REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy pytają o stawki VAT w 2023 r.

Północna Izba Gospodarcza
Przedsiębiorcy pytają o stawki VAT w 2023 r.
Przedsiębiorcy pytają o stawki VAT w 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Północna Izba Gospodarcza apeluje o jak najszybsze ogłoszenie, jakie stawki podatkowe będą obowiązywać w 2023 roku.

Brak Tarczy Antyinflacyjnej przyniesie „zderzenie z gospodarczą rzeczywistością”. Apel o jak najszybsze informacje jak wyglądać będą stawki VAT w roku 2023

- Przedsiębiorcy oraz konsumenci powinni być jak najszybciej poinformowani o tym, jak wyglądać będą zapowiadane przez Rząd RP „mechanizmy” dotyczące kwestii podatków za paliwo, energię elektryczną, energię cieplną oraz nawozy. Zdajemy sobie sprawę, że wytyczne Komisji Europejskiej są tu dość jasne i być może Tarcza Antyinflacyjna w swojej formule będzie musiała przestać działać. Nie możemy jednak dopuścić do tego, by skok podatkowy nastąpił z dnia na dzień. Taka sytuacja dramatycznie odbije się na przedsiębiorcach oraz na konsumentach – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

„Te zmiany będą dotkliwe dla całej gospodarki. Potrzebujemy szybkiej i kompleksowej informacji, na co musimy być gotowi”

REKLAMA

Jak mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zawieszenie z dnia na dzień upustów podatkowych zapisanych w Tarczy Antyinflacyjnej spowoduje „hiperdoładowanie inflacji” oraz sprawi, że ceny surowców i finalnych produktów wytwarzanych przez firmy będą musiały wzrosnąć szybko i drastycznie.

- Ekonomiści zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie bardzo często zwracali uwagę, że Tarcza Antyinflacyjna jest mechanizmem mającym wiele zalet, ale też jedną poważną wadę: gdy się skończy i zderzymy się z gospodarczą rzeczywistością, to ból będzie dla konsumentów i przedsiębiorców być może do opanowania. Zapowiedzi zmian w tym zakresie i wycofywania się z upustów podatkowych zwiastuje, że w rok 2023 wejdziemy być może w jeszcze głębszym kryzysie niż można byłoby się tego spodziewać – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Powrót do wyższej stawki podatkowej za gaz, paliwa silnikowe i nawozy natychmiast podniesie koszty działania przedsiębiorców – mówi Prezes Hanna Mojsiuk. – Należy się spodziewać dużego wzrostu cen u producentów żywności, dużego wzrostu kosztów pracy w firmach dystrybucyjnych czy transportowych oraz w firmach ciepło i energochłonnych – dodaje Prezes Hanna Mojsiuk.

– Obawiamy się, że wiele firm będzie musiało jeszcze poważniej myśleć o optymalizacji swojej działalności. Te zmiany będą dotkliwe dla całej gospodarki. Potrzebujemy szybkiej i kompleksowej informacji, na co musimy być gotowi – mówi Hanna Mojsiuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Wzrost cen żywności w roku 2023 jest bardziej niż pewny”

REKLAMA

Eksperci przyznają, że surowce znajdujące się w koszyku „anty-inflacyjnym” to tak naprawdę naczynia połączone. Utrzymanie zerowego VAT na żywność to dobra wiadomość, ale nie należy spodziewać się, że ceny żywności utrzymają się na stabilnym poziomie.

- Jeżeli wzrosną ceny nawozów to wzrosną ceny zbóż i produktów z których produkowana jest żywność. Klient więc dostanie w sklepie droższy chleb. Na cenę tego chleba złoży się także wyższa cena paliwa oraz wzrost cen energii cieplnej i gazu. Można więc powiedzieć, że należy dokonać parafrazy powiedzenia, że w życiu pewna jest tylko śmierć i podatki. W roku 2023 pewne będzie jeszcze jedno: kolejne wzrosty cen – mówi dr Piotr Wolny, ekonomista i dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Jaki duży będzie wzrost inflacji, gdy Tarcza zostanie „zmodyfikowana”? – Szacunki mówią, że optymistycznie będzie to 1,7%, a pesymistycznie nawet ponad 3,5% - dodaje dr Piotr Wolny.

Apel przedsiębiorców Północnej Izby Gospodarczej ma charakter przede wszystkim pragmatyczny – im wcześniej znane będą rozwiązania i zmiany podatkowe, które wejdą w życie od nowego roku, tym lepiej przedsiębiorcy będą mogli się na nie przygotować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA