REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

Trade-in, Rebuy i Refurbishing. Korzyści wynikające z programów wymiany, odkupu lub renowacji starych urządzeń elektronicznych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

Handel zwrotny na rynku elektroniki

REKLAMA

Recommerce, inaczej handel wtórny lub zwrotny, to zarówno sprzedaż, jak i kupno produktów, które były już wcześniej używane. Recommerce dotyczy wielu branż gospodarki. Wtórnie sprzedaje i kupuje się sprzęt przemysłowy, sportowy, ale także RTV AGD. Istnieje także handel zwrotny odzieżą, obuwiem czy meblami, a coraz większe znaczenie zyskują programy odkupu laptopów, smartfonów, drukarek i innych urządzeń elektronicznych. Dlaczego tak się dzieje?           

REKLAMA

- Zgodnie z danymi Eurostatu, zużyty sprzęt elektroniczny to jeden z najszybciej rosnących strumieni odpadów w Unii Europejskiej. Recyklingowi poddawanych jest mniej niż 40% e-śmieci, a większość z nich składowana jest w domach i na wysypiskach. Dlatego od lat instytucje unijne starają się promować cyrkularność - model gospodarczy, który zakłada oszczędność zasobów oraz zrównoważoną konsumpcję m.in. elektroniki użytkowej. Poprzez recommerce, czyli reselling i rebuying, umożliwia się wtórny obrót i użytkowanie produktów, które są nadal w dobrej kondycji albo mogą zostać poddane procesowi renowacji - mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit.

Na przełomie 2022 i 2023 r. unijny rynek recommerce był wyceniany na 94 mld euro. Jednocześnie przewiduje się, że do 2025 r. wzrośnie on do 120 mld euro (wzrost o 27%).[1] Za liczbami idą przykłady sprawnego działania recommerce, w ramach których wyróżnia się m.in. programy trade-in, rebuy oraz refurbishing. Wszystkie wpisują się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, która jako nowy model gospodarczy służy wszystkim stronom transakcji handlowych, przynosząc im konkretne zyski. Dodatkowo, a może przede wszystkim, wpływa również na poprawę stanu środowiska naturalnego.    

 

Trade-in i rebuy - co to jest?

REKLAMA

Trade-in to jedna z technik recommerce, która funkcjonuje jako wymiana urządzeń lub programów na nowsze, przy jednoczesnym udzielaniu rabatu na ich zakup. Dzięki programom trade-in mamy możliwość uzyskania szybkiego dostępu do nowoczesnych urządzeń w atrakcyjnej cenie. Dodatkowo w ramach niektórych programów trade-in, istnieje możliwość zakupu nowych urządzeń od wielu producentów. 

Rebuy to program odkupu starych i zużytych urządzeń. Przynosi on przede wszystkim korzyści środowiskowe, sprawiając, że zużyte urządzenia nie zalegają użytkownikom w domach i nie trafiają na wysypiska odpadów. Dodatkowo, odkupiony sprzęt można poddać procesowi profesjonalnej utylizacji lub recyklingowi, odzyskując komponenty możliwe do ponownego wykorzystania. Program rebuy można połączyć także ze zniżkami na zakup nowych urządzeń - jak w przypadku trade-in. Co więcej, używane urządzenie, jeśli nadaje się do renowacji, może trafić do nowego właściciela. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Czym jest refurbishing? 

Refurbishing elektroniki to naprawa lub renowacja używanego sprzętu, takiego jak smartfony, laptopy, monitory, tablety i inne. Dzięki tej usłudze urządzenia mają szansę służyć swoim użytkownikom jeszcze przez długi czas.

- Refurbishing elektroniki użytkowej to usługa realizowana w celu odświeżenia urządzenia i przywrócenia sprawnego działania wszystkich jego funkcji. Remont sprzętów to standardowa praktyka wykonywana w ramach prowadzenia działalności opartej na cyrkularnym modelu gospodarczym. Refurbishing przynosi satysfakcję nie tylko po stronie klienta, który może dłużej cieszyć się użytkowanym urządzeniem. Usługa przyczynia się również do redukcji ilości odpadów elektronicznych oraz mniejszego zużycia surowców naturalnych i energii - kontynuuje Mariusz Ryło z Fixit.

Przewiduje się, że do 2025 r. recommerce będzie rosnąć 5 razy szybciej niż cały rynek detaliczny. Dzieje się tak głównie za sprawą internetowych portali ogłoszeniowych, które mają znaczący wkład w handel używanymi rzeczami. Jest to jednoznaczny sygnał, że konsumenci są otwarci na ideę zrównoważonej konsumpcji. 

[1] https://www.cbcommerce.eu/blog/2024/01/25/recommerce-marketplaces-outperform-the-broader-retail-market/ 

Zobacz także: Sieci sklepów z elektroniką i AGD na celowniku UOKiK
Stacjonarna sprzedaż elektroniki może być bez VAT

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA