REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak postępować z fakturami wystawionymi pomyłkowo na rzecz niewłaściwego podmiotu

Jak postępować z fakturami wystawionymi pomyłkowo na rzecz niewłaściwego podmiotu./ fot. Fotolia
Jak postępować z fakturami wystawionymi pomyłkowo na rzecz niewłaściwego podmiotu./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce działalności gospodarczej zdarzają się sytuacje, gdy sprzedawca pomyłkowo wystawi fakturę na rzecz niewłaściwego nabywcy. Tryb postępowania z tak sporządzoną fakturą zależy przede wszystkim od ustalenia, czy została wprowadzona do obrotu prawnego. Wprowadzenie faktury do obrotu prawnego wymaga bowiem wystawienia odpowiedniej faktury korygującej. Sposób wystawienia korekty będzie z kolei warunkowy tym, komu przekazano błędnie sporządzoną fakturę. Czy została przekazana nabywcy, a pomyłka dotyczy wyłącznie jego danych zamieszczonych na fakturze, czy też fakturę przekazano podmiotowi niebędącemu faktycznym nabywcą towaru bądź usługi.

Faktura powinna zawierać m.in. imię i nazwisko lub nazwę nabywcy towarów lub usług oraz jego adres, a także numer, za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (art. 106e ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o VAT). Pomyłki dotyczące tej części faktury co do zasady mogą być sprostowane poprzez wystawienie faktury nazywanej notą korygującą.

REKLAMA

1. Kiedy można wystawić notę korygującą, aby poprawić dane nabywcy

Kwestia sporządzania not korygujących została uregulowana przepisami art. 106k ustawy o VAT. Nota korygująca jest wystawiana przez nabywcę towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki. Notą nie można skorygować pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy o VAT, tj.:

  • miary i ilości dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług,
  • ceny,
  • kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen,
  • wartości netto i brutto transakcji oraz
  • stawki i kwoty podatku od towarów i usług.

Nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury (art. 106k ust. 2 ustawy o VAT). Nie ma zatem przeszkód, aby nabywca sprostował notą korygującą pomyłki dotyczące jego danych, takich jak np. błąd w:

  • adresie,
  • imieniu i nazwisku lub nazwie,
  • numerze NIP.

REKLAMA

Kontrowersyjne jest jednak sporządzenie noty korygującej, gdy pomyłka w fakturze nie dotyczy poszczególnych danych identyfikujących nabywcę, lecz faktura została wystawiona na rzecz zupełnie innego podmiotu. Wydawać by się mogło, że biorąc pod uwagę brzmienie art. 106k ustawy o VAT, faktyczny nabywca towaru lub usługi, po otrzymaniu faktury, w której jako nabywcę wykazano inny podmiot gospodarczy, będzie uprawniony do wystawienia noty korygującej zawierającej już prawidłowe dane, czyli dane jego firmy. Po zaakceptowaniu noty korygującej przez sprzedawcę, potwierdzającego tym samym dane podmiotu, na rzecz którego dokonał dostawy towaru lub zrealizował usługę, faktura sprostowana notą korygującą zawierałaby już prawidłowe dane.

Organy podatkowe uznają jednak powszechnie, że jeśli faktura została wystawiona na zupełnie inny podmiot niż rzeczywisty nabywca towaru lub usługi, nie może być zmieniona notą korygującą. Notą korygującą prostuje się bowiem dane odnoszące się do kontrahenta wyszczególnionego na fakturze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga

Notą korygującą prostuje się dane odnoszące się do kontrahenta wyszczególnionego na fakturze.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł:

Jak postępować z fakturami wystawionymi pomyłkowo na rzecz niewłaściwego podmiotu

W artykule omówiono również, kiedy można anulować fakturę wystawioną na niewłaściwy podmiot, jak korygować fakturę wystawioną na niewłaściwy podmiot i jak sporządzić korektę, gdy fakturę otrzymał faktyczny nabywca towaru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA