REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protesty związkowców - ocena postulatów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wczoraj i w ciągu najbliższych dni związkowcy będą protestować w stolicy i żądać zrealizowania swoich postulatów, m.in. dotyczących podniesienia płacy minimalnej, obniżenia wieku emerytalnego. Jak oceniane są postulaty związkowców przez pracodawców prywatnych?

Podwyższenie płacy minimalnej

Płaca minimalna w Polsce rośnie najszybciej w Europie. Jest nadal niska w porównaniu z krajami zachodnioeuropejskimi, ale najwyższa w całej Europie Wschodniej. Jest wyższa niż np. w Czechach, Słowacji, Estonii, Litwie, Łotwie, Chorwacji, czy na Węgrzech. Jeżeli płaca minimalna rośnie szybciej niż wydajność pracy to pracownicy o niskich kwalifikacjach, szczególnie w regionach najuboższych, tracą pracę. Pracodawcy nie będą zatrudniać osób, które nie zarobią na siebie i do pensji których trzeba byłoby dopłacać.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego i przywrócenie możliwości wcześniejszego odchodzenia na emeryturę osób wykonujących prace w szczególnych warunkach

Ponieważ żyjemy coraz dłużej i przeciętny okres pobierania emerytury zbliżył się do 20 lat podniesienie wieku emerytalnego było nieuchronne. Obecnie pracuje zaledwie 15 mln Polaków, a 9 mln pobiera emerytury i renty. Składki płacone przez pracujących wystarczają zaledwie na wypłacanie połowy emerytur i rent.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ograniczenie możliwości stosowania krótkoterminowych umów o pracę

Postulując ograniczenie w zatrudnianiu na umowy czasowe związkowcy pracujący w kopalniach, czy elektrowniach zapominają, że w wielu branżach przedsiębiorstwa nie mają ciągłości zamówień i nie mogą zapewnić wszystkim pracownikom ciągłości pracy. Na stałe zatrudnienie mogą liczyć jedynie ci, bez których firma nie może się obejść. Przykładowo, firmy szyjące odzież czy produkujące mrożonki, przedsiębiorstwa usługowe, jak hotele, restauracje czy biura podróży, muszą zatrudniać elastycznie, inaczej by nie przetrwały. Gdybyśmy zabronili zatrudniania na umowy krótkoterminowe, to być może tylko mała część pracujących dostałaby umowy stałe, a pozostali albo trafiliby na bezrobocie, albo zostali zatrudnieni na czarno. Ale pracodawcy są gotowi do dialogu, aby ograniczyć nadużywanie umów krótkoterminowych.

Zobacz: Zamiast abonamentu każdy zapłaci opłatę audiowizualną

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wycofanie się z ustawy uelastyczniającej czas pracy

Dzięki możliwości elastyczniejszego organizowania produkcji w dostosowaniu do uzyskiwanych zamówień, możliwe będzie zmniejszenie zwolnień pracowników. Największe korzyści odniosą firmy o dużych wahaniach zamówień i zatrudnieni w nich pracownicy. Pracownicy uzyskają większą stabilność zatrudnienia za cenę zróżnicowanej, w poszczególnych miesiącach, intensywności pracy. Przedsiębiorstwa będą mogły łatwiej dostosować się do zmieniających się warunków, a kiedy wzrosną zamówienia wydadzą mniej na zatrudnienie i szkolenie nowych pracowników.

Odwołanie ministra pracy

W demokratycznym kraju to nie związkowcy powinni decydować o tym, którego ministra trzeba zwolnić, a którego zatrudnić. Bez względu na ocenę pracy Władysława Kosiniaka- Kamysza, jak i funkcjonowania Komisji Trójstronnej, najważniejszy jest dialog między rządem, pracodawcami i związkami zawodowymi. Pracodawcy od momentu opuszczenia Komisji przez związki zawodowe apelują o powrót do stołu negocjacyjnego i rozpoczęcie rozmów bez żadnych warunków wstępnych. Organizacje pracodawców podkreślają również, że gotowe są do podjęcia rozmów w ramach tzw. dialogu autonomicznego, czyli dwustronnego, bez udziału strony rządowej.

Zobacz: Deregulacja zawodu doradcy podatkowego

Oskładkowanie umów zleceń i wynagrodzeń rad nadzorczych

Taka propozycja wpłynie na zwiększenie kosztów pracy w Polsce. Mimo to pracodawcy ją poprą. Pod warunkiem, że rozwiązanie oskładkowania umów zleceń do wysokości płacy minimalnej oraz objęcia systemem składkowym członków rad nadzorczych zaproponowane przez rząd, będzie jednym z wielu działań na rzecz upowszechnienia systemu emerytalnego i rentowego oraz doprowadzi do likwidacji przywilejów emerytalnych. Pracodawcy opowiadają się za całkowicie powszechnym systemem, w którym uczestniczą na równych prawach - górnicy, rolnicy, pracownicy służb mundurowych, sędziowie i prokuratorzy. Wszyscy powinni otrzymywać emeryturę uzależnioną od wielkości wpłaconych składek i długości pobierania emerytury. Pracodawcy zaproponują, aby nowe przepisy miały co najmniej 24 miesięczny okres vacatio legis. Chodzi o to, by wzrost kosztów pracy wywołany tą zmianą nie dotknął już zawartych długoterminowych kontraktów publicznych i prywatnych.

Zobacz: Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

REKLAMA

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA