REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w opodatkowaniu firm od 2020 r.

Zmiany w opodatkowaniu firm od 2020 r. /Fot. Fotolia
Zmiany w opodatkowaniu firm od 2020 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów pracuje nad nową koncepcją opodatkowania firm, możliwe, że zmiany wejdą w życie w 2020 r. – zapowiedział we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceminister finansów Paweł Gruza. Według niego pokazanie projektu uproszczenia w stawkach VAT to kwestia tygodni.

Gruza, pytany przez PAP o czekające nas zmiany w CIT, poinformował, że resort finansów pracuje nad nową koncepcją podatków dochodowych.

REKLAMA

"Prace będą wychodzić z fazy koncepcyjnej niedługo, będą przechodzić w fazę projektów wewnętrznych legislacyjnych, abyśmy się zmierzyli z priorytetem uproszczenia systemu podatkowego (…). Wydaje się, że bieżąca ustawa wymaga kompletnej odnowy, ciężko ją już nowelizować, jest trudnym aktem legislacyjnym w tym momencie" – wyjaśnił Gruza.

"Liczę, że te prace będą się toczyły w 2018 r. Natomiast nie przewidujemy, aby te zmiany weszły w życie w przyszłym roku, raczej widzimy 2020 r. jako ten rok, w którym taka nowa ustawa od podatku dochodowym od przedsiębiorstw mogłaby zacząć obowiązywać" – dodał.

Zaznaczył, że akt tego typu uchwala się raz na kilkadziesiąt lat w związku z tym priorytetem jest "atencja i wysiłek włożony w jego jakość, niekoniecznie tempo".

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przyznał, że na warsztacie resortu finansów jest pomysł objęcie nową ustawę wszystkich przedsiębiorców. "Są różne rozwiązania, które mają swoje zalety i wady. Jednym z tych rozwiązań (…) jest zastosowanie jednego systemu opodatkowania działalności gospodarczej" – dodał.

Wyjaśnił, że w systemie podatkowym można wyeliminować wiele "nadregulacji, nadbiurokracji", przepisów, które nie służą ani społeczeństwu, ani przedsiębiorcom, ani urzędnikom. "Po prostu są zaszłością, reliktem, który można wyeliminować bez szkody dla systemu. Takie przepisy próbujemy w tym momencie identyfikować" – powiedział.

Gruza poinformował ponadto, że resort finansów pracuje też nad nową koncepcją definiowania stawek VAT "bez szkody dla konsumentów, bez podnoszenia kosztów życia obywateli".

"W taki sposób, aby sposób przypisywania stawek VAT do towarów, produktów i usług, który jest dzisiaj jest bardzo skomplikowany - pochodzi z 2010 r. - istotnie uprościć" – dodał.

Wyjaśnił, że termin zaprezentowania zmian „to kwestia tygodni”. Gruza wyraził przy tym nadzieję, że spotkają się one z ciepłym, pozytywnym odbiorem środowiska przedsiębiorców.

W połowie kwietnia br. wiceminister Gruza powiedział PAP, że resort finansów analizuje zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT wraz ze zwiększeniem liczby towarów opodatkowanych niższymi stawkami.

Zobacz: Podatki

Podkreślił wówczas, że nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, a intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT. Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN), wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami.

"Nie oczekujemy dodatkowych wpływów budżetowych z tytułu tych zmian" – zapewnił wiceminister.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA