| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak uzyskać zwrot VAT od zakupów dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej

Jak uzyskać zwrot VAT od zakupów dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Gdy nie może odliczyć VAT, a zakupy są finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy, przepisy dopuszczają odzyskanie zapłaconego VAT. Występując o zwrot, podatnik nie może zapomnieć o wniosku, który musi zawierać niezbędne dane i dołączone dokumenty. Składamy go razem z deklaracją.

Zwrot podatku naliczonego przysługuje podatnikom, którzy nabywają towary i usługi lub dokonują importu towarów za środki finansowe przekazane im bezpośrednio na odrębny rachunek bankowy, na którym ulokowane są wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Przy czym do czynności tych nie miała zastosowania stawka 0%. Zasady te stosuje się także do podatników dokonujących bezpośrednio nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe przekazane z rachunku bankowego, na którym są ulokowane środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Kluczowe dla instytucji zwrotu jest pojęcie "środki bezzwrotnej pomocy". Pojęcie to definiują przepisy § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia z 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług.

Warunki otrzymania zwrotu

Aby uzyskać zwrot, zakupy nie muszą być w całości sfinansowane ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zwrot podatku przysługuje także podatnikom, którzy kwotę podatku naliczonego zapłacili z innych środków niż środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 10 ust. 2 rozporządzenia). Nie wyłącza to możliwości wnioskowania o zwrot na podstawie omawianych przepisów. Zwrot dotyczy jednak tylko części VAT.

Zobacz: Prawo dla firm

Podatnik kupił towar za 10 000 zł netto + 2300 zł VAT, przy czym ze środków bezzwrotnej pomocy została opłacona kwota 10 000 zł. W tej sytuacji podatnikowi może przysługiwać zwrot części kwoty VAT z tytułu dokonania wskazanego zakupu, tj. 1870 zł (2300 zł x 1000/12 300 zł = 1869,92 zł, tj. po zaokrągleniu do pełnych złotych 1870 zł).

Ponadto przepisy § 11 rozporządzenia przewidują prawo do zwrotu również w przypadku, gdy nabycie towarów i usług lub import towarów są finansowane w części ze środków z rachunku bankowego, na którym są ulokowane wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia, a w części z innych środków finansowych (§ 11 ust. 1 rozporządzenia).

Zastrzec przy tym należy, że faktura lub dokument celny dokumentujące transakcję dotyczącą towarów i usług, których nabycie lub import zostały sfinansowane w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, mogą być podstawą tylko do jednokrotnego wystąpienia podatnika o zwrot podatku (§ 11 ust. 4 rozporządzenia w sprawie zwrotu). W takich przypadkach podatek wykazany w fakturze lub w dokumencie celnym podlega zwrotowi w części odpowiadającej procentowemu udziałowi należności, która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w kwocie należności ogółem wynikającej z faktury lub dokumentu celnego (§ 11 ust. 2 rozporządzenia).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak uzyskać zwrot VAT od zakupów dokonanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej

W artykule wyjaśniono również komu przysługuje zwrot i niezbędne warunki do dokonania zwrotu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »