REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przywrócenie 5 proc. stawki VAT na żywność podniesie ceny - powiedział dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner

Przywrócenie 5 proc. stawki VAT na żywność spowoduje wzrost cen produktów żywnościowych - powiedział dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner. Nie spotka się to z dobrym przyjęciem przez konsumentów - ocenił.

Niższe limity podatkowe 2024 - mniej przedsiębiorców skorzysta ze statusu małego podatnika

Limity podatkowe na rok 2024 będą niższe niż w 2023 roku. W rezultacie mniej przedsiębiorców będzie mogło korzystać ze statusu małego podatnika, rozliczenia kwartalnego VAT czy uniknąć konieczności przejścia na pełną księgowość.

Czego możemy się spodziewać w światowej gospodarce?

Początek roku 2023 przyniósł dobre wieści z frontu makroekonomicznego. Europa uniknęła zapowiadanej od dawna recesji, a wzrost wydajności i spowolnienie gospodarcze doprowadziły do gwałtownego spadku cen energii. To z kolei przyczyniło się do pożądanego spadku inflacji. Jak wygląda sytuacja w polskiej i światowej gospodarce? Cennych informacji dostarcza barometr przygotowany przez firmę Coface.

Startupy: jakie bariery rozwoju

52 proc. polskich startupów ma problem z pozyskaniem pracowników. Prawie co drugi startup odczuł znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności, a 7 proc. zauważyło spadek zainteresowania inwestorów zagranicznych.

REKLAMA

Co drugą Polkę przed założeniem firmy powstrzymuje brak pewności siebie

Z najnowszego raportu „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek – stres i obawy” wynika, że połowę kobiet, które chciałyby założyć własne firmy, powstrzymuje obecna sytuacja gospodarcza, a 65 proc. przedsiębiorczyń stresuje się prowadzeniem firmy bardziej niż w poprzednich latach. Jednocześnie ¾ badanych przebywających obecnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, obawia się powrotu do pracy.

O tym nie zapomnij w lutym 2023! GALERIA

„Tylko wiedza nas uratuje”. Jak wygląda edukacja finansowa Polaków

Wiedza o finansach. Jak wynika z raportu Intrum, ”European Consumer Payment Report 2022 i deklaracji blisko 60% ankietowanych konsumentów chce pogłębiać wiedzę dotyczącą finansów. Zrozumienie mechanizmów rządzących pieniędzmi i „zjawisk” występujących w ekonomii ma nas uchronić przez negatywnymi skutkami recesji.
 

Krajowy System e-Faktur budzi obawy przedsiębiorców

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur budzi obawy przedsiębiorców. Chodzi m.in. o objęcie obowiązkiem elektronicznego fakturowania także firm, które nie mają w Polsce siedziby, czy też o system kar pieniężnych – wynika z opublikowanej opinii Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Pomimo oszustwa, podatki trzeba płacić

Oszustwo VAT. Spółka, która została oszukana przez osobę podszywającą się pod jej kontrahenta i w efekcie straciła towary wysłane z odroczoną płatnością, będzie musiała wykazać przychód z tytułu ich sprzedaży, do czasu aż nie udowodni, że padła ofiarą oszustwa. W konsekwencji firma jest pozbawiona i towarów, i pieniędzy a dodatkowo jest zobowiązana zapłacić podatek od de facto nie zaistniałego dochodu. Takie wnioski płyną z jednego z ostatnich stanowisk fiskusa wyrażonego w interpretacji z dnia 2022-08-18 nr 0111-KDIB1-3.4010.344.2022.4.JKU.

Podstawa opodatkowania konsorcjum - co warto wiedzieć?

Rozliczenie konsorcjum. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania konsorcjum należy uwzględniać jego podstawowy cel gospodarczy, a nie wyodrębniać poszczególne czynności

Prezenty dla kontrahentów - skutki podatkowe

Prezenty dla kontrahentów. Zbliża się okres świąteczny, w którym wielu przedsiębiorców zwyczajowo przekazuje swoim kontrahentom upominki, dziękując im za dotychczasową współpracę oraz często wyrażając nadzieję na dalsze, owocne współdziałanie. Niestety, należy przy tym pamiętać, iż przekazanie (ale też otrzymanie!) takiego upominku ma swoje konsekwencje podatkowe, o czym w dzisiejszym wpisie.

Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

Samochód elektryczny w firmie. Jak wprowadzać i rozliczać podatkowo elektryki w działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy pytają o stawki VAT w 2023 r.

Północna Izba Gospodarcza apeluje o jak najszybsze ogłoszenie, jakie stawki podatkowe będą obowiązywać w 2023 roku.

Ulga na złe długi. Ważny wyrok dla firm!

Ulga na złe długi. Ważny wyrok dla firm w sprawie możliwości skorzystania z ulgi. Jest szansa na obniżenie opodatkowania!

Za jakie zaległości podatkowe odpowiada członek zarządu?

Za zaległości podatkowe spółki z o.o. odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu. Ordynacja podatkowa przewiduje jednak wyjątkowe sytuacje, które mogą tę odpowiedzialność wyłączyć.

Limity podatkowe na 2023 rok - ile wynoszą?

Limity podatkowe 2023. Kurs euro w pierwszy dzień roboczy października wyniósł 4,8272 zł (w ubiegłym było 4,5941 zł). Oznacza to, że w 2023 r. wzrosną limity podatkowe.

Elektroniczna faktura zwiększy obroty w handlu zagranicznym?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się w Polsce obowiązkowy od 1 stycznia 2024 r. Rozwiązanie to ma ułatwić rozliczanie się między firmami, poprawić bezpieczeństwo transakcji i zmniejszyć liczbę oszustw podatkowych. Czy przyczyni się także do poprawy bilansu w handlu międzynarodowym?

VAT – jakie zmiany w trakcie 2022 r. i czego się spodziewać w 2023 r.

VAT – jakie zmiany w trakcie 2022 r. i czego się spodziewać w 2023 r. Zapraszamy Państwa do udziału w pierwszym szkoleniu w ramach Akademii podatków. Wyjątkowe wydarzenie online dedykowane jest do osób, które zajmują się rozliczeniami podatkowymi, tak w ramach biur rachunkowych, jak i księgowości wewnętrznej podatnika.

Działalność nierejestrowa – firma bez większości formalności

Założenie własnej firmy to ciekawa perspektywa jednak przeszkodę stanowi ogrom obowiązków i formalności. Regulacje gospodarcze dają jednak alternatywę – działalność nierejestrowa to mniejsza skala biznesu i nieporównywalnie mniej obowiązków w urzędach.

Rynek paliw płynnych - projekt nowelizacji prawa energetycznego

Ustalenie maksymalnej marży na obrót paliwami ciekłymi zakłada projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, skierowany do Sejmu przez grupę posłów Lewicy.

Transgraniczne zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT

Struktura organizacyjna grup kapitałowych ewoluuje, co wymusza naturalne procesy restrukturyzacyjne. Każdy proces restrukturyzacji niesie za sobą określone konsekwencje podatkowe, które należy przeanalizować zanim grupa podejmie decyzję o reorganizacji. Jednym z takich przykładów jest sytuacja transgranicznego zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]

Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.

Jak fiskus zastępuje dowody poszlakami, usiłując karać przedsiębiorców

Znana polska spółka działająca w branży wrażliwej obrotu elektroniką została oskarżona przez skarbówkę o świadome uczestnictwo w karuzeli VAT, w tzw. odwróconym łańcuchu dostaw.

Nabycie nieruchomości upadłej firmy a PCC

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, wyraził chęć nabycia nieruchomości od syndyka z masy upadłościowej upadającego przedsiębiorstwa. Czy będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Jak zamknąć firmę i otworzyć nową?

Przedsiębiorcy, próbując dostosować się do Polskiego Ładu, podejmują decyzję o zmianie formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wobec tego zlikwidować dotychczasową firmę, tak by ze spokojem przystąpić do otwarcia nowej?

Polski Ład - nowe narzędzia kontroli i karania przedsiębiorców

Polski Ład, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, niesie ze sobą nie tylko zmiany w zakresie obowiązków podatkowych dla przedsiębiorców. Wyposaża też skarbówkę w nowe narzędzia kontroli i karania mające zabezpieczyć źródła wpływów do budżetu Skarbu Państwa. Wyjaśniamy czym jest „nabycie sprawdzające”, „tymczasowe zajęcie ruchomości” i jak zmieniają się zasady egzekucji w PGK i grupach VAT.

Możliwe jest wydłużenie tarcz antyinflacyjnych

Wydłużenie tarcz antyinflacyjnych jest rozważane ze względu na sytuację wywołaną konfliktem na Ukrainie.

Przesłanki zabezpieczenia na majątku firmy

O dopuszczalności zastosowania zabezpieczenia na majątku firmy decyduje wystąpienie dwóch przesłanek: prawidłowe określenie przybliżonej kwoty zobowiązania oraz wystąpienie uzasadnionej obawy, że zobowiązanie to nie zostanie wykonane. Przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Ulga na złe długi - warunki skorzystania

Ulga na złe długi została dostosowana do unijnych regulacji w październiku ubiegłego roku. Korzystne dla przedsiębiorców zmiany objęły uproszczenie warunków skorzystania z ulgi. Teraz jedynie wierzyciel musi posiadać status płatnika VAT, a od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie mogą minąć 3 lata, licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona.

VAT w rolnictwie: czasowa obniżka stawek podatku

Czasowa obniżka stawek podatku VAT. Uchwalona przez Sejm i skierowana do prac Senatu RP ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.: na żywność objętą obecnie stawką podatku VAT 5% – do stawki 0%; na paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG – ze stawki 23% do stawki 8%; na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) – ze stawki 8% do stawki 0%; na gaz ziemny – do stawki 0%,; na energię elektryczną i energię cieplną – do stawki 5%.

Wyższa kwota wolna w PIT, ale bez odliczenia składek zdrowotnych

W 2022 roku wzrośnie do 30 tys. złotych kwota wolna od podatku w PIT, a próg, po przekroczeniu którego zapłacimy 32 proc. zostanie podniesiony do 120 tys. zł; nie będzie jednak można odliczyć od podatku składek zdrowotnych. Od 1 stycznia firmy będą mogły wystawiać e-faktury.

Stawki VAT. W przyszłym roku czeka nas reforma stawek VAT

Na początku grudnia br. Rada ECOFIN osiągnęła porozumienie w zakresie reformy stawek VAT. Przewidujemy, że dyrektywa wprowadzająca tę reformę wejdzie w życie w połowie 2022 r. – powiedział PAP minister finansów Tadeusz Kościński.

Jakie zmiany w przepisach dla przedsiębiorcy w 2022 roku?

Polski Ład i przepisy związane z VAT-em oraz ustawa zmieniająca fakturowanie – z tym muszą się liczyć przedsiębiorcy w 2022 r. Niektóre regulacje zaczną obowiązywać już od stycznia, inne dopiero od lipca przyszłego roku. Warto zatem sprawdzić, czy pamiętamy o wszystkich i jesteśmy na nie odpowiednio przygotowani.

Zabezpieczenie na majątku firmy - warunki

Zabezpieczenie na majątku firmy jest możliwe tylko jeśli urząd skarbowy wykaże, że przedsiębiorca zbywa majątek albo notorycznie nie płaci podatków. Tak orzekł WSA w Łodzi.

Raport: 61 proc. przedsiębiorców uważa grupy VAT za interesujące rozwiązanie

Grupy VAT za interesujące rozwiązanie uważa 61 proc. przedsiębiorców, choć przyznaje, że ważne dla nich są szczegóły – wynika z opublikowanych we wtorek wyników ankiety CRIDO i BCC, przeprowadzonej wśród przedsiębiorców.

Czynności wyłączone z pojęcia samodzielnej działalności gospodarczej

Pojęcie działalności gospodarczej jest bardzo istotne w przepisach ustawy o podatku VAT, ponieważ definiuje ono podatnika, a w dalszej kolejności jest jednym z elementów określających, czy czynność będzie opodatkowana VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne samodzielnie wykonujące działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z definicji wynika więc, że elementem niezbędnym opodatkowania VAT jest wykonywanie działalności gospodarczej w sposób samodzielny.

Czy na fakturze może być adnotacja "VAT-free intra-community delivery"

Kontrahent unijny, któremu dostarczamy towary żąda od nas dokumentowania dostaw fakturami z adnotacją “VAT-free intra-community delivery”. Czy takie postępowanie jest właściwe?

Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

VAT - wchodzą nowe przepisy dotyczący handlu w UE

Od 29.06.2021 r. podatek VAT jest pobierany od wszystkich towarów wprowadzanych na terytorium UE. Sprawdź, co jeszcze się zmieni?

Pakiet e-commerce, kasy fiskalne on-line - przepisy od 1 lipca 2021 r.

Rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE. Sprawdź przepisy obowiązujące od 1 lipca 2021 r., o których warto pamiętać.

Wyrok TSUE: wysokość stawki VAT przy sprzedaży posiłków na wynos

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ważny wyrok dotyczący wysokości stawki VAT przy sprzedaży posiłków na wynos.

Firmy coraz częściej chcą uwolnić zgromadzone środki na rachunkach VAT

W ubiegłym roku złożono o ponad 20% więcej wniosków o uwolnienie środków zgromadzonych na rachunku VAT w porównaniu z 2019 rokiem. Ostatnio łączna kwota, o którą podatnicy ubiegali się w ten sposób, była niemal 2 razy większa niż wcześniej.

Czy jednolita stawka 5% VAT to ratunek dla gastronomii?

Czy wprowadzenie jednolitej stawki VAT 5% pomoże gastronomii? Wbrew pojawiającym się w przestrzeni publicznej opiniom, istotą tej zmiany nie jest zwiększenie popytu na usługi gastronomiczne przez obniżenie cen.

Mikrofirmy wystawiły faktury z największą wartością podatku VAT w 2020 r.

Podatek VAT z faktur wystawionych w listopadzie powinien trafić do budżetu przed końcem roku. Będzie to więc dla skarbu państwa „świąteczny” prezent od mikrofirm.

Widać pierwsze skutki pandemii. Spadają wpływy z VAT-u

Jak szacuje resort finansów, o 1,2% zmalały dochody z podatku VAT w pierwszych trzech kwartałach br. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Wcześniej prognozowano, że w 2020 roku państwo zyska z tego tytułu ok. 195 mld zł.

Luka VAT wzrośnie w przyszłym roku do prawie 40 mld zł

W ciągu ostatnich lat rząd zapewniał, że luka VAT dzięki działaniom uszczelniającym zostanie zmniejszona o dziesiątki miliardów, co umożliwi sfinansowanie wielu obietnic wyborczych. Najnowsze prognozy ministerstwa tych twierdzeń jednak nie potwierdzają.

Mniejsze dochody z VAT - Polska cofnęła się o 4 lata

Minister Finansów poinformował, że dochody z podatku VAT wyniosą w tym roku ok. 170 mld zł. To oznacza spadek o 6 proc. w porównaniu do 2019 r. To oznacza, że cofamy się do poziomów notowanych na przełomie 2016/2017 roku.

Kupno samochodu - podatek 2020

Kupno samochodu wiąże się z obowiązkiem opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Kiedy nie trzeba płacić? Ile wynosi PCC w 2020 r.? Kto, gdzie i w jakim czasie powinien zapłacić podatek?

REKLAMA