REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług („Ustawa VAT”), co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na jakie oszczędności może liczyć firma wdrażając SaaS

Oprogramowanie jako usługa (ang. Software as a Service – w skrócie SaaS, zwane także Software on Demand) jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Nie wszyscy wiedzą, że nie jest ono jednakowo użyteczne dla wszystkich przedsiębiorstw i branż.

Kto się boi e-faktury?

E-faktury to rozwiązanie, które ma za zadanie unowocześnić system księgowania oraz rozliczania dokumentów. E-faktury to dokument w formie elektronicznej jest zawsze dostarczony na czas, nigdy nie ginie, wiadomo kto go odczytał i kiedy. Nie ma więc wymówek, że zaginął, że nie dotarł, a w efekcie trzeba go uregulować na czas.

Samochód jako środek trwały w działalności gospodarczej

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na to czy jest to osoba fizyczna, osoba prawna czy też jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może – w zależności od podejmowanych decyzji biznesowych – albo zoptymalizować swoje rozliczenia podatkowe, albo wprost przeciwnie. Na tym właśnie gruncie niezwykle aktualnym, w każdym czasie, tematem jest kwestia związana z użytkowaniem samochodu w prowadzonej działalności.

REKLAMA

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego w nowym składzie

Przed dzisiejszym posiedzeniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego minister sprawiedliwości – prokurator generalny Krzysztof Kwiatkowski oraz przewodniczący Komisji - prof. Andrzej Zoll wręczyli akt powołania w jej skład Joannie Agackiej – Indeckiej, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Odznaczenia dla prokuratorów

Prokurator Izabela Dołgań – Szymańska z Prokuratury Rejonowej Warszawa – Wola oraz prokurator Mikołaj Rydz z Prokuratury Rejonowej w Goleniowie zostali odznaczeni Medalem Pamiątkowym Ministra Sprawiedliwości.

Resort rolnictwa chce wzmocnić polską branżę chmielarską

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, kontynuując wcześniejsze rozmowy, spotkał się z przedstawicielami branży chmielarskiej - związków plantatorów i przedsiębiorstw skupowo-przetwórczych.

Branża cukrownicza dyskutuje o perspektywach rozwoju

Z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego odbyło się dziś spotkanie przedstawicieli plantatorów buraków cukrowych i producentów cukru.

REKLAMA

Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa

Ministerstwo Finansów podało szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa za styczeń 2010 roku.

MF o stanie środków walutowych

Ministerstwo Finansów poinformowało o stanie środków walutowych oraz operacji związanych z zarządzaniem długiem zagranicznym Skarbu Państwa

Umowy z zakresu prawa budowlanego - ważne orzecznictwo

Poniżej zawarto kilka istotnych dla interpretacji umów, orzeczeń sądów apelacyjnych oraz Sądu Najwyższego.

Ambitny program dla nowej KE

Kiedy José Manuel Barroso po raz pierwszy objął stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, gospodarka kwitła, a bezrobotnych ubywało. Pięć lat później, w następstwie największej recesji od dziesięcioleci, Komisję wyznaczoną na lata 2010–2014 oczekują zupełnie nowe wyzwania.

GPW wykorzystała szansę

Sytuacja na giełdach Europie w poniedziałek potoczyła się po myśli kupujących. Brak wczorajszej sesji w USA ze względu na Święto Waszyngtona pomógł w pozytywnym zakończeniu notowań. Inwestorzy nie musieli z niepokojem spoglądać na zachowanie indeksów za Oceanem.

Podatek od nieruchomości zapłacimy do 15 marca

Osoby, które kupiły lub wybudowały w zeszłym roku mieszkanie lub dom, muszą zapłacić pierwszą ratę podatku do 15 marca.

PIT: problemy z ulgą prorodzinną

W 2009 roku nie wprowadzono istotnych zmian w rozliczeniach PIT. Nie oznacza to, że zeznanie za ubiegły rok będzie kopią deklaracji za 2008 rok. Po raz pierwszy w rocznym PIT stosujemy dwie stawki podatku: 18 i 32 proc.

Najem lokali użytkowych

Centra handlowe, cieszące się dużą popularnością i przyciągające rzesze klientów są wymarzonym miejscem prowadzenia działalności usługowej i handlowej. Funkcjonowanie centrów handlowych podlega na wynajmowaniu lokali użytkowych większej liczbie przedsiębiorców. Najemcy centrów handlowych dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to tzw. najemcy kluczowi (anchor tenants) dysponujący znaną wśród konsumentów marką, zwykle duzi przedsiębiorcy. Druga grupa to małej lub średniej wielkości przedsiębiorcy.

Wzrosty na warszawskim parkiecie

Nieobecność amerykańskich inwestorów europejskie parkiety wykorzystały do zwyżek. Najbardziej skorzystała GPW.

Stratne lokaty

W pięciu bankach zakładane rok temu depozyty przyniosły straty, bo ich oprocentowanie nie przekroczyło inflacji.

Kraje unijne zadłużają się na nieruchomości

Tylko w jednym kraju unijnym – Belgii – stosunek kredytów hipotecznych do PKB zmniejszył się w 2009 roku. W pozostałych krajach rynek rozwijał się i to szybciej niż do tej pory.

Inflacja wciąż nie chce spadać

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w styczniu 3,6 proc. Był więc nieco wyższy niż spodziewane 3,5 proc. Inflacja wciąż więc nie chce spadać.

Home Broker przejął Finamo

Finamo, firma działająca na rynku doradztwa finansowego na podstawie umowy zawartej z Home Broker, zbyło zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą zarówno aktywa, jak i zobowiązania związane z siecią sprzedaży, oddziałami oraz wsparciem sprzedaży.

W jaki sposób firmy mogą wykorzystać portale społecznościowe


Sieci społecznościowe pełnią coraz większą rolę w dzisiejszym świecie biznesu. To narzędzie znajduje coraz więcej zastosowań, także związanych z budowaniem zaangażowania pracowników.

Czy outsourcing się opłaca

W ostatnich latach dynamicznie rośnie popularność outsourcingu na świecie i w Polsce ze względu na ewidentne oszczędności i zwiększenie jakości usług. Outsourcing w dobie profesjonalnych dostawców specjalizowanych usług oraz coraz powszechniejszemu dostępowi do szybkiego Internetu jest już wyraźnym trendem rynkowym i sposobem nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem.

Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny według Open Finance

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny w złotych? Według rankingu Open Finance i Dziennika Gazety Prawnej najkorzystniejsze warunki tego typu kredytu oferuje obecnie bank Millennium.

Kradzież samochodu firmowego – konsekwencje podatkowe

Kradzież samochodu firmowego zaliczanego do środków trwałych podatnika oprócz dotkliwych konsekwencji praktycznych ma również określone skutki podatkowe. W szczególności rozważyć należy, w jaki sposób podatnik winien potraktować niezamortyzowaną na dzień kradzieży wartość samochodu?

Trwa nabór kandudatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Trzy zgody na koncentracje firm

Polpharma otrzymała zgodę na nabycie części Biotonu, Lovells może połączyć się z Hogan&Hartson, a Wind Investment przejąć kontrolę nad Smulders Holdco. Prezes UOKiK uznała, że transakcje nie przyczynią się do ograniczenia konkurencji w Polsce

KNF ukarała spółki za naruszenie obowiązków informacyjnych

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ukarała trzy spółki za naruszenie obowiązków informacyjnych.

Umowy z zakresu prawa budowlanego - najczęstsze problemy

Jesteś przedsiębiorcą budowlanym? Inwestorem? Planujesz budowę, przebudowę, remont ? Jeżeli na choć jedno pytanie odpowiadasz TAK – koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Wzrost polskiego eksportu

Przedstawione przez NBP 12 lutego dane o bilansie płatniczym w grudniu ubiegłego roku wskazują, że eksport był wyższy o 12,3 proc. niż rok wcześniej.

Niższa podaż pieniądza w styczniu

Tylko nieznacznie wzrosły depozyty i kredyty dla gospodarstw domowych, spadły oszczędności przedsiębiorstw i nadal nie rosną kredyty dla nich.

ZUS: seniorzy mają punkt informacyjno-doradzcy

W Żoliborskim Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów ruszył punkt informacyjno-oradczy. Eksperci z różnych instytucji, w tym także z ZUS, w wyznaczonych dniach udzielają informacji, doradzają i wyjaśniają zawiłości prawne.

Trwa sprzedaż certyfikatów funduszu Investor FIZ

W dniach 8-23 lutego 2010 roku prowadzona jest sprzedaż certyfikatów inwestycyjnych serii O funduszu Investor FIZ. Cena emisyjna wynosi 2.772,26 zł za jeden certyfikat.

Pogorszenie natrojów na parkiecie zagościło na dłużej

Ostatnie giełdowe dni nie poprawiły perspektyw koniunktury. Po wygenerowaniu na przełomie stycznia i lutego wyraźnych średnioterminowych sygnałów
sprzedaży, odbicie okazało się dość rachityczne.

Inflacja wciąż nie przyciąga uwagi

Publikowane dane o styczniowej inflacji w Polsce po raz kolejny nie będą miały większego znaczenia z punktu widzenia decyzji władz monetarnych
w naszym kraju.

Odpowiedź dysplinarna lekarza

Trybunał Konstytucyjny zarejestrował skargę dotyczącą zasad funkcjonowania sądownictwa dyscyplinarnego w samorządzie lekarskim.

Złoty oparł się spadkowi mimo kryzysu w Grecji

Pozytywne zaskoczenie – tak eksperci oceniają to, co stało się z polską walutą w ciągu ostatnich dwóch tygodni, czyli w czasie, kiedy rynek zaczął spekulować na temat przyszłości Grecji.

Unia dyskutuje na temat praw polskiej mniejszości na Białorusi

Minister Radosław Sikorski przeprowadził rozmowę telefoniczną z Baronessą Catherine Ashton - Wysokim Przedstawicielem ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE. Głównym tematem rozmowy były ostatnie wydarzenia związane z działaniami władz Republiki Białorusi wobec Związku Polaków na Białorusi.

Więcej wniosków o zasilki z pomocy społecznej

Więcej osób ubiega się o przyznanie pomocy w gminach. Niektóre z nich otrzymały jednak w tym roku niższe dotacje na wypłatę świadczeń.

MSWiA przypomina o odśnieżaniu dachów

W związku z zapowiadanymi na najbliższe dni okresowymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina o konieczności odśnieżania dachów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w województwach: dolnośląskim, lubuskim
i mazowieckim została przekroczona norma obciążenia śniegowego.

Giełda: kupujący nie mają zbyt wielu argumentów

Końcówka ubiegłego tygodnia zakończyła się spadkami europejskich giełd. Przyczyny słabej postawy indeksów można upatrywać głównie w rozczarowujących doniesieniach dotyczących wzrostu PKB w IV kwartale w strefie euro. Na pogorszenie nastrojów na giełdach w Europie, wpłynęła także informacja o niespodziewanej ponownej podwyżce stopy rezerwy obowiązkowej w Chinach w 50 punktów bazowych.

Gold Finance: GPW nie zaliczyła udanych sesji

Ostatnich pięciu sesji warszawska giełda z pewnością nie może zaliczyć do udanych. Choć główne indeksy zdołały powstrzymać trwającą od trzech tygodni spadkową serię, to o poprawie nastrojów trudno mówić. Wskaźnik największych spółek zyskał niemal 1 proc. a indeks szerokiego rynku 1,15 proc.

Już cztery banki pożyczą więcej niż warte jest mieszkanie

Kredyty hipoteczne o wartości przekraczającej cenę nieruchomości zaczynają wracać do gry. Po Allianzie, na finansowanie w całości mieszkania i kosztów okołokredytowych zdecydowały się również mBank i MultiBank (oba należą do BRE Banku).

Zasady podwyższania emerytur wojskowych niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad podwyższania emerytur wojskowych.

Zmienią się zasady zatrudniania na czas określony

Partnerzy społeczni, przy poparciu rządu, pracują nad zmianą przepisów m.in. o czasie pracy. Nowe przepisy mają ograniczyć możliwość zawierania długoterminowych umów. Z dopłat do pensji mają korzystać firmy z branż lub regionów, które będą przechodzić kryzys.

Co oznacza stwierdzenie trwałości decyzji ostatecznych

W postępowaniu podatkowym obowiązuje zasada trwałości decyzji ostatecznych. Oznacza to, że decyzje, od których nie służy odwołanie w postępowaniu podatkowym, są ostateczne.

Otwieramy zablokowane załączniki (Microsoft Outlook)

Organizerowi Microsoftu często zdarza się blokować niektóre typy załączników. Funkcja ta jest domyślna i stworzona aby chronić nasz komputer przed wirusami czy trojanami. Jest to przydatne, lecz zazwyczaj większość zablokowanych załączników to pliki od zaufanych nadawców, które są nam potrzebne. Jeśli taka sytuacja ma miejsce na naszym komputerze powinniśmy wyłączyć taką blokadę.

Usuwamy zbędne komponenty Windows XP

Windows XP nie wyświetla wszystkich zainstalowanych komponentów w panelu Dodaj/Usuń programy. Co zrobić gdy chcemy usunąć np. windowsowskie gry ?? Musimy wykonać kilka poleceń opisanych poniżej.

Wyłączamy zapamiętywanie haseł (Internet Explorer)

Funkcja zapamiętywania haseł w przeglądarce to wygodna sprawa, szczególnie jeśli korzystamy często z portali społecznościowych, sprawdzamy pocztę lub logujemy się na różnego rodzaju serwisy. Wiąże się jednak z utratą bezpieczeństwa. Jeśli chcemy być pewni, o nasze loginy i hasła lepiej ją wyłączyć.

Skróty klawiszowe Windows XP

Skróty klawiszowe są to najczęściej połączenia dwóch lub więcej klawiszy w celu wykonania jakiejś czynności w systemie lub używanym programie. Używanie ich znacząco przyspiesza pracę i czyni ją wygodniejszą. Oto lista skrótów, które warto znać używając Windowsa XP.

REKLAMA