REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powody ograniczenia konkurencji - raport UOKiK

Głównymi ograniczeniami konkurencji w zamówieniach publicznych są zmowy między oferentami czy faworyzowanie wykonawców, jak również ograniczenie dostępu do przetargów – tak wynika z raportu przedstawionego przez UOKiK.

Nowa strategia pomocy dla bezrobotnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić reformę rynku pracy poprzez aktywizację zawodów w sektorze usługowym. Proponowane zmiany dotyczyć będą m.in. profilowania bezrobotnych i udzielania im pomocy w zależności od panującej sytuacji na rynku pracy oraz samego bezrobotnego.

Suwak bezpieczeństwa zabezpieczeniem dla przyszłych emerytów

Zmiany dotyczące gromadzenia środków dla przyszłych emerytów w OFE mają wejść w życie w 2014 r. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie tzw. suwaka bezpieczeństwa, który ma zapewnić wypłacalność przyszłych emerytur poprzez stopniowe przenoszenie środków z OFE do ZUS.

Zmiany w OFE niekorzystne dla emerytów i rynku finansowego

Propozycje wprowadzenia zmian przez umorzenie obligacji i przekazywanie środków funduszy emerytalnych do ZUS jest niekorzystne zarówno dla przyszłych emerytów, jak również dla transakcji giełdowych.

REKLAMA

Zakładanie spółek będzie możliwe przez Internet

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w kodeksie spółek handlowych i innych ustaw. Zgodnie z założeniami spółki jawne i komandytowe będzie można zakładać przez Internet. Wprowadzone zostaną niższe opłaty sądowe związane z zakładaniem online.

Reforma OFE - jakie zmiany są zapowiadane?

 Premier Donald Tusk przedstawił wczoraj założenia reformy OFE. Na czym ma polegać reforma OFE?

Pośrednik i zarządca nieruchomości bez licencji w 2014 roku

Od 2014 roku zniknie większość wymogów prawnych, stawianych do tej pory pośrednikom nieruchomości i zarządcom nieruchomości. To skutek wprowadzonej deregulacji zawodów. Wzajemne obowiązki stron regulować będzie pisemna umowa między nimi. Z dotychczasowych wymagań pozostanie konieczność wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne wyrządzone szkody.

Nowy system podatkowy od 2016 roku

Szykują sie zmiany w systemie podatkowym od 2016 roku. Ma być prościej dla przedsiębiorców i zwykłych ludzi. Jak zmieni się system podatkowy od 2016 roku?

REKLAMA

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów

Oszuści, podszywający się pod Ministerstwo Finansów i używający logo Administracji Podatkowej, wysyłają fałszywe informacje o czekającym na przedsiębiorców zwrocie z podatku. Proszą o podanie danych osobowych i danych kart kredytowych. – To spory kłopot, dlatego natychmiast reagujemy na takie zjawiska – mówi Wiesława Dróżdż, rzeczniczka Ministra Finansów.

Pracodawcy poszukują absolwentów z doświadczeniem

Uczelnie coraz bardziej zacieśniają współpracę z pracodawcami. Mają świadomość tego, że rynek pracy oczekuje dziś absolwentów, którzy już na studiach zdobywali doświadczenie, np. odbyli praktyki w dużej firmie.  – Zatrudnianie młodych, ale już doświadczonych pracowników oznacza dla pracodawcy mniejsze koszty wdrożenia ich do zawodu.

Już wkrótce samodzielne tankowanie LPG

Już niebawem kierowcy będą mogli samodzielnie tankować LPG. Stosowne rozporządzenie zostało już podpisane przez Ministra Gospodarki i Ministra Transportu.

Firmy chętnie korzystają z pomocy de minimis

Blisko 15 tys. firm w ciągu 5 miesięcy działalności programu pomocy de minimis skorzystało z tego rozwiązania. Eksperci z sektora bankowego podkreślają, że pomoc de minimis dla firm może stać się równie popularna jak rządowe dopłaty w ramach Rodziny na swoim. Z programu gwarancji de minimis korzystają zarówno firmy, jak i banki.

Większa oszczędność w sektorze przedsiębiorstw

W pierwszym kwartale roku odnotowano wzrost oszczędności w sektorze przedsiębiorstw. Dzięki poprawie popytu polskie firmy będą mogły szybciej zwiększyć produkcję.

Stawka godzinowa niekorzystna dla pracowników

Proponowana minimalna stawka godzinowa w wysokości 11 złotych brutto będzie niekorzystna dla pracowników branży usługowych. Podniesienie poziomu wynagrodzenia za godzinę spowoduje utratę wielu miejsc pracy.

Zbyt niskie przychody większych spółek przyniosą straty

W pierwszym kwartale 2013 r. znacznie spadły przychody największych spółek z 17 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Najmniej korzystna sytuacja panuje w sektorze budownictwa.

Znaczny wzrost sprzedaży detalicznej

W lipcu 2013 r. sprzedać detaliczna wzrosła o 4,3 procent r/r – takie informacje przedstawił GUS. Wskazany wzrost odnotowuje się zarówno u większych firm, jak również  u mikroprzedsiębiorców.

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach przewiduje jednolitą procedurę ubiegania się o zezwolenie na pracę i pobyt w Polsce. Założeniem projektu jest wydłużenie maksymalnego okresu, na jaki udzielane jest zezwolenie na pobyt czasowy.

Planowane zmiany w funkcjonowaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zmiany w działalności spółek z o.o. poprzez obniżenie kapitału zakładowego do złotówki oraz utworzenie kapitału zakładowego na pokrycie ewentualnych strat.

Elastyczny czas pracy nie poprawi sytuacji pracowników

Obowiązujący od piątku elastyczny czas pracy chwalą przedsiębiorcy, gdyż nie będą zobowiązani do zapłaty wynagrodzenia za nadgodziny. Dla pracowników oznacza to jednak ograniczenie miejsc pracy.

Godzinowa płaca minimalna

OPZZ proponuje, aby każdy pracujący Polak zarabiał co najmniej 11 złotych brutto za przepracowaną godzinę. Nowa stawka godzinowa ma być ustalana niezależnie od formy zatrudnienia.

Proponowane zmiany w umowach śmieciowych

Minister Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić zmiany w umowach śmieciowych, które będą regulowały kwestię zbiegu kilku umów. Ponadto przygotowywany jest projekt zmian w ustawie o związkach zawodowych.

Dobra kondycja firm mimo osłabienia gospodarczego

Pierwsza połowa roku nie była zbyt korzystna dla przedsiębiorców, na co wskazuje spadek przychodów. Jednakże, mimo osłabienia gospodarczego zyski zwiększyły firmy eksportowe potwierdzając swoją wiarygodność na rynku.

Pracodawcy nie chcą zatrudniać pracowników na etacie

Firmy częściej będą zatrudniać pracowników na umowach cywilnoprawnych do wykonania konkretnych zadań. Pracodawcy nie będą również stawiać na nowych pracowników, ograniczając w ten sposób koszty szkoleń.

Od dziś obowiązuje elastyczny czas pracy

Od dziś obowiązują przepisy nowelizacji kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych, wprowadzające ruchomy czas pracy i dłuższe okresy rozliczeniowe. Dzięki nowym regulacjom firmy będą mogły dostosować czas pracy pracowników do aktualnego poziomu zamówień.

e-SENS obniży koszty prowadzenia firmy

e-SENS (Electronic Simple European Networked Services) pomoże rozwijać cyfrowe usługi publiczne, które ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Unii Europejskiej (UE). 14 sierpnia 2013 r. Komisja Europejska (KE) podpisała „Grant Agreement” - dokument zatwierdzający uruchomienie projektu.

Ułatwienia przy przekazywaniu 1% z PIT

 Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ułatwiający przekazywanie1% podatku PIT. Jak zgodnie z projektem będzie wyglądało przekazywanie 1% podatku PIT. 

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

Prezydent Bronisław Komorowski 14 sierpnia 2013 r. podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmienia ona krąg osób, których składki na ubezpieczenia społeczne emerytalne i rentowe w związku z opieką nad dzieckiem będą opłacane z budżetu państwa. Kogo obejmą zmiany?

Budżet państwa opłaci składki za rodziców

Osoby bezrobotne, pracujące na umowach o dzieło i zleceniach, samozatrudnione i rolnicy opiekujący się dziećmi będą mieli opłacone przez budżet państwa składki ubezpieczeniowe. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 14 sierpnia 2013 r. nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Jest to równoznaczne ze zgodą na zawieszenie pierwszego progu ostrożnościowego. 

Udzielanie wsparcia inwestorom

Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski to główny cel uchwały zmieniającej „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020”. Dokument przygotowany przez MG, Rada Ministrów przyjęła na ostatnim posiedzeniu.

Polska gospodarka w lepszej kondycji

Ostatnie dane makroekonomiczne wskazują na to, że w polskiej gospodarce wreszcie "coś drgnęło" i powoli wychodzi ona z dołka. PKB w II kwartale wzrósł o 0,8 proc. Według Eurostatu zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa wzrosły w czerwcu o ponad 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Optymizm widać nie tylko w "twardych" danych. Wskaźnik aktywności finansowej PMI przekroczył ostatnio poziom 50 pkt., czyli granicę pomiędzy stagnacją a ożywieniem. 

Łatwiejszy dostęp do kredytów konsumpcyjnych

Kredyty konsumpcyjne i hipoteczne będą udzielane według łagodniejszych kryteriów. Jednakże znaczna konkurencja wśród firm pożyczkowych powoduje ostrożniejsze działania banków.

Koniec roamingu w Unii Europejskiej?

Już w przyszłe wakacje możliwy jest koniec roamingu w Unii Europejskiej. Komisja Europejska chce przyspieszyć zniesienie stawek roamingowych. Eksperci przyznają, że nie ma żadnego uzasadnienia technicznego, by telefonowanie do innych krajów UE kosztowało więcej niż w granicach jednego państwa.

