Jest nowa ustawa o hodowli zwierząt. Sprawdź, co się zmieniło
REKLAMA
REKLAMA
Co reguluje nowa ustawa o hodowli zwierząt?
Nowa ustawa reguluje sposób prowadzenia hodowli bydła, świń, owiec, kóz i koni. W ustawie określono także zasady obowiązujące w hodowli pozostałych gatunków zaliczanych w Polsce do zwierząt gospodarskich:
REKLAMA
- drobiu,
- zwierząt futerkowych,
- pszczół i jeleniowatych,
- a także alpak i jedwabników morwowych, które na wniosek hodowców tych zwierząt również zostały zaliczone do zwierząt gospodarskich.
W ten sposób w jednej ustawie uregulowano sprawy prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do zwierząt gospodarskich.
Co z wpisem do ksiąg hodowlanych?
Jednocześnie w nowej ustawie utrzymano w mocy wpisy zwierząt do dotychczas prowadzonych ksiąg hodowlanych i rejestrów. Utrzymano także uprawnienia i upoważnienia podmiotów do wykonywania zadań określonych w dotychczasowej ustawie.
Pomoc finansowa
Nowa ustawa o hodowli zwierząt wprowadza przepisy zakładające udzielenie pomocy finansowej na prowadzenie ksiąg hodowlanych, oraz ocenę wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt gospodarskich.
Jakie są zmiany w ustalaniu wysokości opłat?
Opłaty mają być ustalane samodzielnie przez uprawnione podmioty. Będzie to odbywać się na podstawie wysokości kosztów związanych z dokonaniem wpisu, wystawieniem zaświadczenia, bądź świadectwa zootechnicznego.
Ustawa przewiduje też wprowadzenie zmian w zakresie zatwierdzania programu hodowlanego. Zatwierdzenie lub odmowa programu będzie należała do ministra rolnictwa, o czym wspomniano w uzasadnieniu – W art.9 wskazano tryb, w jakim minister właściwy do spraw rolnictwa będzie zatwierdzał lub odmawiał zatwierdzenia programu hodowlanego złożonego przez uznany związek hodowców lub przedsiębiorstwo hodowlane lub zmiany tego programu.
Podstawa prawna
Nowa ustawa: z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 36), która wykonuje przepisy rozporządzenia (UE) nr 2016/1012 w sprawie hodowli zwierząt, regulującego sposób prowadzenia hodowli bydła, świń, owiec, kóz i koni.
Uchylona ustawa: z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2017 r. poz. 2132).
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.