REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy cyfrowe "paszporty" żywności zwiększą polski eksport?

W ramach pilotażu projekt paszportyzacji obejmie produkcję ziemniaka, a także rynek wieprzowiny i wołowiny.
W ramach pilotażu projekt paszportyzacji obejmie produkcję ziemniaka, a także rynek wieprzowiny i wołowiny.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Cyfrowe "paszporty" żywności pomogą zwiększyć polski eksport, otwierając go na nowe rynki, i umożliwią śledzenie drogi produktów. Jakie produkty obejmie cyfrowy paszport? Które sektory potrzebują paszportyzacji?

W czym pomogą cyfrowe paszporty?

Cyfrowe "paszporty" żywności pomogą zwiększyć polski eksport, otwierając go na nowe rynki, i umożliwią śledzenie drogi produktów - oceniła podczas Forum Cyfrowej Administracji Publicznej wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

REKLAMA

"Paszportyzacja zapewni dostęp do pełnej wiedzy na temat tego, jaką drogę przeszedł produkt. Chcemy wyjść naprzeciw unijnej strategii +Od pola do stołu+ i śledzić produkt na każdym etapie jego produkcji, m.in. dla większej świadomości konsumentów" - powiedziała Gembicka. Zwróciła jednocześnie uwagę, że informacje dotyczące pochodzenia produktów coraz częściej odgrywają istotną rolę w wyborach zakupowych Polaków.

Co obejmie projekt paszportyzacji?

REKLAMA

W ramach pilotażu projekt paszportyzacji obejmie produkcję ziemniaka, a także rynek wieprzowiny i wołowiny. "To odpowiedź i wyjście naprzeciw oczekiwaniom tych branż - ich przedstawiciele i związki producentów bardzo mocno podnosili to, że w tych sektorach paszportyzacja jest kluczowa" - powiedziała wiceminister Gembicka. Wyjaśniła, że w zależności od wyników pilotażu, program paszportyzacji będzie rozszerzany na kolejne sektory gospodarki.

Paszportyzacja ma według Gembickiej również otworzyć nowe rynki eksportowe dla polskiej żywności. "Nie będzie dyskusji, czy produkt przeszedł taką czy inną drogę; będzie wszystko w formule cyfrowej, będzie łatwo to sprawdzić" - powiedziała minister.

Jak dodała, "w zakresie cyfryzacji Ministerstwo Rolnictwa nie próżnuje". Gembicka wskazała, że obecnie trwają prace nad "Jednym okienkiem dla rolnika", które pozwoli rolnikom w sposób elektroniczny korzystać z różnych usług, takich jak wysyłanie zgłoszeń do KRUS czy ARiMR lub ubieganie się o zwrot za paliwo rolnicze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na czym będzie polegał system monitorowania upraw?

REKLAMA

Powstaje również system monitorowania upraw rolnych. "Za pomocą danych z gleby i zdjęć satelitarnych chcemy mierzyć dokładnie informacje na temat suszy i przewidywanych plonów" - wyjaśniła Gembicka. Wskazała, że resort bardzo mocno stawia na rolnictwo precyzyjne, szczególnie w zakresie nawadniania precyzyjnego. "Dzięki dużo mniejszemu zużyciu wody możemy uzyskać dużo większe plony" - przypomniała.

Według Gembickiej pandemia pokazała, że rozwiązania cyfrowe w rolnictwie są potrzebne. "My nie wprowadzamy ich i nie zostawiamy rolników samych, przez sieć Ośrodków Doradztwa Rolniczego organizujemy szkolenia. Chcemy z jednej strony edukować i zachęcać, z drugiej chcemy wysłuchiwać potrzeb, żebyśmy mogli te rozwiązania ulepszać i wprowadzić je w takiej formule, w jakiej rolnicy ich oczekują" - podkreśliła.

Wicedyrektor Centrum GovTech w KPRM Wojciech Janek zwrócił uwagę, że rozpoznawanie pochodzenia i jakości produktów rolnych może sprawiać trudności, a paszportyzacja umożliwi zwiększenie kontroli nad tymi parametrami. "Będziemy mogli zamówić towar z naszego województwa czy gminy i za pomocą telefonu komórkowego go rozpoznać" - wyjaśnił. Według Janka rolnicy robiący dobre rzeczy będą nagradzani. "Będziemy widzieć w tym procesie, że oni dbają o dobrostan zwierząt czy zachowanie dobrej jakości" - dodał.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA