| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Stan finansów publicznych Grecji wzbudza emocje UE

Stan finansów publicznych Grecji wzbudza emocje UE

Na spotkaniu ministrów finansów krajów członkowskich Unii Europejskiej w Brukseli olbrzymie emocje budzi kwestia wieloletniego ukrywania przez Grecję rzeczywistego stanu finansów publicznych.

Kilka dni temu światło dzienne ujrzały informacje o umowach swapów kredytowych zawartych w 2002 r. pomiędzy Grecją a bankiem Goldman Sachs. Dzięki tym instrumentom pochodnym pozyskano finansowanie rzędu 1 mld USD, co znacznie zmniejszyło deficyt i zbliżyło Grecję do wymogów stawianych członkom strefy euro.

Urzędnicy unijni są zbulwersowani tym epizodem i sugerują, że przez ingerencję banków komercyjnych sfałszowane zostały statystyki oraz naruszono założenia Traktatu z Maastricht, a to według niektórych niemieckich finansistów kwalifikuje się do wykluczenia Grecji ze strefy euro. Grecki minister finansów G. Papaconstantinou bronił się twierdząc, że Eurostat został poinformowany o swapach w 2003 r., chociaż formalnie wówczas nie trzeba było raportować użycia tych instrumentów.

Eurostat zaprzeczył, jakoby wiedział o podejrzanych transakcjach. Podobne posunięcie w 1999 r. pozwoliło Włochom utrzymać koszt zewnętrznego finansowania poniżej rynkowych poziomów, a wymóg ujawniania zawartych swapów w Unii Europejskiej wprowadzono dopiero w 2007 r.

W najbliższym czasie poważnym wyzwaniem dla Unii będzie nie tylko uporządkowanie finansów publicznych Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Irlandii, ale również wprowadzenie nowych reguł określających zasady współpracy rządów z bankami.

We wtorek, oprócz danych z polskiego rynku pracy, inwestorów mogą interesować publikacje indeksu sentymentu ZEW dla strefy euro (spodziewany jest spadek z 46,4 pkt do 41,1 pkt). Europejskie rynki akcji mogą rano korzystać z lekkich wzrostów w Azji, ale decydującym czynnikiem będzie prawdopodobnie zachowanie notowań pary walutowej euro-dolar.

Od szczytu z listopada 2009 r. umocnił się względem euro o ponad 10 proc. i dotarł do poziomów, przy których krótkie pozycje mogą być zamykane. We wtorek za euro płacono 1,365 USD, rano lekko umacniał się złoty.

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK