Co zmieni się w zakresie tworzenia koła gospodyń wiejskich?
REKLAMA
REKLAMA
Co zawiera projekt nowelizacji ustawy?
Projekt nowelizacji ustawy ma zapewnić kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z dalszym tworzeniem, organizacją, funkcjonowaniem i rozwiązywaniem kół gospodyń wiejskich, a także przekazywaniem pomocy finansowej tym organizacjom.
REKLAMA
Jedną z najdalej idących zmian w projektowanej zmianie jest przeniesienie kompetencji w zakresie pomocy udzielanej kołom gospodyń wiejskich na realizację zadań od ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego do ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.
Zmiany pełnomocnika
Zmiany w projektowanej ustawie wiążą się również ze zmianą urzędu obsługującego Pełnomocnika Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych.
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 27 października 2020 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, nastąpiła zmiana urzędu obsługującego Pełnomocnika – z urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego na urząd obsługujący ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.
Wpis koła gospodyń wiejskich do rejestru
W projekcie zostały też doprecyzowane przepisy dotyczące reprezentacji koła przed jego wpisem do rejestru. Jak wyjaśniono, obowiązujące przepisy zakładają, że do czasu rejestracji koła i wyboru jego organów jest ono reprezentowane przez komitet założycielski. W projekcie dodano przepisy, które uwzględniają te koła, które przed złożeniem wniosku o wpis do rejestru miały wybrany zarząd, który je reprezentuje.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.