Jest projekt noweli ustawy ws. wsparcia organizacji rolniczych w UE
REKLAMA
REKLAMA
Co przewiduje projekt?
Projekt przewiduje przekazywanie dotacji celowej z budżetu państwa na lata 2021-2026 polskim organizacjom, tak jak dotychczas, poprzez Krajową Radę Izb Rolniczych.
REKLAMA
Jak wyjaśnia ministerstwo rolnictwa, czyli autor projektu, członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich, a także ponoszeniem innych kosztów, np. związanych z obsługą w języku polskim prac w tych organizacjach. Składka narodowa do COPA–COGECA przekracza 300 tys. euro rocznie.
Co to jest COPA-COGECA?
REKLAMA
COPA-COGECA, skupiające organizacje rolnicze i spółdzielcze z krajów UE, reprezentują interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników oraz organizacji zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej.
W 2020 r. dotacja na ten cel wyniosła 4,5 mln zł i została przeznaczona na dofinansowanie: składek członkowskich (ok. 2,5 mln zł), kosztów obsługi w języku polskim prac w ponadnarodowych organizacjach rolniczych (ok. 0,5 mln zł), kosztów uczestnictwa w konferencjach, kongresach, posiedzeniach organów i grup roboczych ponadnarodowych organizacji rolniczych (ponad 1 mln zł), kosztów prowadzonego przez Krajową Radę Izb Rolniczych biura w Brukseli (ponad 427 tys. zł).
Budżet dofinansowuje polskie organizacje od 2006 r.
Projekt przewiduje, że ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA