REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ekologia, Gaz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

Konsumenci coraz częściej biorą eko certyfikaty za zieloną ściemę. Co daje Zielony Certyfikat w branży produktów szybko zbywalnych

Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na to, w jaki sposób jest produkowana żywność, a także skąd pochodzi. Większa świadomość ekologiczna Polaków to ważny sygnał dla firm. Te chcą produkować w sposób przyjazny środowisku naturalnemu, ale i zwiększać sprzedaż. Z certyfikatami eko zrobiło się jednak sporo zamieszania. Organizacje konsumentów i ekolodzy ostrzegają przed greenwashingiem, który w Polsce zyskał określenie zielonej ściemy. Cierpi na tym sama idea certyfikowania.

Czy ESG i zero waste to już standardy rozwoju biznesowego?

Dziś normą dla nowoczesnego biznesu powinno być działanie na rzecz społeczności i środowiska. I to nie tylko ze względów etycznych, ale i prawnych. Wchodząca w życie dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zobowiązuje przedsiębiorstwa do jasnego raportowania podejmowanych działań w obszarze ESG. A zrównoważony rozwój może być również korzystny biznesowo. 

Reklamy na panelach solarnych. Ekologiczny przełom czy greenwashing?

Każda reklama generuje ślad węglowy, bez względu na to w jakiej jest formie. Konsumenci coraz częściej oczekują ekologicznych rozwiązań. Firmy starają się wychodzić temu naprzeciw i tworzą billboardy z materiałów pochodzących z recyklingu a nawet inwestują w reklamy na panelach solarnych. Muszą jednak uważać, bo klienci są wyczuleni na greenwashing.

REKLAMA

Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

Jak budować dom z minimalnym śladem węglowym?

Zielone rozwiązania wpływają na wzrost wartości nieruchomości. I choć coraz częściej mamy do czynienia z pozytywnymi przykładami na polskim rynku, wciąż mamy wiele do nadrobienia. Architekci przekonują, że praca nad rozwiązaniami, które są racjonalne i optymalne kosztowo, pozwoli zmniejszyć ślad węglowy budynku, ale też docelowo obniżyć koszty użytkowania inwestycji.

REKLAMA

Jednorazowa torba plastikowa stała się symbolem walki o środowisko, a to nie rozwiązuje problemu

Obecnie nie jest podejmowany temat zmian dotyczących opłaty recyklingowej za torby na zakupy z tworzywa sztucznego. Resort przekonuje, że założony cel redukcji zużycia ww. toreb został osiągnięty i nie jest wymagana interwencja w tym zakresie. Znawcy tematu chcą edukacji ekologicznej oraz wprowadzenia opłaty za tzw. zrywki. 

Branża kominkowa podsumowuje sezon grzewczy

Na przestrzeni ostatnich kilku lat stosunek do kwestii energetycznych w Polsce drastycznie się zmienił. Szczególnie w ostatnim roku, który dla użytkowników mógł okazać się wyjątkowo surowy, nie tylko ze względu na ogromne wahania cen oraz sam problem z dostępem do gazu czy elektryczności, ale przede wszystkim przez  niepewną przyszłość energetyki w Europie. 

URE: Taryfa największego sprzedawcy gazu PGNiG OD spada o ponad 20%

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w piątek spadek o 20,5 proc. taryfy największego sprzedawcy gazu - spółki PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen. Obniżka taryfy nie ma znaczenia dla odbiorców z niej korzystających, cena gazu jest zamrożona ustawowo.

Gaz na europejskim rynku tanieje w granicach 2 proc.

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF w czwartek 9 lutego spadają w granicach 2 proc. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące utrzymują się poniżej 55 euro za MWh.

Gaz na europejskim rynku bez większych zmian

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF w poniedziałek 6 lutego  nie notują większych zmian. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące utrzymują się poniżej 60 euro za MWh.

Północna Izba Gospodarcza: Gastronomia tez potrzebuje zamrożenia cen gazu

Gastronomia jest najbardziej prądochłonną i gazochłonną działalnością w sektorze MŚP. Kuchenki, lodówki, ogrzewanie, przetwarzanie. Tutaj mamy pracę bez przerwy. Nie rozumiemy dlaczego Rząd RP nie poszedł krok dalej i nie pomógł tym, którzy pomocy tak bardzo potrzebują – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Gaz ziemny drożeje

We wtorek 31 stycznia przed godz. 10 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na marzec podrożał o 8,59 proc., do 59.85 euro za MWh, a w kontraktach na kwiecień o 7,88 proc., do 60,60 euro za MWh. W kontraktach majowych gaz był droższy o 8,03 proc., z ceną 60,875 euro za MWh.