Resort finansów chce uregulować pożyczki pozabankowe

Ministerstwo Finansów chce uregulować rynek pożyczek pozabankowych poprzez stworzenie rejestru firm pożyczkowych. Komisja Nadzoru Finansowego ma dostać nowe uprawnienia, a kary za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia będą wyższe. Resort myśli także o wprowadzeniu limitu maksymalnego kosztu kredytu.

Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym był przedmiotem wyroku NSA wydanego pod koniec lipca. Orzeczenie NSA umożliwia podatnikom skarżenie postanowień wydawanych przez Naczelników Urzędu Skarbowego w kwestii przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Młodzi na rynku pracy

Poprawa sytuacji ludzi młodych na rynku pracy zależy, m.in. od  zwiększenia mobilności zawodowej Polaków, dostosowania programu nauki i studiów do potrzeb pracodawców, zmniejszenia kosztów pozapłacowych ponoszonych przez przedsiębiorców, rozpowszechniania staży jako sposobu zdobywania doświadczenia zawodowego i wprowadzenie bonów szkoleniowych - uważa Konfederacja Lewiatan.

Kontrola zwolnień lekarskich

Kontrola zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez ZUS wykazało, że niemal 115 mln zł wstrzymanych i obniżonych świadczeń chorobowych po pół roku przeprowadzanych przez ZUS kontroli zwolnień lekarskich i orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy. To aż o 30 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2012 r.

Akcja "Weź paragon" już na półmetku

Wakacyjna akcja „Weź paragon” na półmetku. Podczas jej trwania pracownicy skarbówki sprawdzają, czy sprzedawcy wydają kupującym paragony i korzystają z kas fiskalnych. Ma to w założeniu ograniczać nieuczciwą konkurencję i zmniejszać szarą strefę.

Kary za składowanie śmieci

Już wkrótce UE może zacząć nakładać wysokie kary za składowanie śmieci na wysypiskach. Rozwiązaniem może być budowa spalarni.

Podatek CIT od spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych

Spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne będą płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Do tej pory ich dochody nie podlegały opodatkowaniu, opodatkowany był jedynie dochód ich wspólników.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - dołącz do grona partnerów

Chcesz współtworzyć największe wydarzenie promujące przedsiębiorczość w Polsce? Chcesz dołączyć do grona setek firm, organizacji pozarządowych, szkół czy uniwersytetów, które już po raz szósty włączą się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości? Dołącz do grona partnerów i zorganizuj własne wydarzenie pod szyldem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w listopadzie!

Opłata audiowizualna zastąpi abonament RTV

Opłata audiowizualna - zastępująca abonament - ma wynieść od 10 do 12 złotych od gospodarstwa domowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla, że to dopiero projekt, bez ostatecznych wyliczeń.

Ruchomy czas pracy - Prezydent podpisał zmianę kodeksu pracy

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ruchomego czasu pracy. Jakie zmiany dla pracodawców i pracowników wprowadza ruchomy czas pracy?

Deregulacja zawodów - druga transza

Deregulacja zawodów w drugiej transzy ma objąć m.in. takie profesje, jak: doradca podatkowy, biegły rewident i usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Założenia drugiej transzy deregulacji zawodów przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Niezapowiedziana kontrola PIP

Niezapowiedziana kontrola zatrudnienia jest nowym pomysłem Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy mają nie wiedzieć z wyprzedzeniem o kontroli legalności zatrudnienia w ich firmach.

Koniec z wekslami pracowniczymi?

Koniec z wekslami pracowniczymi. Pobieranie przez pracodawców weksli od pracowników albo domaganie się podpisania zgody na egzekucje długu będzie zakazane. Projekt zmian przepisów trafił do Sejmu.

Wniosek o interpretację podatkową - konieczna precyzja

Wniosek o interpretację podatkową musi zawierać precyzyjne określenie stanu faktycznego lub przyszłego. Brak precyzji może spowodować odrzucenie przez organ podatkowy wniosku o interpretację podatkową.

Restrukturyzacja firmy - projekt założeń ustawy

Celem projektu zmian jest umożliwienie firmom w trudnej sytuacji finansowej przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji firm. Jak ma się zmienić restrukturyzacja firmy?

Elektroniczy kontakt z urzędami i sądami

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji. Ma ona ułatwić kontakt obywateli i przedsiębiorców z administracją publiczną i sądami administracyjnymi, oraz zwiększyć liczbę i jakości e-usług. Przyjęty przez rząd 30 lipca projekt jest więc kolejnym etapem budowania spójnego systemu, którego celem jest efektywne świadczenie usług dla obywateli i przedsiębiorców

Będzie łatwiej uzyskać patent

Szykują sie ułatwienia w uzyskiwaniu patentu. Nie trzeba będzie m.in. używać certyfikowanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który jest dość drogi. W praktyce oznacza to, że zwykły podpis elektroniczny będzie równoważny z podpisem papierowym. W jaki sposób będzie można uzyskać patent?

REKLAMA