| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy można odliczyć VAT od zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia

Kiedy można odliczyć VAT od zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia

Spółka (podatnik VAT czynny) w ramach prowadzonej działalności dokonuje m.in. zakupu towarów w kraju objętych mechanizmem odwróconego obciążenia (tj. transakcji, w stosunku do których podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca). Nabywane w mechanizmie odwróconego obciążenia towary są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Spółce przysługuje zatem pełne prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu tych zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia.

W toku prowadzonej działalności możliwe są przypadki, w których Spółka wykazuje podatek należny z opóźnieniem, składając korektę deklaracji VAT. Czy składając korektę deklaracji, Spółka ma prawo w tej samej deklaracji wykazać też podatek naliczony? Chodzi o sytuacje, w których korekta jest dokonywana po upływie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Nie, jeżeli korekta właściwej deklaracji VAT-7, której spółka wykaże podatek należny od zakupu w kraju towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia, zostanie złożona po upływie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, to podatek naliczony nie może być odliczony w deklaracji VAT-7 za okres powstawania obowiązku podatkowego od tych zakupów objętych mechanizmem odwróconego VAT, lecz na bieżąco.

Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT (tj. zakupu towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT w kraju objętych mechanizmem odwróconego obciążenia) podatnikiem jest ich nabywca (zob. art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT). Zatem podatek należny od towarów objętych odwróconym podatkiem VAT przekształca się w podatek naliczony.

Zobacz: Prawo dla firm

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).

Z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT wynika więc, że prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu w kraju towarów objętych odwróconym podatkiem VAT powstaje w rozliczeniu za okres (np. miesiąc), w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku towarów (wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT) objętych mechanizmem odwróconego obciążenia obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo z chwilą dokonania dostawy (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), chyba że wcześniej została wpłacona zaliczka.

Natomiast podatek naliczony od zakupu w kraju towarów (wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT) objętych mechanizmem odwróconego obciążenia można odliczyć w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, ale tylko pod warunkiem że:

  • podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek;
  • podatnik wykaże podatek należny z tytułu tych transakcji nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy

- art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy można odliczyć VAT od zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia

W artykule omówiono również przykłady omawiające problematykę mechanizmu odwróconego obciążenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »