REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obniżka stóp procentowych to tańszy dług u fiskusa

Po wczorajszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc., stopa lombardowa, od której zależą odsetki od zaległości podatkowych, znowu jest rekordowo niska. W efekcie odsetki za długi u fiskusa zmniejszyły się z 11,5% do 11%.

Wynajem czy leasing firmowego samochodu?

Coraz więcej polskich firm wybiera długoterminowy wynajem samochodów zamiast zakupu czy leasingu. Na taki krok zdecydowała się między innymi firma pkt.pl Polskie Książki Telefoniczne, która wynajmie od Armada Fleet Management 215 Toyot. Jak podkreślają przedstawiciele pkt.pl, takie rozwiązanie to w porównaniu do leasingu operacyjnego przede wszystkim niższe koszty i większa elastyczność. Na zachodzie Europy z takiego rozwiązania korzysta już około 70 proc. przedsiębiorstw.

Małe szanse na wyższy wzrost gospodarczy

Opublikowany w ubiegłym tygodniu wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego był niższy niż w marcu o 1,1 pkt. i aż o 2 pkt. wobec lutego. Jeśli do tego dodać kiepskie dane za pierwszy kwartał, to obraz gospodarki nie wygląda dobrze.

Program Polska Cyfrowa

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pracuje nad nowym programem operacyjnym Polska Cyfrowa, skoncentrowanym na działaniach wokół branży teleinformatycznej. Resort liczy, że jego budżet w nowej unijnej perspektywie wyniesie nie mniej niż 2 mld euro. Trwają prace nad szczegółami programu. Mają trafić na Radę Ministrów w ciągu kilku miesięcy.

REKLAMA

Rosnące bezrobocie w Unii Europejskiej

Rosnące bezrobocie to wielki problem Unii Europejskiej. W marcu br., w 27 krajach stopa bezrobocia wyniosła 10,9 proc., w Polsce 10,7 proc. Z dramatyczną sytuacją na rynku pracy mamy do czynienia przede wszystkim w Hiszpanii, Grecji, czy Portugalii. Jednocześnie jednak w 14 państwach UE bezrobocie jest niższe niż w Polsce. Oznacza to, że sytuacja na rynkach pracy w krajach UE jest silnie zróżnicowana.

Wpływ weekendu majowego na gospodarkę

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że długi majowy weekend to ogromne straty dla gospodarki. Inni podchodzą do problemu z dużo większym dystansem. – Nie możemy tylko i wyłącznie patrzeć na działalność ludzką przez pryzmat suchych liczb, bo pracujemy po to, żeby żyć, a nie żyjemy po to, by pracować – mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska.

Upadłość firm - rośnie jej tempo

Tempo upadłości firm w Polsce przyspiesza - wynika z danych firmy Euler Hermes. W kwietniu zbankrutowało 88 spółek zatrudniających blisko 4 tysiące 200 osób.

Nie zmieni się VAT w 2014 roku

VAT 2014. Nie będzie na razie obniżki podatku VAT - mówi minister finansów Jacek Rostowski.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT !

Tylko jeszcze dziś i jutro można się rozliczać z fiskusem za ubiegły rok. Urzędnicy radzą, żeby z obowiązku wywiązać się jak najwcześniej, najlepiej przez internet. Z takiej możliwości skorzystało już ponad 3 miliony 11 tysięcy osób.

Ulga dla przedsiębiorstw energochłonnych

Ulga dla przedsiębiorstw energochłonnych. „Solidarność” grozi strajkiem generalnym, jeśli rząd nie spełni jej postulatów. Jednym z nich jest stworzenie specjalnej ustawy wspierającej przedsiębiorstwa energochłonne. Tymczasem posłowie od miesięcy pracują nad nowelizacją Prawa energetycznego, gdzie przewidziane są ulgi dla takich firm.

Roczny urlop dla matek pierwszego kwartału

Matki pierwszego kwartału będą mogły korzystać z urlopu macierzyńskiego w wymiarze jednego roku. Tak jak matki, które urodziły dzieci po 17 marca 2013 roku. Decyzję ogłosił Donald Tusk po spotkaniu z kobietami.

Ustawa o terminach płatniczych - czy skróci zatory płatnicze?

Terminy płatnicze. W umowie będzie można zapisać maksymalnie 60-dniowy termin płatności, a w przypadku, gdy stroną jest podmiot publiczny – 30-dniowy – to główny zapis ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, która wchodzi w życie w niedzielę, 28 kwietnia. Celem jej wprowadzenia jest skuteczna walka z opóźnieniami w płatnościach i ustalenie sztywnego terminu płatności.

Pomoc dla przedsiębiorców współpracujących z samorządami

Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że do tej pory podpisano 30 umów partnerstwa publiczno-prywatnego, z czego cztery objęte są współfinansowaniem unijnym. Wartość tych umów to w sumie ponad 2 mld zł. Ministerstwo liczy na znaczący wzrost liczby takich umów w latach 2014-2020. Działania resortu wspiera Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Grzywna za nieterminowe zeznanie podatkowe

Spóźnienie się ze złożeniem w terminie zeznania podatkowego jest wykroczeniem skarbowym zagrożonym grzywną. Jeśli trzeba dopłacić podatek, niedochowanie terminu rozliczenia się z fiskusem oznacza także konieczność zapłaty odsetek. Jeżeli podatnik dopełni wszystkich obowiązków wobec urzędu skarbowego, ma szansę na zwolnienie z odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe.

Nieznaczny wzrost sprzedaży detalicznej w marcu br.

Świętom Wielkanocnym zawdzięczamy minimalny wzrost sprzedaży detalicznej w marcu br. To one pomogły w jej utrzymaniu na poziomie porównywalnym z marcem ubiegłego roku, kiedy przecież nie mieliśmy świąt.

Utrzymuje się spowolnienie gospodarcze

Spowolnienie gospodarcze w Polsce utrzymuje się - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. 

Korekta błędów w zeznaniu PIT

Jeżeli podatnik popełni błąd w zeznaniu PIT za 2012 r., ma prawo złożyć korektę deklaracji podatkowej. Musi do niej dołączyć wyjaśnienie, dlaczego chce zeznanie poprawić. Ma na to 5 lat, ale im szybciej, tym lepiej – bo jeśli urząd pierwszy znajdzie błąd, to w niektórych przypadkach podatnik musiałby się liczyć z sankcjami karnoskarbowymi. Małe błędy urząd skarbowy poprawia sam.

Druga ustawa antykryzysowa

 Druga ustawa antykryzysowa powinna byc wprowadzona wcześniej niż pod koniec II kwartału 2013 r. Tak uważają eksperci Pracodawców RP

SSE przyciągają inwestorów

W kryzysie, w warunkach ostrej konkurencji nie możemy rezygnować z żadnego instrumentu, który mógłby przyciągnąć do Polski zagranicznych inwestorów – uważa prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Zapaść rynku zamówień publicznych

Kolejny miesiąc z rzędu produkcja przemysłowa spada. Co prawda, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, była ona jednak o 0,6 proc. wyższa, ale to efekt niskiej bazy z marca 2012 roku.

Eksport receptą na kryzys

Rosnący eksport na najbardziej perspektywiczne rynki ma być lekarstwem na spowolnienie gospodarcze w kraju – twierdzi Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Rzecznik Praw Przedsiębiorców - czy potrzebny?

Co jakiś czas wraca pytanie o sens powołania Rzecznika Praw Przedsiębiorców. Miałby on bronić interesów przedsiębiorców w sytuacjach konfliktowych, w których stroną przeciwną jest państwo.Czy rzecznik przedsiębiorców jest potrzebny?

Innowacja dla mikro, małych i średnich firm. Rewolucja w HR - reklama

Zachęcamy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Lubelszczyzny zatrudniające m.in. pracownice w wieku 50 lat i więcej do skorzystania z możliwości testowania w swojej firmie nowoczesnego rozwiązania informatyczno-psychologicznego służącego zarządzaniu personelem – KONSULTANTA HR. Aplikacja jest tworzona w ramach prestiżowego innowacyjnego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. Współtworzenie narzędzi i ich testowanie związane z gratyfikacją finansową niesie za sobą wiele korzyści dla zakładu pracy i jego pracowników.

Pozyskaj pieniądze na własny biznes

Rusza kolejny cykl spotkań „W cztery oczy z inwestorem”, na którym pomysłodawcy mają szansę pozyskać potrzebny kapitał na realizację swojego pomysłu lub też rozwój dobrze rokującego, działającego już biznesu.

Rynek afrykański - wsparcie dla przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą zaistnieć na rynkach afrykańskich, mogą się starać o rządowe wsparcie. Pomoc można uzyskać w Banku Gospodarstwa Krajowego i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.  Oferują one m.in. niskooprocentowane kredyty, finansujące nawet całość inwestycji. To ważny element inaugurowanego tym roku projektu „Go Africa”, którego celem jest promocja współpracy Polski z wybranymi krajami tego kontynentu.

Zmiana kodeksu pracy może zaszkodzić rynkowi pracy

Pracodawcy liczą na większe uelastycznienie kodeksu pracy niż to proponowane przez rząd. Projekt rządowy przewiduje wydłużenie do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego i wprowadzenie ruchomego czasu pracy.

Etykiety energetyczne - UOKiK rozpoczyna kontrole

Za brak specjalnych etykiet na suszarkach czy telewizorach grozi kara w wysokości co najmniej 15 tysięcy złotych. Dostawcy i dystrybutorów sprzętu RTV i AGD mają od lutego tego roku obowiązek informowania o tym, ile energii zużywa dane urządzenie. Jeszcze w tym roku ruszą kontrole sprawdzające, czy jest on przestrzegany.

Martwe przepisy o odpowiedzialności urzędników

Mimo że ustawa o odpowiedzialności majątkowej urzędników za błędne decyzje obowiązuje dwa lata, ani jeden urzędnik nie został zobowiązany do zapłacenia odszkodowania na podstawie tych przepisów.

Inflacja spadła do 1 proc.

Tak niskiej inflacji nie mieliśmy od 2006 roku. Spada ona już od dziewięciu miesięcy. Jeszcze w czerwcu 2012 r. wynosiła 4,3 proc., a w grudniu wzrost cen znalazł się już (2,4 proc.) poniżej celu inflacyjnego.

Kryzys powstał przez nieuczciwych przedsiębiorców

Panujący kryzys to efekt lekceważenia wartości moralnych i nieuczciwości w biznesie – mówi przedsiębiorca, Andrzej Blikle dodając, że wygrywa dzisiaj chęć zysku za wszelką cenę. Jego zdaniem problemu nie można lekceważyć, bo może on doprowadzić do jeszcze większego załamania społeczno-gospodarczego.

Pomoc dla firm zamiast likwidacji

Pomoc firmom w trudnej sytuacji finansowej w wyjściu na prostą bez potrzeby likwidacji działalności oraz precyzyjnie określenie momentu niewypłacalności, który obecnie wywołuje wiele wątpliwości – to niektóre założenia zmian w Prawie upadłościowym i naprawczym, przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W planach jest także utworzenie Centralnego Rejestru Upadłości, dzięki któremu będzie można sprawdzić, czy kontrahent lub pracodawca znajduje się w stanie upadłości.

VAT 2014 - jakie będą stawki?

VAT 2014. Nadal nie ma jasnych informacji na temat stawek VAT w 2014 roku. PKPP Lewiatan apeluje do Ministerstwa Finansów, aby szybko poinformowało podatników o swoich zamierzeniach.

Przelewy błyskawiczne jeszcze w tym roku

Pieniądze z jednego konta na drugie trafiają w ciągu kilkunastu sekund nawet podczas weekendu. Już w tym roku może stać się to standardem w usługach oferowanych przez polskie banki. Krajowa Izba Rozliczeniowa i sopocka spółka Blue Media, które niezależnie od siebie wdrażają ekspresowe przelewy, podpisują umowy z kolejnymi bankami. Express ELIXIR, który wdrożyła Krajowa Izba Rozliczeniowa jest pierwszym w Polsce i drugim na świecie, po Wielkiej Brytanii, profesjonalnym systemem rozliczeniowym, umożliwiającym bezpośrednią realizację przelewów natychmiastowych.

Ochrona dłużników a postępowanie egzekucyjne

Sejm przyjął niedawno noweliazcje kodeksu postępowania cywilnego, które nakładają na wierzycieli i ich pełnomocników sankcję w postaci kary grzywny za wskazywanie adresu strony pozwanej w „złej wierze" lub „wskutek niezachowania należytej staranności".

Ochrona danych osobowych - propozycje zmian

Trwają prace nad zmianą unijnego prawa o ochronie danych osobowych. Rozporządzenie ma wejść w życie prawdopodobnie w 2016 r. i może ułatwić usuwanie własnych danych z internetu.

Duża liczba ofert pracy nie wpływa na spadek bezrobocia

Liczba ofet pracy publikowanych w internecie wzrasta, ale bezrobocie raczej nie spada. W niektórych zawodach szanse zdobycia zatrudnienia zwiększyły się.

PIP skontroluje umowy cywilnoprawne

Trwa ogólnopolska kampania "Zanim podejmiesz pracę". Jej głównym celem jest upowszechnienie wiedzy o obowiązujących przy zatrudnieniu przepisach prawa pracy.

Umowy przede wszystkim na czas określony

Polska ma najwyższy w Unii Europejskiej wskaźnik umów na czas określony. Pracuje tak blisko 27 procent zatrudnionych. O typowych i nietypowych umowach rozmawiają w Warszawie uczestnicy dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Europejski Komitet Ekonomiczno - Społeczny oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Pieniądze dla firm z obszarów wiejskich

W przyszłym tygodniu ruszają dotacje w ramach jednego z najpopularniejszych rolniczych programów. Od 15 kwietnia można starać się nawet o 300 tys. zł na rozwój lub założenie firmy na obszarach wiejskich. To oznacza, że powstaną nowe przedsiębiorstwa i miejsca pracy.

W marcu 2013 bezrobocie spadło do 14,3 procent

Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca lutego br.)  wyniosła w marcu br. 14,3 proc.  i  w  porównaniu  do lutego  br. spadła o 0,1  punktu  procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku (marzec 2012 – luty 2012) odnotowano identyczny spadek natężenia bezrobocia (z poziomu  13,4 proc.  do poziomu  13,3 proc.).

Kontrole podatkowe - polskie prawo im sprzyja

Polskie prawo sprzyja nieuzasadnionym kontrolom podatkowym. Często może to powodować bankructwa firm, które czekają na zwrot VAT zatrzymany przez przedłużajace się kontrole skarbowe. 

ZUS chce przyśpieszyć obsługę klientów

ZUS chce jeszcze w tym roku uruchomić dwie kolejne lokalizacje call center i podwoić liczbę konsultantów. Wszystko przez rosnące zainteresowanie usługami Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS-u, w którym w pierwszym kwartale tego roku konsultanci obsłużyli więcej połączeń niż w całym 2012 r. Centralizacja usług telefonicznych przyniosła już wiele milionów złotych oszczędności.

Tworzenie sieci szerokopasmowej

Zostały określone reguły udzielania pomocy finansowej w ramach Działania II.1 Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Za zmiany w OFE zapłacą nasze dzieci

Po raz kolejny pojawiają się propozycje obniżenia naszej składki emerytalnej wpłacanej do OFE, a także przekazania do ZUS części pieniędzy zgromadzonych w funduszach emerytalnych. Jaki będzie to miało wpływ na nasze oszczędności?

Co dalej z OFE?

Ostatnio głośną sprawą stała się przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych. Co dalej z OFE?

Wyższe spowolnienie w sektorze przemysłowym

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego wyniósł w marcu br. 48 pkt i był niższy niż w lutym o 0,9 pkt. - podał HSBC.

Dostęp do konta ZUS na poczcie

ZUS chciałby umożliwić zakładanie zaufanych profili dostępu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS w placówkach Poczty Polskiej. By dosżło to do skutku potrzebne są zmiany w prawie, ale być może już w II kwartale Poczta zacznie świadczyć takie usługi.

Termin składania sprawozdań finansowych do PFRON za 2012 r.

Sprawozdanie finansowe za 2012 r. lub oświadczenie mówiące o braku obowiązku jego sporządzania należy dostarczyć do Funduszu w terminie do 30 kwietnia 2013 r.

Wzrósł VAT na kawę latte i niektóre usługi

Od 1 kwietnia wzrasta VAT na kawę z mlekiem, co może spowodować, że konsumenci będą płacić więcej. Z podatku od towaru i usług nie będą już zwolnione materiały informacyjne, np. foldery czy ulotki. Na korzyść podatników działa za to uściślenie definicji terenów budowlanych, które ułatwia zwalnianie z VAT-u sprzedaży gruntów pod zabudowę.

1 % podatku CIT na naukę prawdopodobnie już w 2014 roku

Prawdopodobnie już w przyszłym roku firmy będa mogły odliczyć 1 procent podatku CIT na naukę.

REKLAMA