Ceny gazu w spadają

Cena gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty spadała w poniedziałek 30 stycznia około godziny 17.15 o 1,4 proc. do 54,65 euro za MWh. Spadała też jego cena w kontraktach na marzec - o 0,91 proc. do 54,95 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje

W poniedziałek 30 stycznia po godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty tanieje o 1,21 proc., do 54,75 euro za MWh. Spada również jego cena w kontraktach na marzec o 0,46 proc. do 55,19 euro za MWh.

Gaz na rynku europejskim zdrożał

W piątek 27 stycznia po południu gaz ziemny w holenderskim hubie TTF drożał o ponad 2 proc. Kontrakty na luty i marzec były wyceniane na ponad 56 euro za MWh.

Minister Moskwa: nasze magazyny gazu - napełnione w ok. 90 proc.

Nasze magazyny gazu ciągle są napełnione w ok. 90 proc. - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazu dzisiaj mamy w nadmiarze - dodała.

Gazu w UE może zabraknąć. Bruksela określiła strategię długoterminową

Przez dwa kolejne lata Europa może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji, a w Polsce powinno się przemyśleć plany budowy nowych elektrowni gazowych - to główne wnioski raportu o oddziaływaniu czynników geopolitycznych na wykorzystanie gazu w UE.

Gaz drożeje do ponad 65 euro za MWh

W czwartek 19 stycznia po godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty drożeje o 5,48 proc., do 65,09 euro za MWh., a w kontraktach na marzec - o 5,6 proc., do 65,5 euro za MWh.

PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla sektora MŚP

PGNiG Obrót Detaliczny od 18 stycznia obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o cennik "Gaz dla Biznesu" - podała w środę spółka. Obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ponad 19 proc. mniej - dodano.

Gaz zakładnikiem geopolityki

W obliczu wojny w Ukrainie oraz mając na uwadze fakt, że wciąż ponad 70% energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla, problematyka wykorzystania gazu jako paliwa przejściowego w energetyce jest dziś tematem niezwykle palącym.

KE zatwierdziła polski program o wartości 3 mld euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazu

Zatwierdziliśmy polski program o wartości 3 mld euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazu w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - podała w czwartek Komisja Europejska.

Gaz ziemny tanieje do 111,5 euro za MWh

W poniedziałek 19 grudnia około godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 3,42 proc., do 111,15 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 3,99 proc., do 111,95 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje do 132,7 euro za MWh

W środę 14 grudnia ok. godz. 9. gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 3,5 proc., do 132,7 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 3,39 proc., do 134 euro za MWh.

Unijna komisarz ds. energii wzywa do kompromisu w sprawie limitu cenowego na gaz

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson wezwała we wtorek kraje członkowskie UE do "elastyczności" w sprawie limitu cenowego na gaz. Tego dnia w Brukseli odbywa się nadzwyczajne posiedzenie ministrów UE odpowiedzialnych w swoich rządach za energetykę. Po raz kolejny spotykają się oni, żeby spróbować uzgodnić pułap cen na gaz.

Gaz ziemny tanieje do 136,5 euro za MWh

We wtorek 13 grudnia przed godz. 9 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 0,06 proc., do 136,5 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 0,38 proc., do 137,46 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje do 132 euro za MWh

W poniedziałek 12 grudnia po godz. 9 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 5,11 proc., do 132 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 5,89 proc., do 132,13 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje do 138,15 euro za MWh

W piątek 9 grudnia ok. godz. 10 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 0,53 proc., do 138,15 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty - o 0,99 proc., do 138,19 euro za MWh.

Gaz ziemny drożeje do 156 euro za MWh

W czwartek 8 grudnia po godz. 9 rano gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 4,56 proc., do 156,05 euro za MWh. Rosną też notowania gazu ziemnego z dostawą w lutym 2023 r. - o 4,15 proc., do 156,26 euro za MWh.

Gaz z dostawą w styczniu kosztuje na giełdzie blisko 140 euro za MWh

W holenderskim hubie TTF ceny kontraktów na dostawę gazu ziemnego w styczniu 2023 r. rosną we wtorek rano 6 grudnia o niemal 3 proc. do 138,5 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje do 136 euro za MWh

W czwartek 2 grudnia po godz. 9 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 2,33 proc., do 136 euro za MWh. Notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty spadają o 2,32 proc., do 137 euro za MWh.

Gaz ziemny drożeje do 144,9 euro za MWh

W środę 30 listopada po godz. 17.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 6,41 proc., do 144,9 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach na luty - o 6,52 proc., do 145,8 euro za MWh.

Trudna sytuacja na rynku nawozów, bo gaz jest drogi

Sytuacja na rynku nawozów jest trudna, ze względu na wysokie ceny gazu na rynkach światowych. Cena tego surowca stanowi 80 proc. kosztów produkcji - mówił w środę na posiedzeniu komisji wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

Gaz-System: gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada tego roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie - poinformował w środowym komunikacie Gaz-System.

Gaz ziemny drożeje w granicach 0,25-1,02 proc.

W środę rano 30 listopada gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 0,25 proc., do 136,50 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach lutowych o 1,02 proc.

Europa importuje drogą morską rekordową ilość rosyjskiego LNG

Europa importuje rekordową ilość rosyjskiego gazu drogą morską, co pokazuje, że nie pozbyła się ona całkowicie zależności od niego, nawet jeśli transport rurociągami został znacząco wstrzymany - zauważa we wtorek "Financial Times".

Początek światowego wyścigu o gaz skroplony

Światowy wyścig o dostęp do skroplonego gazu ziemnego (LNG) dopiero się rozpoczyna - ocenia we wtorek belgijski "De Standaard”. Dziennik informuje, że Chiny zawarły w ubiegłym tygodniu z Katarem najdłuższy w historii kontrakt na dostawę tego surowca.

Gaz ziemny we wtorek drożeje w granicach 1,5-2,6 proc.

Gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach grudniowych drożeje o 2,61 proc., do 126,50 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach styczniowych o 2,63 proc. oraz lutowych - o 1,57 proc.

Gaz ziemny w poniedziałek rano tanieje

Gaz ziemny. W poniedziałek rano 28 listopada gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach grudniowych tanieje do 122,37 euro za MWh. Spadają też ceny gazu z dostawą w styczniu - do ok. 126,87 euro za MWh oraz lutym - do 128,44 MWh.

Gaz ziemny tanieje

Gaz ziemny. W piątek 25 listopada po godz. 17.25 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach grudniowych taniał do ok. 124,5 euro za MWh. Lekko spadały też ceny gazu z dostawą w styczniu - do ok. 130 euro za MWh.

Zamrożenie taryfy gazowej na poziomie z 2022 r. plus VAT, dodatek dla najuboższych

Zamrożenie taryfy gazowej. Rząd planuje zamrożenie w przyszłym roku taryfy gazowej na poziomie z tego roku wraz z podatkiem VAT, którego równowartość będzie mogła podlegać zwrotowi w przypadku, gdy dochód na osobę w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 2,1 tys. zł, a w gospodarstwie wieloosobowym - 1,5 tys. zł, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Zaproponowany przez KE pułap cenowy na gaz to w dużej mierze iluzja

Po miesiącach oczekiwania Komisja Europejska w końcu przedstawiła swoją formalną propozycję pułapu cenowego na gaz, aby pomóc UE uniknąć wygórowanych cen energii w przyszłym roku; jasne jest jednak, że Bruksela nie chce z niego skorzystać - ocenia przedstawioną przez KE regulację brukselski portal Politico.

Wspólny rynek gazu w UE. Zakup i podział na wysokim szczeblu

Bruksela proponuje, aby zakup i podział gazu ziemnego stał się kwestią unijną. Rosyjskie błękitne paliwo to już przeszłość. Relacje energetyczne w nowych realiach.

Kryzys energetyczny a ekologia i cele klimatyczne

W aktualnej trudnej sytuacji geopolitycznej, co przekłada się na problemy gospodarcze i energetyczne, nie jest nam potrzebna zmiana celów redukcyjnych, a jedynie zmiana drogi dojścia do tych celów. Można to osiągnąć poprzez przejściowe zapewnienie dostaw energii po akceptowalnej cenie (krótkoterminowo) i nie trzeba przy tym rezygnować z realizacji celów klimatycznych w dłuższym terminie (intensyfikacja rozwoju OZE i zwiększenie efektywności energetycznej) – pisze dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego.

Esperio: Zmiany ceny gazu w nadchodzącym okresie zimowym

Ceny gazu nadal rosną do nowego rekordu 239 euro za MWh we wrześniowych holenderskich kontraktach terminowych na gaz TTF. Co więcej, kontrakty terminowe, które mają zostać dostarczone między październikiem 2022 , a lutym 2023, dotarły do obszaru 242-246 euro i nadal rosną. Uważa się, że wszystkie ceny kontraktów terminowych na 2023 r. utrzymują się na stałym poziomie powyżej poziomu referencyjnego 200 euro, a ceny gazu mogą dalej wzrosnąć ze względu na globalny popyt i spadającą produkcję energii elektrycznej z elektrowni wodnych w Europie.

Trudna sytuacja nadodrzańskich przedsiębiorców

Północna Izba Gospodarcza informuje o dramatycznej sytuacji przedsiębiorców prowadzących biznes nad Odrą. Ilość klientów wypożyczalni sprzętu sportowego czy agroturystyki z dnia na dzień spadła niemal do zera.

Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]

Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?

Węgiel, gaz i wakacje kredytowe – wpływ na rynek akcji i obligacji

Eksperci VIG/C-QUADRAT przyglądają się kluczowym wskaźnikom ekonomicznym, analizują wyniki spółek za II kwartał 2022 roku, prezentują z jakimi zagrożeniami zmierzy się polski rynek akcji oraz zastanawiają się czy to już „czas na obligacje”.

REKLAMA