REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca tymczasowa pod lupą

Pracodawcy, przedstawiciele agencji tymczasowych, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz Główny Inspektor Pracy chcą zorganizować spotkanie przy tzw. okrągłym stole celem przygotowania propozycji zmian w zatrudnieniu tymczasowym.

Nowa umowa projektowa

Indywidualny czas pracy, umowy na okres trwania projektu, jednolity system emerytalny dla wszystkich grup zawodowych - takie rekomendacje przygotowane przez ekspertów pracodawców zawarto w raporcie "Konkurencyjna Polska: jak awansować w światowej lidze gospodarczej?".

Wysokość odsetek z tytułu nieterminowego przekazania składek do OFE

Prezes ZUS wydał komunikat w sprawie odsetek od nieterminowego przekazania składek do OFE. Wysokość odsetek należnych to 4,51%.

Możliwa upadłość konsumencka osób fizycznych

Sejm rozpatrzył projekt nowelizacji ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. Projekt pozwala ogłosić upadłość konsumencką osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej.

REKLAMA

Opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych

Sejm w drugim czytaniu rozpatrzył projekt nowelizacji ustawy o CIT, PIT i innych ustaw, który zakłada m.in. opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.

Mało popularne elektroniczne walne zgromadzenia akcjonariuszy

Od czterech lat istnieje możliwość organizowania walnych zgromadzeń akcjonariuszy drogą elektroniczną – przez transmisję internetową. Prawo nie wymaga stosowania takiej metody, jednakże przynosi ona więcej oszczędności spółkom. Wciąż jest jednak mało popularna.

Urząd skarbowy wypełni PIT podatnika

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada gromadzenie danych podatników przez administrację podatkową. W rezultacie fiskus wypełni PIT podatnika.

Firmę będzie można założyć w 7 dni

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o KRS. Posłowie chcą przyspieszyć rozpoczęcie działalności poprzez skrócenie czasu oczekiwania na NIP i REGON. W rezultacie firmę będzie można otworzyć w 7 dni.

REKLAMA

UE chce ograniczyć biurokarację i pomóc w tworzeniu miejsc pracy

Komisja Europejska przedstawiła propozycję ograniczenia biurokracji stwarzając warunki wzrostu gospodarczego. Wskazane działania obejmuje program sprawności, który również pomoże w tworzeniu nowych miejsc pracy.

Przez oskładkowanie zleceń wzrosną koszty pracy

Pracodawcy i przedsiębiorcy negatywnie oceniają projekt oskładkowania umów zleceń. Według nich takie rozwiązanie nie wzmocni rynku pracy, a jedynie zwiększy koszty pracy.

Korzystny klimat koniunktury w handlu i usługach

Główny Urząd Statystyczny wskazał, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, handlu i usługach jest korzystniejszy niż w analogicznym miesiącu z ostatnich trzech lat.

Planowane zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Zmiany w prawie podatkowym planowane w przyszłym roku będą korzystne dla budżetu państwa, ale nie dla przedsiębiorców. W ich przypadku zmiany oznaczają dodatkowe obowiązki i koszty a to wiąże się z możliwym odpływem inwestycji z Polski.

Nowe prawa dla kupujacych przez internet z półrocznym opóźnieniem

Z półrocznym opóźnieniem zaczną w Polsce obowiązywać nowe przepisy o prawach konsumenta kupującego m.in. w sieci. Zgodnie z dyrektywą powinny one wejść w życie w połowie czerwca, jednak odpowiednią ustawę dopiero podpisał prezydent. Nowe przepisy w ocenie ekspertów mają przyczynić się do rozwoju handlu w internecie. Zyskają przede wszystkim klienci, którzy będą mieli większą jasność, co i po jakiej cenie zamawiają, będą też mogli łatwiej reklamować towar. Dla przedsiębiorców początkowo będzie to oznaczało konieczność przystosowania się do nowych wymogów, ale w konsekwencji wzajemne relacje sklepów i klientów będą łatwiejsze.

Przetarg na operatora e-myta dla samochodów osobowych zaszkodzi kierowcom i państwu

Planowany na przyszły rok przez rząd przetarg na operatora systemu elektronicznego poboru opłat na autostradach dla aut osobowych spowolni proces likwidacji bramek. E-myto dla osobówek mogłoby zacząć działać już w 2016 r., gdyby funkcjonowało na bazie istniejącej infrastruktury. Jednak zgodnie z podpisaną umową do listopada 2018 roku jej wyłącznym operatorem jest Kapsch Telematic Services. Przetarg i ewentualne zwycięstwo innej firmy oznaczałyby prawdopodobnie przegraną państwa w sądzie i co najmniej dwuletnie opóźnienie harmonogramu.

Nowe technologie pomogą rozwiązywać spory przedsiębiorców

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej planuje wprowadzić nowy regulamin. Zakłada on zwiększenie wpływu przedsiębiorców na toczące się postępowania. Będą one dzięki temu prowadzone sprawniej i szybciej. Wykorzystane zostaną też nowe technologie, m.in. wideo- i telekonferencje. Nowy regulamin może zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

Polskie biura turystyczne coraz bezpieczniejsze

Wczasy organizowane przez polskie biura podróży są coraz bezpieczniejsze - oceniają eksperci. Jednym z powodów podniesienia jakości usług jest coraz lepsza sytuacja finansowa touroperatorów. Według najnowszego raportu "Wiadomości Turystycznych" w ubiegłym roku 32 biura podróży, które zgodziły się wypełnić ankietę, zarobiły ponad 82 miliony złotych, czyli o ponad 50 milionów więcej niż w 2012 roku.

Długi weekend osłabia gospodarkę

Długi weekend trwa, tymczasem specjaliści od rynku pracy mówią, że zbyt dużo wolnych od pracy dni ma wpływ na straty dla rodzimej gospodarki. Każdy taki dzień kosztuje naszą gospodarkę kilka miliardów złotych niewytworzonego PKB.

Limity cen mieszkań w MdM są zbyt niskie

Ponad połowa środków przeznaczonych 2014 roku na program „Mieszkanie dla Młodych” może przepaść. Jeśli rząd szybko nie wprowadzi okresowego podwyższenia limitów cen, zamiast planowanych 25 tys. rodzin z dofinansowania skorzysta jedynie ok. 10 tys. Na rynku brakuje mieszkań spełniających kryteria programu, najgorzej jest w Krakowie, Lublinie i Warszawie.

Rosną wynagrodzenia w firmach

Zarobki i zatrudnienie w przedsiębiorstwach w górę - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Deregulacja zawodów niekorzystna dla przedsiębiorców

1 sierpnia wchodzi w życie tzw. trzecia transza deregulacji, która ma ułatwić dostęp do kolejnych zawodów. W tym przypadku będzie to zawód księgowego i doradcy podatkowego. Zmiany nie będą jednak korzystne dla przedsiębiorców.

Stawki akcyzy bez zmian

Stawki akcyzy w przyszłym roku bez zmian. Resort finansów nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie - powiedział wiceminister finansów, szef Służby Celnej.

Ozusowanie umów zleceń – opinia pracodawców i związkowców

Pracodawcy i związki zawodowe wyrażają poparcie dla planowanych zmian w ozusowaniu umów zleceń. Zmiany mają wprowadzić obowiązkową składkę na ubezpieczenia społeczne umów cywilnoprawnych. Propozycje mają uwzględniać interesy przedsiębiorców i pracowników.

Jednolite wzory pism ułatwią prowadzenie działalności

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze standaryzacją niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych. Celem ustawy jest uproszczenie otoczenia prawnego i stworzenie ułatwień w wykonywaniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorców.

Unia Europejska zamierza poprawić warunki pracy pracowników

W Europie odnotowuje się zbyt wysoki odsetek wypadków przy pracy pracowników. Skutkuje to zwolnieniami lekarskimi na okres powyżej trzech dni. Unie Europejska chce wprowadzić w życie regulacje dotyczące poprawy warunków pracy pracowników w Europie i lepszej ochrony ich zdrowia.

30 czerwca mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego

30 czerwca 2014 r. mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2013 dla jednostek, których rok obrotowy skończył się 31 grudnia 2013 r.

Bezpieczniejsze zakupy w internecie

Zakupy w Internecie będą łatwiejsze i bezpieczniejsze, a konsumenci będą mieli zagwarantowane prawa w całej Unii, choć jeszcze nie w naszym kraju. Polska nie wdrożyła unijnych przepisów, które dziś wchodzą w życie i które mają ukrócić nieuczciwe praktyki, zapewnić przejrzystość otrzymywanych informacji o cenach, czy dodatkowych kosztach.

Mniej formalności i redukcja kosztów dla firm

Mniej obowiązków informacyjnych, uproszczenie regulacji oraz wsparcie inwestycji przedsiębiorców to główne założenia projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Dokument przygotowany w Ministerstwie Gospodarki, został przyjęty przez Radę Ministrów 10 czerwca 2014 r.

Elektroniczny Punkt Kontaktowy dla przedsiębiorców

Zasady działania elektronicznego Punktu Kontaktowego (ePK) i współpraca MG z urzędami realizującymi procedury związane z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, to tematy warsztatów na temat ePK, które odbyły się 11 czerwca 2014 r. w Warszawie. Spotkanie z udziałem pracowników administracji otworzył podsekretarz stanu w MG Dariusz Bogdan.

Płaca minimalna 2015 uderzy w początkujących przedsiębiorców

Składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców oraz koszt zatrudnienia jednego pracownika z pensją minimalną wzrosną w 2015 r. o ponad 4% - z takimi podwyżkami muszą się liczyć prowadzący działalność przy wzroście minimalnego wynagrodzenia z obecnych 1680 zł do 1750 zł. Taką kwotę najniższych zarobków brutto zaakceptował rząd.

Kary za zmowy cenowe

Parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Musi ją jeszcze podpisać prezydent. W jaki sposób zmienią się kary za zmowy cenowe?

Dzień Wolności Podatkowej w drugiej połowie czerwca

W najbliższych dniach podatnicy w Polsce przestaną pracować na państwo, a zaczną zarabiać na siebie. Co roku dzień wolności podatkowej przypada w okolicach 20 czerwca. Oznacza to, że blisko połowę dochodów Polaków pochłaniają daniny publiczne.

Dożywotnie emerytury kapitałowe

Już w czerwcu ZUS wypłaci pierwsze emerytury kapitałowe mężczyznom, którzy dopiero teraz osiągnęli odpowiedni wiek. Dotychczas wskazane świadczenia pobierały jedynie okresowo kobiety.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 r. - 1750 zł

Minister Pracy i Polityki Społecznej przedłożył propozycję podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę do 1750 zł. Rząd przyjął propozycję. Wskazana wysokość będzie obowiązywać w 2015 r.

Będą ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania mają pomóc w funkcjonowaniu małych i średnich przedsiębiorstw.

Pracodawcy będą zwiększać wynagrodzenia

Co trzeci pracodawca wprowadził od początku roku podwyżki wynagrodzeń dla pracowników. Kolejni również szykują podwyżki. Zmiany spowodowane są koniecznością zwiększenia efektywności pracy, co wiąże się z poprawą płynności finansowej firm. W 2015 r. wzrośnie również minimalne wynagrodzenie.

Wzrost eksportu wpływa na poprawę gospodarki

GUS przedstawił dane, z których wynika, iż eksport stale rośnie. W okresie od stycznia do kwietnia 2014 r. wzrósł o 6,6 proc. r/r do 53,43 mld euro. Import natomiast o 3,3 proc r/r do 52,72 mld euro.

Obowiązki pracodawcy w upalne dni

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom zimne napoje w upalne dni bez ograniczeń. Obowiązek ten powinien być realizowany zarówno w stosunku do pracowników, jak i zleceniobiorców oraz praktykantów.

Łatwiejszy kontakt z ZUS za pomocą zusomatów

Od 3 czerwca istnieje możliwość składania dokumentów do ZUS zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej za pomocą zusomatów. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać klienci Poczty Polskiej. Obecnie udział w projekcie bierze pięć placówek z Warszawy, Gdańska, Lublina, Rzeszowa i Opola.

Unia Europejska chce wprowadzić zmiany w dostawach energii

Unia Europejska chce wprowadzić nowe metody w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii. Zwiększenie bezpieczeństwa w tym sektorze związane jest z ostatnimi wydarzeniami na świecie.

„Gwarancje dla młodzieży” - nowy program wsparcia dla młodych bezrobotnych

„Gwarancje dla młodzieży” to nowy program wsparcia młodych na rynku pracy. Gwarancje są częścią programu „Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży” opracowanego przez Komisję Europejską. Kto może zostać objęty programem?

Obowiązują nowe zasady reklamacji usług telekomunikacyjnych

8 czerwca weszło w życie rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji dotyczące zasad składania reklamacji usług telekomunikacyjnych. Od teraz będzie możliwy wybór formy, w jakiej będzie składana reklamacja.

Płatny drugi kierunek studiów niezgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł w dniu 5 czerwca br., że opłata za drugi kierunek studiów jest niezgodna z konstytucją (sygn. K 35/11).

Wybór OFE również przez Internet

Członkowie OFE mogą dokonać wyboru, gdzie będzie odprowadzana część ich składki emerytalnej. Do wyboru są dwie opcje: subkonto w ZUS lub konto w OFE. Można złożyć odpowiednie oświadczenie w formie papierowej lub elektronicznej, wykorzystując platformę usług elektronicznych. Jednak aby skorzystać z formy elektronicznej, ubezpieczony powinien posiadać uwierzytelniony profil zaufany lub płatny certyfikat kwalifikowany.

Nowe wzory formularzy w sprawach celnych

Obowiązują już nowe wzory formularzy w sprawach celnych. Zmiany wiążą się z wprowadzeniem ułatwień w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Po 2 latach pracy umowa na czas nieokreślony

Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Celem nowelizacji jest ograniczenie zawierania wieloletnich umów o pracę na czas określony.

Kredyt na innowacje zastąpi ulgi na nowe technologie?

Sejm zajmie się poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Celem niniejszego projektu jest wprowadzenie zachęt podatkowych dla przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne rozwiązania. Zgodnie z projektem możliwe jest zastąpienie ulgi na nowe technologie kredytem na innowacje.

Więcej funduszy na szkolenia pracowników 45+

Krajowy Fundusz Szkoleniowy przeznaczy 40 mln zł na podnoszenie kwalifikacji pracowników 45+. Środki będą pochodziły z Funduszu Pracy po zweryfikowaniu wniosku od pracodawcy. W przyszłości środki te mają wzrosnąć do 200 mln zł rocznie.

Niższe opłaty za ogłaszanie w Monitorze wpisów do KRS

Obowiązują już zmienione przepisy dotyczące wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego. Najważniejszą zmianą jest obniżenie opłat za ogłoszenie wpisu KRS w Monitorze do 100 zł.

Rząd chce zmian w ustawie o finansach publicznych

3 czerwca rząd miał zająć się projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Zmiany mają objąć lokowanie środków finansowych na rachunkach prowadzonych przez ministerstwo.

II Polski Kongres Prawa Własności Intelektualnej 2014 – Przemysł gier komputerowych

10 czerwca 2014 w Warszawie, w hotelu Polonia Palace odbędzie się II Polski Kongres Prawa Własności Intelektualnej, podczas którego poruszane będą kwestie związane m.in. z ochroną praw autorskich twórców gier komputerowych oraz marketingiem i sprzedażą.

REKLAMA