Kiedy można odliczyć VAT od zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia
REKLAMA
REKLAMA
W toku prowadzonej działalności możliwe są przypadki, w których Spółka wykazuje podatek należny z opóźnieniem, składając korektę deklaracji VAT. Czy składając korektę deklaracji, Spółka ma prawo w tej samej deklaracji wykazać też podatek naliczony? Chodzi o sytuacje, w których korekta jest dokonywana po upływie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy.
REKLAMA
REKLAMA
Nie, jeżeli korekta właściwej deklaracji VAT-7, której spółka wykaże podatek należny od zakupu w kraju towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia, zostanie złożona po upływie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, to podatek naliczony nie może być odliczony w deklaracji VAT-7 za okres powstawania obowiązku podatkowego od tych zakupów objętych mechanizmem odwróconego VAT, lecz na bieżąco.
Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT (tj. zakupu towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT w kraju objętych mechanizmem odwróconego obciążenia) podatnikiem jest ich nabywca (zob. art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT). Zatem podatek należny od towarów objętych odwróconym podatkiem VAT przekształca się w podatek naliczony.
Zobacz: Prawo dla firm
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).
Z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT wynika więc, że prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu w kraju towarów objętych odwróconym podatkiem VAT powstaje w rozliczeniu za okres (np. miesiąc), w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów powstał obowiązek podatkowy.
REKLAMA
W przypadku towarów (wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT) objętych mechanizmem odwróconego obciążenia obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo z chwilą dokonania dostawy (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), chyba że wcześniej została wpłacona zaliczka.
Natomiast podatek naliczony od zakupu w kraju towarów (wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT) objętych mechanizmem odwróconego obciążenia można odliczyć w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, ale tylko pod warunkiem że:
- podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek;
- podatnik wykaże podatek należny z tytułu tych transakcji nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy
- art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy można odliczyć VAT od zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia
W artykule omówiono również przykłady omawiające problematykę mechanizmu odwróconego obciążenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.