REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Agrobiznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrudnienie cudzoziemców przy pracach sezonowych w rolnictwie - wytyczne MRiRW i GIS

Zatrudnienie cudzoziemców przy pracach sezonowych w rolnictwie. 9 kwietnia 2021 r. zostały opublikowane wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla producentów rolnych, zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

Zakończony Spis Rolny - są już wstępne wyniki

GUS przedstawił wstępne wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Wiadomo ile w Polsce jest gospodarstw rolnych, jaka jest średnia powierzchnia użytków rolnych i jakie są prognozy na kolejne lata.

Trwa nabór wniosków o wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw

Można składać wnioski na tworzenie sieci dystrybucji i produkcji, tak aby zminimalizować liczbę pośredników. Kto może złożyć wniosek? Jakie warunki należy spełnić?

Rolniczy handel detaliczny – przepisy, rejestracja, warunki, zasady, podatki

Rolniczy handel detaliczny jest formą działalności rolniczej polegającą na sprzedaży przez rolników żywności wyprodukowanej we własnym gospodarstwie rolnym. Rolniczy handel detaliczny to jedna z form handlu detalicznego, dla której w polskim prawie przyjęto odrębne uregulowania w zakresie nadzoru organów urzędowej kontroli żywności oraz wprowadzono preferencje podatkowe.

REKLAMA

Premia na zalesianie - można dostać ponad 2 tyś. zł

Od 15 marca ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej. Kto może złożyć wniosek? Jak otrzymać wsparcie?

To ostatnie dni na zakup komputera dla dziecka z rodziny rolniczej

Jeżeli wniosek na zakup komputera dla dziecka został pozytywnie rozliczony to tylko do końca marca można dokonać zakupu sprzętu. Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby rozliczyć wsparcie?

Wydłużono wsparcie na inwestycje zapobiegające suszy

Jest nowy termin na złożenie wniosków o przyznanie pomocy dla rolników w zakresie ochrony przed skutkami klęsk żywiołowych. Kto może złożyć wniosek? Na jaką wysokość wsparcia można liczyć?

Rozszerzono katalog nieuczciwych praktyk na rynku rolno-spożywczym [KOMENTARZ]

Minął termin na zgłaszanie uwag do projektu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zawiłości projektu tłumaczy dr Joanna Uchańska, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA

Uwaga hodowcy koni! Herpeswirus EHV-1 wśród koni

EHV-1 to szczep wirusa atakujący konie, agresywny powodujący śmierć wśród koni oraz dużą liczbę ciężkich przypadków klinicznych. FEI odwołała już zawody międzynarodowe w 10 krajach Europy, w tym w Polsce, do 28 marca.

Skąd bierze się problem glifosatu w produktach kaszowych?

Glifosat stosowany jest zwykle w postaci soli amonowej lub sodowej jako aktywny składnik środków zwalczających chwasty – herbicydów. Czy można całkowicie wyeliminować stosowanie glifosatu w uprawie zbóż?

Glifosat w kaszy gryczanej - gdzie jest go najwięcej?

Czy w kaszach gryczanych ciągle jest trujący glifosat? Sytuacja poprawiła się, ale wciąż można trafić na produkty zawierające pozostałości rakotwórczego glifosatu. Które produkty zawierają glifosat?

Kiedy złożyć wniosek za rekompensatę za klęski żywiołowe lub ASF

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, od 11 marca 2021 r. mogą składać w ARiMR wnioski o wsparcie finansowe z PROW 2014-2020.

Czy cyfrowe "paszporty" żywności zwiększą polski eksport?

Cyfrowe "paszporty" żywności pomogą zwiększyć polski eksport, otwierając go na nowe rynki, i umożliwią śledzenie drogi produktów. Jakie produkty obejmie cyfrowy paszport? Które sektory potrzebują paszportyzacji?

Deloitte: najmocniej skutki zmiany klimatu odczuje rolnictwo

Kryzys klimatyczny większym wyzwaniem niż pandemia Covid-19. Jakie trendy będą kształtować przyszłość? Które z nich mogą być zagrożeniem dla rolnictwa?

Wydłużony termin wsparcia na ochronę wód przed azotanami

Azotany w wodzie pitnej są zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego uruchomiono pomoc finansową dla rolników, którzy planują budowę urządzeń chroniących wodę przed azotanami. Kto może ubiegać się o wsparcie?

Pierwszy etap konsultacji Planu Strategicznego zakończony

Od 18 grudnia 2020 roku do 15 lutego 2021 roku trwały konsultacje społeczne dotyczące Planu Strategicznego dla Polski. I etap jest już zakończony. Kto brał udział w konsultacjach? Jakie uwagi były najczęściej zgłaszane?

Wysoka cena jajek - dlaczego jajka drożeją?

Na rynku brakuje jaj - informują producenci drobiu. Jak na cenę jajek wpływa konsolidacja oraz likwidacja ptaków i ptasia grypa? Jakie są przewidywania analityków?

Wszystko o procedurze zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2021 roku

Jakie są terminy składania wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze? Jaki jest limit zwrotu podatku akcyzowego i kto może z niego skorzystać? Jakie są terminy wypłat w 2021 roku?

Można składać wnioski o kredyty preferencyjne dla rolników

ARiMR udostępniła współpracującym bankom na 2021 r. limity akcji kredytowej oraz środki na dopłaty do kredytów preferencyjnych. Sprawdź, kto może złożyć wniosek, jakie są warunki otrzymania kredytu?

Jest nowa ustawa o hodowli zwierząt. Sprawdź, co się zmieniło

Od 23 stycznia 2021 r. w jednej ustawie zostały uregulowane sprawy prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do gospodarskich.

Jak zmieniają się opłaty za wydanie paszportu bydła?

Od 12 lutego 2021 roku zmieniają się opłaty za wydanie paszportu bydła. Ile będzie kosztował paszport dla bydła? Kto może złożyć wniosek? Gdzie wnieść opłaty?

Jak złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo do produkcji rolnej?

Nabór wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolne ruszył 1 lutego. Za każdy litr oleju napędowego otrzymać można złotówkę zwrotu. Kto może się ubiegać o zwrot? Jakie dokumenty należy złożyć?

Jest projekt noweli ustawy ws. wsparcia organizacji rolniczych w UE

Przedłużenie wsparcia z budżetu państwa uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w strukturach unijnych COPA-COGECA - przewiduje projekt noweli ustawy o izbach rolniczych, który trafił do prac rządowych.

Ostatnie dni na złożenie sprawozdań przez Koła Gospodyń Wiejskich

ARiMR przypomina, że 31 stycznia upływa termin na złożenie sprawozdania z rozliczenia dotacji otrzymanej przez Koła Gospodyń Wiejskich. Jakie sprawozdanie należy złożyć?

Bardzo szybko drożeje kukurydza i soja [VIDEO]

Ceny kukurydzy i soi powinny rosnąć w tym i przyszłym roku. Soja zdrożała od maja 2020 r. już o 76 proc. Dlaczego kukurydza i soja drożeją?

Pożyczka na spłatę zadłużenia - można składać wnioski

Od 14 stycznia br. rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie pożyczki na spłatę zadłużenia. Kto może złożyć taki wniosek? Jakie warunki należy spełnić?

Dlaczego spada zapotrzebowanie na pasze?

Spada produkcja pasz - alarmuje Izba Zbożowo-Paszowa. Tendencja ta zostanie utrzymana w I połowie tego roku - przewiduje. Jakie są przyczyny tego spadku? Jakie są ceny za ziarno?

Dotacje na nawadnianie gospodarstw rolnych - wnioski tylko do 28 stycznia

28 stycznia 2021 r., upływa termin złożenia wniosku w biurze powiatowym lub oddziale regionalnym ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstw w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Ostatnie dni na złożenie wniosku na rozwój usług rolniczych

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać świadczenie usług dla rolnictwa, oraz rolnicy planujący inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed suszą powinni pamiętać, że 15 lutego w ARiMR kończą się nabory wniosków o wsparcie finansowe.

Pszenica podrożała na światowych giełdach

Cena pszenicy poszybowała w górę. W Polsce cena pszenicy na eksport jest wysoka - między 915-925 zł za tonę. W ub.r. za pszenicę proponowano ok. 750 zł za tonę.

Gminy popegeerowskie mogą wnioskować o inwestycje do 5 mln zł.

Gminy popegeerowskie otrzymają wsparcie finansowe. "Chcemy naprawiać niesprawiedliwości; chcemy, żeby do tych terenów z powrotem zajrzała nadzieja" - podkreślił premier Morawiecki.

ARiMR: pomoc covidowa dla rolników będzie wypłacona do końca roku

Rolnicy, którzy wystąpili o tzw. pomoc covidową i "chryzantemową", otrzymają pieniądze do końca bieżącego roku – zapewniła prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska.

Ruszył nabór wniosków na ochronę wód przed azotanami

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Tylko do 30 grudnia wnioski na komputer dla dziecka

Do 30 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką.

Polska kultura bartnicza wpisana na listę UNESCO

Bartnictwo w Polsce ma wielowiekowe tradycje. Największa popularność tej profesji przypada w Polsce na przełom XIX i XX wieku. Kultura bartnicza została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Do końca grudnia obowiązek dokonania spisu owiec, kóz lub świń

Obowiązek dokonania spisu owiec, kóz lub świń ciąży na rolniku, który powinien wywiązać się z niego do końca grudnia. Taki spis zwierząt oznakowanych przebywających w siedzibie stada, powinno się wykonać co najmniej raz na 12 miesięcy, nie później jednak niż 31 grudnia.

Internet na wsi 2020 [WYNIKI RAPORTU]

Internet na wsi systematycznie rośnie. Jak poinformował GUS - w 2020 roku dostęp do internetu w domu miało 90,4% gospodarstw domowych.

Powołano Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich to forum konsultacyjno-doradcze Prezydenta RP. Do jej zadań należy m.in. wspieranie rolnictwa i obszarów wiejskich oraz organizowanie tematycznych okrągłych stołów.

ASF - wydłużony termin wniosków o pomoc do 21 grudnia

W związku z ASF wnioski o pomoc można składać do 21 grudnia br. - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

1500 zł na komputer dla dziecka z rodziny rolniczej [WNIOSEK]

Komputer dla dziecka z rodziny rolniczej to działanie w ramach wyrównania szans dla wszystkich dzieci z rodzin rolniczych. Do 30 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub laptopa.

Można składać wnioski na nawadnianie w gospodarstwie rolnym

Nawadnianie w gospodarstwie rolnym wymaga sporych inwestycji. Ruszyła właśnie III edycja naboru wniosków na nawadnianie. Nabór wniosków w ramach wsparcia będzie trwał do 28 stycznia 2021 r.

Brexit. Eksport rolno - spożywczy najbardziej poszkodowany

Brexit negatywnie wpłynie na sektor rolno - spożywczy. Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski, w przypadku braku porozumienia z W.Brytanią, może być w największym stopniu poszkodowany.

Rusza nabór projektów „Nasza wiejska przyszłość”

„Nasza wiejska przyszłość” to temat konkursu, którego celem jest promocja polityki rozwoju obszarów wiejskich i wkładu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Spis rolny 2020 - podsumowanie Mazowsza

Powszechny Spis Rolny trwał 3 miesiące i zakończył się 30 listopada. Było to najważniejsze i największe badanie polskiego rolnictwa.

Polska na 4 miejscu w produkcji miodów

Polska jest jednym z czołowych producentów miodu w Unii Europejskiej, pod względem produkcji zajmuje 4. pozycję.

Grzegorz Puda zapowiada poprawę sytuacji sektora mięsa

Minister rolnictwa Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami związków reprezentujących sektor przetwórstwa mięsa. Rozmowy dotyczyły trudnej sytuacji na rynku wieprzowiny.

Rolnicy: nikt z nami nie rozmawia. Resort odpowiada [AUDIO]

Rolnicy zapowiadają kolejne strajki, w tym najbliższy 5 grudnia br. w Warszawie. Alarmują, że nikt z nimi nie rozmawia i nie podejmuje projektów działań pomocowych jakie podnoszą. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stoi na stanowisku, że takie rozmowy są prowadzone.

Producenci trzody chlewnej otrzymają pomoc

Producenci trzody chlewnej nie zostaną na lodzie. Szef resortu rolnictwa poinformował, że w ramach pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19 rząd premiera Mateusza Morawieckiego objął wsparciem finansowym poszczególne sektory produkcji rolnej.

Już wkrótce Krajowe Dni Pola 2021

Co to są Krajowe Dni Pola? Kto może skorzystać z imprez w ramach tego przedsięwzięcia? Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi właśnie rozpoczęły się przygotowania do Krajowych Dni Pola.

Dlaczego jabłka w sklepach zdrożały? Analiza cen

Jabłka w sklepach zdrożały o ponad 46%. Dla przykładu, banany potaniały o 4%. Analizując wyniki z pierwszych dziesięciu miesięcy tego i zeszłego roku, widać, że jabłka poszły w górę aż o 46,4% (2019 – 1,97 zł, 2020 – 2,88 zł).

REKLAMA