Jak rozliczyć VAT z tytułu odbywającego się w Polsce szkolenia dla zagranicznych uczestników
REKLAMA
REKLAMA
Miejsce świadczenia usługi szkolenia zawodowego dla zagranicznych uczestników znajduje się na terytorium Polski. Jeśli spełnione są wymienione w ustawie warunki do zastosowania zwolnienia z VAT, świadczone usługi będą zwolnione z VAT. Jeżeli warunki nie są spełnione, należy stosować stawkę 23%.
REKLAMA
Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), co jest jednoznaczne z tym, że nie podlega opodatkowaniu VAT w kraju odpłatne świadczenie usług poza jego terytorium. O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim art. 28a-28o ustawy o VAT.
Miejsce świadczenia - miejscem opodatkowania VAT usług szkoleniowych
Zasadniczo miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).
Wyjątkiem od wskazanej zasady ogólnej są m.in. usługi w zakresie kultury, sztuki, sportu i rozrywki. Ustawodawca rozróżnił w ustawie o VAT:
- usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usługi pomocnicze związane z usługami wstępu na te imprezy (art. 28g ust. 1ustawy o VAT),
- usługi w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz usługi podobne do tych usług, takie jak targi, wystawy oraz usługi pomocnicze do tych usług, w tym świadczenie usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach (art. 28g ust. 2 ustawy o VAT).
Zobacz: Prawo dla firm
Jeśli usługobiorcą jest podatnik, wówczas miejscem opodatkowania ww. usług jest:
- dla usług wstępu na imprezy edukacyjne, o których mowa w art. 28g ust. 1 ustawy - miejsce, gdzie imprezy te faktycznie się odbywają,
- dla usług, o których mowa w art. 28g ust. 2 - miejsce, gdzie usługobiorca ma siedzibę (zasada ogólna określona w art. 28b ust. 1).
Organizację szkolenia zawodowego i umożliwienie uczestnictwa w nim innym podmiotom należy zaliczyć do usług wstępu na imprezy edukacyjne, o których mowa w art. 28g ust. 1 ustawy. Oznacza to, że miejsce świadczenia tych usług na rzecz podatników znajduje się w miejscu, w którym te imprezy faktyczne się odbywają (art. 28g ust. 1 ustawy o VAT). Przyjmuje się przy tym, że usługami wstępu na imprezy edukacyjne są m.in. usługi wstępu na szkolenia (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 27 marca 2012 r., sygn. IPTPP2/443-893/11-3/JS, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 grudnia 2012 r., sygn. IPPP3/443-1024/12-2/KT). W drugiej ze wskazanych interpretacji organ podatkowy potwierdził jako prawidłowe stanowisko podatnika, który uważał, iż:
(…) płatność za uczestnictwo w szkoleniach należy potraktować jako opłatę za usługę wstępu na wydarzenie naukowe i edukacyjne, w rozumieniu art. 28g ustawy o VAT.
Wnosząc opłatę za udział w szkoleniu dla swoich pracowników, Wnioskodawca wykupuje dla nich prawo uczestnictwa w szkoleniu. W związku z powyższym, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.
Zgodnie z art. 32 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15.03.2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/11 2/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, obejmują świadczenie usług, których podstawową cechą jest przyznawanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w tym opłatę w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć VAT z tytułu odbywającego się w Polsce szkolenia dla zagranicznych uczestników
W artykule wyjaśniono również wykaz usług edukacyjnych korzystających ze zwolnienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.