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Informację VAT-26 złóż w terminie 7 dni od poniesienia wydatku

Podatnicy korzystający z samochodów służbowych wyłącznie do działalności gospodarczej, dla których prowadzą ewidencję pojazdu powinni złożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-26 w terminie 7 dni od dnia poniesienia wydatku na dany pojazd.

Będzie łatwiej o zwrot podatku VAT

Ministerstwo Finansów przekaże urzędom skarbowym rekomendację do zwrotu podatku VAT bez zbędnej zwłoki. Jedyna możliwość przedłużenia terminu zwrotu nastąpi tylko w przypadku kwoty budzącej wątpliwości.

Brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku rozliczenia rocznego

Pracodawca zobowiązany jest przekazać pracownikowi informację PIT-11 z tytułu świadczonej pracy. Jeżeli jednak nie prześle pracownikowi tego druku, należy mimo wszystko rozliczyć się z fiskusem. W tym przypadku przydadzą się rachunki, umowy czy wyciągi bankowe stanowiące tzw. paski wynagrodzeń.

Leasing samochodów – zmiany w odliczaniu VAT

Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów. Zmiany dotyczą również umów leasingu samochodu, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Jakie zmiany obowiązują przedsiębiorców, którzy leasingują samochody?

Przedsiębiorcy powinni złożyć informację VAT-26

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochody wyłącznie w celu prowadzenia działalności gospodarczej powinno złożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-26 o tych pojazdach. W przeciwnym razie będzie przysługiwało im ograniczone prawo odliczenia podatku VAT.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują już nowe zasady odliczania VAT od samochodów. Zmiany dotyczą samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 tony.

Możliwe pełne odliczenie VAT od samochodów z kratką

Ministerstwo Gospodarki planuje docelowo dążyć do odliczania pełnego VAT od samochodów z kratką. Taka forma odliczania VAT ma pomóc w zmniejszeniu szarej strefy oraz znacznie pomóc polskim firmom.

Korekta deklaracji po kontroli podatkowej jest nieważna

Podatnik, który dokonał korekty deklaracji według wytycznych z przeprowadzonej kontroli powinien liczyć się z faktem, iż będzie ona nieważna dla urzędu skarbowego. Fiskus nie uwzględni korekty w dalszych etapach postępowania podatkowego.

Do końca kwietnia rozlicz się z fiskusem

Został niecały miesiąc na rozliczenie się z fiskusem. Do końca kwietnia należy złożyć rozliczenie podatkowe za 2013 r.

Zmiany w ulgach podatkowych

Zostały jeszcze cztery tygodnie na rozliczenie się z fiskusem za 2013 r. Nastąpiły duże zmiany w ulgach podatkowych, w szczególności dotyczące ulgi prorodzinnej i ulgi na Internet. Zmiany są korzystne w szczególności dla rodziców z trójką i więcej dzieci. Stracą na tym osoby wychowujące jedno dziecko i mające wysokie zarobki. Czy przedsiębiorcy również na tym stracą?

Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?

Każdy przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą na pewien okres czasu. Wówczas mogą powstać zobowiązania wobec fiskusa, w szczególności w przypadku sprzedaży środków trwałych. Wznawiając działalność przedsiębiorca nie może raczej liczyć na umorzenie długów podatkowych przez fiskusa podając nawet, jako powód zawieszenia – trudną sytuację ekonomiczną.

Sąd może uchylić prawomocny mandat karny od fiskusa

Prawomocny mandat karny wydany przez upoważnionego pracownika urzędu skarbowego można anulować w ciągu 7 dni od jego przyjęcia. Wniosek o uchylenie można złożyć w sądzie rejonowym, który uchyli mandat od fiskusa, jeżeli karę grzywny nałożono na czyn, który nie stanowi wykroczenia skarbowego.

Odliczenie 100% VAT od samochodu – kompendium wiedzy

Od 1 kwietnia 2014 będzie można odliczyć 50 % lub 100% VAT od samochodu. Możliwość odliczenia pełnego VAT-u będzie jednak bardzo trudna. Dla kogo resort finansów przewidział możliwość odliczenia 100% VAT i jakie warunki trzeba będzie w związku z tym spełnić?

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku - od czego zależy?

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku wynosi 150 000 złotych rocznie. Większość przedsiębiorców rozpoczynających działalność nie musi od razu rejestrować się jako VAT-owcy, mogą bowiem skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, czyli ze względu na obroty. Utrata tego zwolnienia może nastąpić, jeśli firma przekroczy limit sprzedaży. Warto więc wiedzieć od czego ten limit zależy.

Czy urząd skarbowy może oszacować dochód podatnika?

Urząd skarbowy może oszacować dochód podatnika jeżeli nie jest on w posiadaniu danych koniecznych do ustalenia rzeczywistej wielkości osiągniętego przez siebie dochodu. Szacowanie dochodu przez urząd zdarza się bardzo rzadko, ponieważ tego typu środek jest traktowany jako ostateczność. Jeżeli jednak do takiej sytuacji dojdzie, fiskus może sam zdecydować ile wyniesie podatek dochodowy.

Samozatrudnienie wiąże się z większą biurokracją

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą – samozatrudnione poświęcają więcej czasu na sprawy administracyjne niż stricte związane z prowadzeniem firmy. Rzadziej również korzystają z pomocy profesjonalnych doradców. Z czego to wynika?

Kiedy mija termin składania wniosków o kwartalne zaliczki na podatek?

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać podatki kwartalnie mają czas do 20 lutego na złożeni wniosków o wpłatę zaliczek na podatek. Wówczas będą rozliczać się co trzy miesiące. Wpłynie to na poprawę płynności finansowej przedsiębiorców. Kto nie może skorzystać z takiego rozwiązania?

Odpowiedzialność podatnika za tłumaczenia księgowe

W myśl nowych przepisów o ordynacji podatkowej. Urzędy skarbowe będą mogły zwrócić się do strony postępowania aby ta na własną odpowiedzialność przetłumaczyła dokumenty na język polski jeżeli były sporządzone w innym języku. Jak to będzie wyglądało w praktyce? O tym poniżej.

Niewłaściwe rozliczenie z fiskusem jest zagrożone wysoką karą

Popełniając wykroczenia bądź przestępstwa skarbowe w związku z niewłaściwym rozliczeniem z fiskusem należy liczyć się z faktem, iż urząd skarbowy nałoży wysoką karę. Jest to efekt zwiększenia wysokości minimalnego wynagrodzenia. Górna granica kary grzywny wyniesie aż 15 680 000 zł.

Kto powinien rozliczyć PIT - 28?

Podatnicy, rozliczający się z fiskusem w formie ryczałtu zobowiązani są w terminie do końca stycznia, do złożenia Do końca stycznia z fiskusem musi rozliczyć się blisko 900 tys. podatników zobowiązanych do złożenia rocznego zeznania PIT-28 – przedsiębiorców na ryczałcie oraz osób, które zajmują się prywatnym najmem, opodatkowanym 8,5-proc. stawką.

Czynności sprawdzające urzędu skarbowego

Urząd skarbowy przeprowadzając czynności sprawdzające dokonuje weryfikacji w zakresie terminowego składania deklaracji podatkowych i wypłat podatków. Urząd zawsze bada też dokumentację pod względem wymogów formalnych. Jakie są terminy wykonywania tych czynności?

Zażalenie lub odwołanie na postanowienie organu podatkowego

Podatnik może wnieść zażalenie na postanowienie organu podatkowego oraz odwołanie od wydanej decyzji. Na ich wniesienie ma odpowiednio 7 i 14 dni.

Ryczałt - jakie dokumenty należy złożyć do końca stycznia?

Podatnicy mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania ryczałtem bądź kartą podatkową. Jeżeli już rozliczają się w formie ryczałtu – do 31 stycznia zobowiązani są do złożenia zeznań podatkowych za 2013 r. Wszystkie formularze można przesyłać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

Odliczanie VAT od samochodów i paliwa – propozycje zmian

Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie pełnego odliczenia VAT od ceny auta i rachunków za paliwo, jeśli pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe przepisy będą lepiej dostosowane do realiów gospodarczych.

Jak odliczyć 100% VAT od samochodu osobowego?

Z Nowym Rokiem powstanie możliwość odliczenia 100% VAT od samochodu osobowego. Do pełnego prawa do odliczenia VAT-u od samochodu osobowego niezbędna będzie ewidencja przebiegu pojazdu, wykazująca jego wykorzystanie wyłącznie na cele firmowe, lub używanie samochodu specjalistycznego. Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują auto również na cele prywatne, będą mogli odliczyć połowę VAT-u, ale zarówno od ceny zakupu samochodu, jak i paliwa. Kiedy takie odliczenie jest możliwe?

Rozliczanie VAT przez małych podatników od 2014 roku

Z początkiem stycznia 2014 roku w życie wchodzą zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Obejmą one m.in. zasady rozliczeń małych podatników. W nowelizacji doprecyzowano termin odliczenia VAT naliczonego w metodzie kasowej oraz dodano nowe przepisy dotyczące fakturowania.

Interpretacja indywidualna ochroni przed odsetkami

Podatnik, który ma wątpliwości w rozumieniu działań z zakresu prawa podatkowego może zwrócić się z wnioskiem o pomoc do urzędu skarbowego. Wówczas fiskus jest zobowiązany do wydania stosownej interpretacji indywidualnej. Podatnik powinien otrzymać interpretację w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku. Jednakże wskazany okres może ulec wydłużeniu.

Odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu z kratką w 2014 roku

Zgodnie z nowelizowaną ustawą o podatku VAT, od 1 stycznia 2014 r. ponownie powraca możliwość odliczenia pełnego podatku VAT od zakupu auta z kratką. Zgodnie jednak ze stanowiskiem ministerstwa finansów, jeszcze w ciągu 2014 roku nastąpi nowelizacja przepisów ograniczająca ten proceder.

Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązany jest do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy. Sprawozdanie wraz z koniecznymi dokumentami składa się w odpowiednim sądzie rejestrowym.

Bariery dla biznesu w Polsce

Polska plasuje się na odległych miejscach w rankingach państw sprzyjających prowadzeniu własnego biznesu. Jakie są największe bariery dla prowadzenia biznesu w Polsce?

Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy 2012

W poniedziałek 25 czerwca 2012 r. w siedzibie Business Centre Club wręczono wyróżnienia dla 59. najlepszych urzędów skarbowych, przyznane w ramach X. edycji ogólnopolskiego konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy. W nagrodę za promowanie wysokich standardów działalności przez najbliższy rok będą one miały prawo używać tytułu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy – 2012. Sprawdź, czy Twój urząd skarbowy jest na liście laureatów.

Zmianę umowy spółki i statutu należy zgłosić do urzędu skarbowego

Przepisy Kodeksu spółek handlowych są jedyną podstawą dla obowiązku zgłoszenia zmiany umowy spółki lub statutu we właściwym Urzędzie Skarbowym. Co więcej, ustawodawca nie przewidział żadnej sankcji za niedopełnienie tego obowiązku.

Zniesienie NIP 2012 - porada

Zgodnie z rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz o zmianie niektórych innych ustaw osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej do celów podatkowych identyfikowane będą wyłącznie za pomocą numeru PESEL, a nie tak jak obecnie za pomocą podwójnej ewidencji.

Czy wybór KPiR jako formy opodatkowania należy zgłaszać do Urzędu Skarbowego?

Czy w przypadku wyboru formy opodatkowania jako "zasady ogólne" - księga przychodów i rozchodów, po zaznaczeniu tego wyboru w EDG-1, należy zgłaszać te dane dodatkowo do Urzędu Skarbowego?

Zmiana konta bankowego - w Urzędzie Gminy czy w Urzędzie Skarbowym?

Ostatnio zmieniły się przepisy odnoszące się do urzędów skarbowych a dokładnie chodzi o druk NIP-1. Urzędy Skarbowe nie chcą przyjmować informacji dotyczących tylko zmiany konta bankowego. Dane nie podlegają wpisowi w EDG, więc nie powinno się ich przyjmować w urzędach gmin. Czy przyjmować je i przesyłać postanowieniem do urzędu skarbowego?

Kiedy sąd może orzec przepadek świadczenia na rzecz Skarbu Państwa?

W niektórych wypadkach świadczenie może ulec przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Kiedy ma to miejsce i kiedy przepadkowi ulega wartość świadczenia?

Buble i Hity podatkowe 2010

Prezentujemy wyniki rankingu Buble i Hity podatkowe 2010 przygotowane przez miesięcznik ,,Forum Doradców Prawnych".

REKLAMA