REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Subskrybuj nas na Youtube
O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?
O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa rekrutacyjna powinna być dialogiem, czyli wymianą zdań pomiędzy dwoma stronami - osoby ubiegającej się o stanowisko pracy oraz pracodawcy lub przedstawiciela z działu HR. Mówi się, że podstawą sukcesu jest stworzenie czytelnego CV, które przedstawi nas w dobrym świetle. Ważne jest jednak także zadawanie pytań.

Dlaczego nie warto rezygnować z zadawania pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Dlaczego zadawanie pytań w trakcie ubiegania się o pracę jest ważne? Zadając pytania, kandydat ma szansę przedstawić swoje potrzeby. Rozmowa kwalifikacyjna działa w obie strony - z jednej rekruter wybiera wyłącznie te osoby, które jego zdaniem najlepiej pasują na dane stanowisko, natomiast z drugiej, osoba poszukująca pracy może uzyskać informacje dotyczące tego, czy stanowisko i warunki pracy odpowiadają jej potrzebom. Zadawanie pytań to także oznaka odwagi i przebojowości, która jest cenną cechą w wielu branżach. Wnikliwość podczas rozmowy pozwoli także na lepsze poznanie firmy i specyfiki jej działania. - przyznaje doświadczony headhunter z wieloletnim doświadczeniem z firmy HR.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Jakie pytania warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Oto pytania, które warto zadać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Umożliwią one zgłębienie tematu specyfiki pracy firmy, zespołu, a także oczekiwań i odpowiedzialności związanej z pełnieniem stanowiska. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

  • Czy mogę uzyskać informację na temat tego, jak wygląda typowy dzień w Państwa firmie?

  • Czy stanowisko jest nowe, czy też obejmował je ktoś wcześniej? Dlaczego osoba zrezygnowała z pracy?

  • Jakie są możliwości awansu/rozwoju zawodowego? Jakie są warunki?

  • Jak przebiega proces ewaluacji w Państwa firmie?

  • Jakie są cele firmy?

  • Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę na rynku pracy?

  • Czy mogę dowiedzieć się czegoś na temat zespołu?

  • Czy mogę uzyskać informacje dotyczące dalszego procesu rekrutacji?

  • Jakie umiejętności miękkie są szczególnie ważne na tym stanowisku?

  • Jakie wyzwania/trudności/odpowiedzialność związane są z objęciem tego stanowiska?

  • Na którym miejscu w strukturze firmy umiejscowiony jest zespół i to stanowisko?

  • Czy w zespole firmy są jakieś braki, które warto uzupełnić (np. poszczególne umiejętności)?

  • Jakie dodatkowe informacje umożliwią mi szybsze podjęcie decyzji o objęciu stanowiska?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

REKLAMA

Wiadomo już, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Ubieganie się o pracę przebiega jednakże wieloetapowo. Pierwszy kamień milowy, który należy osiągnąć to opracowanie zgodnego ze stanem faktycznym, a zarazem odpowiadającego ofercie pracy CV, które nie wyląduje w koszu po kilku minutach od przejrzenia. Niezwykle przydatnym narzędziem w trakcie rekrutacji może okazać się CV Hero, czyli profesjonalna strona, na której kandydat do pracy znajdzie zarówno profesjonalny kreator CV, jak i dużą ilość przydatnej, wartościowej wiedzy, którą może wykorzystać na wszystkich etapach rekrutacji.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną otwiera kolejny etap przygotowań. Na wstępie warto dokonać analizy kompetencji pożądanych na danym stanowisku i porównać je z posiadanymi kwalifikacjami, aby zaprezentować się jako osoba znająca swoją wartość i pewna swoich umiejętności. Kolejną niezwykle istotną rzeczą jest zapoznanie się z działalnością prowadzoną przez przyszłego pracodawcę - czym się zajmuje, w jakim otoczeniu konkurencyjnym działa, czy ma na koncie jakieś sukcesy, co aktualnie rozwija lub wprowadza na rynek. Przedstawienie doświadczeń korespondujących z aktualnymi potrzebami firmy, kompetencji i pomysłów może być bardzo dobrze odebrane podczas rozmowy o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz odpowiednio przygotowanego CV, także profile w mediach społecznościowych mają wpływ na pierwsze wrażenie, jakie kandydat wywołuje u rekrutera. Dlatego dobrą praktyką jest zadbanie o neutralny wizerunek publicznych wpisów, które przedstawiciel firmy z pewnością przejrzy, analizując profil kandydata. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej efekt dobrego wrażenia warto wzmocnić punktualnością, schludnym ubiorem, pewną postawą, wiedzą o firmie, kompetencjami oraz oczywiście zadawaniem odpowiednich pytań

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   .

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Dziennik Internautów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA