REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak złożyć wniosek o odroczenie płatności składek ZUS za styczeń 2021 r.?

Można składać wniosek o odroczenie składek ZUS za styczeń. Wyjaśniamy, co z opłatą prolongacyjną oraz z opłaconymi już składkami.

Postojowe dla artystów. Jak złożyć wniosek?

Wnioski o postojowe dla artystów można składać od 15 stycznia. Świadczenie jest udzielane jednorazowo. Kto może je otrzymać? Jakie warunki należy spełnić?

Czy umowy zlecenia zostaną ozusowane w 2022 roku?

Rząd powinien już w lutym podjąć prace legislacyjne nad ozusowaniem umów zleceń w 2022 roku. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje do rządu o jak najszybsze zainicjowanie procesu legislacyjnego ustawy obejmującej wszystkie umowy zlecenia pełnym ubezpieczeniem społecznym.

Przedsiębiorcy otrzymają ważną informację z ZUS [AUDIO]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę informacji z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2020 r. przez płatników składek na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS).

REKLAMA

Jak zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo pracy w firmie?

Ciągłość pracy i bezpieczeństwo w firmie to klucz do zachowania płynności finansowej. Należy pamiętać jednak nie tylko o kwestiach ochrony zdrowia pracowników. Jakie 4 obszary warto także brać pod uwagę?

Mały ZUS Plus 2021. Jak z niego skorzystać? [AUDIO]

Mały ZUS Plus jest dla przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Ile wynosi mały ZUS plus? Kto może z niego skorzystać?

Sektor IT będzie szukał pracowników

Praca w branży IT pozostaje stabilna mimo pandemii. Co więcej, okazuje się, że firmy IT obroniły się w czasie pandemii. W związku z nowymi zamówieniami potrzebują coraz więcej pracowników.

ZUS: mija termin na złożenie deklaracji o zwolnieniu ze składek

Zwolnienie ze składek ZUS to jeden z elementów wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej 6.0. Przysługuje działających pod określonymi kodami PKD.

REKLAMA

Do kiedy można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego? [AUDIO]

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego można korzystać do 17 stycznia. Termin został wydłużony po raz kolejny.

Uwaga przedsiębiorcy! Umowę o dzieło trzeba zgłosić do ZUS [AUDIO]

Od 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Posłuży do tego krótki formularz, który będzie można wysłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Od 30 grudnia można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

Kolejne zwolnienia ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe – to wsparcie z ZUS kierowane do branż wymienionych w tarczy antykryzysowej 6.0. O zwolnienie z opłacania składek można wnioskować od 30 grudnia.

Dodatkowe postojowe dla hoteli, turystyki i sportu. Sprawdź jak otrzymać [AUDIO]

Postojowe dla hoteli, organizatorów turystyki i obiektów sportowych - przedsiębiorcy z tych branż mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe.

Świadczenie postojowe. Jak wykazać, że sytuacja firmy nie poprawiła się?

Świadczenie postojowe dla firm jest jedną z form wsparcia dla firm poszkodowanych przez COVID-19. Aby je otrzymać przedsiębiorca musi wykazać, że sytuacja firmy nie uległa poprawie.

Tarcza 6.0. Jak otrzymać zwolenienie ze składek ZUS za listopad? [AUDIO]

Zwolnienie ze składek ZUS to jedno z form wsparcia dla firm w ramach tarczy 6.0. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0, a tym samym ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowe postojowe i zwolenienie z ZUS dla turystyki

Dodatkowe postojowe, zwolnienie z ZUS dla turystyki przewiduje tarcza branżowa dla branży turystycznej. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać wsparcie.

Firmy mogą składać wnioski do ZUS o odroczenie terminu płatności

Wniosek o odroczenie terminu płatności składek mogą złożyć przedsiębiorcy dla których termin na opłacenie należności do ZUS za listopad upływa 10 i 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

Czy po pandemii wrócimy do pracy w biurach?

Czy Polacy po pandemii wrócą do mniejszych biur? Doświadczenia pandemii będą miały długotrwały wpływ na sposób, w jaki pracujemy oraz na to, jak funkcjonują miejsca pracy. Pracownicy zamiast codziennie przychodzić do biura, będą woleli pojawiać się tam raz na jakiś czas.

ZUS: ponad 36 tysięcy śląskich firm ma długi

Właściciele firm, którzy mają swoje konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS sukcesywnie otrzymują informację o zaległościach w płaceniu składek. Płatnicy, którzy nie mają PUE dostaną informację tradycyjnie pocztą. ZUS przypomina w niej o możliwości skorzystania z ulg w spłacie należności, przy przejściowych trudnościach finansowych.

ZUS poinformuje przedsiębiorcę o zadłużeniu

Płatnicy składek z kontem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS otrzymują już informacje o swoich ewentualnych zaległościach składkowych. Dotyczy to ok. 400 tys. podmiotów w całej Polsce. Zawiadomienie wskazuje możliwości skorzystania z ulg w spłacie należności.

Krzysztof Inglot: pandemia może zmusić Polaków do emigracji

Pandemia koronawirusa wpłynie na zjawisko emigracji. Może nie na jej wielkość, ale na różnorodność i… racjonalność. By jednak zauważyć niuanse obecnie zachodzących procesów, warto spojrzeć na poprzednie lata, kiedy cykl polskiej emigracji tymczasowej był dosyć jednorodny i w miarę przewidywalny.

ZUS: jak telefonicznie umówić wizytę z ekspertem

Od niedawna można umówić się na wizytę nie tylko poprzez PUE, ale także telefonicznie. To rozwiązanie przygotowane szczególnie dla tych osób, które nie mają założonego profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

5 tyś. dotacji dla firmy i zwolnienie z ZUS - rusza tarcza branżowa

Tarcza branżowa to nowe rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pakiet ma pomóc firmom z branż najbardziej dotkniętych skutkami II fali pandemii.

E-wizyta w ZUS. Kto może z niej skorzystać?

Pilotaż e-wizyt w ZUS ruszył 19 października, a w całej Polsce można je umówić od 4 listopada. Na taką formę kontaktu decyduje się coraz więcej osób fizycznych i przedsiębiorców.

Bezpłatne szkolenie "Chcesz prowadzić firmę? Z jakich ulg możesz skorzystać w ZUS?"

Ulgi ZUS są dużym ułatwieniem dla osób zakładających firmy. ZUS zaprasza więc na bezpłatne szkolenie: "Chcesz prowadzić firmę? Z jakich ulg możesz skorzystać w ZUS?", które odbędzie się online dnia 23 listopada 2020 r. Zarejestruj się!

Pracownik na kwarantannie i wypłata zasiłku - informacje dla pracodawcy

Pracodawca znajdzie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) informacje o pracownikach, którzy odbywają kwarantannę lub są objęci izolacją. Dane te są potrzebne do wypłaty zasiłku chorobowego.

Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub izolacji z powodu COVID-19

Osoby ubezpieczone będące m.in. pracownikami czy zleceniobiorcami odbywające obowiązkową kwarantannę mogą za zgodą podmiotów je zatrudniających wykonywać w tym okresie pracę w trybie zdalnym. Wówczas za ten czas mają prawo do wynagrodzenia za pracę. W przeciwnym wypadku, jeżeli objęte są ubezpieczeniem chorobowym, otrzymają świadczenie chorobowe. Pracy nie mogą świadczyć, nawet za zgodą zatrudniającego, osoby objęte izolacją, w tym w warunkach domowych. Dotychczasowe przepisy nie regulowały wprost możliwości wykonywania pracy zdalnej podczas kwarantanny. Została ona wprowadzona ustawą z 28 października 2020 r. zmieniającą ustawę covidową, która obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia nowelizacji.

ZUS: raty i odroczenie terminu płatności dla firm

Odroczenie terminu płatności, odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę oraz rozłożenie płatności na raty – m.in. z tych możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej.

Rynek pracy: coraz mniej Polaków pracuje

Z najnowszych danych ZUS wynika, że liczba pracujących osób ubezpieczonych zdrowotnie wciąż maleje. Spadek zaczął się w lutym, gdy nad Polską zawisła groźba pandemii, i trwał do września.

Elastyczne biura znów wracają do łask

Coraz bardziej popularny elastyczny model pracy sprawił, że biura pozostaną niezbędnym elementem dla funkcjonowania firm. Transformacja oczekiwań pracowników, co do sposobu wykonywania pracy, wpłynie jedynie na zmianę ich funkcji .

ZUS przeszkoli przedsiębiorców z Tarczy Antykryzysowej

Płocki ZUS organizuje bezpłatne szkolenie online. Eksperci podejmą m.in. temat wsparcia przedsiębiorstw w ramach Tarczy Antykryzysowej w świetle obowiązujących przepisów.

Uwaga pracodawcy! Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza.

Rynek pracy: jak pracują Polacy, a jak Amerykanie lub Niemcy?

Amerykanie i Niemcy – potrzebują zasad, których należy się trzymać podczas wprowadzania zmian. Włosi, Hiszpanie i Turcy wolą znać cel i motywację. Dlaczego świadomość kulturowa jest ważna w zarządzaniu zespołem?

Rynek pracy: co 3 firma wstrzymuje zatrudnienie

Koronawirus zbiera żniwo. Co 5 firma rezygnuje z inwestycji, zawiesza wydatki na szkolenia, wyposażenie biur oraz na reklamę i marketing.

ZUS ogłasza zmiany dotyczące obsługi klientów w poniedziałki

ZUS zawiesza wydłużone godziny obsługi klientów w poniedziałki. Decyzja o zmianie została podjęta w związku z sytuacją epidemiczną.

Tarcza antykryzysowa: Firmy muszą pilnie złożyć deklaracje rozliczeniowe

Firmy, które chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach Tarczy Antykryzysowej 5.0 powinny przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe najpóźniej do końca października

50 tyś. pracowników sportu straciło już pracę

Wiosenne obostrzenia związane z pandemią dotknęły wiele sektorów rynku. Branża sportu i fitnessu była jedną z najbardziej ograniczanych – zamknięto w Polsce siłownie, baseny czy aquaparki. Podobnie było w całej UE, gdzie pracę straciło 50 tys. reprezentantów tych profesji (-6% kw/kw) - wynika z danych Eurostatu za II kwartał 2020 r.

Zwolnienie z opłacania składek ZUS. Firmy mają 1 obowiązek

Jeżeli przedsiębiorcy chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach Tarczy 5.0 - muszą najpierw przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe najpóźniej do końca października.

Praca zdalna. Rośnie poczucie izolacji pracowników

Obecnie największymi wyzwaniami dla osób pracujących zdalnie jest utrzymanie równowagi praca-dom i brak bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami. Mniejsza liczba dni w tygodniu, ale większa liczba godzin dziennie przekłada się na większą efektywność pracowników.

Jakie miasta są atrakcyjnym miejscem pracy dla menedżerów?

Gdzie chcą pracować specjaliści i menedżerowie? Na popularności wśród przedstawicieli kadry średniego i wyższego szczebla, kosztem Krakowa i Wrocławia, zyskuje Warszawa (+7 p.p.), w której chętnie pracowałby już co drugi respondent. Pierwszy raz, tak wysokie, drugie miejsce w rankingu zajęło Trójmiasto. Coraz wyższe wyniki notują też mniejsze ośrodki.

ZUS sam pozyska dane pracownika do wypłaty zasiłku

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji Sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Zakład będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.

Od listopada ruszają e-wizyty w ZUS

ZUS testuje e-wizyty. Uruchomiono już możliwość wideorozmowy w wybranych oddziałach ZUS, np. w Warszawie i Krakowie. Od 4 listopada usługa będzie już dostępna dla wszystkich klientów Zakładu.

ZUS: wyrównanie obniżonego zasiłku dla pracownika

W trakcie pandemii wielu pracowników pobierało zasiłki na opiekę nad dziećmi lub zasiłki chorobowe. W tym samym czasie pracodawcy korzystali z rozwiązań tarczy antykryzysowej, na przykład zmniejszając pracownikom wymiar etatu, co odbijało się na ich wynagrodzeniach. A niższe pensje przełożyły się w tej sytuacji z automatu na niższą wysokość wypłacanych zasiłków: opiekuńczych, chorobowych i macierzyńskich.

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej

Tarcza 5.0. weszła w życie 15 października 2020 r. i od tego dnia przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogą wnioskować o te świadczenia w formie elektronicznej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Nie mamy specjalistów od sztucznej inteligencji AI

W zestawieniu nasycenia praktykami AI w Unii Europejskiej, Polska traci aż 70% do Estonii, regionalnego cyfrowego lidera. Takie zestawienie obala mit dużej liczby programistów i ekspertów AI w Polsce.

Wirtualne biuro rachunkowe ZUS - co na to przedsiębiorcy? [KOMENTARZ]

W ciągu trzech lat ma powstać wirtualne biuro rachunkowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS tym samym chce wziąć na siebie większość rozliczeń i przygotowywać dokumenty, które przedsiębiorca będzie musiał tylko ostatecznie zatwierdzić.

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa rekrutacyjna powinna być dialogiem, czyli wymianą zdań pomiędzy dwoma stronami - osoby ubiegającej się o stanowisko pracy oraz pracodawcy lub przedstawiciela z działu HR. Mówi się, że podstawą sukcesu jest stworzenie czytelnego CV, które przedstawi nas w dobrym świetle. Ważne jest jednak także zadawanie pytań.

Gertruda Uścińska: ZUS przeszedł metamorfozę technologiczną

Już w połowie marca stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem, ale nasza ciężka praca dała efekty. Po trzech miesiącach płatnicy wrócili - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Od 15 października nowe świadczenie wyrówawcze

15 października wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowe świadczenie. Beneficjentami będą osoby, które walczyły z reżimem komunistycznym.

Jak naprawdę wygląda praca windykatora? [WYWIAD]

Czy windykator jest krwiożerczą bestią czyhającą na twoje pieniądze, a może aniołem w ludzkiej skórze? Czy jest to praca cięższa niż poławiacz krabów na Atlantyku podczas największych sztormów? Ania, Laura i Milena, specjalistki ds. windykacji z firmy windykacyjnej znalazły się w ogniu nie wygodnych pytań.

ZUS rozliczy składki za przedsiębiorcę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. Zakład weźmie na siebie pełną odpowiedzialność związaną z rozliczaniem.

REKLAMA