REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać zwrot VAT od zakupów dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej

Jak uzyskać zwrot VAT od zakupów dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej /fot.Shutterstock
Jak uzyskać zwrot VAT od zakupów dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Gdy nie może odliczyć VAT, a zakupy są finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy, przepisy dopuszczają odzyskanie zapłaconego VAT. Występując o zwrot, podatnik nie może zapomnieć o wniosku, który musi zawierać niezbędne dane i dołączone dokumenty. Składamy go razem z deklaracją.

Zwrot podatku naliczonego przysługuje podatnikom, którzy nabywają towary i usługi lub dokonują importu towarów za środki finansowe przekazane im bezpośrednio na odrębny rachunek bankowy, na którym ulokowane są wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Przy czym do czynności tych nie miała zastosowania stawka 0%. Zasady te stosuje się także do podatników dokonujących bezpośrednio nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe przekazane z rachunku bankowego, na którym są ulokowane środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

REKLAMA

Kluczowe dla instytucji zwrotu jest pojęcie "środki bezzwrotnej pomocy". Pojęcie to definiują przepisy § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia z 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług.

Warunki otrzymania zwrotu

Aby uzyskać zwrot, zakupy nie muszą być w całości sfinansowane ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zwrot podatku przysługuje także podatnikom, którzy kwotę podatku naliczonego zapłacili z innych środków niż środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 10 ust. 2 rozporządzenia). Nie wyłącza to możliwości wnioskowania o zwrot na podstawie omawianych przepisów. Zwrot dotyczy jednak tylko części VAT.

Zobacz: Prawo dla firm

REKLAMA

Podatnik kupił towar za 10 000 zł netto + 2300 zł VAT, przy czym ze środków bezzwrotnej pomocy została opłacona kwota 10 000 zł. W tej sytuacji podatnikowi może przysługiwać zwrot części kwoty VAT z tytułu dokonania wskazanego zakupu, tj. 1870 zł (2300 zł x 1000/12 300 zł = 1869,92 zł, tj. po zaokrągleniu do pełnych złotych 1870 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto przepisy § 11 rozporządzenia przewidują prawo do zwrotu również w przypadku, gdy nabycie towarów i usług lub import towarów są finansowane w części ze środków z rachunku bankowego, na którym są ulokowane wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia, a w części z innych środków finansowych (§ 11 ust. 1 rozporządzenia).

Zastrzec przy tym należy, że faktura lub dokument celny dokumentujące transakcję dotyczącą towarów i usług, których nabycie lub import zostały sfinansowane w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, mogą być podstawą tylko do jednokrotnego wystąpienia podatnika o zwrot podatku (§ 11 ust. 4 rozporządzenia w sprawie zwrotu). W takich przypadkach podatek wykazany w fakturze lub w dokumencie celnym podlega zwrotowi w części odpowiadającej procentowemu udziałowi należności, która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w kwocie należności ogółem wynikającej z faktury lub dokumentu celnego (§ 11 ust. 2 rozporządzenia).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak uzyskać zwrot VAT od zakupów dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej

W artykule wyjaśniono również komu przysługuje zwrot i niezbędne warunki do dokonania zwrotu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA