reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Na jakie oszczędności może liczyć firma wdrażając SaaS

Na jakie oszczędności może liczyć firma wdrażając SaaS

Oprogramowanie jako usługa (ang. Software as a Service – w skrócie SaaS, zwane także Software on Demand) jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Nie wszyscy wiedzą, że nie jest ono jednakowo użyteczne dla wszystkich przedsiębiorstw i branż.

Na jak duże oszczędności może liczyć firma decydująca się na jego wprowadzenie? W jakich branżach korzystanie z outsourcingu przynosi najlepsze efekty? Można stwierdzić, że oprogramowanie jako usługa z obszaru kadr i płac najefektywniej sprawdza się w branży finansowej, przemysłowej, a także handlu i usług, czyli wszędzie tam, gdzie mamy zazwyczaj do czynienia przynajmniej z kilkoma oddziałami danej korporacji. Będą to więc banki, firmy ubezpieczeniowe, detaliczne sieci handlowe, grupy holdingowe czy wielodziałowe zakłady przemysłowe. Kolejnym kryterium jest występowanie w firmie różnorodnej formy zatrudnienia pracowników albo sytuacji pracy zmianowej.

Polecamy: Czy outsourcing kadrowo-płacowy to zawsze oszczędność kosztów

Tradycyjnie w przypadku firm posiadających oddziały w każdej placówce konieczne jest zainstalowanie oprogramowania do obsługi systemów kadr i płac. Dochodzą do tego jeszcze wydatki związane z kosztami utrzymania serwerowni, zatrudnienia dodatkowych informatyków lub serwisowania komputerów, a także zakupu aktualizacji systemu. Zdarza się też, że poszczególne oddziały przedsiębiorstwa pracują na różnych systemach informatycznych, co utrudnia zarządzanie firmą i zbieranie danych. Tymczasem koszty SaaS są dużo niższe, a dodatkowo oferują więcej możliwości. Wszystkie dane są zgromadzone w jednym miejscu (jedna instalacja aplikacji i jedna baza danych), a co więcej – pracodawca i pracownicy mają do nich dostęp przez Internet, dzięki czemu nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt komputerowy, serwery czy rozwiązania sieciowe.

Nie tylko największe firmy odczuwają skutki wprowadzenia SaaS, ale także małe i średnie – zatrudniające już kilkadziesiąt osób. Przede wszystkim, znikają tradycyjne bariery związane z jednorazowym, zazwyczaj relatywnie dużym, kosztem zakupu licencji i infrastruktury IT.  Szacuje się, że dzięki wprowadzeniu SaaS w obszarze kadr i płac, firmy oszczędzają od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent kosztów związanych z obowiązkowym prowadzeniem działań kadrowo-płacowych.

Zobacz: Controlling w firmie - porada

Piotr Macieja PayrollCenter

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama