REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

Trade-in, Rebuy i Refurbishing. Korzyści wynikające z programów wymiany, odkupu lub renowacji starych urządzeń elektronicznych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

Handel zwrotny na rynku elektroniki

REKLAMA

Recommerce, inaczej handel wtórny lub zwrotny, to zarówno sprzedaż, jak i kupno produktów, które były już wcześniej używane. Recommerce dotyczy wielu branż gospodarki. Wtórnie sprzedaje i kupuje się sprzęt przemysłowy, sportowy, ale także RTV AGD. Istnieje także handel zwrotny odzieżą, obuwiem czy meblami, a coraz większe znaczenie zyskują programy odkupu laptopów, smartfonów, drukarek i innych urządzeń elektronicznych. Dlaczego tak się dzieje?           

REKLAMA

- Zgodnie z danymi Eurostatu, zużyty sprzęt elektroniczny to jeden z najszybciej rosnących strumieni odpadów w Unii Europejskiej. Recyklingowi poddawanych jest mniej niż 40% e-śmieci, a większość z nich składowana jest w domach i na wysypiskach. Dlatego od lat instytucje unijne starają się promować cyrkularność - model gospodarczy, który zakłada oszczędność zasobów oraz zrównoważoną konsumpcję m.in. elektroniki użytkowej. Poprzez recommerce, czyli reselling i rebuying, umożliwia się wtórny obrót i użytkowanie produktów, które są nadal w dobrej kondycji albo mogą zostać poddane procesowi renowacji - mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit.

Na przełomie 2022 i 2023 r. unijny rynek recommerce był wyceniany na 94 mld euro. Jednocześnie przewiduje się, że do 2025 r. wzrośnie on do 120 mld euro (wzrost o 27%).[1] Za liczbami idą przykłady sprawnego działania recommerce, w ramach których wyróżnia się m.in. programy trade-in, rebuy oraz refurbishing. Wszystkie wpisują się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, która jako nowy model gospodarczy służy wszystkim stronom transakcji handlowych, przynosząc im konkretne zyski. Dodatkowo, a może przede wszystkim, wpływa również na poprawę stanu środowiska naturalnego.    

 

Trade-in i rebuy - co to jest?

REKLAMA

Trade-in to jedna z technik recommerce, która funkcjonuje jako wymiana urządzeń lub programów na nowsze, przy jednoczesnym udzielaniu rabatu na ich zakup. Dzięki programom trade-in mamy możliwość uzyskania szybkiego dostępu do nowoczesnych urządzeń w atrakcyjnej cenie. Dodatkowo w ramach niektórych programów trade-in, istnieje możliwość zakupu nowych urządzeń od wielu producentów. 

Rebuy to program odkupu starych i zużytych urządzeń. Przynosi on przede wszystkim korzyści środowiskowe, sprawiając, że zużyte urządzenia nie zalegają użytkownikom w domach i nie trafiają na wysypiska odpadów. Dodatkowo, odkupiony sprzęt można poddać procesowi profesjonalnej utylizacji lub recyklingowi, odzyskując komponenty możliwe do ponownego wykorzystania. Program rebuy można połączyć także ze zniżkami na zakup nowych urządzeń - jak w przypadku trade-in. Co więcej, używane urządzenie, jeśli nadaje się do renowacji, może trafić do nowego właściciela. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Czym jest refurbishing? 

Refurbishing elektroniki to naprawa lub renowacja używanego sprzętu, takiego jak smartfony, laptopy, monitory, tablety i inne. Dzięki tej usłudze urządzenia mają szansę służyć swoim użytkownikom jeszcze przez długi czas.

- Refurbishing elektroniki użytkowej to usługa realizowana w celu odświeżenia urządzenia i przywrócenia sprawnego działania wszystkich jego funkcji. Remont sprzętów to standardowa praktyka wykonywana w ramach prowadzenia działalności opartej na cyrkularnym modelu gospodarczym. Refurbishing przynosi satysfakcję nie tylko po stronie klienta, który może dłużej cieszyć się użytkowanym urządzeniem. Usługa przyczynia się również do redukcji ilości odpadów elektronicznych oraz mniejszego zużycia surowców naturalnych i energii - kontynuuje Mariusz Ryło z Fixit.

Przewiduje się, że do 2025 r. recommerce będzie rosnąć 5 razy szybciej niż cały rynek detaliczny. Dzieje się tak głównie za sprawą internetowych portali ogłoszeniowych, które mają znaczący wkład w handel używanymi rzeczami. Jest to jednoznaczny sygnał, że konsumenci są otwarci na ideę zrównoważonej konsumpcji. 

[1] https://www.cbcommerce.eu/blog/2024/01/25/recommerce-marketplaces-outperform-the-broader-retail-market/ 

Zobacz także: Sieci sklepów z elektroniką i AGD na celowniku UOKiK
Stacjonarna sprzedaż elektroniki może być bez VAT

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

REKLAMA