reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opinia Kancelarii Prezydenta w sprawie OFE

Opinia Kancelarii Prezydenta w sprawie OFE

Kancelaria Prezydenta nie popiera w całości zmian w ustawie dotyczącej OFE. Swoje zastrzeżenia zgłosiła do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Minister Michałowski wskazał, że w debacie publicznej oraz w konsultacjach, pojawiły się opinie o niezgodności projektu z Konstytucją. Zaznaczył, że Prezydent RP stoi na straży Konstytucji, dlatego Kancelaria Prezydenta ze szczególną uwagą obserwuje pojawiające się w procesie legislacyjnym opinie dotyczące zgodności wszystkich projektów ustaw z Ustawą Zasadniczą.

Jakie są zastrzeżenia?

Zastrzeżenia budzą takie projektowane zmiany, jak uchylenie dotychczasowych przepisów gwarantujących bezpieczeństwo i rentowność lokat oraz poważne zmiany w polityce inwestycyjnej (minimalny wymóg inwestycji w akcje na poziomie 75% oraz zakaz inwestowania w papiery wartościowe emitowane bądź gwarantowane przez Skarb Państwa). W czasie konsultacji wyłoniły się też wątpliwości dotyczące mechanizmu przekazania aktywów z OFE do ZUS, a następnie ich umorzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Minister przypomniał, że przy wprowadzaniu tak głębokich reform konieczne jest zapewnienie odpowiedniego czasu, aby adresaci zmian mogli się do nich dostosować. W tym kontekście zaproponowana vacatio legis może być niewystarczająca, a pod znakiem zapytania może stanąć dochowanie konstytucyjnego terminu 21 dni dla Prezydenta na podjęcie decyzji w sprawie tej ustawy.

Minister Michałowski wyraził nadzieję, że rząd uwzględni w dalszych pracach wymienione uwagi, a przed przesłaniem projektu ustawy do Sejmu.

Zobacz również: Konsultacje społeczne w sprawie OFE

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama