REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, Kursy walut

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak postępować z fakturami wystawionymi pomyłkowo na rzecz niewłaściwego podmiotu

W praktyce działalności gospodarczej zdarzają się sytuacje, gdy sprzedawca pomyłkowo wystawi fakturę na rzecz niewłaściwego nabywcy. Tryb postępowania z tak sporządzoną fakturą zależy przede wszystkim od ustalenia, czy została wprowadzona do obrotu prawnego. Wprowadzenie faktury do obrotu prawnego wymaga bowiem wystawienia odpowiedniej faktury korygującej. Sposób wystawienia korekty będzie z kolei warunkowy tym, komu przekazano błędnie sporządzoną fakturę. Czy została przekazana nabywcy, a pomyłka dotyczy wyłącznie jego danych zamieszczonych na fakturze, czy też fakturę przekazano podmiotowi niebędącemu faktycznym nabywcą towaru bądź usługi.

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z e-faktur

Statystyki pokazują, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej świadomie korzystają z e-faktur, doganiając w statystykach zachodnich sąsiadów.

Zakres znaczeniowy pojęcia dostawy o charakterze ciągłym

Pod pojęciem dostawy świadczonej w sposób ciągły należy rozumieć dostawę, która realizowana jest w sposób ciągły, w drodze świadczeń częściowych, dla której ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń. Samo powtarzanie się pewnego rodzaju świadczeń nie świadczy o tym, że mamy do czynienia z dostawą ciągłą.

Kiedy można odliczyć VAT od zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia

Spółka (podatnik VAT czynny) w ramach prowadzonej działalności dokonuje m.in. zakupu towarów w kraju objętych mechanizmem odwróconego obciążenia (tj. transakcji, w stosunku do których podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca). Nabywane w mechanizmie odwróconego obciążenia towary są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Spółce przysługuje zatem pełne prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu tych zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia.

REKLAMA

Kiedy rozliczyć VAT z faktur korygujących na plus, gdy faktury pierwotne zostały wystawione szacunkowo

Spółka świadczy usługi z obszaru technologii informatycznych (IT). W przypadku niektórych umów o świadczenie usług należne Spółce wynagrodzenie kalkulowane jest na podstawie rzeczywistych kosztów oraz ustalonego narzutu na koszty. W momencie wystawienia faktury nie posiada pełnej informacji o wszystkich ponoszonych przez nią kosztach i wystawia faktury, kalkulując wynagrodzenie ryczałtowo. Po zakończeniu kwartału, oblicza należne jej wynagrodzenie oraz wystawia zbiorcze faktury korygujące wartość przychodów z tytułu usług świadczonych w danym kwartale. Czy Spółka jest uprawniona do ujmowania kwot wynikających z faktur korygujących, zwiększających podstawę opodatkowania oraz wartość podatku VAT należnego w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiły zdarzenia powodujące konieczność wystawienia korekt?

Jak działa split payment?

Od 1 lipca 2018 r. w obrocie między przedsiębiorcami zaczął funkcjonować Mechanizm Podzielonej Płatności (ang. split payment). Mechanizm ten ma na celu przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom w podatku VAT. Obecnie jego stosowanie jest dobrowolne, jednakże Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie obowiązku korzystania z Mechanizmu Podzielonej Płatności w stosunku do części branży.

Rozliczanie VAT w działalności sezonowej

Wakacje to okres, w którym wielu podatników decyduje się na podejmowanie działalności sezonowej. W związku z tym mają oni wątpliwości, czy powinni się z tego tytułu rejestrować do VAT, czy muszą mieć kasę fiskalną oraz jakie stawki VAT zastosować do wykonywanych przez siebie czynności.

Split payment 2018 w pytaniach i odpowiedziach

Od lipca 2018 r. zaczęły obowiązywać przepisy o mechanizmie podzielonej płatności w VAT (split payment). Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

REKLAMA

Uproszczenia w rozliczaniu VAT - konsultacje społeczne do 30 lipca 2018 r.

29 czerwca 2018 r. rozpoczęły się konsultacje podatkowe w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych w zakresie rozliczania VAT. Potrwają one do 30 lipca 2018 r.

Zmiany w zasadach wystawiania faktur i paragonów 2018

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o VAT i niektórych innych ustaw. Przewiduje ona zmiany w wystawianiu faktur i paragonów.

Split payment od 1 lipca 2018 r. - na czym polega mechanizm podzielonej płatności

1 lipca 2018 r. wchodzi w życie split payment dla przedsiębiorców. Ma on na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji realizowanych przez przedsiębiorców i lepsze uszczelnianie systemu VAT.

Split payment może być popularną metodą regulowania faktur

Split payment, czyli podzielona płatność w VAT może stać się popularną metodą płatności faktur - uważają eksperci. Wskazują na ryzyka i korzyści związane z jej stosowaniem. Banki zapewniają, że są przygotowane na zmiany.

Jak dokonać korekty związanej z unieważnieniem zgłoszenia celnego i komunikatu IE-599

W 2017 r. dokonaliśmy eksportu towarów, otrzymaliśmy komunikat IE-599 i wykazaliśmy dostawę ze stawką 0%. W 2018 r. otrzymaliśmy z urzędu celnego pismo, że zgłoszenie celne i komunikat IE-599 zostały unieważnione, gdyż w ogóle nie doszło do wyprowadzenia towarów poza obszar celny Unii Europejskiej. Musimy teraz skorygować wystawioną fakturę i wykazać VAT w wysokości 23%. Czy powinniśmy cofnąć się do deklaracji VAT z 2017 r. i tam ująć fakturę korygującą eksport?

Wpływ split payment na kondycję małych i średnich przedsiębiorstw

Już 1 lipca 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające mechanizm podzielonej płatności - split payment. Kto zyska, a kto straci na split payment?

Zmiana formy działalności - skutki w VAT

Funkcjonowanie przedsiębiorstw w warunkach gospodarki rynkowej jest procesem nieustannych zmian, których celem jest co najmniej stabilna pozycja na rynku oraz dodatni rachunek ekonomiczny. Wraz z rozwojem firmy zmiany te mogą objąć również formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej. W związku ze wzrostem skali przedsiębiorstwa działalność prowadzona początkowo np. w formie jednoosobowej firmy czy spółki osobowej jest następnie przekształcana w spółkę prawa handlowego.

Jakie są skutki nieodpłatnego przekazania nieruchomości wykorzystywanych w działalności opodatkowanej VAT

Aktywny podatnik VAT - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - chce w 2018 r. podarować swojemu synowi budynek warsztatu wraz z wybrukowanym placem i ogrodzeniem. Podatnik nabył budynek także w formie darowizny (nie przysługiwało mu odliczenie VAT). Osiem lat temu (2010 r.) dokonywał modernizacji budynku i odliczał od tych wydatków VAT. Od wydatków na utwardzenie placu VAT był odliczany - ostatnie ulepszenie miało miejsce 3 lata temu (2015 r.). Ogrodzenie zostało wykonane 18 lat temu - VAT był odliczany. Czy transakcja ta podlega VAT? Jaka będzie stawka VAT?

Zmiany w opodatkowaniu firm od 2020 r.

Ministerstwo Finansów pracuje nad nową koncepcją opodatkowania firm, możliwe, że zmiany wejdą w życie w 2020 r. – zapowiedział we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceminister finansów Paweł Gruza. Według niego pokazanie projektu uproszczenia w stawkach VAT to kwestia tygodni.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT

Jeszcze w maju 2018 r. może zacząć pracę komisja śledcza do spraw wyłudzeń podatku VAT. Przesłuchania ruszą prawdopodobnie od czerwca - zapowiedział w niedzielę w Świeciu poseł Marcin Horała, rekomendowany przez klub PiS na przewodniczącego komisji. Jak zapowiedział, zaproponuje, by komisja pracowała też w wakacje.

Jak wykazywać w ewidencji i w JPK_VAT wydatki na paliwo

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług reklamowych, w której wykorzystuję samochód osobowy. W jaki sposób należy ujmować w ewidencji VAT i w strukturze JPK_VAT faktury dotyczące wydatków związanych z samochodem osobowym, od których odliczam 50% podatku naliczonego?

System STIR - jak działa

STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których najczęściej dokonują zorganizowane grupy przestępcze.

Skutki podatkowe obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami) w PIT, VAT i PCC

W rocznym PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m. in. bitcoin, litecoin czy ether. Wskazujemy skutki obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, od towarów i usług oraz od czynności cywilnoprawnych.

Kasy fiskalne on-line

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy Prawo o miarach. Zakłada on uszczelnienie systemu podatku VAT poprzez wprowadzenie kas fiskalnych on-line.

W jakiej wysokości naliczać VAT z tytułu wynajmu apartamentu w celu podnajmu krótkoterminowego

Osoba fizyczna zarejestrowana jako czynny podatnik VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nabyła apartament nad morzem i wynajęła go firmie, która zajmuje się wynajmem apartamentów turystom. Czy świadczenie usługi wynajmu apartamentu tej firmie jest opodatkowane VAT? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?

VAT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodów firmowych

Samochód to jeden z głównych składników firmowego majątku. Najczęściej jest powierzany pracownikowi jako podstawowe „narzędzie” związane z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Rozliczanie podatku w związku z nabyciem pojazdu samochodowego, jego używaniem i eksploatacją, a także późniejszą sprzedażą nie należy do najłatwiejszych.

Kolejna rewolucja w rozliczeniach VAT od 1 lipca 2018 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny projekt nowelizujący ustawę o VAT, który ma obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Projekt wprowadza zakaz wystawiania faktur do paragonów bez numeru NIP nabywcy. Sankcja za to będzie grozić zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy, który posłuży się taką fakturą. Organ podatkowy będzie mógł wymierzyć dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100% VAT wynikającego z wystawionej faktury. Faktury VAT RR oraz oświadczenia rolnika będą mogły być wystawiane i wysyłane w formie elektronicznej.

Kurs bitcoina w 2018 r.

Czy możliwy jest powrót do wzrostów bitcoina? Dealer easyMarkets, platformy za pośrednictwem której można inwestować m.in. w wirtualny pieniądz twierdzi, że możliwe są zarówno dalsze spadki, jak i powrót do lokalnych szczytów.

Jak rozliczyć VAT z tytułu odbywającego się w Polsce szkolenia dla zagranicznych uczestników

Organizujemy w Polsce szkolenia zawodowe dla zagranicznych uczestników z różnych krajów. W szkoleniu biorą udział osoby będące w rozumieniu przepisów podatnikami. Jak powinniśmy rozliczyć VAT? Czy jeśli usługa szkoleniowa będzie opodatkowana w Polsce, mamy prawo zastosować zwolnienie z VAT?

Jak uzyskać zwrot VAT od zakupów dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Gdy nie może odliczyć VAT, a zakupy są finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy, przepisy dopuszczają odzyskanie zapłaconego VAT. Występując o zwrot, podatnik nie może zapomnieć o wniosku, który musi zawierać niezbędne dane i dołączone dokumenty. Składamy go razem z deklaracją.

Zwrot towarów i zaliczek - udokumentowanie i rozliczenie korekty w deklaracji oraz JPK_VAT

Zwrot towarów i zaliczek to jedna z przyczyn korekty sprzedaży, której sposób udokumentowania i moment rozliczenia zależą od specyfiki sprzedaży. Zasady tej korekty zależą m.in. od tego, czy zwrot dotyczy sprzedaży dokonanej na rzecz osób prywatnych czy przedsiębiorców, a także od tego, czy nastąpił on w ramach sprzedaży krajowej czy sprzedaży zagranicznej.

Dziś ostatni dzień na złożenie JPK_VAT

Ministerstwo Finansów informuje, że do 23 lutego wpłynęło już ponad milion deklaracji JPK_VAT od przedsiębiorców. Termin na wysłanie pliku za styczeń 2018 r. upływa dziś - w poniedziałek 26 lutego.

Kodeks należytej staranności w VAT

Prace nad kodeksem należytej staranności w VAT są na finiszu, będzie on miał formę objaśnień podatkowych wiążących dla podatnika, jak i aparatu skarbowego - powiedział PAP prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik.

JPK_VAT za styczeń także dla mikroprzedsiębiorców

Od 1 lutego 2018 r. także mikroprzedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT składają JPK_VAT. Mają na to czas do 26 lutego.

JPK_VAT nie zwalnia z obowiązku składania miesięcznych lub kwartalnych deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów przypomina, że przesyłanie JPK VAT nie zwalnia z obowiązku składnia złożenia deklaracji VAT 7/ VAT-7K.

Jak ustalić proporcję i preproporcję na 2018 r. i przeprowadzić korektę roczną

W deklaracji VAT-7 i JPK_VAT za styczeń 2018 r. podatnicy, którzy odliczali VAT ustalany według proporcji lub preproporcji, muszą rozliczyć korektę roczną. Pierwszym krokiem jest ustalenie ostatecznego wskaźnika preproporcji i proporcji, który będzie stosowany również do odliczeń VAT w 2018 r. Następnie należy ustalić kwoty VAT naliczonego podlegające korekcie. Do korekty mogą być zobowiązani również podatnicy, którzy zmienili przeznaczenie kupionych środków trwałych.

Plusy i minusy zmian w VAT i akcyzie

Przełom roku to, jak zwykle, czas wprowadzania wielu zmian w ustawach podatkowych. Dotyczy to również zmian w VAT i akcyzie. W artykule przedstawiamy przegląd wybranych zmian w VAT i akcyzie wraz z ich oceną, zarówno tych co weszły w życie na przełomie 2017/2018 roku, jak i tych które będą obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

Ustawa STIR - można już sprawdzić swojego kontrahenta

13 stycznia weszła w życie tzw. ustawa o STIR. W BIP MF jest jest już dostępna wyszukiwarka podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

System STIR od 2018 r. - prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą blokowanie kont bankowych, które mogłyby zostać wykorzystane do celów przestępczych. Ma to ograniczyć wyłudzenia podatku VAT.

Nie wzrośnie VAT na prezerwatywy

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), dostosowującą polskie prawo do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2015 roku i wprowadzającą podstawowe stawki VAT (23 proc.) na niektóre produkty, które, zgodnie z wyrokiem TSUE, nie powinny mieć stawki obniżonej.

Split payment niekorzystny dla drobnych przedsiębiorców

Konfederacja Lewiatan ostrzega, że System podzielonej płatności (split payment) spowoduje, że bardzo mali przedsiębiorcy będą zmuszeni do pokrywania z „własnych środków" kwoty VAT naliczonego przy zakupach, a nie z podatku VAT uzyskanego od kontrahentów. Dla przedsiębiorcy, który zarabia miesięcznie kilka tysięcy złotych może być to kłopot. Jakie zmiany proponują pracodawcy?

50 uproszczeń dla biznesu od 2018 r.

W 2018 roku wprowadzona zostanie kolejna, duża paczka nowelizacji przepisów pod nazwą „50 uproszczeń dla biznesu”. Nowe uproszenia dotyczą przepisów w prawie podatkowym i gospodarczym. O ile projekt podyktowany jest faktycznymi problemami firm, przedsiębiorców może niepokoić ilość zmian wdrażanych obecnie w prawie, które rewolucjonizują prowadzenie biznesu.

