REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wzrósł VAT na kawę latte i niektóre usługi

Od 1 kwietnia wzrasta VAT na kawę z mlekiem, co może spowodować, że konsumenci będą płacić więcej. Z podatku od towaru i usług nie będą już zwolnione materiały informacyjne, np. foldery czy ulotki. Na korzyść podatników działa za to uściślenie definicji terenów budowlanych, które ułatwia zwalnianie z VAT-u sprzedaży gruntów pod zabudowę.

1 % podatku CIT na naukę prawdopodobnie już w 2014 roku

Prawdopodobnie już w przyszłym roku firmy będa mogły odliczyć 1 procent podatku CIT na naukę.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

1 kwietnia 2013 r. wszedł w życie pakiet zmian w ustawie o VAT. Czego dotyczą zmiany w VAT, które wchodzą w życie 1 kwietnia?

Wyższe świadczenie opiekuńcze

Rząd zdecydował, że od 1 kwietnia do konca roku 2013 świadczenie opiekuńcze wzrośnie i będzie wynosiło 820 zł.

REKLAMA

Likwidacja ulgi VAT dla budujących uderza w sektor budownictwa

Likwidacja ulgi w podatku VAT dla inwestorów indywidualnych to cios dla budownictwa - uważają przedsiębiorcy. Chodzi o odebranie osobom, które budują lub remontują domy indywidualnie, możliwości odliczenia części podatku VAT na niektóre materiały budowlane.

Wydłużenie przerw w pracy korzystne dla młodych pracowników

Długie przerwy w pracy mogą być korzystne dla ludzi uczących się, kiedy w ciągu dnia mogą uczestniczyć w zajęciach na uczelni i potem wrócić do pracy, bez konieczności wnioskowania o cały dzień urlopu- uważa PKPP Lewiatan.

Konkurs na pomysł - weź udział w IV edycji konkursu dla studentów

"Konkurs na pomysł” to propozycja Kancelarii Prawno-Patentowej Jarzynka i Wspólnicy dla studentów, łącząca w sobie możliwość rozwinięcia talentów z okazją do uzyskania praw w zakresie własności intelektualnej.

VAT 2014 - Premier nie planuje obniżki

Premier uznał za mało prawdopodobne obniżenie podatku VAT. Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Donald Tusk powiedział, że byłoby to możliwe, gdyby w drugiej połowie roku zdecydowanie poprawiła się sytuacja gospodarcza.

REKLAMA

Polska krajem przedsiębiorczych kobiet

Polacy żyją w społeczeństwie przedsiębiorczych kobiet. Mniej więcej jedna trzecia osób pracujących na własny rachunek to kobiety, jeszcze wyższy jest odsetek pań wśród osób zakładających firmy - wynika z raportu „Przedsiębiorcy w Polsce", przygotowanego przez PKPP Lewiatan.

Strajki związkowców nie zniechęcają rządu do rozmowy

Strajk na Śląsku i w Zagłębiu nie zniechęca rządu do rozmów ze związkowcami - deklaruje minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz. Minister podkreslał w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że rząd spełnił wiele postulatów związkowców.

2 miliardy złotych dla przedsiębiorców z terenów wiejskich

W kwietniu mikroprzedsiębiorcy z małych miejscowości i wsi mogą składać wnioski o unijne, bezzwrotne dofinansowanie nawet do 300 tys. złotych. Kwota dotacji zależy m.in. od liczby zatrudnionych pracowników, ale o finansowe wsparcie mogą starać się także jednoosobowe firmy. Do rozdysponowania są prawie 2 mld złotych.

W lutym spadła sprzedaż detaliczna

Zgodnie z danymi, które podał Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna w lutym spadła 0,8 proc. Sprzedaż spadła również w dyskontach.

Rozsądne wsparcie dla pracowników 50+

Pomysł związków zawodowych dotyczący dodatkowych dni wolnych dla pracowników powyżej 50 roku życia budzi sprzeciw pracodawców. Dni wolne mogłyby bardziej zaszkodzić, niż pomóc danym pracownikom.

MŚP kluczowe dla rozwoju gospodarki

Przedsiębiorczość powinniśmy budować na sprawdzonych wzorcach europejskich. Potrzebujemy przede wszystkim przyjaznego dla biznesu systemu podatkowego, sprawnych instytucji oraz efektywnego dialogu społecznego, aby tworzyć lepsze prawo dla firm - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji „Konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw”.

Trudna sytuacja na rynku pracy również w 2014 roku

Trudna sytuacja na rynku pracy może utrzymywać się jeszcze w 2014 roku - wynika z opublikowanego dziś raportu Narodowego Banku Polskiego. Dokument dotyczy sytuacji na tym rynku w IV kwartale 2012 roku.

Zus wypełni za przedsiębiorcę wniosek abolicyjny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nieodpłatnie wypełnia wnioski abolicyjne za przedsiębiorców.

Od 1 kwietnia nowe wzory VAT-10 i VAT-11

Od 1 kwietnia 2013 r. będą obowiązywały nowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10) oraz deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Ministerstwo Pracy daje 3 mld złotych na walkę z bezrobociem

Resort Pracy przeznaczy w tym roku blisko 3,3 mld złotych dla powiatowych urzędów pracy na aktywizację bezrobotnych. Ze wsparcia będą mogli skorzystać w dużej mierze młodzi ludzie, którym resort pracy pomaga rozpocząć karierę zawodową poprzez program „Młodzi na rynku pracy”.

Biura podróży będą płacić dodatkowe zabezpieczenie przez upadłością

Resort sportu wraz z resortem finansów planują wprowadzić przepisy, mające na celu zabezpieczenie turystów przed upadkiem biur podróży. Zmiany mogą wejść w życie jeszcze przed wakacjami.

Mniejsze koszty publikacji sprawozdań finansowych za 2012 rok

Zbliża się okres sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2012 rok przez podmioty, dla których rok bilansowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. MG przypomina, że przedsiębiorcy nie muszą składać sprawozdania finansowego do publikacji w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski B. Tym samym nie trzeba ponosić kosztów publikacji sprawozdania za 2012 r. Do tej pory cena publikacji jednej strony wynosiła 792,28 zł.

Firmy krytykują umowy w zamówieniach publicznych

Prawie 90 proc. firm negatywnie ocenia inwestycje realizowane przez podmioty publiczne i wskazuje na niską jakość praktyk zamawiających na każdym etapie realizacji zamówień publicznych.

Niski poziom inflacji może stymulować wzrost gospodarczy

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym tego roku wzrosły o 1,3% w stosunku do lutego 2012 roku. Oznacza to wartość minimalnie niższą od prognoz ekonomistów oraz o 0,2 pkt proc. niższą od dolnej granicy dopuszczanego przez NBP przedziału, która wynosi 1,5%.

E - Cło zacznie działać na koniec przyszłego roku

Projekt, który jest największym przedsięwzięciem, jakiego kiedykolwiek w swojej historii podjęła się Służba Celna, ma za zadanie ułatwić przedsiębiorcom wszelkie procedury związane z pobieraniem cła i akcyzy. Pełną funkcjonalność ma osiągnąć pod koniec przyszłego roku.

Rząd zgodzi się na oskładkowanie umów zlecenia?

Według Dziennika Gazety Prawnej rząd zgodził się na postulaty związkowców dotyczące oskładkowania umów zlecenia. Oznacza to, że pracodawcy będą musieli odprowadzać od nich ZUS.

Bariery dla firm budowlanych

Fatalne przygotowanie inwestycji, problemy z interpretacją umów i zbyt wysokie kary umowne - to tylko niektóre wnioski z raportu Polskiej Konfederacji Pracodawców Lewiatan. Dokument opracowano na podstawie kwestionariusza, który wypełniły firmy budowlane. Pytania dotyczyły przede wszystkim współpracy z inwestorami publicznymi przy budowie autostrad, czy modernizacji linii kolejowych.

Międzynarodowe firmy pod lupą resortu gospodarki

Ministerstwo Gospodarki zamierza zwiększyć kontrolę nad działalnością międzynarodowych firm, które zarabiają w Polsce. Resort gospodarki chce zwiększyć kontrolę wyprowadzania kapitału z Polski przez miezynarodowe firmy.

Unijne wsparcie na programy naukowo-badawcze

Unia Europejska ma zapewnić więcej pieniędzy na badania naukowo-badawcze. Na dofinansowanie mogą liczyć wspólne projekty naukowców i przedsiębiorców. Zostaną również wyłonione tzw. inteligentne specjalizacje.

Realizacja procedur drogą elektroniczną

71 wzorów pism w procedurach określonych w 22 ustawach znajdzie się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). 12 marca 2013 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowany w MG projekt założeń ustawy o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych. To kolejny krok w stronę likwidacji barier dla obywateli i przedsiębiorców.

Koniec ze spóźnionymi płatnościami od kontrahentów

Koniec problemów małych i średnich firm w Unii ze spóźnionymi płatnościami od kontrahentów. W sobotę wchodzi w życie dyrektywa zwalczające te szkodliwe praktyki.

Pracodawcy ostrożnie planują zatrudnienia

Pracodawcy są bardzo ostrożni jeśli chodzi o plany związane z przyjmowaniem pracowników w drugim kwartale tego roku. 
Zwiększenie zatrudnienia planuje 11 procent firm, redukcję etatów również 11 procent - wynika z najnowszego kwartalnego raportu Barometr Manpower.

Słaba gospodarka nie wpłynie na poziom cen

W najbliższych latach Polakom nie grozi drożyzna - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. NBP przedstawił marcową projekcję inflacji i wzrostu PKB.

Strefy ekonomiczne będą rozszerzone na biedniejsze rejony kraju

Resort Gospodarki planuje poszerzenie specjalnych stref ekonomicznych na biedniejsze regiony, w których panuje wyższe bezrobocie. Zmiany nie mają jednak w negatywny sposób wpłynąć na sytuację firm, które dziś funkcjonują w strefach ekonomicznych.

Prace nad zmianą kodeksu pracy w Komisji Nadzwyczajnej

Trwają prace nad zmianami w kodeksie pracy dotyczącymi uealstycznienia czasu pracy oraz zmian w okresach rozliczeniowych.

Nowe inwestycje w strefach ekonomicznych

W strefach ekonomicznych może powstać nawet 4 tysiące nowych miejsc pracy. Będzie to możliwe dzięki nowym planowanym inwestycjom.

Na wiosnę poprawi się sytuacja rynku pracy

Nastroje pracodawców poprawiają się. Spada odsetek tych, którzy spodziewają się recesji w Polsce. Poprawiają się też prognozy dla rynku zatrudnienia, mimo że dane makroekonomiczne wskazują, iż obecnie na polskim rynku pracy jest źle.

Unijne pieniądze na innowacyjne przedsięwzięcia

Jeszcze w marcu zostanie ogłoszony nowy konkurs na dotacje dla małych i średnich przedsiębiorców. Wsparcie finansowe będzie można przeznaczyć na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Przedsiębiorcy mogą liczyć na 0,5 mld zł do podziału.

Zdobądź pieniądze na odnawialne źródła energii

Samorządy jak i przedsiębiorcy mają nadal szanse na zdobycie pieniędzy na odnawialne źródła energii. Nadal bowiem są realizowane programy przez NFOŚiGW.

Sejm zajmie się dziś uelastycznieniem czasu pracy

Pracodawcy cieszą się z faktu rozpoczęcia prac parlamentarnych nad nowelizacjami przepisów kodeksu pracy mówiących o czasie pracy. Sejm ma się dziś zająć projektami ustaw dotyczących czasu pracy.

Rządowe wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Zostały już podpisane pierwsze Umowy partnerskie pomiędzy BGK a bankami komercyjnymi. Mają one na celu obejmowanie gwarancjami de minimis kredytów obrotowych udzielanych przedsiębiorcom.

Ulga podatkowa dla innowacyjnych firm

Ministerstwo Gospodarki zapowiada nową ulgę podatkową dla najbardziej innowacyjnych firm. Jeżeli ta propozycja przejdzie to już od przyszłego roku będzie można odliczyć od podatku wydatki poniesione na badania i rozwój. Wiele zależy jednak od Ministerstwa Finansów.

Niski wzrost PKB wpływa na bezrobocie

Niski wzrost PKB jest główną przyczyną powiększającego się w naszym kraju bezrobocia, które w styczniu przekroczyło już 14 procent.

Za 2 lata ruszy system e-Podatki

Ministerstwo finansów planuje, że w połowie 2015 r. w pełnie ruszy system e-Podatki. Co więcej podatnicy mają uzyskać dostęp do własnego konta podatnika, które ułatwi coroczne rozliczenia z fiskusem i kontakt z urzędem skarbowym. W 2013 roku nawet połowa deklaracji podatkowych zostanie złożona przez internet.

Ministerstwo Pracy chce pomagać w znajdywaniu pracy

Ministerstwo Pracy chce, aby co najmniej połowa osób, które rejestrują się jako bezrobotne, znajdowała zatrudnienie. Do realizacji tego celu posłużą nowe instrumenty walki z bezrobociem.

Od 1 marca wyższe diety za podróże służbowe

1 marca zmieniają się stawki diet za podróże słuzbowe. Zgodnie z nowymi przepisami wzrasta wysokość diety do 30 zł za dobę podróży krajowej. Nowe prawo budzi jednak w kilku miejscach pewne wątpliwości.

Zmniejsza się liczba jednoosobowych firm

Poraz pierwszy od roku zmniejszyła się liczba jednoosobowych firm znajdujących się w rejestrze REGON. W styczniu 2013 roku było za to rekordowo dużo rejestracji nowych firm.

Szansa polskich firm na wzrost eksportu

Corocznie odnotowywany jest wzrost polskiego eksportu. W roku 2013 ma byc to wzrost o 5,8 proc. Szansą na wzrost eksportu są przedewszystkim kraje pozaeuropejskie.

Przedłużony termin składania e-Deklaracji

Do końca lutego płatnicy mają obowiązek przesłać do urzędu skarbowego informacje o dochodach swoich pracowników. Można tego dokonać za pomocą systemu e-Deklaracje.  Ministerstwo Finansów przedłużyło termin składania e-Deklaracji do dnia 3 marca 2013 roku.

BGK może już udzielać gwarancji kredytowych dla małych i średnich firm

W dniu dzisiejszym wchodzą przepisy pozwalające BGK udzielać gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim firmom. Dzięki temu BGK weźmie na siebie część ryzyka ponoszonego przez banki przy kredytowaniu firm. Dotychczas BGK mógł udzielać przedsiębiorcom poręczeń i gwarancji jedynie na zasadach rynkowych lub ewentualnie w formie indywidualnej pomocy publicznej.

Zmiany w czasie pracy - firmy elastycznie ułożą swoją pracę

W Sejmie znalazł się juz rządowy projekt zmian w Kodekie pracy, dotyczący ruchomego czasu pracy i dłuższych okresów rozliczeniowych. W tym samym czasie trwają również prace nad ustawą, umożliwiającą uruchomienie wsparcia dla firm, które pomimo trudnej sytuacji wstrzymają się ze zwolnieniami pracowników.

Pieniądze dla firm na rozwój telepracy

Resort pracy przygotowuje projekt, w ramach którego pracodawcy i jednoosobowi przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pomoc w postaci udzielania im środków na zatrudnienie bezrobotnych rodziców, którzy powracają na rynek pracy w formie telepracy.

REKLAMA