Zmiany w opodatkowaniu firm od 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
Gruza, pytany przez PAP o czekające nas zmiany w CIT, poinformował, że resort finansów pracuje nad nową koncepcją podatków dochodowych.
REKLAMA
"Prace będą wychodzić z fazy koncepcyjnej niedługo, będą przechodzić w fazę projektów wewnętrznych legislacyjnych, abyśmy się zmierzyli z priorytetem uproszczenia systemu podatkowego (…). Wydaje się, że bieżąca ustawa wymaga kompletnej odnowy, ciężko ją już nowelizować, jest trudnym aktem legislacyjnym w tym momencie" – wyjaśnił Gruza.
"Liczę, że te prace będą się toczyły w 2018 r. Natomiast nie przewidujemy, aby te zmiany weszły w życie w przyszłym roku, raczej widzimy 2020 r. jako ten rok, w którym taka nowa ustawa od podatku dochodowym od przedsiębiorstw mogłaby zacząć obowiązywać" – dodał.
Zaznaczył, że akt tego typu uchwala się raz na kilkadziesiąt lat w związku z tym priorytetem jest "atencja i wysiłek włożony w jego jakość, niekoniecznie tempo".
Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018
REKLAMA
Przyznał, że na warsztacie resortu finansów jest pomysł objęcie nową ustawę wszystkich przedsiębiorców. "Są różne rozwiązania, które mają swoje zalety i wady. Jednym z tych rozwiązań (…) jest zastosowanie jednego systemu opodatkowania działalności gospodarczej" – dodał.
Wyjaśnił, że w systemie podatkowym można wyeliminować wiele "nadregulacji, nadbiurokracji", przepisów, które nie służą ani społeczeństwu, ani przedsiębiorcom, ani urzędnikom. "Po prostu są zaszłością, reliktem, który można wyeliminować bez szkody dla systemu. Takie przepisy próbujemy w tym momencie identyfikować" – powiedział.
Gruza poinformował ponadto, że resort finansów pracuje też nad nową koncepcją definiowania stawek VAT "bez szkody dla konsumentów, bez podnoszenia kosztów życia obywateli".
"W taki sposób, aby sposób przypisywania stawek VAT do towarów, produktów i usług, który jest dzisiaj jest bardzo skomplikowany - pochodzi z 2010 r. - istotnie uprościć" – dodał.
Wyjaśnił, że termin zaprezentowania zmian „to kwestia tygodni”. Gruza wyraził przy tym nadzieję, że spotkają się one z ciepłym, pozytywnym odbiorem środowiska przedsiębiorców.
W połowie kwietnia br. wiceminister Gruza powiedział PAP, że resort finansów analizuje zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT wraz ze zwiększeniem liczby towarów opodatkowanych niższymi stawkami.
Zobacz: Podatki
Podkreślił wówczas, że nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, a intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT. Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN), wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami.
"Nie oczekujemy dodatkowych wpływów budżetowych z tytułu tych zmian" – zapewnił wiceminister.
REKLAMA
REKLAMA