Mikroprzedsiębiorcy nie są przygotowani do składania JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

Już od 1 stycznia 2018 r. wymóg raportowania Jednolitego Pliku Kontrolnego w zakresie VAT (JPK_VAT) zostanie nałożony także na mikroprzedsiębiorców. Chociaż do tego dnia pozostało już niewiele czasu, wielu z nich nie jest gotowych do realizacji tego obowiązku. Znaczna część oczekuje w tym zakresie pomocy ze strony swoich księgowych.

Szkolenia z JPK dla mikroprzedsiębiorców

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) organizują ogólnopolską akcję szkoleniową „Wtorki z JPK". W każdy wtorek listopada urzędy skarbowe będą szkolić mikroprzedsiębiorców z tworzenia i przesyłania plików JPK_VAT. Przedsiębiorcy będą mogli się przeszkolić w dowolnym urzędzie.

Kiedy podatnik może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT UE

Spółka jest podatnikiem zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podpisaliśmy z niemieckim odbiorcą kontrakt na dostawę sprzętu rolniczego na najbliższe pół roku. Niestety, niespodziewanie kontrakt został zerwany. Był to nasz jedyny odbiorca. W związku z tym mamy pytanie, czy spółka może zostać wykreślona przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru podatników VAT UE, jeśli przez pewien czas będzie składała "zerowe" deklaracje VAT lub w ogóle nie będzie składała informacji podsumowujących?

Sprzedaż działek - skutki dla rozliczeń VAT

Zagadnienie sprzedaży działek przez osoby fizyczne nieprowadzące „na co dzień” działalności gospodarczej (w tym sprzedaż działek przez rolników) uchodziło przez lata za kontrowersyjne. Część sporów przeciął m.in. wyrok unijnego Trybunału z 2011 r., jednak należy pamiętać, że jest to zagadnienie o wielu aspektach podatkowych.

Split payment 2018 - rachunki VAT

1 kwietnia 2018 r. ma wejść w życie mechanizm podzielonej płatności dotyczący podatku VAT (split payment). Za prowadzenie rachunków VAT banki mają nie pobierać opłat.

Publiczny rejestr podatników VAT

Jak twierdzi Konfederacja Lewiatan prowadzenie publicznego rejestru podatników VAT, może stać się istotnym i efektywnym narzędziem weryfikacji kontrahenta. Jednak aby tak było, powinny zostać uwzględnione uwagi zgłaszane przez przedsiębiorców.

E-paragony w 2018 r.

Na 2018 r. zaplanowane jest wprowadzenie elektronicznych paragonów fiskalnych. Ma to uszczelnić system podatku VAT i pomóc w walce z szarą strefą, która odpowiada nawet za 40 proc. luki w VAT. Straty budżetu z tego tytułu szacuje się na ok. 50 mld zł.

JPK_VAT - uproszczenia dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2018 r.

1 stycznia 2018 r. ma wejść w życie nowa, uproszczona struktura JPK_VAT, która powstała w wyniku konsultacji z przedsiębiorcami. Dzięki niej czas wypełniania pliku ma być krótszy a niejasne kwestie będzie można wyjaśnić bez odwiedzania urzędu skarbowego.

Podatek od towarów i usług przy umowach menadżerskich członków zarządu spółek

Minister Rozwoju i Finansów w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe wydał w dniu 6 października 2017r. ogólną interpretację (interpretacja nr PT3.810L11.2017), w której wyjaśniona została kwalifikacja na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) czynności (usług) wykonywanych przez członków zarządu spółek (dalej: zarządzający) działających na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o zarządzanie, kontraktów menadżerskich, itp.) w zakresie uznania w/w czynności jako czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT) wykonywanych w ramach samodzielnej działalności gospodarczej.

Elektroniczna ewidencja VAT już od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że już od 1 stycznia 2018 r. podatnicy składający VAT-7 lub VAT-7K będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT.

REKLAMA