reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Agrobiznes > Uwaga hodowcy koni! Herpeswirus EHV-1 wśród koni

Uwaga hodowcy koni! Herpeswirus EHV-1 wśród koni

EHV-1 to szczep wirusa atakujący konie, agresywny powodujący śmierć wśród koni oraz dużą liczbę ciężkich przypadków klinicznych. FEI odwołała już zawody międzynarodowe w 10 krajach Europy, w tym w Polsce, do 28 marca.

Odwołane zawody

Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) poinformowałą o odwołaniu zawodów. Powodem jest epidemia wirusa Equine Herpes Virus (EHV-1).

- To prawdopodobnie najpoważniejszy wybuch epidemii, z jakim mieliśmy do czynienia w Europie na przestrzeni ostatnich dekad - oceniła Sabrina Ibáñez, Sekretarz Generalna FEI.

- Ten szczep wirusa jest wyjątkowo agresywny i już spowodował śmierć wśród koni oraz dużą liczbę ciężkich przypadków klinicznych - dodała.

Objawy EHV-1

EHV-1 powoduje zakażanie oddechowe, poronienia, zaburzenia neurologiczne, śmierć noworodków, choroby oczu.

Jak podaje portal zlotykon.pl choroba u wszystkich koni rozpoczyna się od wzrostu temperatury do ponad 40°C i objawów oddechowych (surowiczy wypływ z nosa i oczu). Po kilku lub kilkunastu dniach mogą się pojawić objawy neurologiczne.

Może rozwinąć się jedna z 3 postaci:

- Zakażenie dróg oddechowych

- Poronienie lub śmierć noworodka

- Postać neurologiczna: herpeswirusowe zapalenie opon mózgowych i rdzenia kręgowego

Ograniczenie przemieszczania się i kontaktu między zwięrzętami

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii zakażenia wywołane herpeswirusem koni typu 1 (EHV-1) nie są jednostką chorobową podlegającą obowiązkowi zwalczania ani też rejestracji. Inspekcja Weterynaryjna w związku z tym nie ma podstaw prawnych do podejmowania jakichkolwiek czynności urzędowych związanych z występowaniem takich zakażeń.

Mając jednak na względzie fakt, iż zakażenia EHV-1 wg Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OIE są jednostką chorobową istotną z punktu widzenia międzynarodowego obrotu końmi, a także biorąc pod uwagę zdrowie koni na stałe przebywających w Polsce, Główny Lekarz Weterynarii zwraca się z prośbą o rozważenie czasowego wstrzymania organizowania wszelkich imprez sportowych i hodowlanych z udziałem koni, tzn. targów, wystaw pokazów, zawodów jeździeckich, o ile jest to możliwe, do czasu ustąpienia zagrożenia.

Reżim sanitarny wśród hodowców

Wiele międzynarodowych imprez jeździeckich na terenie Europy zostało już odwołanych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) w związku z zaistniałą sytuacją. Pożądane jest także powstrzymywanie się właścicieli od jakiegokolwiek przemieszczania koni, nie związanego z ww. imprezami, w tym potencjalnego mieszania i kontaktu pomiędzy przemieszczanymi zwierzętami mogącymi stanowić ewentualne źródło zakażenia.  Działania takie obejmujące czasowe wstrzymanie ruchu koni pozwoli na ograniczenie ekspansji wirusa na nowe tereny, do nowych obiektów oraz bez wątpienia wpłynie na poprawę sytuacji zdrowotnej koni.

Jednakże, w przypadku kiedy nie jest możliwa rezygnacja z organizacji imprezy z udziałem koni, należy zachować szczególny reżim sanitarno-epizootyczny, opracowany w porozumieniu z lekarzami weterynarii właściwymi dla danej imprezy. W opinii Głównego Lekarza Weterynarii, zastosowanie w takiej sytuacji mogą mieć zalecenia Komisji Weterynaryjnej Polskiego Związku Jeździeckiego do imprez innych niż zawody sportowe oraz zasady organizacji zawodów przyjęte uchwałą w związku z  epidemią EHV-1 (dostępne na stronie internetowej PZJ).

Należy pamiętać i zwracać szczególną uwagę na zachowanie podstawowych zasad bioasekuracji przez osoby mające kontakt ze zwierzętami, w tym przez właścicieli, hodowców, trenerów, pracowników OZHK, kowali, lekarzy weterynarii wolnej praktyki, fizjoterapeutów koni, a także osób, które korzystają z treningów w szkółkach jeździeckich. Pamiętajmy, że przestrzeganie takich zasad ma zasadnicze znaczenie w przeciwdziałaniu możliwości transmisji wirusa między zwierzętami, jak również w późniejszym etapie rozwoju epizootii odgrywa duże znaczenie przy przerwaniu łańcucha epizootycznego dalszego rozwoju choroby.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

EHV-1 to szczep wirusa atakujący konie, powodujący śmierć oraz dużą liczbę ciężkich przypadków klinicznych
EHV-1 to szczep wirusa atakujący konie, powodujący śmierć oraz dużą liczbę ciężkich przypadków klinicznych

Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama