REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protesty związkowców - ocena postulatów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wczoraj i w ciągu najbliższych dni związkowcy będą protestować w stolicy i żądać zrealizowania swoich postulatów, m.in. dotyczących podniesienia płacy minimalnej, obniżenia wieku emerytalnego. Jak oceniane są postulaty związkowców przez pracodawców prywatnych?

Podwyższenie płacy minimalnej

Płaca minimalna w Polsce rośnie najszybciej w Europie. Jest nadal niska w porównaniu z krajami zachodnioeuropejskimi, ale najwyższa w całej Europie Wschodniej. Jest wyższa niż np. w Czechach, Słowacji, Estonii, Litwie, Łotwie, Chorwacji, czy na Węgrzech. Jeżeli płaca minimalna rośnie szybciej niż wydajność pracy to pracownicy o niskich kwalifikacjach, szczególnie w regionach najuboższych, tracą pracę. Pracodawcy nie będą zatrudniać osób, które nie zarobią na siebie i do pensji których trzeba byłoby dopłacać.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego i przywrócenie możliwości wcześniejszego odchodzenia na emeryturę osób wykonujących prace w szczególnych warunkach

Ponieważ żyjemy coraz dłużej i przeciętny okres pobierania emerytury zbliżył się do 20 lat podniesienie wieku emerytalnego było nieuchronne. Obecnie pracuje zaledwie 15 mln Polaków, a 9 mln pobiera emerytury i renty. Składki płacone przez pracujących wystarczają zaledwie na wypłacanie połowy emerytur i rent.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ograniczenie możliwości stosowania krótkoterminowych umów o pracę

Postulując ograniczenie w zatrudnianiu na umowy czasowe związkowcy pracujący w kopalniach, czy elektrowniach zapominają, że w wielu branżach przedsiębiorstwa nie mają ciągłości zamówień i nie mogą zapewnić wszystkim pracownikom ciągłości pracy. Na stałe zatrudnienie mogą liczyć jedynie ci, bez których firma nie może się obejść. Przykładowo, firmy szyjące odzież czy produkujące mrożonki, przedsiębiorstwa usługowe, jak hotele, restauracje czy biura podróży, muszą zatrudniać elastycznie, inaczej by nie przetrwały. Gdybyśmy zabronili zatrudniania na umowy krótkoterminowe, to być może tylko mała część pracujących dostałaby umowy stałe, a pozostali albo trafiliby na bezrobocie, albo zostali zatrudnieni na czarno. Ale pracodawcy są gotowi do dialogu, aby ograniczyć nadużywanie umów krótkoterminowych.

Zobacz: Zamiast abonamentu każdy zapłaci opłatę audiowizualną

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wycofanie się z ustawy uelastyczniającej czas pracy

Dzięki możliwości elastyczniejszego organizowania produkcji w dostosowaniu do uzyskiwanych zamówień, możliwe będzie zmniejszenie zwolnień pracowników. Największe korzyści odniosą firmy o dużych wahaniach zamówień i zatrudnieni w nich pracownicy. Pracownicy uzyskają większą stabilność zatrudnienia za cenę zróżnicowanej, w poszczególnych miesiącach, intensywności pracy. Przedsiębiorstwa będą mogły łatwiej dostosować się do zmieniających się warunków, a kiedy wzrosną zamówienia wydadzą mniej na zatrudnienie i szkolenie nowych pracowników.

Odwołanie ministra pracy

W demokratycznym kraju to nie związkowcy powinni decydować o tym, którego ministra trzeba zwolnić, a którego zatrudnić. Bez względu na ocenę pracy Władysława Kosiniaka- Kamysza, jak i funkcjonowania Komisji Trójstronnej, najważniejszy jest dialog między rządem, pracodawcami i związkami zawodowymi. Pracodawcy od momentu opuszczenia Komisji przez związki zawodowe apelują o powrót do stołu negocjacyjnego i rozpoczęcie rozmów bez żadnych warunków wstępnych. Organizacje pracodawców podkreślają również, że gotowe są do podjęcia rozmów w ramach tzw. dialogu autonomicznego, czyli dwustronnego, bez udziału strony rządowej.

Zobacz: Deregulacja zawodu doradcy podatkowego

Oskładkowanie umów zleceń i wynagrodzeń rad nadzorczych

Taka propozycja wpłynie na zwiększenie kosztów pracy w Polsce. Mimo to pracodawcy ją poprą. Pod warunkiem, że rozwiązanie oskładkowania umów zleceń do wysokości płacy minimalnej oraz objęcia systemem składkowym członków rad nadzorczych zaproponowane przez rząd, będzie jednym z wielu działań na rzecz upowszechnienia systemu emerytalnego i rentowego oraz doprowadzi do likwidacji przywilejów emerytalnych. Pracodawcy opowiadają się za całkowicie powszechnym systemem, w którym uczestniczą na równych prawach - górnicy, rolnicy, pracownicy służb mundurowych, sędziowie i prokuratorzy. Wszyscy powinni otrzymywać emeryturę uzależnioną od wielkości wpłaconych składek i długości pobierania emerytury. Pracodawcy zaproponują, aby nowe przepisy miały co najmniej 24 miesięczny okres vacatio legis. Chodzi o to, by wzrost kosztów pracy wywołany tą zmianą nie dotknął już zawartych długoterminowych kontraktów publicznych i prywatnych.

Zobacz: Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA