REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można odliczyć VAT od zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia

Kiedy można odliczyć VAT od zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia /Fot. Fotolia
Kiedy można odliczyć VAT od zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia /Fot. Fotolia
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Spółka (podatnik VAT czynny) w ramach prowadzonej działalności dokonuje m.in. zakupu towarów w kraju objętych mechanizmem odwróconego obciążenia (tj. transakcji, w stosunku do których podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca). Nabywane w mechanizmie odwróconego obciążenia towary są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Spółce przysługuje zatem pełne prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu tych zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia.

W toku prowadzonej działalności możliwe są przypadki, w których Spółka wykazuje podatek należny z opóźnieniem, składając korektę deklaracji VAT. Czy składając korektę deklaracji, Spółka ma prawo w tej samej deklaracji wykazać też podatek naliczony? Chodzi o sytuacje, w których korekta jest dokonywana po upływie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy.

REKLAMA

REKLAMA

Nie, jeżeli korekta właściwej deklaracji VAT-7, której spółka wykaże podatek należny od zakupu w kraju towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia, zostanie złożona po upływie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, to podatek naliczony nie może być odliczony w deklaracji VAT-7 za okres powstawania obowiązku podatkowego od tych zakupów objętych mechanizmem odwróconego VAT, lecz na bieżąco.

Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT (tj. zakupu towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT w kraju objętych mechanizmem odwróconego obciążenia) podatnikiem jest ich nabywca (zob. art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT). Zatem podatek należny od towarów objętych odwróconym podatkiem VAT przekształca się w podatek naliczony.

Zobacz: Prawo dla firm

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT wynika więc, że prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu w kraju towarów objętych odwróconym podatkiem VAT powstaje w rozliczeniu za okres (np. miesiąc), w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów powstał obowiązek podatkowy.

REKLAMA

W przypadku towarów (wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT) objętych mechanizmem odwróconego obciążenia obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo z chwilą dokonania dostawy (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), chyba że wcześniej została wpłacona zaliczka.

Natomiast podatek naliczony od zakupu w kraju towarów (wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT) objętych mechanizmem odwróconego obciążenia można odliczyć w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, ale tylko pod warunkiem że:

  • podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek;
  • podatnik wykaże podatek należny z tytułu tych transakcji nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy

- art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy można odliczyć VAT od zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia

W artykule omówiono również przykłady omawiające problematykę mechanizmu odwróconego obciążenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA