REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stopa zwrotu z inwestycji, Fudusze inwestycyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mniejsze zyski na lokatach

Stopy procentowe spadają, a w ślad za nimi oprocentowanie lokat banków. Dzisiaj niektóre banki oferują niemal połowę odsetek, na jakie mogliśmy liczyć jeszcze pod koniec 2008 roku.

Rodzaje inwestycji

Inwestycje można klasyfikować ze względu na bardzo różnorodne kryteria, np. przedmiot inwestycji, podmiot dokonujący inwestycji, horyzont czasowy, skomplikowanie inwestycji itd.

Popularne fundusze mieszane

Fundusze mieszane, czyli zrównoważone i stabilnego wzrostu – są najczęściej wybieranym typem funduszy inwestycyjnych w naszym kraju. Alternatywą dla nich może być samodzielne konstruowanie portfeli zrównoważonych poprzez proste nabywanie jednostek funduszu akcji oraz funduszu obligacji.

Fundusze akcyjne znowu na minusie

W styczniu kolejny miesiąc z rzędu spore zyski osiągali posiadacze funduszy inwestujących w papiery nominowane w walutach, zwłaszcza w dolarze. Chwile niepewności przeżywali właściciele jednostek uczestnictwa funduszy polskich obligacji. Najgorzej wypadły fundusze inwestujące na polskim rynku akcji.

REKLAMA

Aktywa funduszy inwestycyjnych już nie spadają

Kryzys rynków finansowych, który ogarnął już wszystkie kontynenty zdziesiątkował portfele funduszy inwestycyjnych. Kupującym na początku 2008 roku jednostki funduszy zrównoważonych, po roku pozostała zaledwie połowa z zainwestowanego kapitału.

W co warto inwestować w 2009 roku

Po fatalnym dla inwestorów 2008 r. wszyscy posiadacze nadwyżek finansowych zastanawiają się w co inwestować. Które inwestycje mają szanse przynieść zysk, a przynajmniej zapewnią ochronę przed inflacją? Czy najgorsze już za nami?

Zyskowne konta oszczędnościowe

Analitycy prognozują stopniowe obniżanie oprocentowania lokat bankowych. Konta oszczędnościowe jak na razie uniknęły obniżek oprocentowania jakie dotknęły lokaty.

Fundusze inwestycyjne w grudniu 2008 r.

Ubiegły rok dla funduszy akcji okazał się najgorszym w ich kilkunastoletniej historii. Odrobienie strat przekraczających nierzadko 50%. zajmie im sporo czasu. Tymczasem w najlepsze trwa hossa na rynku obligacji i wiele wskazuje na to, że najbliższe pół roku będzie należeć do inwestujących w nie funduszy.

REKLAMA

Obligacje okazały się lepsze od akcji

Po latach hossy na rynku akcji, podczas której obligacje zostały niemal zapomniane, mamy do czynienia ze zwrotem sytuacji o 180% jeśli chodzi o postrzeganie atrakcyjności obligacji.

Czas na fundusze obligacji

Generalnie fundusze inwestycyjne w 2009 roku nie będą mieć wiele do powiedzenia, a jedyna niemrawo rysującą się na horyzoncie szansa na wygranie rywalizacji z depozytami może trafić się funduszom obligacji.

Rating funduszy inwestycyjnych - listopad 2008

Podsumowując listopad szczególne powody do zadowolenia powinni mieć przede wszystkim inwestorzy, którzy przed miesiącem zakupili jednostki funduszy obligacji. Najprawdopodobniej na tym jednak nie koniec, nadchodzące miesiące mogą być dla nich okresem żniw. Posiadacze funduszy akcji cieszą się jedynie z wyhamowania tempa w jakim ostatnio tracili pieniądze.

Fundusze rynku pieniężnego

Fundusze rynku pieniężnego inwestują w ściśle określone, bezpieczne rodzaje lokat, są to najczęściej obligacje skarbu państwa i bony skarbowe. Ze względu na bardzo bezpieczny charakter inwestycji, są one konkurencją dla lokat bankowych.

Fundusze stabilnego wzrostu

W funduszach stabilnego wzrostu przeważającą część portfela powinny stanowić bezpieczne instrumenty finansowe, takie jak obligacje i bony skarbowe. Druga część to giełdowe akcje. Fundusze te więc, nie są pozbawione ryzyka.

Czy zawsze płacimy prowizję od konwersji funduszy

Konwersja oznacza przeniesienie środków z jednego funduszu do innego w ramach tego samego TFI. W praktyce polega ona na odkupienie jednostek uczestnictwa w jednym funduszu i nabycie w drugim.

Fundusze - inwestycja dla wytrwałych

Kupując jednostki funduszy inwestycyjnych spodziewamy się ponadprzeciętnych zysków, znacznie większych od tych jakie uzyskamy na lokatach terminowych w banku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku funduszy, horyzont inwestycyjny jest o wiele dłuższy. Inwestor musi uzbroić się w cierpliwość, aby przeczekać ewentualną dekoniunkturę na giełdzie.

Bessa odchudziła fundusze inwestycyjne

Dekoniunktura panująca na rynkach finansowych od połowy 2007 roku spowodowała, że Polacy masowo wycofywali swoje oszczędności z funduszy inwestycyjnych. Popularne podczas hossy fundusze akcyjne i mieszane, teraz straciły najwięcej.

Czy stracimy pieniądze w przypadku bankructwa banku lub TFI

Czy kłopoty finansowe banku depozytariusza lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych mogą spowodować, że właściciele jednostek uczestnictwa funduszu stracą swoje oszczędności?

Czy warto inwestować podczas spadków

Czy giełdowa bessa to dobry moment żeby inwestować w fundusze? A jeśli tak, to w jakie? Te same powody, które sprawiają, że umarzanie jednostek funduszy podczas spadków wydaje się mało racjonalne, zwiększają atrakcyjność funduszy dla tych wszystkich, którzy dopiero przymierzają się do rozpoczęcia inwestowania. Szanse na załapanie się „na dołek” można obecnie ocenić jako spore, ale jest też pewne „ale”.

Co z funduszami w czasie bessy

Rok temu zainwestowałem w fundusz akcji i do tej pory straciłem już połowę pieniędzy, co robić? Sprzedać czy przeczekać? Jak długo funduszom może zająć odrabianie dotychczasowych strat?

Ile stracę zrywając lokatę strukturyzowaną

Przy wycofaniu pieniędzy z produktu strukturyzowanego otrzyma się zwrot depozytu pomniejszony o ewentualną opłatę za zerwanie lokaty i odsetki gwarantowane. Nie ma też mowy o dodatkowych zyskach z części inwestycyjnej.

Ile można zarobić na czysto

Obecny sukces lokat to właśnie zasługa rosnącego oprocentowania. A rośnie ono przede wszystkim z powodu wzrostu inflacji. Polacy chętnie powierzają pieniądze bankom na 7 proc., ponieważ ostatnie kilka lat przyzwyczaiły ich do znacznie niższych stawek.

Ranking lokat bankowych - wrzesień 2008

Rozchwianie nastrojów panujące ostatnio na rynkach kapitałowych oraz znaczne wahania indeksów giełdowych nie zachęcają do bardziej odważnych posunięć inwestycyjnych. Szukając atrakcyjnej i bezpiecznej lokaty nadwyżek finansowych na najbliższy rok, warto zwrócić szczególną uwagę na lokaty bankowe.

Czy lokata strukturyzowana jest ryzykowna

Inwestując w lokaty strukturyzowane powinniśmy nie tylko liczyć na zysk, ale pomyśleć o ewentualnych stratach.

Faktyczne zyski z lokaty bankowej

Banki kuszą klientów coraz wyższym oprocentowaniem lokat. Może się jednak okazać, że zysku z nich nie będzie. Mogą nawet przynieść stratę.

REKLAMA