REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt konsumpcyjny, Podatnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polski Ład a zmiana formy opodatkowania

Polski Ład - zmiana formy opodatkowania. Coraz mniej czasu pozostało tym przedsiębiorcom, którzy chcieliby dokonać zmiany w sposobie rozliczania się z fiskusem. Do kiedy możliwa jest zmiana formy opodatkowania?

Ulga termomodernizacyjna 2020 nie dla wszystkich. Kto może z niej skorzystać?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych. Składając PIT za 2019 r. odzyskać można nawet 53 tys. zł.i budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Czy niewykorzystana kwota ulgi termomodernizacyjnej przepada?

Rejestracja podatnika dla celów podatku VAT w biurze wirtualnym? Według NSA niedopuszczalna

W wyroku z 13 listopada 2019 r. (sygn. I FSK 1363/17), Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował możliwość zarejestrowania działalności podatnika dla celów podatku od towarów i usług pod adresem biura wirtualnego. To kolejne orzeczenie, które ogranicza podatnikom swobodę wyboru siedziby.

Kiedy sprzedawca może wystawić fakturę przed wydaniem towaru nabywcy

Czy podatnik może wystawić fakturę przed wydaniem towaru klientowi? Kontrahent (firma handlowa) chce otrzymać fakturę przed wydaniem towaru.

REKLAMA

Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i rozlicza się na podstawie pkpir. Za każdy miesiąc płaci całą należną zaliczkę. We wrześniu 2018 r. zorientowała się, że w kwietniu 2018 r. popełniła błąd i nie uwzględniła w pkpir za ten miesiąc jednej z faktur sprzedażowych. Do jakiego miesiąca doliczyć przychód z tej faktury? Do kwietnia czy do września? Jak postąpić z zaliczką na podatek?

Rzecznik Praw Podatnika 2019 - czy jest potrzebny?

Niedawno powołano Rzecznika Praw Przedsiębiorców, Czy Rzecznik Praw Podatnika będzie zatem potrzebny?

Rzecznik Praw Podatnika – nowa instytucja od 2020 r.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. Ma on wzmocnić pozycję podatnika w stosunku do organów skarbowych.

Wyroki sądów administracyjnych w sprawach podatkowych - tylko 25% korzystnych dla podatników

W 2017 roku sądy administracyjne (WSA i NSA) wydały w sumie 27 tys. wyroków w sprawach podatkowych. Orzeczeń uchylających decyzje fiskusa było 25 proc. Część sądowych rozstrzygnięć w sprawach podatkowych budzi zastrzeżenia tak ekspertów, jak i samych podatników. Ich zdaniem to efekt nie tylko profiskalnej wykładni, lecz także niedoskonałości przepisów.

REKLAMA

Co podatnik może zrobić w przypadku przewlekłego prowadzenia postępowania lub kontroli celno-skarbowej

Kontrola celno-skarbowa powinna być zakończona bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia jej wszczęcia (art. 63 ust. 1 ustawy o KAS). Co jednak zrobić w przypadku, gdy kontrola ta przedłuża się – według podatnika zazwyczaj z przyczyn nieuzasadnionych?

Powiadomienia w sprawie korekty JPK_VAT

W elektronicznym narzędziu ANALIZATOR_JPK kompleksowo sprawdzono już 650 mln faktur z Jednolitych Plików Kontrolnych dla potrzeb VAT (JPK_VAT) za styczeń 2018 r. Podatnicy, u których pojawiły się niezgodności, otrzymają powiadomienia z Ministerstwa Finansów z prośbą o weryfikację przesłanych JPK_VAT.

NIP w 2018 - jak go uzyskać i jak zgłaszać zmiany

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanym podatnikiem VAT lub niebędące płatnikiem podatków lub składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne posługują się tylko numerem PESEL, który jest identyfikatorem obywatela w kontaktach z urzędem skarbowym. Jako przedsiębiorca, będziesz najczęściej posługiwał się identyfikatorem podatkowym NIP. Poniżej znajdziesz informacje, jakie są zasady dokonywania zgłoszenia NIP oraz aktualizacji danych.

Jak ustalić proporcję i preproporcję na 2018 r. i przeprowadzić korektę roczną

W deklaracji VAT-7 i JPK_VAT za styczeń 2018 r. podatnicy, którzy odliczali VAT ustalany według proporcji lub preproporcji, muszą rozliczyć korektę roczną. Pierwszym krokiem jest ustalenie ostatecznego wskaźnika preproporcji i proporcji, który będzie stosowany również do odliczeń VAT w 2018 r. Następnie należy ustalić kwoty VAT naliczonego podlegające korekcie. Do korekty mogą być zobowiązani również podatnicy, którzy zmienili przeznaczenie kupionych środków trwałych.

Koszty egzekucji podatków, czyli ile podatnik płaci za ściągnięcie należności przez fiskusa

Z różnych względów może dojść do sytuacji, w której podatnik nie może albo nie chce zapłacić podatku, który został już określony - czy to w deklaracji złożonej przez podatnika, czy też w decyzji wymiarowej organu podatkowego. W takiej sytuacji następuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego, które ma doprowadzić do przymusowego ściągnięcia należności na rzecz fiskusa. Oczywiście, podatnik musi ponieść koszty tego postępowania.

Elektroniczna ewidencja VAT już od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że już od 1 stycznia 2018 r. podatnicy składający VAT-7 lub VAT-7K będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT.

Już od 1 stycznia 2018 r. jeden przelew na własny rachunek w ZUS

Składki już niedługo będzie można wpłacać na jeden indywidualny rachunek w ZUS. Już 1 stycznia 2018 r. skorzystają z tego firmy, przedsiębiorcy, jak również osoby samozatrudnione.

Nowe prawo dla przedsiębiorców w Sejmie

Przygotowany przez resort gospodarki projekt Prawa działalności gospodarczej zakłada wzmocnienie praw przedsiębiorców. W myśl projektu niedające się usunąć wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

Asystent przedsiębiorcy od września - pilotaż

Od września br. rusza pilotażowy program, w ramach którego ok. 100 asystentów podatnika będzie pomagało mikroprzedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Pilotaż ma trwać do końca roku i po tym czasie asystenci podatnika pojawią się we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce.

Prezydent podpisał ustawę o administracji podatkowej

Podpisana przez Prezydenta ustawa o administracji podatkowej zawiera regulacje dotyczące obsługi i wsparcia podatnika, m. in. powołana zostanie instytucja asystenta podatnika, który pomoże zaczynającym działalność gospodarczą przedsiębiorcom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych przez pierwsze 18 miesięcy działalności.

UOKiK: Korzystne zmiany dla kredytobiorców

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przewiduje duże zmiany dotyczące w szczególności klauzul niedozwolonych, czyli takich, które są niekorzystne dla konsumentów, np. w umowach kredytowych.

In dubio pro tributario w Sejmie

Zasada in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika, ma szansę na uchwalenie w tej kadencji. Do Sejmu trafił projekt prezydencki, który daje możliwość jej wprowadzenia.

Powstanie specjalny program do walki z przestępczością "białych kołnierzyków"

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Ministerstwem Finansów i Prokuraturą Generalną, powstał projekt Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020. Program ma na celu ograniczenie przestępczości gospodarczej, która jak twierdzi MSW - systematycznie wzrasta.

Nowe standardy kontaktów telefonicznych urzędników z podatnikami

Resort finansów chce, aby urzędnicy skarbowi kontaktowali się z podatnikami telefonicznie. Jeżeli okaże się, że sprawę da się załatwić tym kanałem, podatnik nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wyjaśnień, bo urzędnik sporządzi odpowiednią notatkę z rozmowy. Jeśli jednak wizyta podatnika w urzędzie będzie konieczna, zaproszenie też zostanie przekazane przez telefon.

Zalety wniosku o interpretację podatkową

Do obowiązków fiskusa należy pomaganie podatnikowi w zrozumieniu przepisów prawa podatkowego. Służą do tego interpretacje podatkowe, wydawane na wniosek samego podatnika. Taka „porada u źródła” jest wielce korzystna – chroni m.in. przed karnymi odsetkami albo nadpłatą podatku.

Czy warto zaciągać kredyt na święta?

Okres świąteczny to głównie czas wzmożonych zakupów i poszukiwania wymarzonych prezentów dla najbliższych. Zakupy bywają często nieprzemyślane, powodujące zwiększone wydatki, na które nie zawsze można sobie pozwolić. Takie sytuacje doprowadzają do konieczności zaciągnięcia kredytu bądź pożyczki na święta, powodując utratę płynności finansowej. Czy naprawdę warto zaciągać kredyt na święta?

Przepisy podatkowe będą prostsze dla podatników

Nowo powołana Rada Podatkowa przy ministrze finansów licząca 25 ekspertów będzie opiniowała projekt zmian w przepisach podatkowych. Mają one być prostsze i bardziej przyjazne dla podatników. Rada ma wspierać resort również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Niższe koszty kredytów i oprocentowanie depozytów

Oprocentowanie kredytów powyżej 3 procent niedługo będzie należało do rzadkości. Stopy procentowe ogłoszone przez Narodowy Bank Polski są rekordowo niskie i nic nie wskazuje na podwyżkę.

Kto będzie mógł skorzystać z interpretacji ogólnej?

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt zmian w Ordynacji podatkowej, aby stała się ona bardziej przyjazna dla podatnika. Przygotowane zostały odpowiednie rekomendacje, m.in. dotyczące możliwości korzystania przez podatnika z interpretacji ogólnej. Resort chce również zmniejszyć represyjność przepisów karno – skarbowych.

Zwiększenie komunikacji elektronicznej z fiskusem

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma umożliwić m.in. wstępne wypełnianie deklaracji podatkowych przez administrację.

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić list ostrzegawczy

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić tzw. listów ostrzegawczych, które nie wpłyną na poprawę przestrzegania przepisów podatkowych przez nieuczciwych podatników, jak i na wykrywalność przestępstw podatkowych. Pogorszeniu ulegnie sytuacja prawno – podatkowa firm, które prowadzą uczciwie działalność w dobrej wierze w nie działają w celu popełnienia przestępstwa - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Szczególna 55 proc. stawka podatku

26 czerwca 2014 r. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele strony rządowej oraz organizacji pracodawców.

Obowiązują nowe wzory formularzy NIP

Od 9 kwietnia 2014 r. obowiązują już nowe wzory formularzy NIP. Jakie wzory zmieniły się dla przedsiębiorców?

Debet na koncie firmowym dla początkujących przedsiębiorców

Początkujący przedsiębiorcy z krótkim stażem do trzech miesięcy prowadzenia działalności mogą ubiegać się o tzw. debet na start na koncie firmowym. Niestety debet można uzyskać jedynie w wybranych 5 bankach. Pozwoli on jednakże na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Sąd może uchylić prawomocny mandat karny od fiskusa

Prawomocny mandat karny wydany przez upoważnionego pracownika urzędu skarbowego można anulować w ciągu 7 dni od jego przyjęcia. Wniosek o uchylenie można złożyć w sądzie rejonowym, który uchyli mandat od fiskusa, jeżeli karę grzywny nałożono na czyn, który nie stanowi wykroczenia skarbowego.

Brak zmian w ustawie wymusi likwidację mikropożyczek?

Projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, mający uregulować rynek pożyczek pozabankowych może doprowadzić do jego zniszczenia. Nowe przepisy spowodują zmniejszenie konkurencji na rynku co wymusi wzrost cen pożyczek, który niekorzystnie odczują konsumenci - ostrzega Związek Firm Pożyczkowych.

Wspólny wniosek o interpretację

Rząd przyjął założenia zakładające zmiany w Ordynacji podatkowej. Na podstawie nowych przepisów, podatnicy będą mogli złożyć wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Projekt ustawy o zmianie ustawy ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wniosków interpretacyjnych w analogicznych sprawach co pozytywnie wypłynie na ich jakość i jednolitość. Planowane są również zmiany, które umożliwią zapłatę podatku w imieniu podatnika.

Szybki kredyt konsumencki? Warto przemyśleć

Szereg portali internetowych na każdym kroku kusi konsumentów swoimi ofertami szybkich kredytów. Nie zawsze jednak jest to przemyślana decyzja. Czynników jest wiele – zagraniczna wycieczka last minute, zakup sprzętu po promocyjnej cenie i wiele innych. Na co należy uważać przy zaciąganiu szybkiego kredytu?

Chcesz uzyskać kredyt - nie działaj bez przygotowania

Temat kredytów hipotecznych jest często poruszany zarówno podczas rodzinnych spotkań, jak też wśród znajomych, czy współpracowników. Każdy choćby ze słyszenia zetknął się z tym pojęciem, niektórzy uzyskanie kredytu mają za sobą, inni się do niego przymierzają. Jak zatem przygotować się uzyskania kredytu i na co zwrócić uwagę, aby cały proces przebiegł w miarę bezboleśnie i zakończył sukcesem?

Kredyt czy pożyczka? Warto znać różnicę.

Rozmyślając o dodatkowym wsparciu finansowym nie zastanawiamy się nad tym, czy będzie to kredyt czy pożyczka? Dla większości z nas są to terminy synonimiczne. Okazuje się, że błąd, gdyż za każdym z pojęć kryje się oddzielna ustawa, a co za tym idzie prawa i obowiązki potencjalnego klienta.

Nowy kredyt podatkowy – dla kogo?

Kredyt podatkowy będzie najbardziej korzystny dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, a którzy będą mogli zaakceptować większe ryzyko podatkowe. Czym charakteryzuje się kredyt podatkowy?

Czy urząd skarbowy rozliczy za podatnika PIT za 2014 r.?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, iż PIT za 2014 r. będzie rozliczała administracja podatkowa za podatników. Rozliczenie miałoby objąć osoby, które uzyskują przychody z tytułu pracy, emerytury czy renty oraz nie korzystają z innych, preferencyjnych sposobów rozliczeń.

Odpowiedzialność za długi podatkowe rozwiedzionego małżonka

Unieważnienie małżeństwa, orzeczenie separacji, a tym bardziej rozwód nie powodują, że odpowiedzialność jednego z małżonków za zaległości podatkowe drugiego z nich ustaje.

Procedura zawieszenia postępowania podatkowego

Jeżeli do rozpatrzenia sprawy i wydania decyzji potrzebne jest rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd, postępowanie podatkowe zostanie zawieszone. W toczącym się postępowaniu w sprawie udzielenia ulg w zapłacie podatku, zawieszenie może nastąpić na wniosek podatnika. Fiskus w tej przerwie nie podejmie żadnych czynności procesowych.

Przedsiębiorcy mogą uzyskać kredyt przez Internet

Jedynie nieliczne banki oferują przedsiębiorcom kredyty przez Internet. Ubieganie się o kredyt on-line jest znacznym ułatwieniem, bowiem cały proces jest szybki i bez zbędnych formalności. Procedura opiera się na bankowości elektronicznej, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet 200 tys. kredytu.

Obowiązek wystawiania rachunków za wykonane usługi

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wystawiania na żądanie usługobiorcy bądź kupującego do wystawienia rachunku za wykonane usługi. Przedsiębiorcy mają również obowiązek numerowania i przechowywania rachunków.

Interpretacja indywidualna ochroni przed odsetkami

Podatnik, który ma wątpliwości w rozumieniu działań z zakresu prawa podatkowego może zwrócić się z wnioskiem o pomoc do urzędu skarbowego. Wówczas fiskus jest zobowiązany do wydania stosownej interpretacji indywidualnej. Podatnik powinien otrzymać interpretację w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku. Jednakże wskazany okres może ulec wydłużeniu.

Ranking kredytów samochodowych – lipiec 2013

Marzysz o własnych czterech kółkach, jednak zgromadzone oszczędności nie wystarczają na interesujący cię model? Zawsze możesz skorzystać z oferty kredytów samochodowych, a spłatę rozłożyć na dogodne raty. Jaka będzie ich wysokość? Oto najlepsze lipcowe oferty finansowania zakupu auta nowego i używanego.

Ranking kredytów samochodowych – czerwiec 2013

W czerwcowej edycji rankingu kredytów samochodowych Totalmoney.pl skupiliśmy się oczywiście przede wszystkim na przedstawieniu konkretnych propozycji finansowania zakupu aut nowych i używanych. Pokażemy też, dlaczego czasem warto być EKO.

Czy Ministerstwo Finansów umożliwiło przestępstwa skarbowe?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców złożył do Centralnego Biura Antykorupcyjnego doniesienie o możliwości popełniania przestępstw przez urzędników Ministerstwa Finansów. Chodzi w szczególności o tworzenie takich regulacji prawnych (rozporządzenia i zarządzenia Ministra Finansów), które tworzyły konkretne luki prawne, umożliwiające uszczuplanie wpływów budżetu państwa. W zawiadomieniu wymieniono liczne tego typu "wątpliwe" akty prawne wydawane przez MF od 1989 roku.

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012

TotalMoney.pl przyjrzał się kredytom gotówkowym w kwocie 20 000 zł oferowanym przez banki działające na terenie Polski. Przyjrzeliśmy się ofertom 23 banków, które odpowiedziały na naszą ankietę. Czynnikiem mającym wpływ na pozycję danego banku w zestawieniu była wysokość miesięcznej raty.

Redukcja obciążeń administracyjnych dla firm - Sejm przyjął ustawę MG

Poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw, ograniczenie zatorów płatniczych, zwiększenie dyscypliny płatniczej między kontrahentami oraz likwidacja barier administracyjnych to najważniejsze ułatwienia w prowadzeniu mikro, małych i średnich firm w Polsce zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki. Projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, 16 listopada 2012 r. przyjął Sejm RP.

REKLAMA